Προς το περιεχόμενο

Αγορά Harley Benton TUBE15 Celestion ,ναι ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Celestion 70/80 έχει μέσα. Θα προτιμούσα να είναι το οποιοδήποτε no-name από αυτό το χάλι. Τουλάχιστον θα είχα μια ελπίδα. Ένα από τα χειρότερα ή ίσως και το χειρότερο μεγάφωνο που έχω ακούσει ποτέ σε ενισχυτή κιθάρας: ψόφια μεσαία, ανεμικά μπάσα, ξύνει στα πρίμα...

συμφωνω απολυτως.με αλλο ηχειο σιγουρα θα ειναι αλλο εργαλειο

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

ψόφια μεσαία, ανεμικά μπάσα, ξύνει στα πρίμα..


Θεωρώ ότι το μεγάφωνο αυτό ταιριάζει γάντι στον ενισχυτή, διότι είναι ελαφρώς σκοτεινός και του λείπει λίγο presence. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Celestion 70/80 έχει μέσα. Θα προτιμούσα να είναι το οποιοδήποτε no-name από αυτό το χάλι. Τουλάχιστον θα είχα μια ελπίδα. Ένα από τα χειρότερα ή ίσως και το χειρότερο μεγάφωνο που έχω ακούσει ποτέ σε ενισχυτή κιθάρας: ψόφια μεσαία, ανεμικά μπάσα, ξύνει στα πρίμα...

έχω δει συγκριτικό με αλλαγή ηχείου και δεν έκανε και καμια τεράστια διαφορά στον συγκεκριμένο ενισχυτή...

Αν πας σε budget επιλογή, δε λέει να δώσεις αλλά τόσα για ένα καλό ηχείο. Απλά τον παίρνεις και τον ευχαριστιέσαι ως έχει 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης. Πώς προκύπτει ότι το 12άρι ηχείο βγάζει καλύτερο ήχο από το 8άρι. Δυνατότερο σίγουρα. Αλλά καλύτερο; Αν ο Dwayne Allman έγραφε με Fender Champ, ποιος είμαι εγώ να πω ότι έκανε λάθος;

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nekkon είπε

έχω δει συγκριτικό με αλλαγή ηχείου και δεν έκανε και καμια τεράστια διαφορά στον συγκεκριμένο ενισχυτή...

Αν πας σε budget επιλογή, δε λέει να δώσεις αλλά τόσα για ένα καλό ηχείο. Απλά τον παίρνεις και τον ευχαριστιέσαι ως έχει 

Κανά 100ρικο, πάντως εντυπωσιάζομαι πως ξέρουμε πως το μεγάφωνο είναι μούφα στο όλο σύνολο

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nekkon είπε

Επίσης. Πώς προκύπτει ότι το 12άρι ηχείο βγάζει καλύτερο ήχο από το 8άρι. Δυνατότερο σίγουρα. Αλλά καλύτερο; Αν ο Dwayne Allman έγραφε με Fender Champ, ποιος είμαι εγώ να πω ότι έκανε λάθος;


Δεν βγάζει «καλυτερο», αλλά διαφορετικό, με αλλά χαρακτηριστικά. Το 8αρι δεν έχει χαμηλομεσαία και μπάσα, και έχει έντονα ψηλομεσαία και πρίμα. Επίσης, τα συνηθισμένα 8αρια που κυκλοφορούν σε combo, δεν έχουν ένταση και συνολική παρουσία ικανή να υποστηρίξει έναν ενισχυτή σε εντάσεις μπάντας. Και να την έχουν, στα πιο πολλά είδη μουσικής, θα ακούγεται χάλια. 

  • Συμφωνώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το προηγούμενο σχόλιο μου είναι απάντηση στον OP o οποίος θεωρεί τον συγκεκριμένο ενισχυτή VFM επειδή έχει μέσα Celestion. Τoυ εξηγώ λοιπόν ότι αυτό το συγκεκριμένο μεγάφωνο είναι ένα φθηνό μεγάφωνο με μια ετικέτα Celestion, το οποίο μάλιστα παίζει μάλλον χειρότερα και από κάποια no-name μεγάφωνα που έχω ακούσει. 

 

Το Celestion 70/80 το έχω ακούσει και σε 1x12 modelling και 2x12 solid state και σε καμπίνα 4x12 με διάφορους λαμπάτους ενισχυτές και θεωρώ ότι το να πω ότι είναι κακό μεγάφωνο ξεπερνάει τα όρια της υποκειμενικότητας. Δεν είναι πχ σαν ένα Celestion G12 75 που εμένα δε μου αρέσει αλλά ένας old school μεταλλάς θα το λατρέψει ή  σαν κάποιο Jensen που εμένα δε μου κάνει αλλά μπορεί να αρέσει σε κάποιον που παίζει αποκλειστικά Jefferson Airplane ας πούμε 🐇. Δεν κάνει τίποτα καλά😅

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά, δέχομαι ότι το 70/80 είναι πολύ υποδεέστερο από τα περισσότερα μεγάφωνα της celestion. Δεν το λέω κακό, απλά έχει πριματο χαρακτήρα. Σε κάποιους ταιριάζει, σε άλλους όχι. 
 

Κάποιος θα χαρακτήριζε τον HB vfm λόγω μεγάφωνου, υπό την οπτική ότι ο αντίστοιχος Laney cab έχει ένα μεγάφωνο που θεωρείται το αδυνατο σημείο του combo. Άρα εάν μια εταιρία έβγαζε τον ίδιο ενισχυτή, με λιγότερα χρήματα, και με celestion, τότε δίκαια θα χαρακτηρίζεται vfm (πραγματικά είναι vfm για 250 ευρώ).

 

Θεωρώ οτι το συγκεκριμένο μεγάφωνο ταιριάζει ηχητικά και αυτός που θα αγοράσει τον ενισχυτή αυτόν, για τους λόγους που θα τον αγοράσει, δύσκολα θα σκεφτεί να το αναβαθμίσει. Είναι τίμιο μεγάφωνο και κάνει τη δουλειά του. Σίγουρα έχει και καλύτερα εάν θέλει κάποιος να δοκιμάσει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου