Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LK είπε

Θα σου μιλήσω ώς εργένης ή μάλλον ως γεροντοπαλίκαρο ή γεροντοκόρος αν προτιμάς. 😆

Δεν πάω στην Αθήνα, ούτε και αν με πληρώσεις.

 

Κέρκυρα.....Από τα ομορφότερα μέρη στην Ελλάδα.

Kακα τα ψεμματα, εαν θελεις να εχεις προσλαμβανουσες σε καθε επιπεδο, δουλειας, πολιτιστικο, κ.λ.π η Αθηνα ειναι μονοδρομος (τη Θεσσαλονικη την κατατασσω στην επαρχια κυριως λογω νοοοτροπιας των κατοικων της). Επαγγελματικα οι αντιξοοτητες και το δυσκολο περιβαλλον ακονιζουν το μυαλο, στο επιπεδο θεαματων και πολιτισμου ειναι η μοναδικη ελληνικη πολη που εχει ενδιαφερον, και αν εισαι τζοβενο και αγριο νιατο η νυχτερινη ζωη δεν εχει καμμια σχεση με αυτη της ......Φλωρινας......Και επισης κατι βασικο, δεν υπαρχει το καθημερινο κουτσομπολιο της επαρχιας. Η ανωνυμια σου εξασφαλιζει πολλα πραγματα.

 

Απο την αλλη.......................

 

Οσον αφορα το ομορφοτερο μερος της Ελλαδας, η χωρα βριθει τετοιων αν καποιος ψαξει. Ακομα και εδω παντως, εχει ξεκινησει ειδικα τα τελευταια δυο καλοκαιρια μια προβληματικη κατασταση, λογω τουριστικου υπερκορεσμου.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Mετα απο πολλα χρονια μετακομισεων μεταξυ εξωτερικου, κεντρου Αθηνας, Βορειων προαστιων, ξανα κεντρου Αθηνας σε δικο μου ακινητο αφου διαπιστωσα οτι τα ΒΠ τα μισουσα (εχω μετρησει συνολικα περι τις 18 μετακομισεις) αποφασισαμε με τη συζυγο να φυγουμε εκτος Αθηνων και να επιστρεψουμε στο πατρικο μου, στα πατρογονικα μου εδαφη στην Κερκυρα, κυριως λογω παιδιου. Η Αθηνα μπορει να ειναι παραδεισος για εναν εργενη, φοιτητη, η ζευγαρι απο αποψη χωρις παιδια λογω επιλογων, διασκεδασης, θεαματων κ.λ.π αλλα για οικογενεια ειναι μια κολαση. Κοινωνικα το παιδι εχει μηδενικες δυνατοτητες να παιξει με φυσιολογικο τροπο εκτος σπιτιου, οι κοινωνικες επαφες του γινονται με ραντεβου με αλλουσ γονεις, εφ 'οσον μπορουν, και ενιοτε προυποθετουν μετακινησεις με αυτοκινητο, συν οτι προβλεπω τα επομενα χρονια να ειναι πολυ δυσκολα σε επιπεδο επικινδυνοτητας στην Αθηνα για μια οικογενεια με παιδι.

 

Κατα το παρελθον μου προσφερθηκαν πολυ μεγαλα ποσα τα οποια με καθε αρνηση μεγαλωναν αλλα ακομα και για νουμερα ανεκδοτα θα αρνιομουν θα δωσω ενα ακινητο στο οποιο περασα ολα μου τα παιδικα χρονια μεσα στο οποιο εζησα,  και ειδα τους γονεις μου για τελευταια φορα. Πλεον ξυπναω καθημερινα με αυτη τη θεα, το παιδι κανει ζωη φυσιολογικου παιδιου, και εγω αν και μου λειπει πολλες φορες η Αθηνα (οκ πλεον με ενα καλο αμαξι ειναι ζητημα 4 ωρων μια γρηγορη επισκεψη), εχω ηρεμησει, εχω σχεδον μηδενικα νευρα, εχω ξεχασει να βαζω βενζινη στο αυτοκινητο, εχω κοινωνικη ζωη απειρη χωρις να κανω χιλιομετρα μεσα σε ενα αμαξι, η συζυγος εργαζεται χωρις να ψαχνει παρκινγκ στα εξαρχεια, το μεσημερι παει το μπανιο της και επιστρεφει στην εργασια της. Το μονο αρνητικο ειναι καποιες φορες με επισκεπτεται μια μελαγχολια λογω των εντονων παραστασεων με τις οποιες ειναι συνδεδεμενος ο χωρος, μαζι με υπαρξιακα ερωτηματα ενεκα της ηλικιας 😄😅😄unnamed.thumb.jpg.3ac01a59442754fbf6c8a7425b2208b4.jpg

 

 

 

Αυτό λέγεται ποιότητα ζωής...

 

Να είστε καλά να χαίρεστε τη ζωή σας...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fenderiarhs είπε

Kακα τα ψεμματα, εαν θελεις να εχεις προσλαμβανουσες σε καθε επιπεδο,

Αν θέλω άρτο και θεάματα, σε μια και μισή ώρα είμαι Θεσσαλονίκη, και από εκεί σε κάνα 2ωρο ΜΙλάνο.

I rest my case 😄.

 

Aπό εκεί και πέρα, από Κέρκυρα είναι ο Γαμπρός μου.

Έχω πολύ καιρό να παώ...(δεν με προσκαλεί 😁) αλλά μου είχε αρέσει πάρα πολύ.

Το καταλαβαίνω αυτό με τον κορεσμό από τους τουρίστες.....αλλά not a deal breaker για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στο νοίκι και απ' ότι φαίνεται θα μένω στο νοίκι για τα επόμενα 140-150 χρόνια. Συμπτωματικά, καμιά 500αριά μέτρα απ' το πατρικό μου. Εκεί δεν πρόκειται να επιστρέψουμε ούτε εγώ ούτε ο αδερφός μου, μιας και έχουμε και οι δύο τετραμελείς οικογένειες και τα 56 τετραγωνικά το έκαναν μία φορά το θαύμα τους με τετραμελή οικογένεια. Έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι από το '80 και το '90, άλλες οι ανάγκες για χώρο σήμερα. 

 

 

Μερικές σκέψεις με αφορμή το thread αλλά όχι στενά σχετιζόμενες με το θέμα:

  • Αξιοσημείωτο πόσο δενόμαστε με τη γη ή και με τα ντουβάρια οι Έλληνες. Δεν κουνάω δάχτυλο, μέσα κι εγώ.
  • Άλλοτε θα έκοβα αυτοστιγμή την κουβέντα, σήμερα αν ήταν βιώσιμο μάλλον θα έφευγα απ' την Αθήνα. Μάλλον όχι για χωριό με 30 κατοίκους, αλλά π.χ. για πρωτεύουσα νομού ή παραπλήσιο μέγεθος... χωρίς σκέψη.
  • Το κοκτέϊλ σχεδόν μηδενικής οικοδομικής δραστηριότητας για κάμποσα χρόνια και απότομης αλλαγής συσχετισμών λόγω βραχυχρόνιας μίσθωσης περιμένει έναν καταλύτη για να γίνει καμπούμ. Δεν ξέρω ποιος θα είναι αυτός και πώς θα έρθει. Δεν ξέρω καν αν έχω δίκιο. Αλλά όσοι από τη γενιά μου τουλάχιστον αλλά όχι μόνο (είμαι 41) δε βρήκαν έτοιμη λύση, πώς να το πω κομψά, are already drinking him. And by the looks of it they will certainly continue drinking him dryly for the foreseeable future.
  • Like 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, ECC803s είπε

 

 

 

 

  • Αξιοσημείωτο πόσο δενόμαστε με τη γη ή και με τα ντουβάρια οι Έλληνες. Δεν κουνάω δάχτυλο, μέσα κι εγώ.

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο.

Είναι σίγουρα Αμερικάνικο επίσης.

Στην Ευρώπη μπορεί να μην ισχύει, λόγω τεράστιου κόστους της κατοικίας από παλαιότερα,.

Αυτό τείνει να γίνει και στην Ελλάδα.

Επενδυτικά δεν τα θωρώ καλά τα ακίνητα (ειδικά πλέον) , αλλά για ιδιοκατοίκηση ,αν υπάρχει η δυνατότητα, εκ των ων ουκ ανευ.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι κάποτε να μετακομίσω με την οικογένεια μου στο πατρικό μου σπίτι. Προϋποθέτει ότι θα μετακομίσω στο Ηράκλειο, ενώ τώρα μένω 50χμ μακριά.

Δύσκολο, γενικώς. Ίσως σε καμια 15αρια χρόνια…

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω 250 μέτρα μακριά από το πατρικό μου σπίτι, στο οποίο πάω κάθε μέρα γιατί το ισόγειο είναι ο επαγγελματικός μου χώρος-γραφείο (οι γονείς μένουν στον όροφο).

 

Θα ήθελα κάποια στιγμή να επιστρέψω να ζήσω εκεί αν και η σύντροφός μου με την οποία συζώ, καθότι ξένη (από το την Ουαλία, ΗΒ) δεν είναι και πολύ υπέρ, καθώς όπως ειπώθηκε αυτοί δεν καταλαβαίνουν το δέσιμο που έχουμε εμείς εδώ με το πατρικό σπίτι. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@gkourmoul1 και @John Goumis

Eφόσον το θέλετε σαν το εύχομαι.

Είναι περίεργο το συναίσθημα. Ωραία περίεργο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για την ακρίβεια το σπίτι δεν ήταν τον γονέων μου, αλλά του παππού μου και της γιαγιάς μου, από την πλευρά της μάνας μου.

Σε αυτό βέβαια έμεναν και ο πατέρας με την μάνα μου,  και εγώ με την αδερφή μου.

Είμαι δηλαδή η 3 γενιά που μένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, LK είπε

Για την ακρίβεια το σπίτι δεν ήταν τον γονέων μου, αλλά του παππού μου και της γιαγιάς μου, από την πλευρά της μάνας μου.

Σε αυτό βέβαια έμεναν και ο πατέρας με την μάνα μου,  και εγώ με την αδερφή μου.

Είμαι δηλαδή η 3 γενιά που μένει.

Και εγώ το πήρα το πατρικό και το άλλο το πατρικό,😀 και περιμένω και κάτι μητρικα να χωρίσω με την αδελφή μου και κάτι αλλα που από προίκα της γυναίκας μου που θα πάνε στο μοναχογιο μου ζωή να χει να τον βολέψω σε 6-7 χρόνια στο ΔΗΜΌΣΙΟ κάνω υπομονή (εκτός και αν έχει αυτοκτονικες τάσεις, δηλαδή θα θέλει να δουλέψει στον Ιδιωτικό Τομέα, να ανοίξει επιχείρηση ή να είναι ελεύθερος επαγγελματίας🤣) και μετά να φύγω στην επαρχία να ηρεμήσω. Μακριά από το πατρικό μου και από πόλη. Μακριά. Να μην ξαναπάω ποτέ πίσω πάρα μόνο αν χρειαστεί με ασθενοφορο για νοσηλεία 🤣 Να φύγω από την πόλη που με τρώει κάθε μέρα από μέσα. Και διέξοδο να έχεις να φεύγεις αμα πρέπει να γυρνάς και να ζεις στην Αθήνα, αργοπεθαίνεις και δεν το καταλαβαίνεις. Πλέον πεθαίνεις αργά και βασανιστικά και σαν αυτό ακριβώς είναι. Είναι σαν τη δηλητηρίαση από μονοξείδιο του άνθρακα. Δεν την καταλαβαίνεις. 

 Τα τα τα. 🤣

  • Like 1
  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου