Προς το περιεχόμενο

Reverse wound single coil Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω στην κατοχή μου μια fender Stratocaster sss Mexico η οποία φοράει alnico v μαγνήτες,αλλά ο μεσαίος δεν είναι RW.θελω να αποφύγω το hum έστω στην θέση 2 ή 4,αλλά δεν θέλω να ξεφύγω από τον ήχο κ το στοιχείο της fender.θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να προτείνει κτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Εάν αντιστρέψεις τα καλώδια του μεσαίου μαγνήτη, τότε λογικά ο ήχος σου θα χαλάσει (θα γίνει αδύναμος και "λεπτός").

Μπορείς να βρείς έναν μεσαίο άλλον να βάλεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

δεν θέλω να ξεφύγω από τον ήχο κ το στοιχείο της fender.

Αυτα περιλαμβανουν και το hum στις θεσεις 2 και 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, methylene blue είπε

Αυτα περιλαμβανουν και το hum στις θεσεις 2 και 4

 

Με αλλο σετ μαγνήτών (με RWRP στη μεση), θα είχε τον επιθυμητό ήχο χωρίς το hum. Είναι προαιρετικό συστατικού του χαρακτηριστικού αυτού ήχου. 😁

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, η στρατ δεν είχε ενδιάμεσες θέσεις στο διακόπτη μέχρι το 1977. Με λίγα λόγια είχες τριθέσιο διακόπτη και φυσικά hum σε όλες τις θέσεις. Οι μουσικοί σύντομα ανακάλυψαν τις ενδιάμεσες θέσεις (2 και 4) χειροκίνητα, στερέωναν το διακόπτη στα ενδιάμεσα δηλαδή. Φυσικά το hum ήταν εκεί μια και ο reverse wound μεσαίος μαγνήτης πρωτοεμφανίστηκε το 1985. Το 77 λοιπόν ο πρώτος εργοστασιακός πενταθέσιος και το 85 ο πρώτος reverse wound.

 

Σήμερα, όλες οι σειρές strat της Fender που είναι "vintage correct", έχουν είτε τριθέσιο διακόπτη είτε πενταθέσιο αλλά όχι reverse wound μεσαίο μαγνήτη οπότε το hum δεν το γλιτώνεις.

 

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα του OP δεν μπορείς να μετατρέψεις έναν μεσαίο μαγνήτη σε reverse wound παρά μόνο αν (θεωρητικά) ξετυλίξεις εντελώς το σύρμα του πηνίου και το ξανατυλίξεις από την αρχή, πράγμα που δεν έχει κανένα νόημα να γίνει προφανώς. Ή πολύ απλούστερα, αν αγοράσεις ένα μεσαίο στρατ μαγνήτη που είναι ήδη reverse wound. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να κανεις κατι, ο μεσαιος μαγνητης σου πρεπει να ειναι RWRP για να μην εχεις hum. Με το να αντιστρεψεις απλα τα καλωδια του μεσαιου μαγνητη δε θα εχεις RWRP αλλα μονο RW, θα ειναι δηλαδη οι μαγνητες out of phase μεταξυ τους και θα παρεις εναν πολυ λεπτο, τσιγκινο ήχο (και θα εχει και hum). 

Yπάρχει τρόπος να μετατρέψεις ένα μαγνήτη σε RWRP αλλα περιλαμβάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς και υπάρχει περίπτωση να μείνεις με τον ασθενή στο χέρι, οπότε δεν προτείνεται παρά μόνο αν το κάνεις για τον πειραματισμό και την εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει ένα σετ μαγνητών (γνωστού Έλληνα κατασκευαστή) όπου ο μεσαίος είναι RWRP αλλά έχει την ένδειξη του βορρά (σχεδιασμένη στο πίσω μέρος) ίδια με εκείνη των bridge και neck μαγνητών. Συνδέοντάς τους συμβατικά, έχω σωστές θέσεις 2 και 4, αλλά με θόρυβο. Αντίστρεψα τα καλώδια σε bridge και neck, και εχω κανονικό ήχο, με μπόλικο κουάκ, χωρίς θόρυβο. Μου δούλεψε, διοτι ο μεσαίος μαγνήτες είναι RW, προφανώς.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν συνδέσεις ανάποδα τα καλώδια του μαγνήτη, και παράλληλα αντιστρέψεις το μαγνητικό πεδίο των μαγνητών (γίνεται, με ισχυρό μαγνήτη πχ νεοδυμίου) τότε θα γίνεις τσάμπα μάγκας. Αν αυτά που γράφω σου φαίνονται εξωγήινα, έχεις τα δίκια σου, πάνε πάρε ένα κινέζο με λίγα λεφτά να κάνεις δουλειά σου.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kwstas79 είπε

Εαν συνδέσεις ανάποδα τα καλώδια του μαγνήτη, και παράλληλα αντιστρέψεις το μαγνητικό πεδίο των μαγνητών (γίνεται, με ισχυρό μαγνήτη πχ νεοδυμίου) τότε θα γίνεις τσάμπα μάγκας. Αν αυτά που γράφω σου φαίνονται εξωγήινα, έχεις τα δίκια σου, πάνε πάρε ένα κινέζο με λίγα λεφτά να κάνεις δουλειά σου.


Το να αντιστρέψει την πολικότητα σε έναν  single coil δεν είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο μέσος κιθαρίστας σπίτι του (σε αντίθεση με έναν humbucker). Χρειάζεται εξοπλισμός και -κυρίως- γνώση για κάνεις re-magnetize.

 

Επίσης, δεν χρειάζεται να πάρει κινέζο ο φίλος. Μπορεί να βρει έναν επώνυμο από τις αγγελίες με 50-60 ευρώ, μπορεί να παραγγείλει έναν, ακριβώς όπως τον θέλει, από κατασκευαστή (πχ Q pickups) με 40-50 ευρώ. Η τελευταία επιλογή θα ήταν ένας φτηνός κινεζικός, όπου και εκεί εάν ξέρεις που να ψάξεις μπορείς να βρεις αξιόλογα προϊοντα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου