Προς το περιεχόμενο

Για όλους εμάς που ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ, αφιερωμένο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με δεδομένο πως έχω επιστημονική μέτρηση που αποδεικνύει πως τα αυτιά μου δεν λειτουργούν άψογα.

Με δεδομένο πως όταν έφτιαχνα ήχο για εμένα , η μπάντα έκανε μορφασμούς δυσκοιλιότητας και αν μου διόρθωναν τον ήχο ακουγόμουν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ (ακροατήριο και συνπαίκτες)  όμορφα.

Με δεδομένο πως βάζω νερό στο κρασί μου πλέον για τον εξοπλισμό που εγώ μπορώ να χρησιμοποιήσω - αξιοποιήσω.

 

Το παρακάτω βίντεο με καλύπτει πλήρως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

Το παρακάτω βίντεο με καλύπτει πλήρως.

 

από πια πλευρά και σε τι σε καλύπτει;... ελπίζω όχι με το να σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είσαι "audiophile" καθώς δεν "άκουσες" το "πρόβλημα"... 😎

 

προσπέρνα άνετα... μια ακόμα clickbait προσπάθεια στηριγμένη σε ένα (εκ του πονηρού ή της ημιμάθειας αδιάφορο) ψευδοπρόβλημα...

  • Λυπάμαι 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλύπτει στο να μη χαλιέμαι που δεν έχω το Α το Β ή το Γ  special  μηχάνημα .

Αφού δεν πρόκειται να καταλάβω στην ακρόαση διαφορά.

 

Προφανώς αν κατέχω κάτι αξιόλογο θα είναι ωραία να αξιοποιείται αλλά στις προσωπικές μου στιγμές αφού δεν θα έχω την ιδανική  απόδοση , δεν θα σκάσω κι’όλας.

Και πραγματικά δεν πήρα χαμπάρι πως είναι clickbait

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

Με καλύπτει στο να μη χαλιέμαι που δεν έχω το Α το Β ή το Γ  special  μηχάνημα .

Αφού δεν πρόκειται να καταλάβω στην ακρόαση διαφορά.

 

η ταπεινή γνώμη (και παράλληλα φιλική συμβουλή) μου, είναι να το δεις το θέμα ανάποδα χωρίς να επιζητάς άλλοθι (ασυνείδητα δυστυχώς) απέναντι σε κανέναν.. ούτε καν στον εαυτό σου... απλά να επιχειρείς αλλαγές στον εξοπλισμό σου ΜΟΝΟ και μόνο όταν αισθάνεσαι (επιτακτικά) ότι αυτός που ήδη διαθέτεις δεν καλύπτει πλέον τις θυμικές και γνωστικές ανάγκες σου... και φυσικά πάντα έχοντας εκ των προτέρων εμπεριστατωμένα διακρίνει ξεκάθαρα τις όποιες δυνητικές βελτιώσεις στα υποψήφια κομμάτια που θα αντικαταστήσουν κάποια από τα υπάρχοντα...

 

αν καλώς ή κακώς έχεις πειστεί ότι δεν πρόκειται να ακούσεις (ή ήδη έχεις επιχειρήσει να ακούσεις και δεν το καταφέρνεις) καμία διαφορά, ε πρέπει αν μη τι άλλο να είσαι ευτυχής (και ο ίδιος και το πορτοφόλι σου) καθώς είσαι απερίσπαστος στο να απολαμβάνεις την μουσική προσεγγίζοντας απ ευθείας στην "ψυχή" της, παρακάμπτοντας το "επιρρεπές στην αμαρτία του marketing hype "λάγνο σώμα"...😉

 

 

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο άνθρωπος αυτός για άλλη μια φορά προδιαθέτει αρνητικά με τους τίτλους του τον επισκέπτη.

Και τι κρίμα γιατί το θέμα έχει ενδιαφέρον αν και δεν ξέρω αν το πρόβλημα που αναφέρει αφορά τον ακροατή ή τον ηχολήπτη με την λανθασμένη τακτική του.

Όσο για τον @bouzoukleri δεν νομίζω πως αφορά τις δικές του επιλογές για να αυτομαστιγώνεται μιας και είναι το γούστο του... ιδιαίτερο.🙂

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιάννη μου ο τύπος αναφέρει επιθετικά και δηκτικά ως ουσιαστικό "πρόβλημα" (που μάλιστα κατ αυτόν είναι και αιτία αφορισμών), μια υποκειμενική τεχνοκρατική ηχοληπτική προσέγγιση που λογικό είναι σε κάποιους να αρέσει σε κάποιους όχι (κι από τα σχόλια στο πρώτο βίντεο μάλιστα φαίνεται ότι αρέσει στους περισσότερους)...

 

κι ενώ αντικειμενικά δεν υπάρχει τεχνικά κάτι που να δικαιολογεί τον προσβλητικό χαρακτηρισμό του (πχ ένα φασικό πρόβλημα που θα δημιουργούσε ενοχλητικά artifacts και οι "κοινοί θνητοί" δεν άκουσαν) και τον βάζουν και στη θέση του διάφοροι σχολιαστές (και ευγενικά γιατί εγώ μάλλον θα ήμουν ανάλογος με την κακοτροπία του και τα ειρωνικά γελάκια της κομπλεξικής αυθεντίας που ξεγυμνώνεται αντί να αποθεωθεί όπως θα επιθυμούσε), αυτός φτιάχνει και δεύτερο "πολιτικάντικο" βίντεο (σε αμυντικό υφάκι αυτή τη φορά)... ε και σε αυτό επιμένει  με ξύλινο λόγο και ψευδοφιλοσοφικές αιτιάσεις, σοφιστίες, βατράχους και ειρωνείες να προσπαθεί να δικαιολογήσει την μ@λ@κi@ του και τις προσβολές που περιείχε το πρώτο... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...

 

αν ήθελε πραγματικά να δώσει τροφή για μια ενδιαφέρουσα κουβέντα όπως λες, θα είχε άλλη τακτική που θα έθετε αφορμή να ανοίξει το θέμα της αυστηρής πιστότητας στην καταγραφή της κλασσικής μουσικής και τα ταμπού που κουβαλάει διαχρονικά ο "δομικός" ελιτισμός της που καταλήγει συχνά πυκνά σε μια αυτοαναιρούμενη "σοβαρότητα" (πχ τα natural references που πια έχουν εμφανείς "ρωγμές" αξιοπιστίας με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις στις αίθουσες συναυλιών και καταχρώνται κατά περίπτωση την διακριτική support παρουσία τους)...

 

το αστείο της υπόθεσης μάλιστα είναι ότι βάζει τα χεράκια του και βγάζει τα ματάκια του τοποθετώντας με την κουτοπόνηρη συμπεριφορά του τον εαυτό του στην χειρότερη κατηγορία των audiophiles... αυτών με την αυτοανακηρυγμένη "ανωτερότητα" που κράζει δικαίως ο Allan Parson με την ρήση του: "Audiophiles don't use their equipment to listen to music. They use music to listen to their equipment."

 

και το χειρότερο όλων το ότι με αφορμή αυτόν ο φίλος μας ο @bouzoukleri (και φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι) χαλάει τη ζαχαρένια του χωρίς πραγματικό λόγο...

 

 

 

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπουζουκλερής δεν χάλασε την ζαχαρένια του, ίσα ίσα που αυτά που απαντήσατε με πήγαν και λίγο παραπέρα και λίγο καλύτερα.

Ευχαριστώ ειλικρινά .

 

🍻

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου