Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80 ή 90 με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Οι παλιές ήταν USA. (Είχα pacer deluxe)

Και αν είχαν παιχτεί θα ήθελαν αλλαγή εκτός από τάστα και το Floyd rose το οποίο ήταν το original το 1 και παρόλο που ήταν καλό το μέταλλο, στα 8-10 χρόνια ήθελε αλλαγή γιατί θα είχα φαγωθεί τα "μαχαίρια" (εγώ τουλάχιστον στα 10 χρόνια το άλλαξα) και δεν είναι φτηνο εξαρτημα. Πόσο έχει πάει τώρα; πάνω από 300 νομίζω.

Πρόσθεσε στη σούμα κι ένα σετ μαγνήτες, γιατί είχαν Schaller μαγνήτες ψιλομαπα.

made in japan οπως το είπα.

έχω ακόμη μια kramer stagemaster 1988 neck thru ειναι φτιαγμενη απο την τότε esp(μετα αντέγραψε τον ευατό της εβγαλε κ την horizon καρμπον) k μια kramer sustainer 1989(την πούλησα εδω κ κάτι χρόνια) επίσης απο την esp.

hardware schaller, floyd k m6 κλειδιά,στην γλεφυρα ντανκαν jb.στην φωτο εχω βάλει εναν bill lawrence xl500

στα υπόποιπα συμφωνώ.

 

kramer stagemaster 1989.jpg

Επεξεργασμένο από dimmits
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία του νήματος συνοψίζοντας, είναι πως οι entry level κιθάρες έχουν βελτιωθεί με τη βιομηχανοποίηση, όμως οι καλές κιθάρες έχουν ακριβύνει κατά πολύ αφού για μια flagship κιθάρα με "κανονικά" ξυλα πρέπει πλεον να δωσεις 5-10k και βάλε (όταν γράφω εδώ εχω πάντα στο νου μου les paul)

 

Μέσα σε αυτή τη συγκυρία, δεν υπάρχει μεγαλύτερο value for money -για παίχτες κ όχι συλλέκτες - από τα γιαπωνέζικα αντίγραφα του 76-77 και για μια δεκαετία μετά, αφού παίρνεις κορυφαία ποιότητα κατασκευής με κανονικά ξύλα και από ίδια πείρα -ηχάρα- πραγματα για τα οποία οι εταιρείες σήμερα χρεωνουν πάρα πολύ ακριβά. Όσοι έχουμε παρει τετοια όργανα σχεδόν δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε πόσο εξωπραγματικά καλά είναι, αλλα αποζημιωνόμαστε όταν τύχαινει καμία φορά να τα συγκρίνουμε με το "real thing" :)

 

Δεν ισχύει το ίδιο για ινδονησιακά-βιετναμέζικα-κινεζικα καυσόξυλα τα οποία σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία είναι απογοητευτικά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων -πχ οι κινέζικες classic vibe ή οι entry level Yamaha οι οποίες ναί, είναι vfm κιθάρες αλλα σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν "οργανάρες".

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτό που ξέρω είναι ότι οι σημερινές κιθάρες έχουν από καλύτερο έλεγχο ποιότητας σε όλες τις διαδικασίες παραγωγής, σε σχέση με τις παλαιότερες ίδιας κατηγορίας. Από την άλλη, δυστυχώς, χρησιμοποιούνται ολοένα και φτηνότερα υλικά. Φτηνότερα ξύλα, φτηνότερα ηλεκτρικά, με όλο αυτό να είναι αισθητο στο χέρι.Το flame maple top σχεδόν τα κατάργησαν από τις <1000 κιθάρες, και το vaneer rules. Βέβαια, τα όργανα είναι άρτια, κατασκευαστικά. Ποιοτικώς, η φτήνια δεν κρύβεται σε πολλές περιπτώσεις.

 

Αυτό ακριβώς, συν αυτό που είπε ο @Terry RoscoeBeck5 ότι κάποιες δεκαετίες δεν ήταν καλές για όργανα παρά το τι έγραφε το headstock (ενοχλητικό να μην μπορώ να κάνω παράθεση από άλλη σελίδα του νήματος, μάλλον κάτι δεν κάνω καλά).

 

Άλλα logistics τότε και άλλα τώρα, πολλές φορές νομίζουμε ότι όντως παίρνουμε κάτι παραπάνω από τα λεφτά που δώσαμε αλλά αυτοί που κατασκευάζουν αυτές τις κιθάρες ουτε χαζοί είναι ούτε δουλεύουν τζάμπα... οι φθηνές θυγατρικές κόβουν λεφτά από τα ξύλα μέχρι τα μεταλλεύματα για το hardware και τις βίδες για να φέρουν το όργανο στην τιμή που θα το πουλήσουν. 

 

Τα ξύλα πχ δεν είναι ότι είναι φθηνά (πχ maple tops κρατάνε στην Αμερική τα καλά και δίνουν τα φθηνά στην Ασία, δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε αμερικάνικης κιθάρας ποιότητα maple καπάκι στα ασιατικά άσε που όλα είναι καλλυμένα με καπλαμά γι αυτό τον λόγο), είναι ό,τι κολλάνε ό,τι κομμάτια βρούνε...

 

πχ αυτή είναι η prs spalted maple SE μου, exotic wood series και καλά 😜 

 

πανέμορφο όργανο, και καλοστημένο (παίζει πολύ άνετα. με τρομερό σετ απ) αλλά αν το δεις από πίσω....

φαίνεται ότι οι τύποι πήραν χωρίς καν να δουν πεντε ξύλα μαόνι διαφορετικού είδους και απλά τα κόλλησαν για να κάνουν το σώμα 😅

 

image.thumb.jpeg.262b0692226d96d54ac59a8e2fbc832c.jpeg

 

Είναι αυτό που είπε ο Γιώργος, η φθηνια δεν κρύβεται... και στα κλειδιά και στο input jack και αλλού.

 

Θα μου πείτε και στις μη-custom shop Gibson-Fender το σώμα είναι πολλά κομμάτια... αλλά τουλάχιστον δεν κολλάνε ότι ξύλα βρούνε και όποιον πάρει ο χάρος... τα ματσάρουνε κάπως να μην βγάζει μάτι... ποιός ο λόγος να πάρεις κιθάρα με νιτρο αν τα ξύλα είναι γιούχου 

 

Και αυτός είναι ο λόγος που είπα στο πρώτο μου ποστ ναι φυσικά θα έπαιρνα 80's κιθάρα αλλά όχι Gibson... και έρχομαι στα λεγόμενα του Terry.

 

Βαριές, με pancake body και κυρίως τραγικά καπάκια οχι χωρισμένα στην μέση αλλά κολλημένα όπως να 'ναι. Δεν ξέρω αν είναι οργανάρες ή όχι, αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να πάρω κιθάρα που οι άλλοι κολλούσαν ότι ξύλα έβρισκαν μπροστά τους για να γλυτώσουν λεφτά εις βάρος του καταναλωτή. Nα το κάνουν στα φθηνά μοντέλα ναι, όχι όμως να πληρώνω τιμή gibson 

 

 

 

   image.thumb.jpeg.6a241849492c5ba6ff6d9ecc98976104.jpeg

 

image.thumb.jpeg.63586efbece2602086a2e7671419c2b1.jpeg

 

Το ποστ δεν είναι για να θάψω τα ασιατικά όργανα. Την PRS SE την χρησιμοποιώ στο 90% των περιπτώσεων. Ευκολόπαικτο και καλοστημένο εργαλείο που το πάω παντού και χωρίς να φοβάμαι μην μου πάθει τίποτα.

 

Όταν όμως θέλω να πάρω όργανο τύπου ''buy once-cry once'' κοιτάω αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Αυτό ακριβώς, συν αυτό που είπε ο @Terry RoscoeBeck5 ότι κάποιες δεκαετίες δεν ήταν καλές για όργανα παρά το τι έγραφε το headstock (ενοχλητικό να μην μπορώ να κάνω παράθεση από άλλη σελίδα του νήματος, μάλλον κάτι δεν κάνω καλά).

 

Άλλα logistics τότε και άλλα τώρα, πολλές φορές νομίζουμε ότι όντως παίρνουμε κάτι παραπάνω από τα λεφτά που δώσαμε αλλά αυτοί που κατασκευάζουν αυτές τις κιθάρες ουτε χαζοί είναι ούτε δουλεύουν τζάμπα... οι φθηνές θυγατρικές κόβουν λεφτά από τα ξύλα μέχρι τα μεταλλεύματα για το hardware και τις βίδες για να φέρουν το όργανο στην τιμή που θα το πουλήσουν. 

 

Τα ξύλα πχ δεν είναι ότι είναι φθηνά (πχ maple tops κρατάνε στην Αμερική τα καλά και δίνουν τα φθηνά στην Ασία, δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε αμερικάνικης κιθάρας ποιότητα maple καπάκι στα ασιατικά άσε που όλα είναι καλλυμένα με καπλαμά γι αυτό τον λόγο), είναι ό,τι κολλάνε ό,τι κομμάτια βρούνε...

 

πχ αυτή είναι η prs spalted maple SE μου, exotic wood series και καλά 😜 

 

πανέμορφο όργανο, και καλοστημένο (παίζει πολύ άνετα. με τρομερό σετ απ) αλλά αν το δεις από πίσω....

φαίνεται ότι οι τύποι πήραν χωρίς καν να δουν πεντε ξύλα μαόνι διαφορετικού είδους και απλά τα κόλλησαν για να κάνουν το σώμα 😅

 

image.thumb.jpeg.262b0692226d96d54ac59a8e2fbc832c.jpeg

 

Είναι αυτό που είπε ο Γιώργος, η φθηνια δεν κρύβεται... και στα κλειδιά και στο input jack και αλλού.

 

Θα μου πείτε και στις μη-custom shop Gibson-Fender το σώμα είναι πολλά κομμάτια... αλλά τουλάχιστον δεν κολλάνε ότι ξύλα βρούνε και όποιον πάρει ο χάρος... τα ματσάρουνε κάπως να μην βγάζει μάτι... ποιός ο λόγος να πάρεις κιθάρα με νιτρο αν τα ξύλα είναι γιούχου 

 

Και αυτός είναι ο λόγος που είπα στο πρώτο μου ποστ ναι φυσικά θα έπαιρνα 80's κιθάρα αλλά όχι Gibson... και έρχομαι στα λεγόμενα του Terry.

 

Βαριές, με pancake body και κυρίως τραγικά καπάκια οχι χωρισμένα στην μέση αλλά κολλημένα όπως να 'ναι. Δεν ξέρω αν είναι οργανάρες ή όχι, αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να πάρω κιθάρα που οι άλλοι κολλούσαν ότι ξύλα έβρισκαν μπροστά τους για να γλυτώσουν λεφτά εις βάρος του καταναλωτή. Nα το κάνουν στα φθηνά μοντέλα ναι, όχι όμως να πληρώνω τιμή gibson 

 

 

 

   image.thumb.jpeg.6a241849492c5ba6ff6d9ecc98976104.jpeg

 

image.thumb.jpeg.63586efbece2602086a2e7671419c2b1.jpeg

 

Το ποστ δεν είναι για να θάψω τα ασιατικά όργανα. Την PRS SE την χρησιμοποιώ στο 90% των περιπτώσεων. Ευκολόπαικτο και καλοστημένο εργαλείο που το πάω παντού και χωρίς να φοβάμαι μην μου πάθει τίποτα.

 

Όταν όμως θέλω να πάρω όργανο τύπου ''buy once-cry once'' κοιτάω αλλού.

 

6 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Προσφορά και ζήτηση... 

Βέβαια υπάρχουν κάποια "αμείλικτα" κριτήρια: Για όργανα περασμένων δεκαετιών, το είναι παλιά από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα.

Το brand, η κατάσταση τους, η συλλεκτική τους αξία, η original κατάσταση τους, είναι ακρογωνιαίοι λίθοι στη διαμόρφωση της τιμής τους. 

Όχι βέβαια ότι δεν έχουμε δει (και βλέπουμε) "σημεία και τέρατα" ακόμα και στις αγγελίες μας, από πλευράς ορισμένων πωλητών.    

 

22 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μα αυτές πληρώνουμε...

Λάθος... χρυσοπληρώνουμε.

 

 

 

Εδώ παρέθεσα ποστ από διάφορες σελίδες. Είναι εύκολο. Δίπλα από την "παράθεση" έχει ένα κουμπάκι "+". Αυτό ενεργοποιεί την πολλαπλή παράθεση, και αναδύεται ένα μικρό πλαίσιο που αναφέρει πόσες παραθέσεις έχεις αποθηκευμένες (πχ γράφει "παράθεση 3 αναρτήσεις").

Μπορείς να πατήσεις το κουμπακι αυτό σε κάμποσα ποστ, από διαφορες σελίδες.

Στην συνέχεια, όταν βρίσκεσαι στο πλαίσιο κειμένου, πατάς το κουμπί "παράθεση 3 αναρτήσεις", και σου βάζεις όλες τις αποθηκευμένες παραθέσεις μαζί, ώστε να απαντήσεις. Αρκετά εύκολο.

 

 

Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος, πιο γρήγορος, να παραθέσεις μια φράση άλλη, χωρίς να του έρθει ειδοποίηση. Κάτι σαν ενδιάμεση λύση.

 

Παράθεση

ενοχλητικό να μην μπορώ να κάνω παράθεση από άλλη σελίδα του νήματος, μάλλον κάτι δεν κάνω καλά

 

Εδώ παρέθεσα την φράση σου. Την εκανα copy paste, τη μαύρισα και πάτησα το κουμπάκι ",," αριστερά από τα emoticons.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!! Δεν το είχα υπόψιν ή το ξέχασα γιατί τελευταία κάνω quote πιο πρόσφατα posts..

 

Ναι τον δεύτερο ''άμεσο'' τρόπο τον γνώριζα αλλά δεν ήθελα να κάνω κάποιον quote χωρίς να το γνωρίζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Ναι τον δεύτερο ''άμεσο'' τρόπο τον γνώριζα αλλά δεν ήθελα να κάνω κάποιον quote χωρίς να το γνωρίζει 

 

 
Ανεφέρεις το ονομά του, και του έρχεται ειδοποίηση
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι ινδονησιακές PRS SE 2024 προβλέπεται να είναι το κάτι άλλο... Και κάτω από 1000 ευρώ...

 

https://eu.prsguitars.com/blog/post/three_new_se_models_for_2024_meet_the_se_custom_24_quilt_se_ce_24_se_swamp_ash_special

 

https://eu.prsguitars.com/blog/post/violet_stain_inside_the_prs_se_factory

 

https://eu.prsguitars.com/electrics/model/se_custom_24_quilt_2024

 

https://eu.prsguitars.com/electrics/model/se_custom_24_2024

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimmits είπε

made in japan οπως το είπα.

έχω ακόμη μια kramer stagemaster 1988 neck thru ειναι φτιαγμενη απο την τότε esp(μετα αντέγραψε τον ευατό της εβγαλε κ την horizon καρμπον) k μια kramer sustainer 1989(την πούλησα εδω κ κάτι χρόνια) επίσης απο την esp.

hardware schaller, floyd k m6 κλειδιά,στην γλεφυρα ντανκαν jb.στην φωτο εχω βάλει εναν bill lawrence xl500

στα υπόποιπα συμφωνώ.

 

kramer stagemaster 1989.jpg

 

Aυτο το esp kramer stagemaster που αναφερεις μαλλον κανει τη διαφορα, γιατι οντως βρηκα τετοια japan
https://reverb.com/item/67944044-esp-kramer-glide-series-b-8-made-in-japan-mij-stagemaster

Κατα τα αλλα σκετη kramer stagemaster βρισκω μονο usa πχ :

https://reverb.com/item/9229872-kramer-stagemaster-1-custom-1987-made-in-usa-stage-master-i-america-excellent-conditions

Κι εμενα ηταν usa οπως ειπα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

Aυτο το esp kramer stagemaster που αναφερεις μαλλον κανει τη διαφορα, γιατι οντως βρηκα τετοια japan
https://reverb.com/item/67944044-esp-kramer-glide-series-b-8-made-in-japan-mij-stagemaster

Κατα τα αλλα σκετη kramer stagemaster βρηκα μονο usa

ad he

Κι εμενα ηταν usa οπως ειπα

η κιθάρα η δεύτερη ειναι ίδια με την δική μου απλά αλλάζει η διάταξη των μαγνητών.

Η δική μου ειναι stagemaster deluxe 1(h/s/s)  ενώ αυτή που έβαλες ειναι stagemaster custom 1(h/s)

κ οι 2 γράφουν american στο headstock αλλα ειναι φτιαγμένες απο την ESP.

έστελνες η esp τα body blanks στην κραμερ κ τα βαψίματα μαζι με τις συναρμολογησεις κτλ τα αναλάμβανε η κραμερ.στο τέλος κότσαρε το american στο headstock.

το ίδιο κ με τα bolt on οργανα.

ολες κ η δική σου απο παρτς της esp ήταν

μετά κάηκε το εργοστάσιο της κραμερ κ έκλεισε το 1990 + τα οικονομικα προβληματα που είχε

 

αν δεν με πιστευεις μπες στο vintage kramer Μπες sto wiki για την κραμερ κτλ θα το δεις παντού.

 

By 1987, Kramer was using ESP Guitars exclusively for manufacturing its necks and bodies. The "American Series" of instruments were ESP parts, assembled in Neptune, New Jersey.

 

Kramer USA and American

(Please Note: Kramers listed below were not built in USA post 1986. Only Assembled.)

  • Kramer Baretta I, II, and III
  • Kramer Stagemaster
  • Kramer Classic
  • Kramer Condor
  • Kramer Liberty
  • Kramer Pacer
  • Kramer Pacer Custom I & II
  • Kramer Pioneer Bass
  • Kramer Forum I & II Basses
  • Kramer Proaxe
  • Kramer Triax
  • Kramer Enterprize
  • Kramer Invader
  • Kramer Vanguard
  • Kramer Voyager
  • Kramer Sustainer
  • Kramer Telecaster

 

 

Επεξεργασμένο από dimmits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimmits είπε

η κιθάρα η δεύτερη ειναι ίδια με την δική μου απλά αλλάζει η διάταξη των μαγνητών.

Η δική μου ειναι stagemaster deluxe 1(h/s/s)  ενώ αυτή που έβαλες ειναι stagemaster custom 1(h/s)

κ οι 2 γράφουν american στο headstock αλλα ειναι φτιαγμένες απο την ESP.

έστελνες η esp τα body blanks στην κραμερ κ τα βαψίματα μαζι με τις συναρμολογησεις κτλ τα αναλάμβανε η κραμερ.στο τέλος κότσαρε το american στο headstock.

το ίδιο κ με τα bolt on οργανα.

ολες κ η δική σου απο παρτς της esp ήταν

μετά κάηκε το εργοστάσιο της κραμερ κ έκλεισε το 1990

 

αν δεν με πιστευεις μπες στο vintage kramer Μπες sto wiki για την κραμερ κτλ θα το δεις παντού.

 

By 1987, Kramer was using ESP Guitars exclusively for manufacturing its necks and bodies. The "American Series" of instruments were ESP parts, assembled in Neptune, New Jersey.

 

 

 

Κοιτα λιγο πιο πανω εκει που λεει 1983.

(την αγορασα το 1985)
Αυτη εχει ολα τα χαρακτηριστικα της δικιας μου (πχ ειχε pickguard με HSS, alder σωμα, rosewood ταστιερα, schaller μαγνητες και κλειδια, floyd1) εκτος απο το headstock, oπου ειχε μπει ηδη το banana.
http://www.vintagekramer.com/pacer2.htm

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου