Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80 ή 90 με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνηθως με 500 που τις εχω παρει, με ταστοδουλεια κ αλλαγη μαγνητων, εχεις ενα υπεροπλα για γκαζια κ συμπαθητικους faux ηχους στο 2 κ 4 κοντα στα 8 κατοσταρικα. 

 

Εχει κ αλλη αισθηση λογω του φθαρμενου φινιρισματος στο μπρατσο οπως ειπα πιο πριν.

 

Θα μπω κ λιγο στα ξυλα, οποτε καθενας αυτο που θα γραψω στην επομενη παραγραφο, το αξιολογει αναλογα.

Το γιαπωνεζικο basswood που εχουν οι mij Ιμπανεζ πολλοι δεν το γουσταρουν. 

Υπαρχουν κ καποια swamp ash Rg μοντελα (ειδικα mid 90's), που κ αυτα στις ιδιες τιμες παιζουν.

Αυτες ειναι πολυ πιο resonant κιθαρες ακουστικα (παλι lo pro ειχαν) οποτε καποιος που το αναζητα αυτο μπορει να κινηθει προς τα εκει.

 

Τα charvel μοντελα που εχω παιξει κοντα στο χιλιαρικο, ηταν υπεροχα σε ολα, εκτος απο τα ξυλα που λεει κ ο @BillTrantos πιο πανω. Το θελω το οργανο πιο resonant ακουστικα για ψυχολογικους λογους, ακομα κ αν αυτο δε μεταφραζεται, ειδικα σε higain καταστασεις για τις οποιες προοριζονται οι κιθαρες αυτες. Ασε που οι μαγνητες τους ειχαν ολες εντελως διαφορετικο κ μοντερνο ηχοχρωμα απο αυτο που περιμενω απο τετοιες κιθαρες, οποτε παλι για αλλαγη παω κ ανεβαινει πολυ η κατασταση. Για τα τωρινα τρεμολα δεν εχω αποψη, αφου ποτε σε μια γρηγορη γνωριμια δε του βγαζω τον αδοξαστο για να καταληξω  

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@BillTrantos Έχουν περάσει κι από εμένα κάποιες Tokai. Ακόμη έχω μια top of the line Telecaster (one piece light ash body, nitro, κλπ) μιας που ανέφερες το avatar, αλλά ακόμη δεν καταλαβαίνω το hype, με δεδομένο ότι αυτή η Tele κόστιζε καινούργια πάνω από ενάμιση χιλιάρικο. Όπως και ποτέ δεν κατάλαβα το hype με τις MIJ Les Pauls, που κι απ' αυτές είχα διάφορες (mid level) κατά καιρούς.  

Γενικά ρωτάω με ειλικρινή απορία μιας και δεν ξέρω κι εγώ από superstrat (και για μένα η τελευταία φορά που έπιασα κάποια ήταν αυτή η Ibanez της throwback photo). Απλά βλέπω πχ σε άλλες κατηγορίες κιθαρών στη mid price κατηγορία (800-1200) όργανα που στα χέρια μου φαίνονται πολύ προσεγμένα. Δηλαδή κιθάρες που στα late 80s θα τις θεωρούσαμε custom shop μη σου πω 😂😂😂
 

@vrasidas27 Κοίτα αν στα 5 κατοστάρικα βρίσκεις κιθάρα με τρεμολάρα και mojo και σου κάνουν και οι μαγνήτες, δεν το συζητάω καν. Ταστοδουλειά σε κορυφαίο μάστορα να γίνει custom shop κι έφυγες!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αυτες ειναι πολυ πιο resonant κιθαρες ακουστικα (παλι lo pro ειχαν) οποτε καποιος που το αναζητα αυτο μπορει να κινηθει προς τα εκει.

 

 

Τώρα τι ακριβώς χρειάζεται κάποιος το resonance όταν η κιθάρα φοράει 456Κ μαγνήτες, περνάει από 8 trisatanicdiabolator distortion και ένα ψυγείο με digital πολυεφε χρήζει ψυχιατρικής ερμηνείας....😅

 

Έξω από την πλάκα για metal και heavy rock ήχο το resonance είναι μείον για αυτό και οι 70s Les Paul custom που είναι ο ορισμός της βαριάς και πεθαμένης κιθάρας ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ για αυτά τα είδη.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν στην θέση σου και γουσταρα πολύ τα σρεντοκιθαρα των 80s ναι δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω τόσα χρήματα για μια κιθάρα σαράντα ετών. Τότε ήταν η εποχή που άνθισαν αυτά τα όργανα.

 

Επειδή δεν είμαι στην θέση σου όμως, αν κάποια στιγμή μου την βαρουσε το GAS για σρεντοκιθαρο, θα έπαιρνα μια charvel mexico.. δεν θα ήταν το main μου όργανο ούτως ή άλλως.

 

Τώρα από κιθάρες που μου αρέσουν δεν θα αγόραζα 80s Les Paul με τίποτε, strat έτσι κι έτσι (τέλη 80s ναι), ενώ 90s εννοείται πως ΝΑΙ και τις δύο. 

 

PRS από οποιαδήποτε δεκαετία, αλλά επειδή οι πολύ παλιές (pre factory) φαντάζομαι θα είναι πανάκριβες θα έψαχνα κάτι σε πιο σύγχρονο και λιγότερο παιγμένο σε καλή ευκαιρία 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
23 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Το θελω το οργανο πιο resonant ακουστικα για ψυχολογικους λογους, ακομα κ αν αυτο δε μεταφραζεται, ειδικα σε higain καταστασεις για τις οποιες προοριζονται οι κιθαρες αυτες. Ασε που οι μαγνητες τους ειχαν ολες εντελως διαφορετικο κ μοντερνο ηχοχρωμα απο αυτο που περιμενω απο τετοιες κιθαρες, οποτε παλι για αλλαγη παω κ ανεβαινει πολυ η κατασταση.

Ακριβώς ό,τι είπε ο συνονόματος. Το θέλω να μπιστάει το όργανο για να γουστάρω.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 

 

 Εχουν το καλο οτι μπορεις να τις βρεις ενιοτε σε σκοτωμενες τιμες, και να τις μεταπωλησεις σε αρκετα υψηλοτερες λογω "hype" και του "they don't make them like they used to". Σε αντιθεση με τις κλασσικες μαρκες fender, gibson κλπ, που τα περιθωρια για τετοια "τυχερα" ειναι πολυ πιο στενα.

 

 Υπαρχουν καποια εντυπωσιακα παλια μοντελα superstrat, αλλα ειναι αυτο που λες, οταν εχουν περασει δεκαετιες πανω απο ενα οργανο, που ο σχεδιασμος του μαλιστα ΔΕΝ ειναι τυπου "δεν σπαει- δε χαλαει", ε δεν αξιζει τον κοπο για best buy αγορα, μονο για αρρωστακια και συλλεκτες.

 

Μια βόλτα απο τις αγγελίες εδώ ( αλλά και reverb ) και θα δεις πόσο "σκοτωμένες" είναι οι τιμές τους!
Μιλάμε για υπερκοστολόγηση full με υπότιτλο "αναζητώντας το κορόιδο" !!!

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πιο "νεκρά" ξύλα δεν έχω ξαναπετύχει. Δεν ένιωθε τίποτα η κιθάρα. Η Tokai (MIJ 2015) που έχω τώρα (τη βλέπετε στο avatar) έκανα ένα γκραααν μόλις ήρθε από κιθαρομάγαζο στην Εσθονία και είδα το φως το αληθινό. Η Schecter 1000 ευρώ το 2012, η Tokai 650 ευρώ το 2018.

 

Είναι όμως τελικά η προέλευση και η χρονολογία για τα "καλύτερα" ξυλα; Η μήπως η τύχη ότι ίσως αυτό το όργανο σου "εκατσε" καλά; Διότι πιθανόν σε κάποιον άλλον να μην "έκανε". Βλέπω πάντως ότι οι γνώμες διίστανται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LightStringer είπε

Βλέπω πάντως ότι οι γνώμες διίστανται. 

Και αυτό είναι πάντα καλό! Δεν υπάρχει μια και καθολική αλήθεια, ειδικά όταν μπαίνει τόσο πολύ ο υποκειμενικός παράγοντας.

 

Παίξε όσο περισσότερες μπορείς, θα αποκτήσεις άποψη και λογικά θα πέσεις και πάνω σε ένα όργανο που να γουστάρεις πολύ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kpeyos είπε

@vrasidas27 Κοίτα αν στα 5 κατοστάρικα βρίσκεις κιθάρα με τρεμολάρα και mojo και σου κάνουν και οι μαγνήτες, δεν το συζητάω καν. Ταστοδουλειά σε κορυφαίο μάστορα να γίνει custom shop κι έφυγες!!!

Οπως ειπα, ποτε δε μου εκαναν οι μαμα μαγνητες απο τετοια οργανα.  Αλλα παλι 500 και 200 οι μαγνητες 700.

Και αναλογα την ταστοδουλεια μπορει να φτασει τα 900 κατοσταρικα. Αλλα θα ειναι ετοιμοπολεμη κ ακριβως στα γουστα σου

34 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τώρα τι ακριβώς χρειάζεται κάποιος το resonance όταν η κιθάρα φοράει 456Κ μαγνήτες, περνάει από 8 trisatanicdiabolator distortion και ένα ψυγείο με digital πολυεφε χρήζει ψυχιατρικής ερμηνείας....😅

 

 

Που να δεις τι ερμηνειας χρηζει οταν εχεις φανταστει ακριβως ποιο θα ειναι το chain του αλλου μονο κ μονο επειδη μιλαμε για σουπερστρατ....😜

 

Επισης εγω το πολυ σαστεην δεν το αναζητω κ δε μου εχει λειψει πουθενα.

Με τους "βιντατζ" higain ηχους που χρησιμοποιω (κ το λεω ετσι γιατι ο μοντερνος higain ηχος ειναι αλλο πραγμα το οποιο ουτε μου αρεσει, ουτε εχω εμπειρια να μιλησω γι'αυτον), ποτε δε μου ελειψε το σαστεην κ δεν καταλαβα γιατι καποιοι το επιζητουν τοσο. Σναπ θελω στον ηχο κ clarity. Γι'αυτο ακομα κ στις σουπερστρατ ποτε δεν μου αρεσαν οι νεκθρου, σετ νεκ υλοποιησεις.

19 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ακριβώς ό,τι είπε ο συνονόματος. Το θέλω να μπιστάει το όργανο για να γουστάρω.

Ακριβως. Το μπιστιγμα ειναι στα προαπαιτουμενα.. 

10 λεπτά πριν, LightStringer είπε

Βλέπω πάντως ότι οι γνώμες διίστανται. 

Παντα, αλλιως σε καθε μοντελο θα υπηρχε μονο μια επιλογη απο σπεξ  

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου