Προς το περιεχόμενο

gretschοσυζητησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επαναφερω έναν προβληματισμό που έχω γτ μπορεί να χάθηκε μέσα στα πολλά που λέμε. Έχω την δυνατότητα να βάλω ένα μεταχειρισμένο bigsby b70 στο σκαφος που έχω τους tv jones.

 

Τι χάνω σε σχέση με ένα b7? Θα έχω πρόβλημα με το κουρδισμα intonation κλπ..... Η κιθάρα αυτη τώρα παίζει πολύ ωραία και η αλήθεια είναι ότι της λείπει το bigsby, αλλά ψάχνω το καλύτερο δυνατόν. To b70 μπορώ να το πάρω με 100 και το b7 κάτι πάνω από 250

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, geka είπε

επαναφερω έναν προβληματισμό που έχω γτ μπορεί να χάθηκε μέσα στα πολλά που λέμε. Έχω την δυνατότητα να βάλω ένα μεταχειρισμένο bigsby b70 στο σκαφος που έχω τους tv jones.

 

Τι χάνω σε σχέση με ένα b7? Θα έχω πρόβλημα με το κουρδισμα intonation κλπ..... Η κιθάρα αυτη τώρα παίζει πολύ ωραία και η αλήθεια είναι ότι της λείπει το bigsby, αλλά ψάχνω το καλύτερο δυνατόν. To b70 μπορώ να το πάρω με 100 και το b7 κάτι πάνω από 250

 

 

 

H μονη διαφορα ειναι οτι το ενα ειναι αμερικανικο και φτιαγμενο "στο χερι" (sand cast) ενω το αλλο στην Κορεα και ειναι φτιαγμενο σε γραμμη παραγωγής (και ως die cast εχει και πιο σταθερη ποιοτητα, εχουν αναφερθει "στραβα" Β7).

 

Το Bigsby δεν εχει ουδεμια σχεση με το intonation ενω το κουρδισμα οπως και σε ολα τα tremolo systems (πλην του φρικΩδοΥσ ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ FR 😁)  εχει να κανει κατα 90% με το nut & το stringing και κατα 10% με το overall set up της κιθαρας.  

    

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια μάλλον θα προχωρήσω με το b70, κάνοντας από ότι κατάλαβα και έξτρα τρύπες στο όργανο. τώρα ελέγχω αν η sire es 335 ειναι κομπλέ για το bigsby. Λογικά ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GRINDIGO είπε

Η μία και μοναδική κιθάρα που έχω κρατήσει είναι η white falcon 59vs. Αναμένω μια μαύρη 6120 setzer για να ολοκληρωθεί η φαρέτρα.

 

ayta ειναι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20240328_231906.thumb.jpg.88ea0c3d96935cb9412f8015a18e34b2.jpgΒράδυ δεν ανοίγουμε ενισχυτάς, κοιμούνται τα παιδιά.

Παίζουμε με pluginια. Stereo ήχος και στα αυτιά μου η Gretsch ακούγεται σούπερ ακόμα και με ψηφιακά καθαρά. Ιδού κάτι πολύ πρόχειρο 

 

 

 

  • Like 4

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Οι Gretsch παίρνουν ambient effects like a boss

συμφωνω απολυτα. και θα ελεγα ειδικα οι full hollow. Το πιο γαματο βεβαια ειναι με spring reverb που ειναι σαν να το αναβαθμιζουν ποιοτικα ακομα πιο πολύ. Τι χορδές έχεις βάλει στην δικιά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geka είπε

συμφωνω απολυτα. και θα ελεγα ειδικα οι full hollow. Το πιο γαματο βεβαια ειναι με spring reverb που ειναι σαν να το αναβαθμιζουν ποιοτικα ακομα πιο πολύ. Τι χορδές έχεις βάλει στην δικιά σου?

GHS 10-38

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου