Προς το περιεχόμενο

Σας επηρεάζει η εμφάνιση/σκηνική παρουσία ενός καλλιτέχνη ή μόνο το ηχητικό αποτέλεσμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Οτιδήποτε απλοϊκό -άρα ευκολοχώνευτο- κάνει "γκέλα" στον κόσμο. Το ποιο από όλα αυτά θα κάνει την μεγαλύτερη "γκέλα" μάς ενδιαφέρει, που θα πουλήσει και παραπάνω. Συνταγές υπάρχουν εδώ και δεκαετίες, και σε συνδυασμό με την καθημερινή πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ δημιουργούνται τα hits. Αν ως δια μαγείας από αύριο και για τα επόμενα 20 χρόνια όλα τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα του πλανήτη έπαιζαν κατά 80% Jazz, το 2044 η πλειονότητα των ακροατών θα άκουγε Jazz .

O εγκέφαλος προσαρμόζεται στα νέα ακούσματα και το γούστο διαμορφώνεται. Αλλά κανείς δεν θα μπει στον κόπο να το κάνει, μια και υπάρχουν πολύ πιο γρήγοροι και ανέξοδοι τρόποι να δημιουργήσουν/πουλήσουν hits, κανείς δεν θα σπαταλήσει χρόνο και χρήμα για να διαμορφώσει το γούστο του μέσου ακροατή, το οποίο είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτριο, απλά θα συνεχίσουν να κρατάνε το γούστο αυτό όσο πιο χαμηλά γίνεται για να του πουλάνε εύκολα τις γνωστές απλοϊκές παπαριές που του/μας πασάρουν καθημερινά.

 

Εγω ρωτησα ποσα απο τα Ν απλοικα κομματια που εγραψες εκαναν γκελα

Επισης αυτη η κατασταση που περιγραφεις ποτε θεωρεις οτι ξεκινησε ;

Αναφερεσαι στα συγχρονα hits ή θεωρεις πχ οτι το Love me do ηταν μια "απλοικη παπαρια";

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, όταν το rock and roll έγινε η de-facto λαϊκή μουσική στη Δύση, τα "μέσα" έπαιζαν όντως τζαζ κατά 80%, αν όχι περισσότερο. Απλώς η θεωρία που διατυπώθηκε είναι λάθος, όπως και όλες οι γενικόλογες θεωρίες συνομωσίας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Εγω ρωτησα ποσα απο τα Ν απλοικα κομματια που εγραψες εκαναν γκελα

Δεν ξέρω, δεν τα έχω κυκλοφορήσει. Όσοι τα άκουσαν πάντως μια χαρά γκέλα τούς έκαναν.

 

4 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Επισης αυτη η κατασταση που περιγραφεις ποτε θεωρεις οτι ξεκινησε

Σχεδόν από την αρχή της δισκογραφημένης μουσικής γίνεται αυτό, απλά στις μέρες μας κατά βάση γίνεται μόνο αυτό. Παλιότερα υπήρχε βιομηχανία μουσικής, σήμερα υπάρχει μόνο βιομηχανία hits, ,ε ελάχιστες εξαιρέσεις οι οποίες δεν προωθούνται.

 

9 λεπτά πριν, methylene blue είπε

το Love me do ηταν μια "απλοικη παπαρια";

Όχι, ήταν το απαύγασμα της μουσικής σύνθεσης των τελευταίων 5 αιώνων....😁

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

Βασικά, όταν το rock and roll έγινε η de-facto λαϊκή μουσική στη Δύση, τα "μέσα" έπαιζαν όντως τζαζ κατά 80%, αν όχι περισσότερο. Απλώς η θεωρία που διατυπώθηκε είναι λάθος, όπως και όλες οι γενικόλογες θεωρίες συνομωσίας.

Βασικά το RnR έγινε "de-facto λαϊκή μουσική στη Δύση" όταν, αφού κατάκλεψαν την RnB δισκογραφία, άρχισε η πλύση εγκεφάλου μέσω της συστηματικής προώθησης του στα τότε μέσα. Δεν υπάρχει καμία θεωρία συνομωσίας εδώ, μόνο γεγονότα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν ξέρω, δεν τα έχω κυκλοφορήσει. Όσοι τα άκουσαν πάντως μια χαρά γκέλα τούς έκαναν.

Αυτο δεν πιανεται

 

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Όχι, ήταν το απαύγασμα της μουσικής σύνθεσης των τελευταίων 5 αιώνων

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ειναι ποπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, methylene blue είπε

Αυτο δεν πιανεται

Μια χαρά πιάνεται.

 

1 λεπτό πριν, methylene blue είπε

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ειναι ποπ

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι έχω καταλάβει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Τι λες βρε άνθρωπε...🙄

Τι λέω? αυτά που έχουν πει οι ίδιοι στις συνεντεύξεις τους. Και σε ρώτησα σε ποια περίοδο των DP αναφέρεσαι? στην Mk1 αντέγραφαν τους πάντες, στο In Rock έχω αναφέρει ποιους αντέγραψαν. θα συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη ότι οι Rainbow κυρίως της Dio περιόδου έχουν επηρεάσει περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου