Προς το περιεχόμενο

Σας επηρεάζει η εμφάνιση/σκηνική παρουσία ενός καλλιτέχνη ή μόνο το ηχητικό αποτέλεσμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Τι λέω? 

Έλα ντε, τι λες? Θα σου πρότεινα να ακούσεις λίγο...Deep Purple, γιατί κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Οι DP δεν είναι μπάντα που αντιγράφει, αλλού ψάξε.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Οι DP δεν είναι μπάντα που αντιγράφει, αλλού ψάξε.

Ναι

Ritchie Blackmore on how Led Zeppelin shaped Deep Purple

 

*Ritchie Blackmore cites his and Jon Lord’s original conception for Deep Purple as having been “Vanilla Fudge with Edgar Winter”.

 

Jon Lord of Deep Purple has said something like, "today people are talking about Jimi Hendrix, but back then Vanilla Fudge was the biggest band for us; in the beginning we were trying to be nothing else than just a Vanilla Fudge clone."

 

Ο ντράμερ Ian Paice είπε στο στο Metal Evolution: «Αυτό που προσπαθήσαμε να είμαστε στο πρώτο άλμπουμ ήταν να είναι μια αγγλική έκδοση των Vanilla Fudge. Πάρτε κανονικά τραγούδια και διασκευάστε τα, ανοίγοντας τα σε χρόνο. Την ίδια εποχή, συνειδητοποιήσαμε ότι πιο σημαντικό ήταν να είμαστε ο εαυτός μας κι όχι οι Vanilla Fudge No2”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Ναι

Ritchie Blackmore on how Led Zeppelin shaped Deep Purple

 

*Ritchie Blackmore cites his and Jon Lord’s original conception for Deep Purple as having been “Vanilla Fudge with Edgar Winter”.

 

Jon Lord of Deep Purple has said something like, "today people are talking about Jimi Hendrix, but back then Vanilla Fudge was the biggest band for us; in the beginning we were trying to be nothing else than just a Vanilla Fudge clone."

 

Ο ντράμερ Ian Paice είπε στο στο Metal Evolution: «Αυτό που προσπαθήσαμε να είμαστε στο πρώτο άλμπουμ ήταν να είναι μια αγγλική έκδοση των Vanilla Fudge. Πάρτε κανονικά τραγούδια και διασκευάστε τα, ανοίγοντας τα σε χρόνο. Την ίδια εποχή, συνειδητοποιήσαμε ότι πιο σημαντικό ήταν να είμαστε ο εαυτός μας κι όχι οι Vanilla Fudge No2”.

Γνωστά όλα αυτά. Όλοι έχουν επιρροές, παρθενογένεση δεν υπάρχει. Άλλο λοιπόν να έχεις επιρροές και να δημιουργείς κάτι νέο (Deep Purple) και άλλο να έχεις επιρροές, να κατακλέβεις τις επιρροές σου και να κυκλοφορείς κόπιες ξένων συνθέσεων βάζοντας την τζίφρα σου από κάτω σαν συνθέτης χωρίς ίχνος ντροπής (Led Zeppelin)

Ο Blackmore ήθελε να αλλάξει τον ήχο των DP και να τον κάνει πιο σκληρό, και η ανάγκη αυτή δημιουργήθηκε αφού άκουσε το πρώτο άλμπουμ των Led Zeppelin. Άντε άκου το αυτό το άλμπουμ και μετά το In Rock, και έλα πίσω να μας πεις τις ομοιότητες που βρήκες.😴 Να μας πεις επίσης τις ομοιότητες που υπάρχουν στον ήχο και τις συνθέσεις των DP και των Vanilla Fudge, αφού πρώτα ακούσεις όλα τα στούντιο άλμπουμς και των δύο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

να κατακλέβεις τις επιρροές σου και να κυκλοφορείς κόπιες ξένων συνθέσεων βάζοντας την τζίφρα σου από κάτω σαν συνθέτης χωρίς ίχνος ντροπής (Led Zeppelin)

Ενώ τα Child in time, Black night, Sotw κλπ αναγράφουν τους ορίτζιναλ συνθέτες? τουλάχιστον οι LZ συμπλήρωσαν τους συνθέτες μετά, οι DP όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από ότι φαίνεται πάντως δεν σας επηρεάζει η εμφάνιση γιατί και οι DP και οι Stones από φάτσες ήταν αλογομούριδες 😁

  • Like 3
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LK είπε

αλογομούρΗδες

 

Αυτό που εξετάζαμε είναι το εξής: αν δικαιούται κάποιος (που θέλει να είναι αντικειμενικός και ποζάρει σαν τέτοιος) να αποκαθηλώνει ονόματα όπως Rolling Stones ή David Bowie, ενόσω υπάρχει πανθομολογούμενη και ανιχνεύσιμη γραμμή επιρροών ανάμεσα σε τέτοιους και σε άλλους που ο ίδιος θεωρεί μεγάλους (όπως οι DP στην περίπτωση του Waterfall).

 

Και ναι μεν, δεν υπάρχει κάποια προφανής επιρροή ανάμεσα στους Stones και τους DP (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, εδώ είπε τον Bowie ιδιοφυία, ο Έμερσον που είχε αρκετή τεχνική να παίζει τα τραγούδια του Bowie με το ένα δάκτυλο, αν ήθελε), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν προϋπήρξαν ή ότι δεν ήταν παρόντες στην ίδια περίοδο και στην ίδια σκηνή (με την ευρεία έννοια) ή ότι οι Stones δεν επηρρέασαν αυτούς που επηρρέασαν τους DP.

 

Όσον αφορά στη γενικοτερη αμφισβήτηση του RnR ως κάτι που εκλάπη από αγνούς και άδολους ρυθμ ανδ μπλουζμεν που (προφανώς) πέθαναν στη ψάθα, ή το αν το "Love Me Do" είναι σημαντικό τραγούδι... εγώ προσωπικά δεν επιτρέπω στον εαυτό μου τέτοιες συζητήσεις γιατί δεν έχω τις απαραίτητες ιστορικές γνώσεις.

 

Ο Γιάννης Πετρίδης πάντως, άλλα μας λέει εδώ και δεκαετίες για την αξία των Beatles / Stones και μάλλον κάτι ξέρει παραπάνω από εμάς. Θα συμπληρώσω ότι ειδικά αν ήμουν μουσικός σε σοβαρή βάση, θα πρόσεχα ακόμη περισσότερο πριν αποκαθηλώσω (μέσα μου, εννοώ) οποιονδήποτε, διότι στη συγκεκριμένη χώρα μας υπάρχει διαρκές πρόβλημα κατανόησης και αφομοίωσης επιρροών, και αυτό φαίνεται στις μουσικές μας, στο σινεμά μας, στο θέατρό μας, τη ζωγραφική μας κλπ.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω εγώ από αυτά. 

Δεν μπλέκομαι με ροκάδες 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία, υπάρχει μόνο ένα αντικειμενικό κριτήριο μουσικής αξίας. Οι πωλήσεις σε συνδυασμό με την αντοχή στο χρόνο.

 

Από την άλλη, "εκατομμύρια μύγες δε μπορεί να κάνουν λάθος, φάε κι εσύ σκατά".

 

Τώρα στο θέμα, υπάρχουν μουσικές που είναι για ακρόαση, υπάρχουν και τα "πακέτα" που είναι οπτικοακουστικά. Όπου υπάρχει και η εικόνα, είναι αδύνατο να μην επηρεαστεί κάποιος από αυτή. Όταν υπάρχει και η εικόνα, δεν ακούμε πια με τα αυτιά αλλά και με τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Δεν ξέρω εγώ από αυτά. 

Δεν μπλέκομαι με ροκάδες 😁

 

με πανΞ μπλέκεσε?

οχι τιποτα αλλο για να βρεις την ΑΛΗΘΕΙΑ στο λεΓω

 

 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Από την άλλη, "εκατομμύρια μύγες δε μπορεί να κάνουν λάθος, φάε κι εσύ σκατά".

 

Αυτό γράφτηκε (την πρώτη φορά) από δημοσιογράφο που έβρισε έναν δίσκο των Tangerine Dream. Αρκετό καιρό αργότερα, ζήτησε συγνώμη από τον Edgar Froese, για την αθλιότητα. Το αναφέρω διότι κάποιοι νομίζουν ότι γράφτηκε από σοβαρό άνθρωπο, με σοβαρή αφορμή.

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου