Προς το περιεχόμενο

Έχει δοκιμάσει κανείς το Rode Stereo VideoMic Pro Rycote?


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις


https://rode.com/en/microphones/on-camera/stereo-videomic-pro
Σκοπός είναι να ηχογραφήσω αξιοπρεπώς ακουστικά όργανα, δεν χρειάζεται να είναι η τέλεια ηχογράφηση απλά να μην ''ξυρίζει'' στα ψηλά και να ''πιάνει'' και κάποια μπάσα, ο χώρος είναι ακατάλληλος για ηχογράφηση έτσι και αλλιώς. Θα κάνει δουλειά το συγκεκριμένο μικρόφωνο λέτε?

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Άγιος changed the title to Έχει δοκιμάσει κανείς το Rode Stereo VideoMic Pro Rycote?

Θα σου κανω την προφανης ερωτηση - υπαρχει καποιος λογος που κοιτας σε stereo μικροφωνα για καμερες? Αυτα υπαρχουν για εναν και μονο λογο - για να επιτρεπουν μια αξιοπρεπη καταγραφη, σε στερεο, κατα τη διαρκεια βιντεοληψιας οταν δεν υπαρχει outboard ηχος. 

 

Ρωταω γιατι ετσι οπως εθεσες το ερωτημα σου δεν ειναι ξεκαθαρο το οτι αναφερεσαι σε τετοιο σκηνικο ηχογραφησης στα πλαισια βιντεο. Γιατι αν οντως δεν σε ενδιαφερει, και θελεις απλα να ηχογραφησεις ακουστικα οργανα πραγματικα δε βλεπω τον λογο να παρεις κατι τετοιο, μπορεις καλιστα να βρεις ενα ταπεινο αλλα αξιοπρεπες stereo mic pair με 200-250 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, odis13 είπε

Θα σου κανω την προφανης ερωτηση - υπαρχει καποιος λογος που κοιτας σε stereo μικροφωνα για καμερες? Αυτα υπαρχουν για εναν και μονο λογο - για να επιτρεπουν μια αξιοπρεπη καταγραφη, σε στερεο, κατα τη διαρκεια βιντεοληψιας οταν δεν υπαρχει outboard ηχος. 

 

Ρωταω γιατι ετσι οπως εθεσες το ερωτημα σου δεν ειναι ξεκαθαρο το οτι αναφερεσαι σε τετοιο σκηνικο ηχογραφησης στα πλαισια βιντεο. Γιατι αν οντως δεν σε ενδιαφερει, και θελεις απλα να ηχογραφησεις ακουστικα οργανα πραγματικα δε βλεπω τον λογο να παρεις κατι τετοιο, μπορεις καλιστα να βρεις ενα ταπεινο αλλα αξιοπρεπες stereo mic pair με 200-250 ευρω.

Το σκηνικό είναι μια κάμερα σε ένα τρίποδα να βιντεοσκοπεί την ταστιέρα και χρειάζομαι και ένα αξιοπρεπές ήχο, δεν μπορώ να κάνω πολλά στον υπολογιστή, πρέπει αυτό που θα παράγει η κάμερα να είναι συγχρονισμένο και καλής ποιότητας όσο γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμερα εχεις?
Μηπως να δεις το δυο σε ενα Zoom Q2n-4K?
Απλα παιρνει και ηχο χωρου.
Ηχογραφει πολυ καλα λαιβ σε μικρους ή μεγαλους χωρους, χωρις να κλιπαρει κλπ
Αλλα δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει με μια ακουστικη κιθαρα

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Καμερα εχεις?
Μηπως να δεις το δυο σε ενα Zoom Q2n-4K?
Απλα παιρνει και ηχο χωρου.
Ηχογραφει πολυ καλα λαιβ σε μικρους ή μεγαλους χωρους, χωρις να κλιπαρει κλπ
Αλλα δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει με μια ακουστικη κιθαρα

 

.

Ναι, κάμερα έχω και μου αρέσει η εικόνα που βγάζει ο 50mm f1.8, αν είναι να δώσω κάποια χρήματα θα το δώσω μόνο για μικρόφωνο γιατί το ενσωματωμένο της κάμερας είναι απαράδεκτο (α7 mark 1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, Άγιος είπε

Σκοπός είναι να ηχογραφήσω αξιοπρεπώς ακουστικά όργανα, δεν χρειάζεται να είναι η τέλεια ηχογράφηση απλά να μην ''ξυρίζει'' στα ψηλά και να ''πιάνει'' και κάποια μπάσα, ο χώρος είναι ακατάλληλος για ηχογράφηση έτσι και αλλιώς.

 

με τα δεδομένα που θέτεις (αν τα εξέλαβα σωστά) δεν νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις τρεις φορές παραπάνω από ότι σου ζητάει ένα φτωχό πλην τίμιο και αξιοπρεπές Superlux E523/D ...

 

ΥΓ αν δεν έχεις κάμερα η λύση που προτείνει ο Σπύρος είναι best buy και για μένα και αν σε παίρνει να ανέβεις λίγο η Q8n-4K σου δίνει και την δυνατότητα στο μέλλον να πειραματιστείς και με διάφορα και ακριβότερα μικρόφωνα...

 

______________________________________________________

ΕΔΙΤ

άκυρο το υστερόγραφο δεν είδα την απάντηση σου...

______________________________________________________

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν ηθελα καλο στουντιακο ηχο, θα χρησιμοποιουσα το πυκνωτικο που γραφω παντα και θα συγχρονιζα με video editing software τον ηχο με την εικονα.

 

Εdit Δεν σκεφτηκα βεβαια οτι μπορει να μην εχεις προγραμμα ηχογράφησης και πυκνωτικο μικροφωνο και θελεις μια plug n play λυση.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα βγάζει μόνο 1080p βίντεο το οποίο δεν μπορώ να το επεξεργαστώ με τον υπολογιστή που έχω, αν βάλουμε και υπολογιστή στα έξοδα πάει μακριά... Θέλω κάτι πρόχειρο αλλά όχι τέρμα πρόχειρο σαν το ενσωματωμένο μικρόφωνο της κάμερας μου... κάτι να ακούγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη περιπτωση ενα εξωτερικο video mic σαν αυτο που σου προτεινε ο npap ειναι η καλυτερη λυση. Aκομα και ενα πολυ φθηνο θα ειναι μερα με τη νυχτα με το onboard της καμερας. Και χωρις να εχω ο ιδιος εμπειρια ειτε απο το συγκεκριμενο Rode ειτε απο το Superlux (εχω αλλα μικροφωνα τους ομως) θα πω οτι ΜΑΛΛΟΝ δεν αξιζει τα 3πλασια λεφτα του το Rode στην περιπτωση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας και δεν αμφιβάλω ότι το μικρόφωνο που προτείνετε θα έκανε καλή δουλειά αλλά τα έβαλα κάτω, με αυτό το μικρόφωνο θέλω ξεχωριστό τρίποδα για αυτό, μεγάλο εξάρτημα, ακριβό η της πλάκας?... Για να μην τα πολυλογώ πήρα το Rode, ο ήχος που βγάζει ξεπερνά κατά πολύ τις προσδοκίες μου, τα όργανα ακούγονται καλύτερα μέσω του μικροφώνου από ότι ακούγονται στην πραγματικότητα... Μόνο αρνητικό ότι πιάνει λίγο και τον ήχο της πόλης με κλειστά παράθυρα... επιφυλάσσομαι να ανεβάσω δείγμα

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου