Προς το περιεχόμενο

gretschοσυζητησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, geka είπε

στην τελε μου δεν εχω γτ καθαριζουν ωραια απο μονοι τους

E Tele είναι ρε φίλε. Δεν υπάρχει κάτι που δεν κάνει καλά 

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, geka είπε

αυτο ειναι αντι του κλασσικου tone η εχει και τετοιο?

Ναι, αντί του κλασσικού pot έχει αυτό τον 3-way επιλογέα.  

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς gretschoλαγνους.
Ποθώ μια Duo Jet απο το 1957/1958 με το μεταβατικό κονφιγκιουρέισιο, αλλά μέχρι να γίνω πελούσιος δε νομίζω να δώσω 7-8 χιλιάρικα για μια, οπότε ερωτώ: υπάρχει / έχει υπάρξει κάτι παρεμφερές στις φθηνές απωανατολίτικες σειρές, γιατί δε βλέπω τίποτα? Kαι βασικά kαι στις γιαπωνέζες, υπάρχουν βλέπω κάποιες που πέφτουν κοντά αλλα not quite - αν είχε κυκλοφορήσει παλαιότερα κανα μοντέλο με τα specs που με ενδιαφέρουν ίσως κοίταγα και 1500-2000 κατηγορια. 

DSCF1429.jpg

Πιο συγκεκριμενα, μιλαμε για Duo Jet με ιδανικά:

- Dynasonic μαγνητες, ακομα και μαπα να είναι σε κάποια απωανατολίτικη να έχουν έστω το σωστό φορμά για μελλοντική αλλαγή

- Μάυρο ή αλλο solid finish top με natural back and sides (απεταξάμην George Harrison)

- Εβένινη ταστιέρα με neo-classic inlays αντι για τα hump blocks

- Melita/SynchroSonic γεφυρα επιθυμητη, ζουμε και με tuneomatic, rocking bar δεν ειμαι φαν (απεταξάμην George Harrison)

- Bigsby ειτε υπαρχει ειτε οχι δε με καίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, odis13 είπε

Ερωτηση προς gretschoλαγνους.
Ποθώ μια Duo Jet απο το 1957/1958 με το μεταβατικό κονφιγκιουρέισιο, αλλά μέχρι να γίνω πελούσιος δε νομίζω να δώσω 7-8 χιλιάρικα για μια, οπότε ερωτώ: υπάρχει / έχει υπάρξει κάτι παρεμφερές στις φθηνές απωανατολίτικες σειρές, γιατί δε βλέπω τίποτα? Kαι βασικά kαι στις γιαπωνέζες, υπάρχουν βλέπω κάποιες που πέφτουν κοντά αλλα not quite - αν είχε κυκλοφορήσει παλαιότερα κανα μοντέλο με τα specs που με ενδιαφέρουν ίσως κοίταγα και 1500-2000 κατηγορια. 

DSCF1429.jpg

Πιο συγκεκριμενα, μιλαμε για Duo Jet με ιδανικά:

- Dynasonic μαγνητες, ακομα και μαπα να είναι σε κάποια απωανατολίτικη να έχουν έστω το σωστό φορμά για μελλοντική αλλαγή

- Μάυρο ή αλλο solid finish top με natural back and sides (απεταξάμην George Harrison)

- Εβένινη ταστιέρα με neo-classic inlays αντι για τα hump blocks

- Melita/SynchroSonic γεφυρα επιθυμητη, ζουμε και με tuneomatic, rocking bar δεν ειμαι φαν (απεταξάμην George Harrison)

- Bigsby ειτε υπαρχει ειτε οχι δε με καίει

 

Εβενινη ταστιερα δεν υπαρχει σε Duo Jet ακομα και Ιαπωνικη με εξαιρεση την Power Jet

Επισης ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ καμμια αλλη γεφυρα πλην του Rocking Bar (ή της αντίστοιχης Compton που ειναι και η καλυτερη γεφυρα ever) τα tunomatic της Gretsch ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ (ακομα και στα ιαπωνικα μοντελλα) γιατι ΤΡΙΖΟΥΝ απιστευτα ενω η Melita "πεθαινει" την κιθαρα και εχει και "sitar effect", στην δικια μου εβαλα απλη bar bridge (ειχε Μelita) και η διαφορα στον ηχο ηταν εξωφρενικη. Φυσικα ουτε η αμεσως καλυτερη μετα την bar, Synchrosonic (που ειναι και πανακριβη υπαρχει σε φτηνα μοντελα)

 

17119688818578181850738715322561.thumb.jpg.20578ea6622abfed188444d78e2a1af4.jpg

 

Dynasonic (Gabojo δηλ γιατι καλυτεροι δεν υπαρχουν) μπαινουν σε ΟΛΕΣ τις κορεατικοκινεζικες Gretsch. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εβενινη ταστιερα δεν υπαρχει σε Duo Jet ακομα και Ιαπωνικη με εξαιρεση την Power Jet

A ωραια, γιατι αυτο το ειχα απορια, δεν ειχα δει πουθενα σχεδον εκτος απο μια που πετυχα τις προαλλες στο Reverb

https://reverb.com/item/80854912-gretsch-g6128t-tvp-power-jet-2009

Η συγκεκριμενη Power Jet ειναι κατα τα αλλα bang-on σε αυτο που θα ηθελα αλλα προφανως με "λαθος" μαγνητες. Aπο περιεργεια και μονο, υπαρχει τιποτα after-market σε Dynasonic-ish ηχο αλλα σε form factor διπλου πχ? 

Εdit: Βλεπω οι Mojo pickups εχουν καποιες επιλογες και με βαζει σε σκεψεις...

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, geka είπε

νομιζω σχεδον ολες οι gretsch εχουν..

 

οχι δεν εχουν, μονο οι ιαπωνικες player εχουν.

ολες οι Gretsch που εχουν τον επιλογεα που...μισει 😁 ο @harilatron στην μεσαια θεση του ειναι full bypass το tone control. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, odis13 είπε

Aπο περιεργεια και μονο, υπαρχει τιποτα after-market σε Dynasonic-ish ηχο αλλα σε form factor διπλου πχ?

 

παρε τηλ. τον Gabojo οτι θες φτιαχνει , εχω παιξει με παρα πολλους Dynasonic μαγνητες και δεν υπαρχουν καλυτεροι απο τους δικους του.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Superfunk είπε

παρε τηλ. τον Gabojo οτι θες φτιαχνει , εχω παιξει με παρα πολλους Dynasonic μαγνητες και δεν υπαρχουν καλυτεροι απο τους δικους του.

ο

 τυπος πρεπει να κανει πολυ καλη δουλεια. μακαρι να φτιαχνε και διπλους φιλτερτρον...και ειναι και παρα πολυ ευγενικος μια φορα που μιλησα μαζι του.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου