Προς το περιεχόμενο

Σας επηρεάζει η εμφάνιση/σκηνική παρουσία ενός καλλιτέχνη ή μόνο το ηχητικό αποτέλεσμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, trolley είπε

bla.....

Άντε καληνύχτα.

Να, στο τέλος το χάλασες, κι ότι είχα όλη την καλή διάθεση να σου αφήσω τον τελευταίο λόγο. Αλλά μετά από αυτό το "Άντε καληνύχτα" δεν μπορώ παρά να σου απαντήσω, λόγω έμφυτης ευγένειας όπως γνωρίζεις, κι έτσι θα έχω εγώ τον τελευταίο λόγο.😌

Καληνύχτα και σε σένα λοιπόν Trolley, καλό ύπνο και όλα τα σχετικά. CU around.👋

 

image.gif.299ed96c2765648de7f93c596e8886f5.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ακραίο είναι να ειπωθεί πως οι Deep Purple δεν έχουν αφήσει κληρονομιά(τεράστια η επιρροή τους στο μετέπειτα χώρο της hard rock/ metal) άλλο τόσο ακραίο είναι να μην παραδέχεται κάποιος ότι ο Bowie είναι ένας εμβληματικός stand alone καλλιτέχνης.

 

Θαρρώ δεν υπάρχει καν ανάγκη για επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Grey είπε

Όσο ακραίο είναι να ειπωθεί πως οι Deep Purple δεν έχουν αφήσει κληρονομιά(τεράστια η επιρροή τους στο μετέπειτα χώρο της hard rock/ metal) άλλο τόσο ακραίο είναι να μην παραδέχεται κάποιος ότι ο Bowie είναι ένας εμβληματικός stand alone καλλιτέχνης.

 

Θαρρώ δεν υπάρχει καν ανάγκη για επιχειρήματα.

David Bowie = Σάκης Ρουβας από τα 70ς'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιρροή στο μέταλ την άσκησε Blackmore και ο Dio με τους Rainbow, οι Deep Purple ήταν μια πρωτόγονη κατάσταση και έπαιξαν και αυτοί το ρόλο τους στην ιστορία της ροκ. Ο Waterfall-K τους ακούει κυρίως για την εκτεταμένη χρήση πλήκτρων (μπλιμπλικια) κάτι για το οποίο εγώ πχ τους αποφεύγω (όπως και οι περισσότεροι που ακούν μέταλ), δεν τα μπορώ τα σόλο πλήκτρα ειδικά εκείνης της εποχής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

Όσο ακραίο είναι να ειπωθεί πως οι Deep Purple δεν έχουν αφήσει κληρονομιά(τεράστια η επιρροή τους στο μετέπειτα χώρο της hard rock/ metal) άλλο τόσο ακραίο είναι να μην παραδέχεται κάποιος ότι ο Bowie είναι ένας εμβληματικός stand alone καλλιτέχνης.

Ποιος δεν παραδέχεται ότι ο "Bowie ήταν ένας εμβληματικός stand alone καλλιτέχνης"? Πήγαινε πίσω στη σελίδα 4 και ξαναπάρε τη συζήτηση απ'την αρχή, προφανώς δεν κατάλαβες τι ειπώθηκε, τι υπονοήθηκε και από ποιους.
Επίσης, στο "εμβληματικός stand alone καλλιτέχνης" πρόσθεσε το "στο είδος του". Κι ο Λευτέρης Πανταζής εμβληματικός είναι στο είδος του, κι ο Tupac στο δικό του είδος, και οι Sex Pistols το ίδιο και πάει λέγοντας. Θες να σου πω τη γνώμη μου για τον Tupac, τους Sex Pistols και τα είδη τους? Ασ'το καλύτερα...😌

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Την επιρροή στο μέταλ την άσκησε Blackmore και ο Dio με τους Rainbow, οι Deep Purple ήταν μια πρωτόγονη κατάσταση και έπαιξαν και αυτοί το ρόλο τους στην ιστορία της ροκ. 

Οι DP επηρέασαν στο μέγιστο το rock, και όχι μόνο το σκληρό rock ή το metal. Οι Rainbow ήταν μια τρίχα τους, if you know what i mean. 

Btw, η δισκογραφία των DP είναι μια παρανυχίδα στο σώμα της μουσικής συλλογής του Waterfall, η οποία αριθμεί αρκετές χιλιάδες άλμπουμς σε Rock, Jazz, Blues κλπ. Aν o Waterfall είχε ακούσει στη ζωή του 200-300 άλμπουμς, και τα μισά ήταν Bowie, Rolling Stones, U2 και Beatles, ίσως τότε κι αυτός να θεωρούσε "icon" τον Bowie, ή ίσως να έβλεπε ακόμα και τους RS σαν κάτι ιδιαίτερο και ανώτερο από αυτό που πραγματικά είναι, μια μπαντούλα δηλαδή που γράφει απλοϊκά τραγουδάκια του σωρού και απευθύνεται στις μάζες. 
Ευτυχώς για τα αυτιά του, ο Waterfall δεν ανήκει στην κατηγορία του μέσου ακροατή, ίσα ίσα που απέχει έτη φωτός μακριά από την κατηγορία αυτή.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ωρέ Καταρράκτη, για πες μας πως λέγεται το είδος που παίζουν οι RS και ποιοι το κάνουν καλύτερα από αυτούς; (σ.σ. τελικά δεν έφταιγα εγώ, σου είναι αδύνατο να αφήσεις σε άλλον την λεγόμενη "τελευταία κουβέντα").

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Επίσης, στο "εμβληματικός stand alone καλλιτέχνης" πρόσθεσε το "στο είδος του"

 

Οι Deep Purple δηλαδή πού είναι εμβληματικοί;Σε άλλο είδος από αυτό που καταπιάνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Οι DP επηρέασαν στο μέγιστο το rock, και όχι μόνο το σκληρό rock ή το metal. Οι Rainbow ήταν μια τρίχα τους, if you know what i mean. 

Btw, η δισκογραφία των DP είναι μια παρανυχίδα στο σώμα της μουσικής συλλογής του Waterfall, η οποία αριθμεί αρκετές χιλιάδες άλμπουμς σε Rock, Jazz, Blues κλπ. Aν o Waterfall είχε ακούσει στη ζωή του 200-300 άλμπουμς, και τα μισά ήταν Bowie, Rolling Stones, U2 και Beatles, ίσως τότε κι αυτός να θεωρούσε "icon" τον Bowie, ή ίσως να έβλεπε ακόμα και τους RS σαν κάτι ιδιαίτερο και ανώτερο από αυτό που πραγματικά είναι, μια μπαντούλα δηλαδή που γράφει απλοϊκά τραγουδάκια του σωρού και απευθύνεται στις μάζες. 
Ευτυχώς για τα αυτιά του, ο Waterfall δεν ανήκει στην κατηγορία του μέσου ακροατή, ίσα ίσα που απέχει έτη φωτός μακριά από την κατηγορία αυτή.

 

 

Αγαπημένε μου σύντροφε και μέλλοντα σύζυγε, μην τους ακούεις και μην πέσεις στην παγίδα τους. Θέλουν τη διαγραφή σου αι αλήται. Αδιαφόρησε για τα λεγόμενά τους, σώπασε, μην απαντάεις, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι οι αφελείς.

Ζήτω οι Rolling stones 🏁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, trolley είπε

Δηλαδή ωρέ Καταρράκτη, για πες μας πως λέγεται το είδος που παίζουν οι RS 

Ξέρω γω, "βαρετό απλοϊκό ροκ"?... image.png.0b633e080d792452d867b78f0efd6ec8.png

Τώρα ποιοι είναι καλύτεροι σε αυτό δεν ξέρω, μάλλον εκεί οι RS κρατάνε τα πρωτεία. 

 

7 ώρες πριν, Grey είπε

Οι Deep Purple δηλαδή πού είναι εμβληματικοί; Σε άλλο είδος από αυτό που καταπιάνονται;

Οι DP δημιούργησαν νέο ήχο και είδος στο rock, ήταν πρωτοπόροι και καινοτόμοι, γι αυτό και η επιρροή τους ξεπερνάει τα στενά πλαίσια του είδους τους. Είναι αυτό που λέμε "μία σχολή από μόνοι τους", μια φράση που ταιριάζει γάντι στην περίπτωση τους και που συνήθως χρησιμοποιούμε κατά κόρον και σε λάθος περιπτώσεις.

 

3 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ζήτω οι Rolling stones 🏁

✊

 

Τρεις απαντήσεις μόνο, και μάλιστα Κυριακάτικα. ΝΟΙΖ τι έχεις πάθει? Που πήγαν όλοι?😐 Σε άλλες εποχές θα είχε γίνει του Γαλατικού Χωριού σε τέτοιο θέμα.😆  Τέσπα, με την ευκαιρία έψαξα να βρω κάποια άλμπουμς των RS στη δισκοθήκη μου. Μεγάλη η χάρη τους, μου πήρε περίπου ένα 20λεπτο να βρω καμιά δεκαριά άλμπουμς τους, αλλά έχω κι άλλα. Τώρα που τα έχω είναι ένα ερώτημα. Γιατί τα κρατάω είναι ένα μεγαλύτερο ερώτημα...🤔

 

image.png.5bdd59b17d27e0f8b1a12f3d7aa2fae9.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου