Προς το περιεχόμενο

Ποια κιθάρα λείπει από τη συλλογή σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@BillTrantos Αν θες τη συμβουλή μου η πιο vfm Les Paul που μπορεί να βρεθεί στην αγορά αυτή τη στιγμή, παίζει και σίγουρα θα ανεβάσει αξία στο κοντινό μέλλον, είναι η Studio με το ebony fretboard. Συνήθως θα τη δεις σε Alpine White (εκεί έβαζε έβενο η Gibson μέχρι το 2012 νομίζω για να μην "ξερνάει" στο χρώμα το rosewood), αλλά κάποιες στις αρχές των 90s έβγαιναν και σε άλλα χρώματα. Ακόμη βρίσκω κάποιες μεχρι 1000€. Προτείνω πάντως μια Alpine White 2006-2012.

Όσο για εμένα, κάποια στιγμή ένας κολλητός πέτυχε και μια Morris L7 copy, με 350€, full solid maple, και δυστυχώς την έδωσε πριν το καταλάβω. Αυτή αν την ξαναπετύχαινα, σίγουρα θα την αγόραζα και στα διπλά ίσως χρήματα. Ήταν εύκολα μες το top 5 καλύτερων κιθαρών που έχω ακούσει στη ζωή μου. 


Επίσης αν δεν είχα ήδη τόσες πολλές κιθάρες, από Fender θα έπαιρνα την 60s classic MiM Tele με το rosewood fretboard που δεν τη βρίσκεις πια εύκολα σε προσιτή τιμή.  

Πιο vfm για μένα κιθάρες για κάποιον που ψάχνει να προσθέσει "ένα ακόμη σχήμα στη συλλογή του" είναι κάτι Cort και κάτι Bacchus Κορεάτικες. Ειδικά τα semi και full hollow μοντέλα της Cort εξαιρετικά, οι strat & tele της Bacchus παρα πολύ καλές. Επίσης η PRS SE Hollow είναι μια εξαιρετική κιθάρα, πολύ ευέλικτη με δικό της ήχο. Μιλάμε πάντα για όργανα που ακόμη μπορεί κάποιος να τα πετύχει με λίγη υπομονή στα 350€.

 

 

 



 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

@BillTrantos Αν θες τη συμβουλή μου η πιο vfm Les Paul που μπορεί να βρεθεί στην αγορά αυτή τη στιγμή, παίζει και σίγουρα θα ανεβάσει αξία στο κοντινό μέλλον, είναι η Studio με το ebony fretboard. Συνήθως θα τη δεις σε Alpine White (εκεί έβαζε έβενο η Gibson μέχρι το 2012 νομίζω για να μην "ξερνάει" στο χρώμα το rosewood), αλλά κάποιες στις αρχές των 90s έβγαιναν και σε άλλα χρώματα. Ακόμη βρίσκω κάποιες μεχρι 1000€. Προτείνω πάντως μια Alpine White 2006-2012.

Όσο για εμένα, κάποια στιγμή ένας κολλητός πέτυχε και μια Morris L7 copy, με 350€, full solid maple, και δυστυχώς την έδωσε πριν το καταλάβω. Αυτή αν την ξαναπετύχαινα, σίγουρα θα την αγόραζα και στα διπλά ίσως χρήματα. Ήταν εύκολα μες το top 5 καλύτερων κιθαρών που έχω ακούσει στη ζωή μου. 


Επίσης αν δεν είχα ήδη τόσες πολλές κιθάρες, από Fender θα έπαιρνα την 60s classic MiM Tele με το rosewood fretboard που δεν τη βρίσκεις πια εύκολα σε προσιτή τιμή.  

Πιο vfm για μένα κιθάρες για κάποιον που ψάχνει να προσθέσει "ένα ακόμη σχήμα στη συλλογή του" είναι κάτι Cort και κάτι Bacchus Κορεάτικες. Ειδικά τα semi και full hollow μοντέλα της Cort εξαιρετικά, οι strat & tele της Bacchus παρα πολύ καλές. Επίσης η PRS SE Hollow είναι μια εξαιρετική κιθάρα, πολύ ευέλικτη με δικό της ήχο. Μιλάμε πάντα για όργανα που ακόμη μπορεί κάποιος να τα πετύχει με λίγη υπομονή στα 350€.

 

 

 



 

Θα προσθέσω και τις vintage... Μια τύπου στρατ και 335 που είχα παίξει ήταν καταπληκτικα οργανα... Ειδικά η στρατ (μια με ανάποδο headstock) είχε εκπληκτικούς μαγνητες... Wilkinson νομιζω

  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλβαδιαζα κατά καιρούς Flying V, Gibson Les Paul Custom και κάποιο σρεντοκιθαρο τύπου Charvel (με στρατ headstock κατά προτίμηση). Σκάφη και χιπστερ κιθάρες τύπου Jazzmaster δεν με ενδιαφέρουν για το στυλ που παίζω. 

 

Τελευταία έχω φάει σκάλωμα με PRS. Από τότε που πήρα μια Custom 22, τώρα θέλω και μια Custom 24 (αν και έχω μια SE) 😅

 

Ρεαλιστικά αυτή θα είναι η επομένη μου κιθάρα (αν βρω μια σε καλή τιμή και δεν πολυψήνομαι για τις καινούργιες με το 5 way switch). Οι άλλες είναι ψιλοφετιχ, αυτή θα είναι πιο χρήσιμη για εμένα. 

 

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

@BillTrantos

Επίσης αν δεν είχα ήδη τόσες πολλές κιθάρες, από Fender θα έπαιρνα την 60s classic MiM Tele με το rosewood fretboard που δεν τη βρίσκεις πια εύκολα σε προσιτή τιμή.  

 

Την classic player 60s εννοείς? Πονεμένη ιστορία, στις καλές εποχές που τις έβρισκες παμφηνα στις αγγελίες δεν προλαβα μια sonic blue συμφορουμιτη για δευτερόλεπτα... έχω μια classic player 50s που τουλάχιστον τρεις γνωστοί μου θέλουν να τους την πουλήσω αλλά δεν τρελάθηκα ακόμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Apocalypse now. 

Άσε φίλος... Οι εποχές του να πάρω και ένα τέτοιο (μπάσο) και ένα απ' το άλλο και ένα απ' το παρ' άλλο έφυγαν ανεπιστρεπτί. Ένας πεταματός χρήμα για πράγματα που τα έτρωγε η ντουλάπα. Που θέλουν να τους αφιερώνεις χρόνο, να τα τσεκάρεις, να ρυθμίζεις, να αλλάζεις χορδές κλπ- χρόνος που εδώ και πολύ καιρό δεν υπάρχει. 

 

Εξάλλου αυτό το stage για εμένα έχει κλείσει. Πήρα το κούτσουρο που έλειπε από τη συλλογή και το ήθελα διακαώς. Και όπως σου έχω πει, ήταν "ψυχοθεραπεία". Δεν ξανά ασχολήθηκα ποτέ ξανά με το να κοιτάω και να θέλω να πάρω και άλλα μπάσα. Και το καλύτερο; Δεν παίζω καν με αυτό 😄

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

 

Την classic player 60s εννοείς? 

 

Ναι αυτή. Ένα σετάκι μαγνήτες κι ένα βάψιμο νίτρο αυτή κι είσαι custom shop φάση πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α, καλά, ξέχασα αυτή που έχω ήδη στο watchlist στο Reverb : Μια Rickenbacker 330/12 😇

Εργαλείο έμπνευσης!!!

 

2 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Τελευταία έχω φάει σκάλωμα με PRS. Από τότε που πήρα μια Custom 22, τώρα θέλω και μια Custom 24 (αν και έχω μια SE) 😅

 

Επίσης αν ποτέ αγόραζα PRS αυτή θα ήταν πιθανότατα κάποια παλιά CE24. Για μένα αυτή είναι ο απόλυτος PRS ήχος. Κι αν έπρεπε να ποτέ πουλήσω την R8 και να την αντικαταστήσω με PRS, μία Grissom.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ακουστικές κιθάρες, που είναι και το κύριο όργανο μου πλέον, διακαής πόθος είναι μια μικρη φουλ μαονι, ιδανικα μια 14-fret Martin 00-17 απο τη δεκαετια του '40. Yπαρχουν και αλλες, πιο ρεαλιστικες επιλογες αλλα στο συγκεκριμενο τυπο έχω σκαλωμα με το real thing και ενω γενικα εχω μαζεψει αρκετα οργανα διαφορων "κατηγοριων", στο συγκεκριμενο τυπο δεν εχω καμια. Θα παω μια και εξω για την 00-17 καααααααποτε, εκτος αν πεσω σε καμια τρομερη ευκαιρια για καμια παρεμφερη.

Και απο εκει και περα το χαος, απειρες που θα ηθελα να εχω, ηλεκτρικες και μη...
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, kpeyos είπε

@BillTrantos



Πιο vfm για μένα κιθάρες για κάποιον που ψάχνει να προσθέσει "ένα ακόμη σχήμα στη συλλογή του" είναι κάτι Cort και κάτι Bacchus Κορεάτικες.

 

 

 



 

Γιατί, ποιός μπορεί να πεί "όχι" σε αυτή με 130,00€ 😄

https://eshop.bonstudio.gr/ilektriki-les-paul-sl-vintage-sunburst?mfp=manufacturers[67]&sort=p.price&order=ASC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, LK είπε

Γιατί, ποιός μπορεί να πεί "όχι" σε αυτή με 130,00€ 😄

https://eshop.bonstudio.gr/ilektriki-les-paul-sl-vintage-sunburst?mfp=manufacturers[67]&sort=p.price&order=ASC

Χαχαχα, αν είχε p90s δε θα το συζητούσα. Τώρα είναι λίγο στριφνούλα. Πάντως συζητάω για κιθάρες που με λιγότερο από 400€ δεν χρειάζονται κανένα upgrade για να σε βγάλουν. Ταστιέρες smooth, ηλεκτρικά αξιοπρεπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου