Προς το περιεχόμενο

Θήκες κιθαρών -gig bags .Που τις αποθηκεύετε;


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχει κάτι πλαστικές θήκες που βάζεις μέσα πράγματα και μετά ρουφάς τον αέρα από μέσα με μια σκούπα κ γίνονται το 1/10 του όγκου...

Νομίζω είχε αναφερθεί κ εδώ σε ένα νήμα για κόλληση ξύλων... 

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
9 ώρες πριν, LK είπε

Αν τις βάλεις κατά μήκος.......θα πιάσουν πολύ χωρώ...

Πρέπει να μπουν οι μια πάνω στην άλλη (ως καλλίτερη δυνατή λύση μετά τις κούτες).

Μπράβο ρε Λάκη! Ωραία σκέψη. Εμενα μόλις λύθηκε το πρόβλημα με τις θήκες. 

Εχω χώρο πάνω απο τα ντουλάπια της κουζίνας ανεκμετάλλευτο κι εκεί χωράνε και οι 8 ξαπλωμένες. Ετσι θα ανοίξουν οι ντουλάπες για πιο χρήσιμα πράγματα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διάβασα όλες τις πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις και λύσεις/ πρακτικές του καθενός.

Επίσης χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος, που τον απασχολεί το θέμα.

Τί παίζει με εμένα και γιατί άνοιξα το νήμα τώρα.

 

Επί 23 χρόνια είχα τίς κιθάρες μου όλες μέσα στις θήκες , ελλείψει χώρου ...διάσπαρτες στο διαμέρισμα, στα πιο απίθανα σημεία. 

 

Τα τελευταία τρία χρόνια , που βρέθηκα με χώρο, ήταν μοιραίο να δημιουργηθεί ένας dedicated μουσικός χώρος και οι κιθάρες να βγουν από τις θήκες και να μπουν σε stand (ήταν η πρώτη φορά που τις είδα όλες μαζί στη σειρά και ενθουσιάστηκα τόσο.....που συνέχισα να αγοράζω κι άλλες...πολλές).

 

Μου έμειναν αμανάτι οι θήκες όμως.

 

Η αποθήκευση-παροπλισμός τους με απασχόλησε για 2 λόγους ,αν και γενικά είμαι ευχαριστημένος απόλυτα εκεί που τις έχω.

Γιατί δεν είναι σε ορατό σημείο οι κούτες, και δεν σκονίζονται οι θήκες μέσα σε αυτές.

 

Με απασχόλησε όμως για τους κάτωθι 2 λόγους:

 

1ον αισθάνθηκα ότι απαξιώνω ένα σημαντικό οικονομικό κεφάλαιο (που έκανε μεν επί 23 χρόνια απόσβεση) , μιας και αν και gig bags , είναι όλες τους μια και μια διαλεγμένες., όμορφες και επώνυμες (......fender - warwick -gibson-ibanez κ.λ.π )

2ον Δεν είναι "θεματικά" τουλάχιστον στον ίδιο χώρο με τον άλλον μουσικό εξοπλισμό (αυτό είναι δικό μου OCD *).

 

* Που δεν είναι εντελώς παράλογο, προς υπεράσπισή μου.

Α . Όπως δεν θέλω στο studio βιβλία, ή στην βιβλιοθήκη βιντεοκάμερες , έτσι με χαλάει που δεν είναι η θήκες στο studio. Όταν είμαι στη βιβλιοθήκη ή στο γραφείο μου με βοηθάει στη συγκέντρωση να είμαι Δικηγόρος και να μην μου αποσπούν αντικείκενα από άλλες δραστηριότητές μου την προσήλωση και τη συγκέντρωση μου. Έτσι στο stuio φωτογραφίας αισθάνομαι Φωτογράφος, στο γραφείο Δικηγόρος κ.ο.κ.

 

Β. Έτσι ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι τι ή που να το ψάξω και δεν χρειάζεται να ψάχνω κάτι σε άλλους χώρους.

Δεν είναι δυνατόν να ψάχνω π.χ καλώδια για κάμερα στο studio μουσικής ή στην ντουλάπα....είναι σαν να ψάχνω ψύλλους στα άχυρα .

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και μιάς και μιλάμε για gig bags.

Κάποια στιγμή θα πάρω αυτές τις 2 για να υπάρχουν. 

Μια για την flying V και μια για την explorer. 

Τις έχει δοκιμάσει κάποιος; είναι οκ;

Ευχαριστώ !

 

1. https://www.thomann.de/gr/thomann_gigbag1_fv.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAuNGuBhAkEiwAGId4ai7Wmzz-nBcvSG2DAVB96njZ3mkc_pkEfyxjn4gXUNV6F3xNcDrlQRoCatQQAvD_BwE

 

2. https://www.thomann.de/gr/thomann_gigbag1_explorer.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAuNGuBhAkEiwAGId4ajJkhGYVMGlfr5FUNLMQ4STTarZ1wUB2HlnPR3jwJzmJPwIHGndlRxoC360QAvD_BwE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
40 λεπτά πριν, LK είπε

Τις έχει δοκιμάσει κάποιος; είναι οκ;

Κοίτα, σαφέστατα δεν έχω δοκιμάσει τις συγκεκριμένες, αλλά έχω μια θήκη του Thomann και είναι εξαιρετική. Φαντάσου ότι εκεί έχω το Geddy Lee 😉

Δεν έχω κανένα παράπονο. Καλή ποιότητα κατασκευής, ανθεκτική (την έχω πολλά χρόνια και είναι... αλφάδι) και πολύ καλός βαθμός προστασίας για το όργανο. Αφτά... 

https://www.thomann.de/gr/thomann_elite_gigbag_ebass.htm  

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

Και μιάς και μιλάμε για gig bags.

Κάποια στιγμή θα πάρω αυτές τις 2 για να υπάρχουν. 

Μια για την flying V και μια για την explorer. 

Τις έχει δοκιμάσει κάποιος; είναι οκ;

Ευχαριστώ !

 

1. https://www.thomann.de/gr/thomann_gigbag1_fv.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAuNGuBhAkEiwAGId4ai7Wmzz-nBcvSG2DAVB96njZ3mkc_pkEfyxjn4gXUNV6F3xNcDrlQRoCatQQAvD_BwE

 

2. https://www.thomann.de/gr/thomann_gigbag1_explorer.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAuNGuBhAkEiwAGId4ajJkhGYVMGlfr5FUNLMQ4STTarZ1wUB2HlnPR3jwJzmJPwIHGndlRxoC360QAvD_BwE

 

H HB explorer μπαινει κανονικα στην Thomann Xtreme Style Guitar Gigbag.
Μια χαρα θηκες.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

H HB explorer μπαινει κανονικα στην Thomann Xtreme Style Guitar Gigbag.
Μια χαρα θηκες.

Τέλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderator

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί με απασχόλησε αρκετά σχεδόν 3 εβδομάδες.

Αποφάσισα τελικά ότι κάθε κιθάρα-πρέπει να έχει τη θήκη της (ανεξάρτητα αν είναι εκτός θήκης ή αν σε μια θήκη χωράν δύο κιθάρες).

Έτσι προέβην στην αγορά μιας για την expolrer , μια για την Flying V, και σε 3 άλλες (SG-Strat-LP) .

Μιλάω πάντα για gig bags, που μπορούν να διπλωθούν και να μπουν σε κούτες.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα . ....... δικό μου .

Αφού ολοκλήρωσα το πρότζεκτ - "κάθε κιθάρα έχει τη δική της θήκη", και όλες οργανώθηκαν σε κούτες στο storage.....θεωρείτε υπερβολή να πάρω μια τελευταία....all around gig bag , αλλά να είναι εκτός storage και κάπου μέσα στο studio ......για το ενδεχόμενο 1% να χρειαστεί να μεταφέρω κάποια εκτός;

Ψυχιατρικό είναι πιο πολύ το ερώτημα, μιας και η πρόσβαση στο storage....είναι εύκολη σχετικά. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

......Αφού κανένας δεν με συμβούλεψε για το αντίθετο, έκανα τελικά αυτό μου μου πρόσταζε η καρδιά μου😁.

Κάθε κιθάρα τη θήκη της (στο storage) , και μια all around gig bag στο studio.

To τελικό project. 😁

 

Θήκες.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου