Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθαρίστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Ναι ρε παιδί μου, αλλά γι' αυτό είπα... κάποιο εύρος. Κάποιο μέσο όρο, τέλος πάντων, δεν φαντάζομαι να είμαι πολύ αδιάκριτος. Προ φόρων, λέμε.

Είναι και αναλόγως το όργανο, πχ οι κιθαρίστες έχουν πιο σύνθετο εργο.

Πόσα tracks θα γράψεις (ακουστικές 6χορδες 12χορδες, ηλεκτρικές, μια ? δύο?  τρεις διαφορετικές? Άπειρες? (θέλει και strat και Gibson? καμία περίεργη? Μου έχουν ζητήσει πχ και ντομπρο και μαντολίνο) που θα γράψεις? (σπίτι σου? κοντά στο σπίτι σου?, σε κανα πάτημα Χαλανδρίου?).

Θα συνθέσεις? Ή θα σου δώσει νότες? Θα κάνεις διασκευή/ενορχηστρωση σε κάτι? (Πχ εμένα μου είχαν ζητήσει να κάνω ακουστική βερσιόν μόνο με κιθάρες, σε κομμάτια των beach boys)

με τι γραψεις? θα έχουν backline? ή θα κουβαλάς εσύ λαμπατους? που μετά θα θέλουν και το σέρβις τους).

Τα βάζεις όλα κάτω και κανείς την προσφορά σου.

 

Πάρε παράδειγμα το Fiverr. Μπορεις να συναντήσεις τιμές από 5€ μέχρι 200€ ... για ένα track.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Όταν απολυθείς, γράφεται στο βιογραφικό;

Δεν γραφεται, αλλα σε ενα χωρο μικρο σαν το δικο μας, δεν μενει τιποτα κρυφο.

Επισης πολλες φορες η απολυση σου μπορει να θεωρηθει παρασημο (τουλαχιστον απο τους συναδερφους σου).

Εχω απολυθει εγω απο την Αντζελα ... μαλλον οχι δεν εχω απολυθει, εχω απειληθεί, οτι θα μιλησει στο Σακη  (που ηχογραφουσα στο δισκο του, την περιοδο που επαιζα λαιβ μαζι της) για να με διωξει.

Δεν μπορουσε να με απολυσει, αφου μολις ειχα παραιτηθει εφοσον δεν τηρουσε τα συμφωνημένα και την αφησα σύξυλη εν μεσω περιοδείας.

 

ΥΓ Το δισκο τον τελειωσαμε και καναμε κι αλλους.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βρηκατε ευκαιρο και θα με κανετε να γραψω το βιβλιο, πριν το αποφασισω. 🤣

Αν ειναι εκτος θεματος ολα αυτα ας φυγουν απο το θεμα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί Άντζελας, έχω ένα παλιό φίλο κιθαρίστα σεσιονά που έχει παίξει με τους πάντες, και με Άντζελα ("θείτσα" την έλεγε) και μου είχε πει ένα περιστατικό σε ένα live μαζί της, που πήγε η "θείτσα" πάνω σε ένα σόλο του και του έβαλε το μικρόφωνο της μπροστά στις χορδές της κιθάρας του. Της ηλ. κιθάρας του...😁 

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
51 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

....., που πήγε η "θείτσα" πάνω σε ένα σόλο του και του έβαλε το μικρόφωνο της μπροστά στις χορδές της κιθάρας του. Της ηλ. κιθάρας του...😁 

Αυτά τα έκανε και ο Μπο Τζόβι στο Σαμπορα στο u give love a bad name. Θα σέβεστε. 

 

Στο 2:27 και σε όλη τη διάρκεια του σόλο. 

 

 

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Περί Άντζελας, έχω ένα παλιό φίλο κιθαρίστα σεσιονά που έχει παίξει με τους πάντες, και με Άντζελα ("θείτσα" την έλεγε) και μου είχε πει ένα περιστατικό σε ένα live μαζί της, που πήγε η "θείτσα" πάνω σε ένα σόλο του και του έβαλε το μικρόφωνο της μπροστά στις χορδές της κιθάρας του. Της ηλ. κιθάρας του...😁 

Καλα ενταξει αμα αρχισω και λεω ιστοριες με τη Λαιδη.

Θα πω μια διαφορετικη για κατι που ειπε ενας συναδελφος μουσικος.

Παιζαμε στην Ιερα οδο και διπλα ειχε καντινα με καλο βρωμικο και πολλες φορες μετα τη δουλεια πηγαιναμε να φαμε.

Διπλα ειχε και διαφορα καταστηματα.

Λεει μια μερα ο ντραμερ "εμεις βγαινουμε απο το μαγαζι και παμε να φαμε δεξια στην καντινα βρωμικο και η Αντζελα βγαινει και παει αριστερα στα ειδη υγιεινης".

 

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Με βρηκατε ευκαιρο και θα με κανετε να γραψω το βιβλιο, πριν το αποφασισω. 🤣

Αν ειναι εκτος θεματος ολα αυτα ας φυγουν απο το θεμα.

 

 

.

Αν θες βοήθεια στο βιβλίο εδώ είμαι 😁

Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω σχετικά με ντράμμερ κλπ. Δεν υπάρχει διαφορά, όλοι μουσικοί είναι και ειδικά αν πρόκειται για επαγγελματίες.

Ο ντράμμερ που έρχεται και παίζει στις μαλακίτσες μου είναι καθαρά επαγγελματίας, βιοπορίζεται παίζοντας τύμπανα και κρουστά, τον είχα από τότε που ήμασταν πιτσιρίκια στη μπάντα και έπαιζε κρουστά, έκανε φωνές, έπαιζε ξυλόφωνο, κιθάρα, δεν θα πει ποτέ όχι όταν τον φωνάξω, χωρίς να πάρει σεντς, οκ θα πεις είναι φίλος

Ο Σιαχάμης είναι επαγγελματίας, αν και κάνει και δεύτερο επάγγελμα, τον φώναξα, ήρθε, κάτσαμε, έγραψε τη ''μαλακία'' μου, ο άνθρωπος ασχολήθηκε, έβαλε ιδέες, πρότεινε πράγματα, ο COZdr (θα μπορούσε να είναι επαγγελματίας) τα ίδια

Τις προάλλες ήρθε ένας άνθρωπος, ούτε καν γνωριζόμασταν, τον φώναξε ο στουντιάς, ''έχω έναν μαλάκα εδώ που θέλει μια τρομπέτα σε μια μαλακία που γράφει'' Έκατσε μια ωρίτσα γεμάτη, χωρίς να πάρει δεκάρα ''και μήπως να έκανα αυτό εδώ, ή μήπως τώρα που το σκέφτομαι να περάσω 2-3 layer εδώ κι εκεί''. Έφυγε να πάει να κοιμηθεί γιατί το βράδυ παίζει με τη Βύσση.

Έχουν έρθει ο Jazzjocker, ο Νέστορας, που δεν τους λες επαγγελματίες, αλλά το κατέχουν το σπορ, ειδικά τον Νέστορα, τον απέλυσα 😄 δεν έτυχε να μου ταιριάξει αυτό που φανταζόμουν

Με τον Φούζιο-μου το διώξατε το παληκάρι παλιοκανάγιες-

Με τον Τυρέα, ήρθε σπίτι μου άκουσε 2 φορές το άσθμα και μου λέει, βγάλε τη κιθάρα σου και τις αγριοφωνάρες σου και άσε μου μπάσο και κρουστά και το έβγαλε με τη μία+ ένα δεύτερο γέμισμα, κουφάθηκα

Τον Παρτέρη, μπες μέσα και παίξε, ούτε πρόβες, ούτε τπτ

Βγάζουν την αγάπη τους, γι αυτό το κάνουν, ούτε καν τους απασχολεί τι μαλακίες γράφω, έρχονται γιατί γουστάρουν να παίξουν μουσική, την όποια μουσική.

ΥΓ ξέχασα να αναφέρω τον Digisilence  που με έβαζε ΔΩΡΕΑΝ και στούντιό του καθόταν και έκανε μίξεις κλπ, τι να πω και λυπάμαι που κάποια στιγμή τον τσάντισα και μου έκοψε και τη καλημέρα 

ΥΓ2 αργώ να θυμηθώ, πρέπει να το κοιτάξω, αλλά είναι και πολλοί, τον Γιώργο Μεταλληνο που μου κουβάλησε μια μέρα στο στούντιο ο Παρτέρης και ασχολήθηκε ο άνθρωπας μαζί μου

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nestoras είπε

Όχι ρε γαμώτο το έμαθαν όλοι ότι μετράω μια απόλυση. 

Έχετε δικαίωμα να υποβάλετε ηλεκτρονική αίτηση για τακτική επιδότηση ανεργίας μέσα σε 60 ημέρες από την ημερομηνία απόλυσης (Καταγγελία Σύμβασης Εργασίας ή Λήξη Σύμβασης Εργασίας Ορισμένου Χρόνου).

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου