Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθαρίστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, LK είπε

Είναι πολύ απαραίτητο το να σιχαθεί κάποιος την δουλειά του.... ό,τι και να κάνει. 

Αν η δουλειά ήταν καλό πράγμα δεν θα την λέγανε "δουλειά ", θα τη λέγανε...  κεφτέδες 😁

🤣 από συνήθεια το λέμε δουλειά. Εργασία λέγεται κανονικά.

Αλλά γιατί; Οι κεφτέδες είναι κακό πράγμα; Με πατατουλες τηγανητές ή χόρτα είναι σούπερ.

Αν τους βάλεις και σε σάλτσα ντομάτας, μαζί  με ένα πουρεδακι σου, γυρνάει το μάτι.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Pod hd500x.

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν το καταλαβαίνει.

Με ρώτησε μάλιστα γνωστος μουσικός και παραγωγός που έχουμε γράψει και στο στούντιο του που έχει καλούς λαμπατους για την ηχογράφηση, με τι ενισχυτή έγραψα κάποια tracks που λόγω μη συγχρονισμού των προγραμμάτων μας, μου έστειλε playback και τα ηχογράφησα στο home studio μου, και ακούγονται τόσο καλύτερα από τους ενισχυτές του. 🤣

Και πώς και μία που είσαι επαγγελματίας και τόσα χρόνια στη δουλειά δεν έχεις κάνει καμία αναβάθμιση τύπου helix quad cortex και τα λοιπά, ενώ κάτι τύποι σαν και εμένα που δεν έχουν κάνει ούτε ένα ευρώ από τη μουσική τα σκέφτονται;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nekkon είπε

Και πώς και μία που είσαι επαγγελματίας και τόσα χρόνια στη δουλειά δεν έχεις κάνει καμία αναβάθμιση τύπου helix quad cortex και τα λοιπά, ενώ κάτι τύποι σαν και εμένα που δεν έχουν κάνει ούτε ένα ευρώ από τη μουσική τα σκέφτονται;

Δεν είναι προφανές γιατί;

4 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Με ρώτησε ... με τι ενισχυτή έγραψα  .. και ακούγονται τόσο καλύτερα από τους ενισχυτές του.

 

 

Μη νομίζεις. Kι εγώ παρασύρομαι και σκέφτομαι διάφορα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

🤣 από συνήθεια το λέμε δουλειά. Εργασία λέγεται κανονικά.

Αλλά γιατί; Οι κεφτέδες είναι κακό πράγμα; Με πατατουλες τηγανητές ή χόρτα είναι σούπερ.

Αν τους βάλεις και σε σάλτσα ντομάτας, μαζί  με ένα πουρεδακι σου, γυρνάει το μάτι.

 

 

.

Αυτό λέω , επειδή οι κεφτέδες είναι καλό πράγμα....τις  λένε κεφτέδες. 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν είναι προφανές γιατί;

Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ.

1) Επειδή εσύ το βλέπεις σαν επένδυση ενώ εγώ σαν γούστο. Άρα εσύ θα πάρεις κάτι το οποίο θα σου βγάλει χρήματα, συνεπώς βλέπεις σαν εργαλείο για τη δουλειά, ενώ εγώ κάτι το οποίο απλά μου αρέσει σαν ήχος.

2) Επειδή εσύ έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στο να φτιάχνεις τον ήχο σου. Άρα θα μπορούσες να βγάλεις καλό ήχο και από μία πατάτα, συνεπώς γιατί να δώσεις πολλαπλάσια χρήματα αφού μπορείς να βγάλεις καλό ήχο και με υποδέστερο μηχάνημα.

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το κόστος απασχόλησης ενός session κιθαρίστα, πρό φόρων κλπ; Αμοιβεται με την ώρα, την ημέρα, ανά τραγούδι, ανά project; Δώστε ένα εύρος, να καταλάβω και εγώ τι λέτε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ.

1) Επειδή εσύ το βλέπεις σαν επένδυση ενώ εγώ σαν γούστο. Άρα εσύ θα πάρεις κάτι το οποίο θα σου βγάλει χρήματα, συνεπώς βλέπεις σαν εργαλείο για τη δουλειά, ενώ εγώ κάτι το οποίο απλά μου αρέσει σαν ήχος.

2) Επειδή εσύ έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στο να φτιάχνεις τον ήχο σου. Άρα θα μπορούσες να βγάλεις καλό ήχο και από μία πατάτα, συνεπώς γιατί να δώσεις πολλαπλάσια χρήματα αφού μπορείς να βγάλεις καλό ήχο και με υποδέστερο μηχάνημα.

Όχι δεν το βλέπω σαν οικονομία (αλλιώς δεν θα ψαχνομουν όπως είπα).

Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα βγάλω τον ήχο που θέλω με κάτι άλλο, έστω κι αν είναι πιο ποιοτικό από προδιαγραφές κλπ.

Έχω και μερικά παράδειγμα όπου έχω ακούσει cover από το ίδιο κομμάτι που έκανα με τo pod 500,  παιγμένο από axe FX και απογοητεύτηκα. (Οκ θα μου πεις μπορεί να μην ξέρανε να φτιάξουνε ήχο ή πιο σωστά φτιάχνανε ήχο που για το δικο γουστο δεν ήταν καλος, αλλά όπως και να το κάνουμε σε αποτρέπει κάπως αυτό).

 

 

1 ώρα πριν, trolley είπε

Ποιο είναι το κόστος απασχόλησης ενός session κιθαρίστα, πρό φόρων κλπ; Αμοιβεται με την ώρα, την ημέρα, ανά τραγούδι, ανά project; Δώστε ένα εύρος, να καταλάβω και εγώ τι λέτε.

Όλα παίζονται.

Με την ώρα με το κομμάτι με το δίσκο. Ανάλογα την συμφωνία. 

Εγώ έκλεινα την συμφωνία ανάλογα τον "πελάτη". Πχ αν ήταν κάποιος που σου έβγαζε την ψυχή για να γράψεις, το έκανα με την ώρα.

Για τις αμοιβές εξαρτάται ποιος είναι ο σεσσιον. Τελείως ελεύθερη η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Για τις αμοιβές εξαρτάται ποιος είναι ο σεσσιον. Τελείως ελεύθερη η αγορά.

 

Ναι ρε παιδί μου, αλλά γι' αυτό είπα... κάποιο εύρος. Κάποιο μέσο όρο, τέλος πάντων, δεν φαντάζομαι να είμαι πολύ αδιάκριτος. Προ φόρων, λέμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Ναι ρε παιδί μου, αλλά γι' αυτό είπα... κάποιο εύρος. Κάποιο μέσο όρο, τέλος πάντων, δεν φαντάζομαι να είμαι πολύ αδιάκριτος. Προ φόρων, λέμε.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι ο Jeff Loomis έπαιρνε 500$ το σόλο επί πανδημίας.

 

Ξέρω άτομο που του έχει γράψει τύμπανα ο Marco Minnemann και είχε βγει προς το διχίλιαρο για ολόκληρο album, αλλά του είχε γράψει αυτά που του είχε στείλει νότα-νότα και παράλληλα του έδωσε και δικές του versions.

 

Αυτά για να πω ότι εννοείται πως δε μιλάμε απλά για ένα νούμερο, εξαρτάται από 100 παραμέτρους.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου