Προς το περιεχόμενο

EPIPHONE LES PAUL SL VINTAGE SUNBURST


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@John Goumis

Πάντως , και μιλάω σοβαρά.

Όταν παίζω με μια φθηνή κιθάρα, το ευχαριστιέμαι πιο πολύ.

΄Ίσως είναι (η εσφαλμένη εικόνα) ότι επειδή είναι "φθηνή" θα είναι και πιο δυσκολόπαιχτη και χωρίς ωραίο ήχο.

Και όταν βλέπω ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει, η ευχαρίστηση είναι μεγαλύτερη.

Από την άλλη , θέλω όλη τη σειρά της Gibson και της Fender  (είμαι κοντά στο  να γίνει) και για τη δική μου οικονομική δυνατότητα, είναι ακατόρθωτο (αν μιλάμε για το real thing).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το τελευταίο που λες,, αν μου επιτρέπεις να εκτροχιασω λίγο το θέμα... 

Πριν λίγο καιρό σε κάποιο θρεντ που είχε ανοιχτεί, κάναμε μια συζήτηση για τον αν είναι καλύτερο να έχεις 2-3 πολύ καλές κιθάρες ή πολλές φθηνότερες... Τότε ο gkourmoul1 υποστήριζε ότι είναι καλύτερο να έχεις ποικιλία από το να περιορίζεσαι σε λίγες και καλές... Τότε διαφωνούσα πλήρως καθώς ήμουν ενάντια σε αυτή τη λογικη... Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να πουλάω ότι καλύτερο εχω και έχω εφοδιαστεί με 4-5 μέτριες κιθάρες του 500ε...δε λέω ότι παίζουν όλες καλά, αλλά σίγουρα εγώ νιώθω κάπως πιο ελεύθερος και αφού τις σεταρα όλες στα μέτρα μου νομίζω παίζω και καλύτερα... Κάτι σαν στοίχημα με τον εαυτό μου ότι μπορώ να ακουστώ καλύτερα με φθηνή κιθάρα.... Ή δε αγαπημένη μου είναι μια tele partcaster με mini humbuckers που έφτιαξα μόνος μου και δεν θα έδινα με τπτ... 

Επεξεργασμένο από noe13

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, noe13 είπε

Με αφορμή το τελευταίο που λες,, αν μου επιτρέπεις να εκτροχιασω λίγο το θέμα... 

Πριν λίγο καιρό σε κάποιο θρεντ που είχε ανοιχτεί, κάναμε μια συζήτηση για τον αν είναι καλύτερο να έχεις 2-3 πολύ καλές κιθάρες ή πολλές φθηνότερες... Τότε ο gkourmoul1 υποστήριζε ότι είναι καλύτερο να έχεις ποικιλία από το να περιορίζεσαι σε λίγες και καλές... Τότε διαφωνούσα πλήρως καθώς ήμουν ενάντια στις πολλές και φθηνές... Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να πουλάω ότι καλύτερο είχα και έχω εφοδιαστεί με 4-5 μέτριες κιθάρες του 500ε...δε λέω ότι παίζουν όλες καλά, αλλά σίγουρα εγώ νιώθω κάπως πιο ελεύθερος και αφού τις σεταρα όλες στα μέτρα μου νομίζω παίζω και καλύτερα... Κάτι σαν στοίχημα με τον εαυτό μου ότι μπορώ να ακουστώ καλύτερα με φθηνή κιθάρα.... Ή δε αγαπημένη μου είναι μια tele partcaster με mini humbuckers που έφτιαξα μόνος μου και δεν θα έδινα με τπτ... 

Της ίδια φιλοσοφίας είμαι και εγώ.

Ακριβώς.

Θέλω πολλές.

Προφανώς αν είχα τη δυνατότητα να πάρω το real thing , θα το έπαιρνα.

Και όπως ξανα είπα, όχι απαραίτητα επειδή είναι καλλίτερο, αλλά επειδή θα μπορούσα.

Άλλα πράγματα με εμπνέει να παίξω ή μια και άλλο η άλλη.

All around κιθάρες δεν με ενδιαφέρουν.

Γιατί και χώρο έχω, και δεν τις κουβαλάω κάπου, για να βγάλω 2 ώρες πρόγραμμα.....χωρίς κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, LK είπε

@John Goumis

Πάντως , και μιλάω σοβαρά.

Όταν παίζω με μια φθηνή κιθάρα, το ευχαριστιέμαι πιο πολύ.

΄Ίσως είναι (η εσφαλμένη εικόνα) ότι επειδή είναι "φθηνή" θα είναι και πιο δυσκολόπαιχτη και χωρίς ωραίο ήχο.

Και όταν βλέπω ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει, η ευχαρίστηση είναι μεγαλύτερη.

Από την άλλη , θέλω όλη τη σειρά της Gibson και της Fender  (είμαι κοντά στο  να γίνει) και για τη δική μου οικονομική δυνατότητα, είναι ακατόρθωτο (αν μιλάμε για το real thing).

 

I get your point. Αμα δεν παίζεις με μια ακριβή δίπλα να τις συγκρίνεις άμεσα, δεν υπάρχει κάτι που να φαίνεται ή να το νιώθεις ''λάθος''

 

Επιτέλους επιδιόρθωσα μια squier tele κορεάτικη δεκαετίας '90 που έχω απο ανταλλαγή αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα (την είχα καταχωνιασμένη κάπου έναν χρόνο). Οι μαγνήτες που φοράει έχουν διπλάσια αξία από το ίδιο το όργανο.

 

Της επιδιορθώνω τα ηλεκτρικά, την σετάρω (γιατί ήταν πολύ δυσκολόπαικτη) και λέω ωπα, μια χαρά παίζει. Έπαιζα με αυτήν αυτές τις μέρες. Ξεχάστηκα. Πάω στο σαλόνι μια μέρα-δυο μέρες αργότερα που είναι στολισμένη μια american vintage και αρπάω αυτήν γιατί ήθελα κάτι να γρατζουνίσω το κατιτίς μου εκείνη την ώρα, και.. ωχ. Καμία σχέση ρε φίλε, μίλια μακρυά, χωρίς καν να την βάλω σε ενισχυτή εννοείται. Άλλη αίσθηση το έπιπλο...

 

Όπως προείπα, το θέμα είναι να μην την συγκρίνεις με το real thing δίπλα. Αλλιώς προφανώς μια χαρά είναι και αυτές.

 

Όσο για το αν είναι ακατόρθωτο να έχεις το real thing σε όλα, imho δεν είναι. Είναι μαραθώνιος, όχι κατοστάρι. Σιγά σιγά όλα γίνονται

 

 

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

 

 

Όσο για το αν είναι ακατόρθωτο να έχεις το real thing σε όλα, imho δεν είναι. Είναι μαραθώνιος, όχι κατοστάρι. Σιγά σιγά όλα γίνονται

 

 

Το ξανά ειπα.

Αν μου άρεζαν ΜΟΝΟ οι κιθάρες...πιθανόν να γινόταν.

Αλλα οι κιθάρες είναι το 10%....

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, noe13 είπε

Με αφορμή το τελευταίο που λες,, αν μου επιτρέπεις να εκτροχιασω λίγο το θέμα... 

Πριν λίγο καιρό σε κάποιο θρεντ που είχε ανοιχτεί, κάναμε μια συζήτηση για τον αν είναι καλύτερο να έχεις 2-3 πολύ καλές κιθάρες ή πολλές φθηνότερες... Τότε ο gkourmoul1 υποστήριζε ότι είναι καλύτερο να έχεις ποικιλία από το να περιορίζεσαι σε λίγες και καλές... Τότε διαφωνούσα πλήρως καθώς ήμουν ενάντια σε αυτή τη λογικη... Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να πουλάω ότι καλύτερο εχω και έχω εφοδιαστεί με 4-5 μέτριες κιθάρες του 500ε...δε λέω ότι παίζουν όλες καλά, αλλά σίγουρα εγώ νιώθω κάπως πιο ελεύθερος και αφού τις σεταρα όλες στα μέτρα μου νομίζω παίζω και καλύτερα... Κάτι σαν στοίχημα με τον εαυτό μου ότι μπορώ να ακουστώ καλύτερα με φθηνή κιθάρα.... Ή δε αγαπημένη μου είναι μια tele partcaster με mini humbuckers που έφτιαξα μόνος μου και δεν θα έδινα με τπτ... 

 

Όλα αυτά είναι σχετικά. Εγώ τώρα είμαι σε μια φάση που έχω μια πολύ ευρεία γκάμα από ηλεκτρικές κιθάρες και η πιο φθηνή μου είναι μια στρατοπαρτσερ USACG 20ετίας, που δεν τη λες και χάλια. Τις κρατάω γιατί δουλεύω παράλληλα υλικό από τρία εντελώς διαφορετικά projects και την έχω δει παραγωγός: θέλω εδώ μια στρατ, εδώ μια Les Paul, εδώ metal με EMG κλπ κλπ...

 

Μόλις τελειώσουν όλα αυτά ο στόχος μου είναι να μείνω με μια Les Paul, όπως ήμουν επί 15 χρόνια και μια Jazzmaster γιατί νομίζω πως με μια Les Paul στημένη όπως θα ήθελα εγώ και παιγμένη όσο καιρό χρειάζεται ώστε να τη μάθω, μόνο η Jazzmaster μπορεί να μου έλειπε. 

 

Συμφωνώ με τον @LK ότι αν δε βγαίνεις παράεξω, δεν αξίζουν τόσο πολύ οι all around κιθάρες. Έχω μια PRS η οποία είναι κατά 95% η πρώτη κιθάρα που θα πιάσω για να βγω έξω, την οποία στο σπίτι δεν την πιάνω σχεδόν ποτέ, πάντα θα προτιμήσω κάτι με περισσότερα "ελλατώματα χαρακτήρα".

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εμένα σε περιόδους που δε κάνω καθόλου λαιβ ή δεν έχω καν μπάντα, με πιάνουν και τα ψυχολογικά μου τύπου 'δε σου αξίζει τέτοια κιθαρα', 'να την πάρει κάποιος που αξιζει' κλπ... 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
39 λεπτά πριν, noe13 είπε

Καλά εμένα σε περιόδους που δε κάνω καθόλου λαιβ ή δεν έχω καν μπάντα, με πιάνουν και τα ψυχολογικά μου τύπου 'δε σου αξίζει τέτοια κιθαρα', 'να την πάρει κάποιος που αξιζει' κλπ... 

 

Ο Ωνάσης έλεγε νομίζω "Να ντύνεσαι πάντα για τη δουλειά που θα ήθελες να έχεις". Οπότε κράτα τις κιθάρες και ποτέ δεν ξέρεις.

 

ΥΓ Άκυρος ο Ωνάσης 😄

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, noe13 είπε

Αν δε μάθω ποιος το έλεγε δεν κάνω τπτ... 

Δεν ξέρω ποιος το είπε,  αλλά αν με έβλεπε σήμερα,  μάλλον θα νόμιζε ότι θέλω να γίνω υδραυλικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου