Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθαρίστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Δεν εγραψα αυτο ομως.

Εγραψα ....

Δεν αποδιδεις αναλογα με το ποσο πληρωνεσαι.
Κανεις πολυ καλα αυτο που πληρωνεσαι να κανεις και τιποτα παραπανω.

Τότε εγώ κατάλαβα λάθος....με συγχωρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Τότε εγώ κατάλαβα λάθος....με συγχωρείς.

Τι να συγχωρησω? Για αυτο υπαρχει η συζητηση. Για να διευκρινίζονται πραγματα που δεν εγιναν αμεσως κατανοητα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Τι να συγχωρησω? Για αυτο υπαρχει η συζητηση. Για να διευκρινίζονται πραγματα που δεν εγιναν αμεσως κατανοητα.

Καλά μην με συγχωρείς 😛

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

.

Απο την απαντηση σου συμπεραινω ομως οτι δεν εχεις βρει κανενα, οποτε δεν εχεις συνεργαστει και με κανενα.

Νομιζω οτι εισαι προκατειλημμένος με οσα εχεις ακουσει απο αλλους προκατειλημμένους ή εστω απο καποιους που ειχαν κακια εμπειρια.
Ή μπορει αυτοι να ηταν η κακια εμπειρία για τους session μουσικους που πηγαν να συνεργαστουν. 😁 

Παραθέτω μόνο αυτό το κομμάτι αφού σε ενδιαφέρει να απαντήσω, αλλά θέλω να πω πως καταλαβαίνω τί θες να πεις. Απλά τα δικά μου γούστα είναι λίγο κουλά, όπως και οι όροι με τους οποίους ασχολούμαι με τη μουσική.

 

Έχω δουλέψει με session κι έχω υπάρξει και ο ίδιος session σε studio που έβγαζε pop rock (ο Θεός να τις κάνει) παραγωγές, για λίγο καιρό (καμιά διετία), να βγεί κάνα μεροκάματο να τελειώσουμε τη σχολή. Στα χρυσά 90s βεβαίως βεβαίως που πληρώνονταν ακόμη και οι πρόβες. Δεν ξέρω αν έφταιγαν οι άλλοι ή εγώ και το πώς το έβλεπα όλο αυτό, αλλά η δουλειά αυτή μου φαινόταν τότε ακριβώς το ίδιο καλλιτεχνική με το σερβιτοριλίκι στο Θησείο που ήταν η κύρια πηγή εισοδήματός μου. Δεν χρειάζεται επίσης να έχω παίξει με όλους ή με τους καλύτερους session προσωπικά. Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους το ακούω στην Ελληνική δισκογραφία και μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

 

Από 'κει και πέρα έκανα μια επιλογή στα 14-15 όντας πολύ καλός υποτίθεται στο ωδείο (πιάνο) με προοπτικές και τη στήριξη των γονιών μου κλπ κλπ...Να μην ασχοληθώ επαγγελματικά με τη μουσική για να μη χρειαστεί να τη σιχαθώ προσπαθώντας να επιβιώσω από αυτήν παίζοντας σκυλάδικα. Από αυτό και μόνο ίσως καταλαβαίνεις ότι μας χωρίζει μια εντελώς διαφορετική κοσμοαντίληψη. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Καθεσαι ακους το playback απειρες φορες, φανταζεσαι τις κιθαρες πως θα καθονται στο κομματι, τις ενορχηστρωνεις στο μυαλο σου, γραφεις οδηγο να ειναι ολα συμμορφωμένα οταν θα ηχογραφεις για να εχει flow το παιξιμο σου και να μην ειναι κοπτοραπτικη και copy paste στο 2ο κουπλε ρεφραιν και τελικα του γραφεις τις "δυο κιθαρουλες" που τελικα τις κανεις 10 tracks γιατι τις ντουμπλαρεις για left right στη μιξη, γραφεις και μια 12χορδη για τα strums, του παιζεις και fills, του βαζεις και μια wah να υποβοσκει στο ρεφραιν για να γκρουβαρει καλυτερα το κομματι, και δεν ζητας τιποτα παραπανω απο οτι συμφωνησατε.
Απλα ετσι ενιωσες οτι θα γινει καλυτερο το κομματι.

Στελνεις τα tracks, και οχι μονο raw  και να κοψει το λαιμο του αυτος που θα κανει τη μιξη να καταλαβει πως εχεις "σκηνοθετησει" τις κιθαρες σου (γιατι δεν ειναι δυο που τις πετας μεσα και εισαι ΟΚ), αλλα του τις στελνεις και μιξαρισμενες με τα rev/del, τα compressions, τα eq, τα balance, τις εντασεις και ενα συνολικο rough mix, για να εχει πληρη εικονα - πολλες φορες μαλιστα αν το παρει αυτο το μιξ και το βαλει στη μιξη λειτουργει μονο του), απλα τα ακουει και κανει τουμπες απο τη χαρα του και μετα περιμενεις 2 χρονια για να σου στειλει αυτα που συμφωνησατε κι αυτο μετα απο τηλεφωνικες ενοχλησεις, που πιο πολυ ενοχλουν εσενα παρα αυτον που χρωσταει

Εεεεεε, μήπως φταίει που είχες ηχογραφήσει με plugin και όχι με λαμπάτο; 😄😄😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Εεεεεε, μήπως φταίει που είχες ηχογραφήσει με plugin και όχι με λαμπάτο; 😄😄😄

🤣 Ποτέ με plug in. Δεν μου έκατσαν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

🤣 Ποτέ με plug in. Δεν μου έκατσαν ποτέ.

Πεταλιέρα ποια δουλεύεις για ηχογραφήσεις;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

... η δουλειά αυτή μου φαινόταν τότε ακριβώς το ίδιο καλλιτεχνική με το σερβιτοριλίκι στο Θησείο που ήταν η κύρια πηγή εισοδήματός μου. 

 

Δεν χρειάζεται επίσης να έχω παίξει με όλους ή με τους καλύτερους session προσωπικά. Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους το ακούω στην Ελληνική δισκογραφία και μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

 

Να μην ασχοληθώ επαγγελματικά με τη μουσική για να μη χρειαστεί να τη σιχαθώ προσπαθώντας να επιβιώσω από αυτήν παίζοντας σκυλάδικα.

 

Από αυτό και μόνο ίσως καταλαβαίνεις ότι μας χωρίζει μια εντελώς διαφορετική κοσμοαντίληψη. 

 

 

Όντως έχουμε άλλη αντίληψη στο θέμα και πιστεύω ότι φταίνε οι εμπειρίες σου.

 

Εμένα δεν μου φάνηκε ποτέ η δουλειά σαν τις άλλες. Ήταν καθαρά καλλιτεχνική.

 

Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους δεν μπορεί να φαίνεται από αυτά που ακούς γιατί η μίξη που ακούς μπορεί να εξαφανίζει πολλά.

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σιχαθεί κάποιος τη δουλειά του επειδή θα παίξει και σκυλαδικα. Μη ξεχνάς ότι συναναστρέφεται με πολύ αξιόλογους μουσικούς τις περισσότερες φορές και όλη η διαδικασία γινεται ευχάριστη. Αλλού είναι τα προβλήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

 

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σιχαθεί κάποιος τη δουλειά του ....

 

Είναι πολύ απαραίτητο το να σιχαθεί κάποιος την δουλειά του.... ό,τι και να κάνει. 

Αν η δουλειά ήταν καλό πράγμα δεν θα την λέγανε "δουλειά ", θα τη λέγανε...  κεφτέδες 😁

  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Πεταλιέρα ποια δουλεύεις για ηχογραφήσεις;

Pod hd500x.

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν το καταλαβαίνει.

Με ρώτησε μάλιστα γνωστος μουσικός και παραγωγός που έχουμε γράψει και στο στούντιο του που έχει καλούς λαμπατους για την ηχογράφηση, με τι ενισχυτή έγραψα κάποια tracks που λόγω μη συγχρονισμού των προγραμμάτων μας, μου έστειλε playback και τα ηχογράφησα στο home studio μου, και ακούγονται τόσο καλύτερα από τους ενισχυτές του. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου