Προς το περιεχόμενο

H πρώτη μου Ibanez...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Σε ευχαριστώ!

 

 

1698486099614.thumb.jpg.c3fa692d1c7d203683a4dcaff1e26812.jpg

 

Να σαι καλά Πάνο!

 

 

(στη θεση μιας τελε βρίσκεται η RG)

Λίγες είναι 🤪

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν ένα πράγμα γουστάρω περισσότερο στην κιθάρα αυτή, είναι ο ήχος της. Είναι μοναδικός και δεν έχω κιθάρα που μπορεί να τον πλησιάσει. Οι μαγνήτες έχουν μια καθαρότητα και μια ζεστασιά. Ιδανικός για τζαζ ο neck. Πολυεργαλείο ο bridge, του οποίου η σπεσιαλιτέ είναι τα 80s leads. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε


ποτε δεν είναι αρκετές…

Έτσι είναι...  junkies 😁

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@gkourmoul1

Για πες μου λίγο (για να μου λύσεις βασικά δικά μου θέματα)

1. Έχεις θήκες για όλες τους ξεχωριστές;

2. Κάθε πότε αλλάζεις χορδές στην καθε μια;

3. Κάθε πότε τις ξεσκονίζεις;

4. Εκεί που πιάνεις π.χ την tele , και παίζεις ....το μάτι σου πέφτει πάνω στην strat και ξαφνικά στο 2 λεπτο  νιώθεις την ανάγκη να αλλάξεις κιθάρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Πάντως εάν ένα πράγμα γουστάρω περισσότερο στην κιθάρα αυτή, είναι ο ήχος της. Είναι μοναδικός και δεν έχω κιθάρα που μπορεί να τον πλησιάσει. Οι μαγνήτες έχουν μια καθαρότητα και μια ζεστασιά. Ιδανικός για τζαζ ο neck. Πολυεργαλείο ο bridge, του οποίου η σπεσιαλιτέ είναι τα 80s leads. 

Ρε τσάκαλε δεν έκατσε ούτε δύο μέρες στο smart. Πες αλήθεια, μπαίνεις smart και κάνεις refresh στις κιθάρες κάθε δύο ώρες. 😄

 

Βάζω φίλτρο Θεσσαλονίκη, βλέπω αυτήν την κιθάρα, λέω καλή περίπτωση αλλά όχι για μένα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω τέτοια μουσική, και σε δύο μέρες έχει φτάσει Κρήτη και έχεις κάνει και review 😄😄😄

 

Καλόπαιχτη και με γεια λεβέντη μου, να της εκατοστήσεις να παίζεις όσο τραβάει η όρεξή σου 

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ρε τσάκαλε δεν έκατσε ούτε δύο μέρες στο smart. Πες αλήθεια, μπαίνεις smart και κάνεις refresh στις κιθάρες κάθε δύο ώρες. 😄

 

Βάζω φίλτρο Θεσσαλονίκη, βλέπω αυτήν την κιθάρα, λέω καλή περίπτωση αλλά όχι για μένα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω τέτοια μουσική, και σε δύο μέρες έχει φτάσει Κρήτη και έχεις κάνει και review 😄😄😄

 

Καλόπαιχτη και με γεια λεβέντη μου, να της εκατοστήσεις να παίζεις όσο τραβάει η όρεξή σου 

 

Εάν σε πω υπερβολικό, θα πω ψέμματα. Έτσι ακριβώς συνέβη. Ψάχνω εναγωνίως εδώ και λίγους μήνες κάτι να μου κάνει το κλικ. Είχα βρει στα Χάνια μια εξαιρετική περίπτωση Japan, ακριβότερο μοντέλο, αλλά είχε στραβώσει η δουλειά. Όλες οι άλλες δε μου άρεσαν εμφανησιακά, είτε δεν είχαν το "σωστό" -και αξιόπιστο- τρέμολο. Μόλις είδα αυτήν, που την είχα ξαναδεί στα 600 λίγο καιρό πριν, έκανα την κίνηση. Την επόμενη μέρα την έστειλε, και δύο μέρες μετά (χθες) παρέλαβα.

 

Ευχαριστώ Νεκτάριε!

 

1 ώρα πριν, LK είπε

@gkourmoul1

Για πες μου λίγο (για να μου λύσεις βασικά δικά μου θέματα)

1. Έχεις θήκες για όλες τους ξεχωριστές;

2. Κάθε πότε αλλάζεις χορδές στην καθε μια;

3. Κάθε πότε τις ξεσκονίζεις;

4. Εκεί που πιάνεις π.χ την tele , και παίζεις ....το μάτι σου πέφτει πάνω στην strat και ξαφνικά στο 2 λεπτο  νιώθεις την ανάγκη να αλλάξεις κιθάρες;

 

1. Έχω δυο τρία soft cases στο σπίτι για πρόβες και λοιπές μεταφορές. Όλα τα υπόλοιπα (καμιά 10αριά soft cases και 2 βαλίτσες) σκονίζονται σε μια απόθηκη και δεν προβλέπεται να έχουν κάποια χρήση μελλοντικά.

 

2. Οι χορδές αλλάζονται κάθε 1-2 χρόνια. Βέβαια, υπάρχει τακτική συντήρηση στις χορδές. Μετά από λίγες ώρες παιξίματός, ή μετά από βδομάδες απραξίας, καθαρίζω με πανί μια μια τις χορδές και μετά τις περνώ από πάνω με έναν GHS fast fret (τις λιπαίνει ελαφρώς και γλιστρά το χέρι σα να είναι καινούριες).

 

3. 18 από τις 20 ηλεκτρικές δεν προλαβαίνουν σκονιστούν, διότι τις πιάνω τακτικά. Την πολύ σκόνη τραβούν οι ηλεκτροκλασικοακουστικές λόγω μεγαλης απραξίας (1 φορά τον χρόνο τις χρησιμοποιώ και εάν) και επιφάνειας. Εκεί δυο φορές τον μήνα βάζω χοντρό πινέλο. 

 

4. Εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Το τι  κιθάρα θα πιάσω, εξαρτάται από πολλά πολλά πράγματα. Συνήθως πιάνω μια κιθάρα για έναν από τους παρακάτω λόγους:

Α. Γιατί ειναι ηχητικά σωστή για αυτό που θέλω να κάνω ή έχει κάποιο feature που χρειάζομαι τη δεδομένη στιγμή. Σε κάποια παραγωγή θα χρειαστώ συγκρεκριμενη κιθάρα, ή παίζοντας κάθε βράδυ (πάντα με cleanish ήχο) στον ενισχυτή, παρέα με netflix, επιλέγω συνήθως κιθάρες με touch sensitive μαγνήτες.

Β. Γιατί θέλω να θυμηθώ τους λόγους που με κάνουν να γουστάρω την κιθάρα αυτή. Πχ παίζω 3 μερες σερί με τις στρατ μου, και λέω μεσα μου ότι ειμαι stratguy. Τότε πάω και πιάνω με lp, η οποία στη αρχή μου μοιάζει σαν ξένο σώμα. Μετά από 10λεπτά παίξιμο, την ερωτεύομαι ξανά. Αυτό γίνεται συνεχώς με όλες τις κιθάρες. Όσες φορές και να ερωτευτώ κάποια, άλλες τόσες φορές θα την ξεχάσω και θα γυρνάω με άλλη. Ευτυχώς που δεν ήμουν ποτέ έτσι με τις γυναίκες και με τα αμάξια (θα μου είχε κοστίσει πολύ ακριβότερα).

 

Μπορεί να τύχει να παίζω με την ίδια κιθάρα δύο μερες (δεν αντέχω παραπάνω), μπορεί να τύχει να αλλάζω 6-7 κιθάρες μεσα σε μία ώρα. Συνήθως αλλάζω 1-2 κιθάρες μεσα στη ημερα, και την επομένη παίζω με άλλες.

 

Επίσης, αυτές που παίζω λιγότερο είναι οι "φτηνές" κιθάρες που έχω (επιπέδου classic vibe), και αυτές που παίζω περισσότερο είναι οι "ακριβές" κιθάρες (άνω του χιλιάρικου). Οι βασικές διαφορές τους, που με κάνουν να γίνομαι επιλεκτικός, είναι το βολικό μανίκι και ταστιέρα, όπως επίσης η αίσθηση της βαφής και τους βάρους τους στα χέρια μου. Για παράδειγμα, το καλό μανίκι σου δίδει την αίσθηση ότι είναι μασίφ, βαρύ ξύλο. Μια classic vibe δεν μου δίνει αυτή την αίσθηση. Μια ΜΙΜ μου τη δίδει ευκολότερα.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου