Προς το περιεχόμενο

gretschοσυζητησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ανοίγω αυτο το post με τη φιλοδοξια να είναι ένας ανοιχτός και μόνιμος πόλος έλξης για τους περίgretsch κατόχους ή ενδιαφερόμενους.

 

Μπορεί κάποιος να καταθέσει τον έρωτά του για τις gretsch χωρίς σκοπό και αιτία ή επίσης μπορεί

 

να ρωτήσει ή να καταθέσει πιο συγκεκριμένο.

 

Μπορούν να κατατίθενται φωτο από τις gretsch μας ομορφαίνοντας συνολικά το site.

 

Αρχίζω εγώ με κάτι. Μιας και πήρα πρόσφατα από ανταλλαγή την 5420 orange μου αρεσε τόσο πολύ που τρώγομαι να βάλω bigsby και στην sire es335 που εχω βάλει tv jones και παιζει υπεροχα. Έχω ένα δίλλημα να βάλω το b7 ή και με το b70 είμαι οκ? το δίλλημα είναι οικονομικό, αλλά βλέπω ότι το β7 συνδυάζεται και με άλλα καλούδια όπως string spoiler κλπ. Αν ομως παίζουν και ακούγονται το ίδιο ποιοτικά η χρηματική διαφορά είναι σοβαρή για να παρακαμφτεί

 

Επίσης επειδη δινεται στο νοιζ ενα b3 με towner πειτε και γι αυτο οποιος ξερει παντα για semi hollow τυπου es 335

Επεξεργασμένο από geka
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν τελικά πάρω και εγώ την Harley Benton BigTone Trem Vintage Orange κάνει να την βάλω εδώ ή μόνο γκρετς γκρετς? 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Αν τελικά πάρω και εγώ την Harley Benton BigTone Trem Vintage Orange κάνει να την βάλω εδώ ή μόνο γκρετς γκρετς? 😁

κανει ειναι στην gretschoφαση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geka είπε

το δευτερο βιντεο ειδικα ειναι πολυ ωραιο.... Εσυ Nekkon στο τελευταιο σου σεταπ τι δουλειες εκανες στην gretsch? 

Τάστα, Bigsby, σεταπ με χορδές ghs 10-38, σήκωμα τον neck, χαμήλωμα του action

Επίσης @geka πες μας αν προτιμάς την Gretsch σου με τον Morgan ή τον Colorsound

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Επίσης @geka πες μας αν προτιμάς την Gretsch σου με τον Morgan ή τον Colorsound

Επειδή ο morgan είναι πολύ ευέλικτος μπορώ να πάρω fender ηχοχρώμα με λίγη παραπάνω ζεστασιά. Στον colorsound ταιριάζει έτσι κι αλλιώς.

Δεν έχω προλάβει να πολύ παίξω αλλά επειδή έχω κι άλλο semi hollow με tv jones classic μπορώ ν πω με σιγουριά ότι το αγαπημένο μου είναι stereo και colorsound μαζί. Έρχεται λίγο γρεζακι από τον Μόργκαν αλλά δεν νιώθεις να μπουκωνει λόγω της σόλας από τον colorsound .

Αλλιώς έρχεται βόλτα και με τους δύο λόγω ευελιξίας του morgan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να συμβάλλω και εγώ στο θέμα με με πρόχειρη φωτό από την «πειραγμένη» μου Streamliner G2620.

Αγοράστηκε για να δοκιμάσω μια semi-hollow κιθάρα για πρώτη φορά, εντυπωσιάστηκα κιαι αποφάσισα οτι αξίζει το «πείραγμα». Συστήνεται ανεπιφύλακτα τρομερό vfm. Δεν έχει το "Great Gretsch Sound", αλλά αυτή η σειρά δεν το έχει ούτε απ΄την κατασκευή της.

 

IMG_20231220_204822.thumb.jpg.a759580f969b676097ca97b07ea2a733.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου