Προς το περιεχόμενο

"Scott's Synth Stuff" studio tour 2024


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι λίγο flat το yamahα στον ήχο. Πολύ compression. Πάντα μου ακούγονταν δισδιάστατα.

Γι αυτό δεν τα συμπαθούσα πολύ. Καλό όμως αυτό για audio production.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TakisB είπε

Ο προβληματισμός μου ήταν ότι ένα μηχάνημα τόσο καινούριο και φορτωμένο με δυνατότητες μπορεί να ακουστεί τόσο μέτρια. Και θα μου επιτρέψεις ελπίζω να χρησιμοποιώ όλα τα δείγματα που μπορώ να βρω από ένα μηχάνημα προκειμένου να σχηματίσω μια σχετική άποψη, ακόμη κι αν πρόκειται για ένα λεπτό βίντεο με 4 ψιλομέτριους ήχους, γιατί κι αυτοί από το Montage M βγήκαν στην τελική.

To βίντεο φίλε μου δεν έχει σαν θέμα του το Montage M, διάβασε τον τίτλο του βίντεο. Ο ίδιος ο Scott έχει ανεβάσει πολά dedicated βίντεο γι αυτo, και στο youtube υπάρχουν εκατοντάδες βίντεο να δει κανείς, βίντεο καθαρά τεχνικής φύσεως μέχρι ακρόαση ήχων. 

Οι συγκεκριμένοι ήχοι που έπαιξε ήταν τυχαίοι, όπως ήταν και των υπόλοιπων synths. Επίσης δεν ήταν καθόλου "ψιλομέτριοι", ήταν απλώς 4-5 ήχοι από τους χιλιάδες επί χιλιάδων ήχων που κουβαλάει αυτό το μηχάνημα και απλά εσένα δεν σου άρεσαν. Περί ορέξεως...Επίσης, αν νομίζει κανείς ότι η Yamaha έχει ανάγκη να πληρώσει κάποιους για να γράψουν καλά reviews και να ανεβάσουν βίντεο με θετικά σχόλια για το Montage M, τότε μάλλον μόλις χτες μπήκε στον κόσμο των synths και δεν ξέρει τι του γίνεται. Τα synths της Yamaha δεν έχουν ανάγκη από πληρωμένες πένες, η μισή synth ιστορία από τη συγκεκριμένη εταιρεία έχει γραφτεί. 

Να ξαναγράψω ότι σε λιγότερο από ένα μήνα από την κυκλοφορία του Montage M η Yamaha ξεπούλησε όλο της το στοκ σε ολόκληρο τον πλανήτη, εξού και η πολύμηνη λίστα αναμονής που υπάρχει σήμερα. Η πλειονότητα των  σημερινών κάτοχων Montage M το αγόρασαν με κλειστά μάτια και πριν ακούσουν οτιδήποτε από αυτό, απλά στηριζόμενοι μόνο στα specs που διάβασαν και στην προηγούμενη εμπειρία τους με synths της Yamaha και ιδιαίτερα της σειράς Montage/MODX.

Η φιλότιμη προσπάθεια κάποιων ελαχίστων απίθανων να μειώσουν την αξία του Montage Μ μόνο γέλια προκαλεί στην synth κοινότητα.🥳

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TakisB είπε

Και οκ, για να λένε πολλοί ότι είναι κορυφαίο workstation κλπ σίγουρα κάτι θα ξέρουν

Δεν είναι. Τα Korg Kronos/Nautilus και Roland Fantom είναι πιο ολοκληρωμένα workstations. Καθαρά σαν synths όμως είναι πολλά χιλιόμετρα πίσω από τα Montage.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Waterfall-K said:

Δεν είναι. Τα Korg Kronos/Nautilus και Roland Fantom είναι πιο ολοκληρωμένα workstations. Καθαρά σαν synths όμως είναι πολλά χιλιόμετρα πίσω από τα Montage.

Σωστό, τη λέξη workstation την επέλεξα καταχρηστικά γιατί κάπως έτσι αναφερόμαστε στα all-in-one synths. Που βέβαια δεν ξέρω ποιός ασχολείται πλέον με sequencers και recording πάνω στο ίδιο το synth το 2024, άλλη κουβέντα αυτή.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες, εσύ ο ίδιος στο αρχικό σου post επεσήμανες ότι το Montage M είναι το desert island synth του Scott και βασικά έστρεψες την προσοχή μας πάνω του, δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλεί ένα σχόλιο πάνω σε κάτι που εσύ φρόντισες να τονίσεις.

Το ότι ήταν ψιλομέτριοι οι ήχοι το ανέφερε ο John Tzinieris, όχι εγώ. Εγώ είπα ότι αυτό που άκουσα στο βίντεο από το Montage M ήταν μέτριο/απογοητευτικό και επιμένω ότι ήταν και φαίνεται ότι δεν είμαι ο μόνος που το σκέφτηκε. Προφανώς όλα τα παραπάνω είναι περί ορέξεως, όπως και αυτά που γράφεις εσύ είναι περί ορέξεως, όλα γύρω από τη μουσική και τον ήχο είναι περί ορέξεως. Εξαιρείται ίσως το να παίζεις λάθος νότες σε ένα τραγούδι αλλά κι αυτό το βαφτίζεις jazz και παύει να είναι πρόβλημα.

 

Και το ότι ξεπούλησε το στοκ δεν λέει κάτι. Αν το αρχικό στοκ ήταν μικρό πχ 1000 κομμάτια, είναι σίγουρο ότι υπάρχουν αρκετοί Γιαμαχάκηδες στον κόσμο που θα το αγόραζαν την ίδια μέρα όσο καλό ή κακό κι αν είναι σαν μηχάνημα. Επίσης υπάρχουν πολλά άλλα αντικείμενα που ξεπουλάνε και έχουν λίστες αναμονής κλπ και είναι (για μένα) τραγικά. Το πρώτο τέτοιο παράδειγμα που μου έρχεται είναι το Tesla Cybertruck που δεν θα το έπαιρνα ούτε αν μου το χαρίζανε.

 

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάναμε όλη αυτή την κουβέντα αν έγραφα πόσο φανταστικά ακούγεται το Montage M και πόσο τέλειο είναι κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Σκοτ, ποιος είναι, έψαξα δέκα λεπτά να βρω όνομα και επώνυμο αλλά δεν τα κατάφερα.

Θέλω να πω, έχει κάνει κάτι με όλο αυτό το hardware που έχει μαζέψει;

Ρωτώ, όχι διότι θεωρώ υποχρεωτικό να έχει κάνει κάτι, αλλά διότι αν είναι τυπική περίπτωση ινφλουενσερ, τότε είναι βέβαιο ότι πληρώνεται για κάθε λέξη που λέει.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, TakisB είπε

Σωστό, τη λέξη workstation την επέλεξα καταχρηστικά γιατί κάπως έτσι αναφερόμαστε στα all-in-one synths. Που βέβαια δεν ξέρω ποιός ασχολείται πλέον με sequencers και recording πάνω στο ίδιο το synth το 2024, άλλη κουβέντα αυτή.

Και το Montage M worlkstation είναι, απλά αυτά που ανέφερα είναι πιο ολοκληρωμένα. Τώρα το ποιος ασχολείται  με sequencers και recording πάνω στο ίδιο το synth, θα σου απαντήσω "τουλάχιστον οι μισοί κάτοχοι synths". Δεν έχουν όλοι την όρεξη να μπλέκουν με PCs για να γράψουν 5 πράγματα σε ένα sequencer, η αμεσότητα είναι τεράστιο θέμα, για αυτό και τα workstations και τα MPCs πουλάνε ακόμα σαν φρέσκο ψωμάκι και θα συνεχίσουν να πουλάνε, και γι αυτό επίσης τουλάχιστον η μισή παραγωgή synth μουσικής δημιουργείται πάνω σε MPCs. Δεν ζουν όλοι με ένα ποντίκι στο χέρι, παρά το ότι κάποιοι θέλουν να μας πείσουν γι αυτό. 

 

36 λεπτά πριν, TakisB είπε

εσύ ο ίδιος στο αρχικό σου post επεσήμανες ότι το Montage M είναι το desert island synth του Scott και βασικά έστρεψες την προσοχή μας πάνω του

Δεν έστρεψα εγώ την προσοχή πάνω του, ο ίδιος ο Scott το έκανε με αυτά που είπε (και αυτά που έχει πει σε άλλα βίντεο αφιερωμένα στο Montage Μ), εγώ απλά το επεσήμανα.

 

36 λεπτά πριν, TakisB είπε

Το ότι ήταν ψιλομέτριοι οι ήχοι το ανέφερε ο John Tzinieris, όχι εγώ. Εγώ είπα ότι αυτό που άκουσα στο βίντεο από το Montage M ήταν μέτριο/απογοητευτικό και επιμένω ότι ήταν και φαίνεται ότι δεν είμαι ο μόνος που το σκέφτηκε.

Μέτριο/απογοητευτικό σε σύγκριση με τι δεν μας είπες. 2-3 απλούς random pad ήχους έπαιξε, έναν με arpeggiator και ένα sound effect, τι το απογοητευτικό άκουσες σε αυτούς? Τι ήχους θα ήθελες να σου παίξει σε ένα βίντεο που δεν αφορά αποκλειστικά το Montage M? Τους υπόλοιπους ήχους των άλλων synths που έπαιξε τους άκουσες? Το ίδιο "απογοητευτικοί" θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ήταν και για τους ήχους των Hydrasynth και Wavestate, αλλά και πάλι το σχόλιο του θα ήταν αχρείαστο γιατί το συγκεκριμένο βίντεο ούτε με αυτά ασχολείται αποκλειστικά, ένα απλό synth/studio tour είναι και τίποτα άλλο.

 

36 λεπτά πριν, TakisB είπε

Και το ότι ξεπούλησε το στοκ δεν λέει κάτι. Αν το αρχικό στοκ ήταν μικρό πχ 1000 κομμάτια...

Μην μας τρελαίνεις...😁

 

36 λεπτά πριν, TakisB είπε

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάναμε όλη αυτή την κουβέντα αν έγραφα πόσο φανταστικά ακούγεται το Montage M και πόσο τέλειο είναι κλπ

Δεν θα κάναμε αυτή την κουβέντα αν εστίαζες στο θέμα του βίντεο και όχι στο πως ακούστηκαν τα ΧΨ synths του studio. 

28 λεπτά πριν, trolley είπε

Ρωτώ, όχι διότι θεωρώ υποχρεωτικό να έχει κάνει κάτι, αλλά διότι αν είναι τυπική περίπτωση ινφλουενσερ, τότε είναι βέβαιο ότι πληρώνεται για κάθε λέξη που λέει.

Αυτό είναι Trolley, τον ξεσκέπασες επιτέλους τον αλήτη!👌 Στη λίστα Πέτσα (της Yamaha) είναι κι αυτός!😌

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αυτό είναι Trolley, τον ξεσκέπασες επιτέλους τον αλήτη!👌 Στη λίστα Πέτσα (της Yamaha) είναι κι αυτός!😌

 

Σοβαρά πιστεύεις ότι έχει φτιάξει όλα αυτά τα βίντεο χωρίς να πληρώνεται;

Τα συνθ πως τα αγοράζει; Διαφήμιζε σαμπουάν;

Δεν τον επικρίνω τον άνθρωπο, όλοι κάπως πρέπει να ζήσουμε, απλά θέλω να καταλάβω από ποια θέση μιλάει.

Από την απάντησή σου συμπεραίνω ότι δεν ξέρεις, ή ότι επιβεβαιώνεις πως δεν ασχολείται και πολύ με τη μουσική.

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Waterfall-K said:

Και το Montage M worlkstation είναι, απλά αυτά που ανέφερα είναι πιο ολοκληρωμένα. Τώρα το ποιος ασχολείται  με sequencers και recording πάνω στο ίδιο το synth, θα σου απαντήσω "τουλάχιστον οι μισοί κάτοχοι synths". Δεν έχουν όλοι την όρεξη να μπλέκουν με PCs για να γράψουν 5 πράγματα σε ένα sequencer, η αμεσότητα είναι τεράστιο θέμα, για αυτό και τα workstations και τα MPCs πουλάνε ακόμα σαν φρέσκο ψωμάκι και θα συνεχίσουν να πουλάνε, και γι αυτό επίσης τουλάχιστον η μισή παραγωgή synth μουσικής δημιουργείται πάνω σε MPCs. Δεν ζουν όλοι με ένα ποντίκι στο χέρι, παρά το ότι κάποιοι θέλουν να μας πείσουν γι αυτό. 

Περί ορέξεως κι εδώ, δε νομίζω ότι προσπαθεί κανένας να πείσει κάποιον να γράφει σε PC άμα δεν θέλει.

 

9 minutes ago, Waterfall-K said:

Δεν έστρεψα εγώ την προσοχή πάνω του, ο ίδιος ο Scott το έκανε με αυτά που είπε (και αυτά που έχει πει σε άλλα βίντεο αφιερωμένα στο Montage Μ), εγώ απλά το επεσήμανα.

Συμφωνοι. Κι εγώ έκανα ένα σχόλιο σχετικά με το μηχάνημα που ο Scott τόνισε ως το καλύτερο ή πιο ολοκληρωμένο στο setup του. Δεν σχολίασα κάτι άσχετο, δεν σχολίασα καν το Montage M γενικότερα, εξέφρασα μια γνώμη για αυτό που άκουσα στο βίντεο. Και πάλι δεν βλέπω γιατί το θεωρείς κακό.

 

12 minutes ago, Waterfall-K said:

Μέτριο/απογοητευτικό σε σύγκριση με τι δεν μας είπες. 2-3 απλούς random pad ήχους έπαιξε, έναν με arpeggiator και ένα sound effect, τι το απογοητευτικό άκουσες σε αυτούς? Τι ήχους θα ήθελες να σου παίξει σε ένα βίντεο που δεν αφορά αποκλειστικά το Montage M? Τους υπόλοιπους ήχους των άλλων synths που έπαιξε τους άκουσες? Το ίδιο "απογοητευτικοί" θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ήταν και για τους ήχους των Hydrasynth και Wavestate, αλλά και πάλι το σχόλιο του θα ήταν αχρείαστο γιατί το συγκεκριμένο βίντεο ούτε με αυτά ασχολείται αποκλειστικά, ένα απλό synth/studio tour είναι και τίποτα άλλο.

Για άλλη μια φορά, σχολίασα αυτό που άκουσα στο βίντεο. Και η ειλικρινής μου γνώμη είναι ότι άκουσα κάποιους ήχους που θα μπορούσα να τους ακούσω από σχεδόν κάθε άλλο σύγχρονο synth. Σύγχρονο = μέχρι και δεκαπενταετίας. Δεν ήταν κακό το ηχητικό αποτέλεσμα, δεν ήταν και καθόλου αξιοσημείωτο. Και επειδή το Montage M είναι αυτό που κουβαλάει το hype και την καινοτομία αυτή τη στιγμή, δεν είναι αυτό που περιμένεις να ακούσεις από το latest and greatest, εγώ τουλάχιστον.

 

16 minutes ago, Waterfall-K said:

Μην μας τρελαίνεις...😁

 

Δεν θα κάναμε αυτή την κουβέντα αν εστίαζες στο θέμα του βίντεο και όχι στο πως ακούστηκαν τα ΧΨ synths του studio. 

Τα 1000 κομμάτια στοκ ήταν ένα τυχαίο, χαμηλό νούμερο που ανέφερα ως παράδειγμα και το καταλαβαίνεις απόλυτα νομίζω.

 

Δεν έχω καταλάβει μάλλον ποιό είναι το point του βίντεο και τί επιτρέπεται να σχολιάσει κανείς. Δηλαδή ο Scott μας δείχνει τα πολλά του μηχανήματα για να κάνουμε τι; Να του πούμε συμβουλές για τη διακόσμηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου