Προς το περιεχόμενο

Διαλειμματική νηστεία στο περίπου - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
22 ώρες πριν, Superfunk είπε

 ΜΙΑ ψευτομελετη που βγηκε τον Μαρτιο την εχει αμφισβητηση και φυσικα ολοι οι σοβαροι γιατροι ΓΕΛΑΝΕ μαζι της...δες εδω πως τους πετσοκοβει ο ο αρχηγος 😅

 

 

Είδα το βίντεο τώρα με τον καφέ.

Ούτε ξέρω ποιος είναι αυτός ο τύπος , ούτε τι είναι.

Όμως συμφωνώ μαζί του.

Είπα και πρίν , τα καρτελ των φουρνάρηδων και το σιτάρι ως χρηματιστηριακό προϊόν.

Αν για κάποιον λόγο κατέφευγαν όλοι στη διαλειμματικη νηστεία (δεν την κάνω -ούτε με ενδιαφέρει να την υποστηρίξω, αλλά είπα έχει λογική) ο τζίρος από τα προϊόντα ζύμης θα έπεφτε κατακόρυφα μιας και τα τρως το πρωί κυρίως.

Κάθε μέρα στο πρωινό αερόβιο μου καλύπτω μια απόσταση 4,5 KM και περνάω από έξω από 7-8 φούρνους.

Πάντα είχα την περιέργεια που τη βρίσκουν την όρεξη πρωί πρωί να φάνε ζαμπονοκασερόπιτα , πεϊνιρλί, κουλούρι θεσσαλονίκης και κρουασάν.

Μιλάμε για πρέζα......😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Μέσα σε δυο τρεις γενιές κάνεις τον ίδιο σκύλο, με το ίδιο βασικό DNA από Ροτβάιλερ, Πεκινουά. Μέσα σε 20 χρόνια μπορείς να κάνεις τη χλόη λάχανο 2 κιλών.

 

Ο άνθρωπος προσαρμόζεται μέσα σε ελάχιστες γενιές στο περιβάλλον του όπως όλα τα έμβια όντα, ζώα και φυτά αυτού του πλανήτη.

 

Το να ανατρέχουμε στον τροφοσυλλέκτη, 5, 10 ή 250 χιλιάδες χρόνια πριν δεν έχει νόημα. Ο άνθρωπος έχει προσαρμοστεί. Αυτό έχει αποδειχτεί από άπειρες ιατρικές έρευνες.

 

Υπάρχουν υπέροχα βιβλία για το θέμα, όπως αυτά του Dawkins. Προτείνω το Selfish Gene ή το The Greatest Show on Earth.

Ακριβώς επ αυτού πριν 6-7 χρόνια σε συζήτηση με παλαιό συμμαθητή, απόφΥτο Βιολογίας-μεταπτυχιακά-διδακτορικά και εργαζόμενο ως ''σομελιέ '' εις την BASF-τη γνωστή απ τις κασσέτες που βγάζει όλα τα βελτιωτικά γεύσηςκαι όλα τα ''Ε'' που διαβάζουμε σε όλα τα καρτελάκια των επεξεργασμένων τροφίμων.

Σε ερώτηση που του έκανε έτερος συμμαθητής και από ''ευγένια'' μη τυχόν και κατηγορήσει τον εργοδότη του, έθεσε το εξής παράδειγμα.

 ''Αν υποθέσουμε πως στο τραπέζι που καθόμαστε σήμερις, φέρουμε, έναν αρχαίο Έλληνα και τον ταίσουμε, αυτά που τρώμε, ΔΕΝ ΘΑ ΣΗΚΩΝΌΤΑΝ ποτέ ξανά όρθιος''

 Εσύ προσαρμόζεσαι στις ''ιατρικές έρευνες'', οι αρχαίοι, το έλεγαν ΜΙΘΡΙΔΑΤΙΣΜΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 ώρες πριν, LK είπε

Πάντως αν ήμουν εγώ εκατομμυριουχος προτεραιότητα μου θα ήταν να ήμουν η καλλίτερη εκδοχή μου σε όλα τα επίπεδα,  σωματικά-νοητικά-συναισθηματικά-πνευματικά.

Τον φτωχό μπορώ να τον δικαιολογήσω,  τον πλούσιο,  όχι. 

Η καλύτερη εκδοχή είναι υποκειμενική. Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις όταν αφιερώνεις τον πολύτιμο χρόνο σου κάπου. Εσύ κάνεις κοιλιακούς, ο άλλος προσπαθεί να ξεπεράσει τον YJM στην κιθάρα, ο τρίτος ταξιδεύει τον κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Η καλύτερη εκδοχή είναι υποκειμενική. Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις όταν αφιερώνεις τον πολύτιμο χρόνο σου κάπου. Εσύ κάνεις κοιλιακούς, ο άλλος προσπαθεί να ξεπεράσει τον YJM στην κιθάρα, ο τρίτος ταξιδεύει τον κόσμο. 

Αυτό ακριβώς το πλεονέκτημα έχει ένας εκατομμυριούχος....χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Αυτό ακριβώς το πλεονέκτημα έχει ένας εκατομμυριούχος....χρόνο.

 

Περίεργο, εγώ ήξερα πως ένας για να γίνει εκατομμυριούχος και να έχει χρήμα τρώει πολύ χρόνο.

 Μήπως μιλάς για κληρονόμους ?

 Τελικά, αυτή έδωσε τίποτα η πλούσια στο γιό που τον παιδεύει ή τα κάνει ακόμα μασούρια για να γίνει σκληροτράχηλα αυτόνομος ?🤣

 

 Καλημέρα ΝΟΙΖ!!!

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Εσύ προσαρμόζεσαι στις ''ιατρικές έρευνες'', οι αρχαίοι, το έλεγαν ΜΙΘΡΙΔΑΤΙΣΜΟ

Πολύ πιο βασικά πράγματα. Πόσα από τα σημερινά ΤΙΓΚΑΡΙΣΜΕΝΑ στη ζάχαρη (η φρουκτόζη είναι το ίδιο επιβλαβής) ήμερα φρούτα υπήρχαν πριν 5.000 χρόνια; Μια έρευνα θα σας σοκάρει😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, LK είπε

Αυτό ακριβώς το πλεονέκτημα έχει ένας εκατομμυριούχος....χρόνο.

 

Ο χρόνος δεν περισσεύει και δεν περίσσευε ποτέ. Έχεις 30-40 ποιοτικά χρόνια πάνω στη Γη αν είσαι τυχερός και από αυτά στην πραγματική ακμή σου, πνευματικά και σωματικά βρίσκεσαι για μια 20ετία. Κι όλα αυτά αν δε σου πέσει ξαφνικά κανα πιάνο στο κεφάλι, που πρέπει να το χεις κι αυτό σε κάποια άκρη του μυαλού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Περίεργο, εγώ ήξερα πως ένας για να γίνει εκατομμυριούχος και να έχει χρήμα τρώει πολύ χρόνο.

 Μήπως μιλάς για κληρονόμους ?

 

Εγώ δεν ξέρω πως γίνεσαι εκατομμυριούχος, αν ήξερα θα γινόμουν.

Αλλά απάξ και γίνεις, όπως και να γίνεις, έχεις χρόνο.

Μπορείς να έχεις ιδιωτικό αεροπλάνο και να ταξιδεύεις , χωρίς να χάνεις χρόνο

Να έχεις τους καλλίτερους διατροφολόγους, γυμναστας , ιατρούς και να κάνεις κοιλιακούς ,χωρίς να χάνεις χρόνο.

Να έχεις τους καλλίτερους δασκάλους στην κιθάρα, και τον ιδιο το Μαλμστην και να γίνεις καλλίτερος, χωρις να χανεις χρόνο...κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ο χρόνος δεν περισσεύει και δεν περίσσευε ποτέ.

Περισσεύει.

Έχω παραπάνω χρόνο από έναν που έχει π.χ οικογένεια και παιδιά.

Έχω παραπάνω χρόνο από έναν που δουλεύει όλη την ημέρα εργάτης, ενώ εγώ είμαι αυτοαπασχολούμενος.

Έχω παραπάνω χρόνο , επειδή κληρονόμησα ένα σπίτι, απο έναν που δεν κληρονόμησε και δουλευει όλη την ήμερα να αποκτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ δεν ξέρω πως γίνεσαι εκατομμυριούχος, αν ήξερα θα γινόμουν.

Αλλά απάξ και γίνεις, όπως και να γίνεις, έχεις χρόνο.

Μπορείς να έχεις ιδιωτικό αεροπλάνο και να ταξιδεύεις , χωρίς να χάνεις χρόνο

Να έχεις τους καλλίτερους διατροφολόγους, γυμναστας , ιατρούς και να κάνεις κοιλιακούς ,χωρίς να χάνεις χρόνο.

Να έχεις τους καλλίτερους δασκάλους στην κιθάρα, και τον ιδιο το Μαλμστην και να γίνεις καλλίτερος, χωρις να χανεις χρόνο...κ.ο.κ

Να πω από τη δική μου εμπειρία.

 Με σωστό πρόγραμμα, μέχρι τα σαράντα μπορείς να κάνεις όπως και να είσαι, το καλύτερο σώμα που μπορείς να έχεις (γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι) σε 3 μήνες. Αν δεν το πετυχαίνει κάποιος κάνει κάτι λάθος. Γι αυτό χρειάζεται κάποια πράγματα που είπε ο rock step γιατί μόνος μπορεί να κολλήσουν τα πράγματα. Αυτοί που ξέρουν θα σε καθοδηγήσουν. Προπονητές, γιατροί κλπ.

 

 3 μήνες θέλει. Συστηματικά όμως, το consistency είναι το μυστικό. 

 

 Μετά τα 40 είναι λίγο πιο δύσκολο, πρέπει να γίνεται με καλύτερη παρακολούθηση και πιο ήπια και μάλλον θα πάρει λίγο παραπάνω, η αρχή είναι ίδια.

 

Οι υπερβολές και οι μιμήσεις σκοτώνουν το αποτέλεσμα και των ερασιτεχνών αλλά και των επαγγελματιών και ελλοχεύουν κινδύνους για τραυματισμούς, για νοσήματα, μπορεί να επιφέρουν ακόμα και το θάνατο.

 

 Οι πλούσιοι έχουν ευκολότερη πρόσβαση στη σωστή μέθοδο υπό παρακολούθηση γι αυτό μεταμορφώνονται σε 3 μήνες.

 

 Και μην ξεχνάτε. Οι μύες αναπτύσσονται στην ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ❤️

 

 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου