Προς το περιεχόμενο

Αγορά Harley Benton TUBE15 Celestion ,ναι ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα του Noiz .Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του συγκεκριμένου ενισχυτή: https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube15_celestion.htm  .

Όχι ότι μου χρειάζεται, γιατί ενισχυτές για το σπίτι, ήδη έχω και έξω από  αυτό δεν παίζω  , άλλα γιατί είναι και 15watt  και 1watt και έχει και πολύ καλές κριτικές στο ιντερνετ , και κυρίως γιατί έχει 12" Celestion ηχείο , επομένως  θα είναι καλύτερο το ηχητικό αποτέλεσμα από τα 8'' των Fender Champ 600 και mustang που έχω τώρα .Υπάρχει κάποιος που τον έχει αγοράσει ή έχει παίξει με αυτόν ή τέλος πάντων θα ήθελα μια γνώμη από  κάποιους πιο  σχετικούς από εμένα ,ευχαριστώ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, CHRIS P είπε

Καλημέρα στην παρέα του Noiz .Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του συγκεκριμένου ενισχυτή: https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube15_celestion.htm  .

Όχι ότι μου χρειάζεται, γιατί ενισχυτές για το σπίτι, ήδη έχω και έξω από  αυτό δεν παίζω  , άλλα γιατί είναι και 15watt  και 1watt και έχει και πολύ καλές κριτικές στο ιντερνετ , και κυρίως γιατί έχει 12" Celestion ηχείο , επομένως  θα είναι καλύτερο το ηχητικό αποτέλεσμα από τα 8'' των Fender Champ 600 και mustang που έχω τώρα .Υπάρχει κάποιος που τον έχει αγοράσει ή έχει παίξει με αυτόν ή τέλος πάντων θα ήθελα μια γνώμη από  κάποιους πιο  σχετικούς από εμένα ,ευχαριστώ .

 

Ενισχυτή HB δεν έχω, ούτε έχω ακούσει.

Αλλά αν είναι σαν τις κιθάρες (και δεν βλέπω τον λόγο να μην δηλαδή) θα σου έλεγα πάρτον με κλειστά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Να έχεις υπόψιν ότι είναι μονοκαναλος, όποτε θα πρέπει να ρυθμίζεις τα καθαρά/ βρώμικα είτε από το volume της κιθάρας σου η από πεταλακια. Στην ίδια κατηγορία τιμής είναι και ο μικρός Marshall DSL1CR (τον οποίο και έχω) και είναι δικαναλος με φοβερό ήχο (μπορείς να τον δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα, θα τον βρεις σίγουρα ).

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CHRIS P είπε

θα ήθελα μια γνώμη


Εχει εξαιρετική φήμη. Είναι αντιγραφή του Laney cub 12R (του προηγούμενου μοντέλου). Έχει παρά πολύ ωραία καθαρά, που θυμίζουν κάπως μαρσαλ. Παίζει και στο 1 watt. Είναι ιδανική πλατφόρμα για πετάλια, εάν αυτο ψάχνεις.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosthrash είπε

Στην ίδια κατηγορία τιμής είναι και ο μικρός Marshall DSL1CR

 

Οι διαφορές έιναι πολλές με τον dsl1. Ο dsl1 είναι εργαλείο για σπιτική χρήση, άντε και για λίγο ήρεμο τζαμάρισμα μαζί με άλλους, στο βρώμικο κανάλι (αλλά θα χρειαστεί μεγάλη καμπινα γι' αυτό). Ηχητικά είναι πολύ διαφορετικοί. Ο Dsl εχει μοντέρνο ήχο μάρσαλ, thin καθαρό κανάλι και εντονα distorted στο βρώμικο. Ο ΗΒ έχει έναν αρκετά παχύ καθαρό ήχο, που θυμίζει λίγο jcm800 σε λίγο πιο vintage εκδοχή, και μπορεί να φτάσει μέχρι 70s hard rock ήχο.  Ειναι ολοκληρωμένος ενισχυτής, όπου βγάζεις άνετα ένα gig με ένα tube screamer μπροστά ή κάνα ωραίο fuzz. Το 1 του watt ειναι πολύ πιο δυνατό σε σχέση με το ένα του dsl1cr, στο καθαρό κανάλι.

 

Επίσης, ο dsl1cr εχει 8άρι μεγάφωνο ενώ ο OP εχει δείξει την προτίμησή του σε 12άρι.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Τι ήχο θες να βγάλεις?

Πετάλια δεν με απασχολούν ,τα έχω αρκετά χρόνια και κάθονται.Περισσότερο με ενδιαφέρει ένας καθαρός ήχος και μιας και έχει gain και reverb επάνω , θα χρησιμοποιώ εάν χρειαστεί αυτά .

Δεν ήξερα ότι είναι αντιγραφή του Laney cub 12R ,γιατί τα   review που είδα ,τον συνέκριναν με τον fender junior .

Παράθεση

Ενισχυτή HB δεν έχω, ούτε έχω ακούσει.

Αλλά αν είναι σαν τις κιθάρες (και δεν βλέπω τον λόγο να μην δηλαδή) θα σου έλεγα πάρτον με κλειστά μάτια.

Όντος οι κιθάρες τα τελευταία χρόνια είναι  μια χαρά απο  playability ,έχω μία 335 και δύο tele δικά τους και είναι άριστη φάση, από το κουτί να μην χρειάζονται σοβαρό set up για να παίξουν .

Παράθεση

. Στην ίδια κατηγορία τιμής είναι και ο μικρός Marshall DSL1CR (τον οποίο και έχω) και είναι δικαναλος με φοβερό ήχο (μπορείς να τον δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα, θα τον βρεις σίγουρα ).

Δυστυχώς είμαι επαρχία όμως θα τον έχω υπόψιν μου  πριν την αγορά.....Βέβαια με κάλυψε και ο gkourmoul1 καθώς έγραφα .

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια παιδιά ,να είστε καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CHRIS P είπε

Δεν ήξερα ότι είναι αντιγραφή του Laney cub 12R ,γιατί τα   review που είδα ,τον συνέκριναν με τον fender junior .


Ακριβώς ίδια specs και χειριστήρια 
 

 

image.jpeg.65791292afca8c29170c096e39a49439.jpeg

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Celestion 70/80 έχει μέσα. Θα προτιμούσα να είναι το οποιοδήποτε no-name από αυτό το χάλι. Τουλάχιστον θα είχα μια ελπίδα. Ένα από τα χειρότερα ή ίσως και το χειρότερο μεγάφωνο που έχω ακούσει ποτέ σε ενισχυτή κιθάρας: ψόφια μεσαία, ανεμικά μπάσα, ξύνει στα πρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου