Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80 ή 90 με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ηταν να πουλησω την Orville 57 reissue, την εδινα σε πολυ καλη τιμη κ φτηνοτερα π'οτι την πηρα.

 

Ερχεται ενα παληκαρι, με πολυ σοβαρο τουπε μαζι με την ακριβη του Gibson Les Paul του 91.

Η κιθαρα του ηταν αναβαθμισμενη με ενα απο τα ακριβα σετ του Γιαννη (GAS pickups) κ αλλαγμενα ολα τα ηλεκτρικα με πανακριβα.

H δικια μου ειχε τους μαμα, αφου ειχα πουλησει ξεχωριστα το σετ που της ειχα βαλει πανω.

 

Παιζει με τη δικια μου ακουστικα, του αρεσε.

Τη βαζει στο πλαγκινι (δεν ειχα ενισχυτη) διαλεγουμε καταλληλο ηχο κ παιζει εναλλαξ με τη δικια μου κ τη δικια του.

Αδικη συγκριση. Το αδιαφορο σετ της δικιας μου με το απιστευτο σετ του Γιαννη. 

Eγω αυτο που καταλαβα ειναι πως αν ξαναπαρω Les Paul, θα σκασω λεφτα να βαλω αυτο το σετ (καποιο απο τα Legend που εχει). Αυτος φυσικα ξενερωσε...

 

Αρχισε τα παζαρια, ελεγε ποσο καλυτερη ειναι η δικια του κ πως η δικια μου επαιζε "απλα" σαν καλη Epiphone.

Στο παραλληρημα που τον ειχε πιασει μπας κ ριξω την τιμη, του ξεφευγει ενα: "Βεβαια κ η δικη μου πριν αλλαξω τα pots κ τους μαγνητες, καπως ετσι επαιζε..."

 

Τον διακοπτω κ τον ρωταω τοτε αφου επαιζε ετσι, γιατι λεει πως ειναι κλασεις ανωτερη, με ποιο κριτηριο την πηρε αφου ηλεκτρικα επαιζε ετσι κ ποσο την πηρε?

Μου απαντα:"Κοντα στα 2χιλιαρικα μεταχειρισμενη, του ειπε ο δασκαλος που ξερει πως του 91 ειναι καλες κ πως ακουστικα το οργανο κελαηδαγε"

Ε εκει του λεω πως εισαι διατεθειμενος να παρεις κιθαρα στα 2 που οπως ειπες δεν παιζει καλα ηλεκτρικα κ να σκασεις αλλα 350, αλλα η δικια μου κατευθειαν δεν ειναι καλη... Αφου λοιπον ακουστικα καταλαβες πως η δικια σου ειναι κιθαραρα ελα να τις συγκρινουμε ακουστικα...

 

Δεν ηξερε απο που να φυγει..

Η Ορβιλ την παταγε κατω ακουστικα τη Γκιμπσον...

Παρολα αυτα συνεχισε τα παζαρια...

 

Αυτο για εμενα δεν αποδυκνυει τιποτε αλλο, εκτος απο το οτι ο καθενας εχει φτιαξει την ιστορια του, την αναλυει, αλλα οταν τα δεδομενα δε συμφωνουν με το συμπερασμα δεν αναθεωρει...

 

(εγω δηλαδη δεν κατεληξα σε συμπερασματα για ολες τις Gibson του 91 κ ολες τις γιαπωνεζες. Μονο στο οτι με λιγη τυχη βρισκεις εξαιρετικα οργανα στα mij, ειδικα στα πιο ακριβα μοντελα κ πως αξιζει να σκασω λεφτα για το ακριβο legend set του Γιαννη)

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώντας στο αρχικό ερώτημα

"Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80 ή 90 με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023" (που δεν περιορίζεται στην Ιαπωνία) λέω σίγουρα "ναι" για μια Valley Arts της pre-Samick περιοδόυ.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι απλησίαστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 @Mixolydianb9b13 

Δε χρειάζεται να παθιάζεσαι, ούτε και να καταφεύγουμε σε έμμεσα προσβλητικούς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, μιας που αν μη τί άλλο αυτοί δεν αποτελούν και ισχυρό επιχείρημα σε κανενός είδους debate. 

Εγώ εξέθεσα την προσωπική μου εμπειρία και εσύ τη δική σου. Προφανώς αν έχω πιάσει καμιά δεκαπενταριά κιθάρες στα χέρια μου, έχω κρατήσει χρόνια κάποιες από αυτές, έχω σχηματίσει μια συνολικότερη άποψη. Συζητώντας το μάλιστα με ανθρώπους που έχουν πιάσει άλλες τόσες ή και περισσότερες και η άποψή τους είναι παρόμοια, αυτή η άποψη ενισχύεται.  

 

Αλλά επίσης εγώ όταν διαλέγω Les Paul ψάχνω κάτι συγκεκριμένο που μπορεί να μην είναι αυτό που ψάχνει ένας μεταλλάς. Και γενικά το ποια είναι η "καλή" Les Paul έχει τόσες απαντήσεις, όσες και παίχτες. 

Αυτό που με παρότρυνε κυρίως να σχολιάσω ήταν η σύγκριση των MIJ Les Pauls μιας περιόδου 77-84 με τις CS της Gibson. Αυτό είναι ξεκάθαρα ένα ανακριβές σχόλιο. Ελάχιστα μοντέλα Ιαπωνικών κιθαρών μπορούν να συγκριθούν και αυτά έχουν τιμές παρόμοιες με των CS, πχ η Tokai LS430.

Όπως και να χει, προσωπικές απόψεις εκφράζουμε. Καλή χρονιά να έχουμε!

ΥΓ: Επεξήγηση μπας και ξεμπερδευτεί ο @Freedom 😄: Προφανώς όταν μια κιθάρα έχει σχεδόν τέλειο και ακριβό fit and finish (plek, nitro) όπως οι CS και ήχο που είναι τουλάχιστον από ένα level και πάνω, η σύγκριση με "τις Ιαπωνικές κιθάρες 77-84" θεωρώ ότι είναι άδικη.

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos επειδη αναφερθηκες σ'εμενα που ακριβως παθιαστηκα ή κατεφυγα σε προσβλητικους χαρακτηρισμους?

 

Ισα ισα που κατεληξα στο συμπερασμα πως τα μονα αντικειμενικα συμπερασματα που εβγαλα, ειναι πως συγκρινα 2 συγκεκριμενες κιθαρες, αρα δε μπορω να τσουβαλιαζω γενικα, πως η μια κιθαρα ηταν καλυτερη ακουστικα, η αλλη ηλεκτρικα κ πως μου αρεσε το συγκεκριμενο σετ μαγνητων. Α κ οτι οι ακριβες Ορβιλ ειναι vfm αν τις βρεις σε αυτη την κατηγορια τιμης (κοντα στα 6-7 κατοσταρικα).

 

Ουτε να πεισω καποιον για κατι προσπαθησα, ουτε τιποτα.

 

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@vrasidas27 Απάντησα στο σύνολο των ποστ και όχι στον καθένα ξεχωριστά, αν και απ' ότι βλέπω υπάρχει το +1 (συμφωνώ) κάτω από το σχόλιο του @Mixolydianb9b13

 

Παρόλα αυτά δεν είχε κάτι προσβλητικό στο δικό σου πόστ, και για να ξεκαθαρίσω, δεν παρεξηγούμαι πλέον εύκολα σε αυτή την ηλικία. Πιο πολύ ως παραίνεση το έγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

@vrasidas27 Απάντησα στο σύνολο των ποστ και όχι στον καθένα ξεχωριστά, αν και απ' ότι βλέπω υπάρχει το +1 (συμφωνώ) κάτω από το σχόλιο του @Mixolydianb9b13

 

Παρόλα αυτά δεν είχε κάτι προσβλητικό στο δικό σου πόστ, και για να ξεκαθαρίσω, δεν παρεξηγούμαι πλέον εύκολα σε αυτή την ηλικία. Πιο πολύ ως παραίνεση το έγραψα. 

Ναι αλλα με εκανες tag επειδη ή παθιαστηκα ή εγραψα κατι προσβλητικο. Αρα ειναι ακυρο να εχει κ το ονομα μου. Οποτε σε παρακαλω πολυ κανε ενα edit κ βγαλε με , ειδικα απο mod χτυπαει ασχημα η παρατηρηση για κατι που δεν εκανες.

 

Το +1 παει στο οτι συμφωνω σε πολλες αποψεις που αναλυει ο  Μιξολυδιαν για τις Mij Les Pauls (αν κ ειπα πολλες φορες πως για εμενα αυτο ισχυει για τα πιο ακριβα μοντελα), οχι γιατι συμφωνω με καποιους χαρακτηρισμους του. 

 

Κ επειδη δε θελω ν'αραδιαζω post για να διευκρινιζω ακριβως που συμφωνω οταν δεν εχω να πω κατι νεο, εκανα +1

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@vrasidas27 Όπως εξήγησα και πριν απάντησα συνολικά και στους δύο και δεν αφορούσε όλο το ποστ εσένα, Παρόλα αυτά επειδή καταλαβαίνω ότι μπορεί σε θίγει κάτι περισσότερο απ' ότι θίγει εμένα το γεγονός ότι σπέυδεις να συμφωνήσεις με ένα ποστ η ουσία του οποίου είναι ότι κάποιος άμπαλος σαν κι εμένα δεν μπορεί να κρίνει, έσβησα το tag και διόρθωσα το ποστ. Καλή χρονιά και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kpeyos είπε

ΥΓ: Επεξήγηση μπας και ξεμπερδευτεί ο @Freedom 😄: Προφανώς όταν μια κιθάρα έχει σχεδόν τέλειο και ακριβό fit and finish (plek, nitro) όπως οι CS και ήχο που είναι τουλάχιστον από ένα level και πάνω, η σύγκριση με "τις Ιαπωνικές κιθάρες 77-84" θεωρώ ότι είναι άδικη.

 

Μπα, δεν μπερδευτηκα για τις πληροφορίες για τις κιθάρες αλλά η αναφορά στον @vrasidas27. Αναγκάστηκα να διαβάσω απο 3 φορες το κάθε του ποστ για να καταλάβω στο τι προσβλητικό είπε. Ακόμα ψάχνω.

 

Μάλλον παραγέρασα για αυτό το φορουμ Κωστή, συνέχισε το θεάρεστο έργο σου.

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 @Mixolydianb9b13 

Δε χρειάζεται να παθιάζεσαι, ούτε και να καταφεύγουμε σε έμμεσα προσβλητικούς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, μιας που αν μη τί άλλο αυτοί δεν αποτελούν και ισχυρό επιχείρημα σε κανενός είδους debate. 

Εγώ εξέθεσα την προσωπική μου εμπειρία και εσύ τη δική σου. Προφανώς αν έχω πιάσει καμιά δεκαπενταριά κιθάρες στα χέρια μου, έχω κρατήσει χρόνια κάποιες από αυτές, έχω σχηματίσει μια συνολικότερη άποψη. Συζητώντας το μάλιστα με ανθρώπους που έχουν πιάσει άλλες τόσες ή και περισσότερες και η άποψή τους είναι παρόμοια, αυτή η άποψη ενισχύεται.  

 

Αλλά επίσης εγώ όταν διαλέγω Les Paul ψάχνω κάτι συγκεκριμένο που μπορεί να μην είναι αυτό που ψάχνει ένας μεταλλάς. Και γενικά το ποια είναι η "καλή" Les Paul έχει τόσες απαντήσεις, όσες και παίχτες. 

Αυτό που με παρότρυνε κυρίως να σχολιάσω ήταν η σύγκριση των MIJ Les Pauls μιας περιόδου 77-84 με τις CS της Gibson. Αυτό είναι ξεκάθαρα ένα ανακριβές σχόλιο. Ελάχιστα μοντέλα Ιαπωνικών κιθαρών μπορούν να συγκριθούν και αυτά έχουν τιμές παρόμοιες με των CS, πχ η Tokai LS430.

Όπως και να χει, προσωπικές απόψεις εκφράζουμε. Καλή χρονιά να έχουμε!

ΥΓ: Επεξήγηση μπας και ξεμπερδευτεί ο @Freedom 😄: Προφανώς όταν μια κιθάρα έχει σχεδόν τέλειο και ακριβό fit and finish (plek, nitro) όπως οι CS και ήχο που είναι τουλάχιστον από ένα level και πάνω, η σύγκριση με "τις Ιαπωνικές κιθάρες 77-84" θεωρώ ότι είναι άδικη.

Που είδες το πάθος η την προσβολή μόνο εσύ ξέρεις. Λέω το πολύ απλό και αυτονόητο, οτι αν πχ δεν παίζεις πάνω απο το 12ο τάστο δεν είναι δυνατόν να εκτιμήσεις μια καλη λεσπωλ. Οι γιαπωνέζικες στις οποίες αναφερόμαστε είναι γνωστό ότι είναι gibson killers, όχι όμως απο τους συλλέκτες αλλά απο τους παίχτες. Και σε αυτούς απευθύνονται. Οι συλλεκτες μπορουν να ασχολουνται με τα φιλετα και τις historically accurate βαφές και να τις πληρώνουν 10Κ, μαγκια τους κι αυτωνών. Αυτό δε σημαίνει πως παίρνουν καλύτερη κιθάρα αλλα απλώς πολύ ακριβότερη.

 

Αυτοί που πιάνουν όμως lespaul για να παίξουν ή να δουλεψουν με αυτές, γνωρίζουν αυτό που όλοι επιβεβαιώνουν και δεν είναι μυθος. Γι αυτό και εχουν αυξηθεί οι τιμές και σε αυτές.

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δε χρειάζεται να παθιάζεσαι, ούτε και να καταφεύγουμε σε έμμεσα προσβλητικούς προσωπικούς χαρακτηρισμούς,

 

Παράθεση

Κοίταξε, εξαρτάται και από το πόσο ειναι κάποιος άξιος να κρίνει ενα όργανο που παίζει καλά.

 

Είδες αυτή τη φράση, και προφανώς επέλεξες να την παρεις προσωπικά. Τίποτα παραπάνω. Προσβολή, άμεση ή έμμεση, δεν υπάρχει. Τα γραπτά εύκολα παρεξηγιούνται.

Γιαυτό, καλό είναι είναι είμαστε προσεχτικοί, τόσο όταν γραφουμε, όσο και όταν διαβάζουμε ένα ποστ, το οποίο μπορεί να έχει πολλαπλές ερμηνείες. Ας είμαστε θετικοί και καλόπιστοι, να μπει η χρονιά με το δεξί...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου