Προς το περιεχόμενο

"Scott's Synth Stuff" studio tour 2024


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, TakisB είπε

σχολίασα αυτό που άκουσα στο βίντεο. Και η ειλικρινής μου γνώμη είναι ότι άκουσα κάποιους ήχους που θα μπορούσα να τους ακούσω από σχεδόν κάθε άλλο σύγχρονο synth. Σύγχρονο = μέχρι και δεκαπενταετίας. Δεν ήταν κακό το ηχητικό αποτέλεσμα, δεν ήταν και καθόλου αξιοσημείωτο. Και επειδή το Montage M είναι αυτό που κουβαλάει το hype και την καινοτομία αυτή τη στιγμή, δεν είναι αυτό που περιμένεις να ακούσεις από το latest and greatest

Το Montage M διαθέτει μεταξύ άλλων και απλούς/'bread & butter' ήχους, όπως όλα τα synths. O ιδιοκτήτης του λοιπόν διάλεξε τυχαία 4-5 ήχους από τα 3,369 performances (που το καθένα μπορεί να αποτελείται από 1 ως 128 parts/ήχους), όπως έκανε και για τα υπόλοιπα synths του βίντεο, ενός βίντεο που έχει τίτλο "Studio Tour 2024: Updated and New Synths". Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι περιμένεις -και γιατί- να ακούσεις από το Montage M (ή οποιοδήποτε άλλο synth του συγκεκριμένου setup) σε ένα βίντεο που δεν αφορά το Montage M (ή κάποιο άλλο synth).

 

37 λεπτά πριν, TakisB είπε

Τα 1000 κομμάτια στοκ ήταν ένα τυχαίο, χαμηλό νούμερο που ανέφερα ως παράδειγμα και το καταλαβαίνεις απόλυτα νομίζω.

Το στοκ της Yamaha ήταν μια χαρά, το ότι πουλήθηκε όλο σε ελάχιστο χρονικό διάστημα δεν έχει να κάνει με το μικρό μέγεθος του στοκ αλλά με την τεράστια ζήτηση για το συγκεκριμένο synth.

 

37 λεπτά πριν, TakisB είπε

Δεν έχω καταλάβει μάλλον ποιό είναι το point του βίντεο και τί επιτρέπεται να σχολιάσει κανείς.

Το point του βίντεο είναι γραμμένο στον τίτλο του, ένα απλό studio tour είναι και τίποτα άλλο, ούτε review του Montage M/Hydrasynth/Opsix/Fantom είναι, ούτε review της Χ32 κονσόλας του, ούτε review του νέου του haircut ή της γεμάτης με τρίχες γάτας μπλούζας του.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Waterfall-K said:

Το Montage M διαθέτει μεταξύ άλλων και απλούς/'bread & butter' ήχους, όπως όλα τα synths. O ιδιοκτήτης του λοιπόν διάλεξε τυχαία 4-5 ήχους από τα 3,369 performances (που το καθένα μπορεί να αποτελείται από 1 ως 128 parts/ήχους), όπως έκανε και για τα υπόλοιπα synths του βίντεο, ενός βίντεο που έχει τίτλο "Studio Tour 2024: Updated and New Synths". Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι περιμένεις -και γιατί- να ακούσεις από το Montage M (ή οποιοδήποτε άλλο synth του συγκεκριμένου setup) σε ένα βίντεο που δεν αφορά το Montage M (ή κάποιο άλλο synth).

Ήθελα να σχολιάσω συγκεκριμένα το πόσο μέτρια ακούστηκε (σε εμένα ξαναλέω) ένα από τα καλύτερα και ακριβότερα μηχανήματα που περιέχονταν σε αυτό το βίντεο ρε αδερφέ! Ποιό είναι το πρόβλημα δηλαδή; Απαγορεύεται; Σχολίασα κάτι άσχετο; Ακούστηκε η μαγεία η ίδια από το Montage M σε αυτούς τους 4-5 ήχους και αναρωτιέσαι αν είμαι κουφός μήπως;

 

9 minutes ago, Waterfall-K said:

Το στοκ της Yamaha ήταν μια χαρά, το ότι πουλήθηκε όλο σε ελάχιστο χρονικό διάστημα δεν έχει να κάνει με το μικρό μέγεθος του στοκ αλλά με την τεράστια ζήτηση για το συγκεκριμένο synth.

Για να το λες με τόση σιγουριά, δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για το στοκ. Πάντως οι λόγοι που ανέφερες πριν για το ξεπούλημα του στοκ (specs και η πίστη του κοινού στη Yamaha βασικά) εξακολουθεί να μη μου λέει κάτι για την ποιότητα του μηχανήματος. Και για να μην αρχίσουμε πάλι, ξαναλέω ότι είμαι σίγουρος πως είναι υψηλότατη.

 

12 minutes ago, Waterfall-K said:

Το point του βίντεο είναι γραμμένο στον τίτλο του, ένα απλό studio tour είναι και τίποτα άλλο, ούτε review του Montage M/Hydrasynth/Opsix/Fantom είναι, ούτε review της Χ32 κονσόλας του, ούτε review του νέου του haircut ή της γεμάτης με τρίχες γάτας μπλούζα του.

Έχεις την καλοσύνη να μου γράψεις ένα σχόλιο που θα ήταν ταιριαστό σε αυτό το point; Ρωτάω σοβαρά. Γιατί αν απαγορεύεται σχόλιο για τα μηχανήματα και τα μαλλιά, το μόνο που έχω να πω είναι μπράβο, ωραίος χώρος, μακάρι να είχαμε όλοι ένα τέτοιο δωμάτιο και θα έκλεινα το βίντεο μετά το intro section (ένα λεπτό και κάτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις:

1. Προφανώς ο καθένας μπορεί να γράφει οποιοδήποτε σχόλιο πάνω σε οτιδήποτε, ειδικά αν είναι καλοπροαίρετο και δεν προσβάλει κάποιον.

2. Οι ήχοι που παίζει ο φίλος μας στο πρώτο βίντεο δεν δείχνουν τη δύναμη του Montage M, τί να κάνουμε τώρα.. Φυσικά, είπαμε, δεν ήταν αυτός ο στόχος του.. Κάτι άλλο ήθελε να δείξει..

3. Ρε παιδιά, υπάρχουν άνθρωποι ακόμα και τώρα που κάνουν sequencing το midi μέσω του synthesizer και όχι από κάποιον υπολογιστή; Αρχίζει και θυμίζει αντίκες στο πατάρι του LK η φάση.. 😁

Να μην αισθάνομαι κάπως δηλαδή που τρέχω ακόμη το Sonar 2 του 2002..  😇   (βλέπε ατμομηχανή στο profile..)

4. Για ποιο λόγο δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα Montage M γνωρίζει κάποιος;; Λείπουν εξαρτήματα από την αγορά;;

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TakisB είπε

Έχεις την καλοσύνη να μου γράψεις ένα σχόλιο που θα ήταν ταιριαστό σε αυτό το point; Ρωτάω σοβαρά. Γιατί αν απαγορεύεται σχόλιο για τα μηχανήματα και τα μαλλιά, το μόνο που έχω να πω είναι μπράβο, ωραίος χώρος, μακάρι να είχαμε όλοι ένα τέτοιο δωμάτιο και θα έκλεινα το βίντεο μετά το intro section (ένα λεπτό και κάτι).

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος κάποιο σχόλιο, δεν είναι απαραίτητο (ούτε απαγορεύεται φυσικά). Δεν το ανέβασα για σχόλια το συγκεκριμένο βίντεο, για να το δούμε το ανέβασα. Αν θέλει πάντως κάποιος να σχολιάσει κάτι, θα προτιμούσα το σχόλιο να έχει σχέση με το θέμα του βίντεο (που σίγουρα δεν είναι το πως ακούγονται τα XΨ synths του συγκεκριμένου στούντιο)

Έχουμε τώρα εδώ και 4 σελίδες και συζητάμε για 4 ramdom ήχους ενός εκ των 15 synths του στούντιο, εντάξει, φτάνει, πάμε παρακάτω.😴

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Waterfall-K said:

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος κάποιο σχόλιο, δεν είναι απαραίτητο (ούτε απαγορεύεται φυσικά). Δεν το ανέβασα για σχόλια το συγκεκριμένο βίντεο, για να το δούμε το ανέβασα. Αν θέλει πάντως κάποιος να σχολιάσει κάτι, θα προτιμούσα το σχόλιο να έχει σχέση με το θέμα του βίντεο (που σίγουρα δεν είναι το πως ακούγονται τα XΨ synths του συγκεκριμένου στούντιο)

Έχουμε τώρα εδώ και 4 σελίδες και συζητάμε για 4 ramdom ήχους ενός εκ των 15 synths του στούντιο, εντάξει, φτάνει, πάμε παρακάτω.😴

Γράψε μου ένα ταιριαστό σχόλιο σε παρακαλώ. Δεν θα σου πάρει πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Έτσι για να καταλάβω τι θεωρείς ότι θα είχε σχέση με το θέμα. Και μετά υπόσχομαι ότι δεν πρόκειται να γράψω κανένα άλλο σχόλιο στο thread. Ευχαριστώ.

Επεξεργασμένο από TakisB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Οι ήχοι που παίζει ο φίλος μας στο πρώτο βίντεο δεν δείχνουν τη δύναμη του Montage M, τί να κάνουμε τώρα.. Φυσικά, είπαμε, δεν ήταν αυτός ο στόχος του.. Κάτι άλλο ήθελε να δείξει..

Ε ναι...

 

5 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ρε παιδιά, υπάρχουν άνθρωποι ακόμα και τώρα που κάνουν sequencing το midi μέσω του synthesizer και όχι από κάποιον υπολογιστή; 

Άπειροι. Κι εγώ μέσα.

 

7 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Για ποιο λόγο δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα Montage M γνωρίζει κάποιος;; Λείπουν εξαρτήματα από την αγορά;;

Τίποτα δεν λείπει, απλά η δημιουργία νέου στοκ δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TakisB είπε

Γράψε μου ένα ταιριαστό σχόλιο σε παρακαλώ. 

Από το πόσα και ποια synths έχει, που τα έχει, πως τα έχει, πως τα συνδέει, σε τι βάσεις τα έχει κλπ κλπ, γενικά πράγματα που έχουν άμεση σχέση με το στούντιο. Το να μιλάμε επί 4 σελίδες για τους 4 ήχους του Montage M, ακόμα και αν μας άρεσαν πολύ, δεν είναι και πολύ σχετικό με το θέμα του βίντεο (STUDIO TOUR), δεν βρίσκεις?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Για ποιο λόγο δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα Montage M γνωρίζει κάποιος;; Λείπουν εξαρτήματα από την αγορά;;

 

Ειχαμε ένα μανάβη στη γειτονιά, είχε 3-4 τελάρα ντομάτες, ας πούμε 10 δραχμές το κιλό. Έρχεται μία και του λέει "μπαρμπα Στέλιο, ο άλλος μανάβης της γειτονιάς, τις έχει 8 δραχμές της ντομάτες", οπότε της λέει, "πάρε 25 δραχμές και φέρε μου τρία κιλά από εκείνο το μανάβη". Φεύγει αυτή, γυρίζει μετά από κανά μισάωρο, με μισό κιλό ντομάτες "αυτές είχε όλες, μπαρμπα Στέλιο, τις είχε στη βιτρίνα, τα τελάρα μέσα ήταν άδεια". "Κατάλαβες;" τη ρώτησε...Ο άλλος μανάβης είχε μία τιμή επειδή ήξερε ότι δεν έχει τις ντομάτες. Αυτός που είχε όντως τις ντομάτες, είχε και την πραγματική τους τιμή.

 

Έβγαλε λοιπόν η Γιάμαχα άγνωστο αριθμό κοματιών (μπορεί να έβγαλε 100 κομάτια, ποιος ξέρει πόσα είναι και κυρίως ποιος ξέρει ποιο ποσοστό της αναμενόμενης ζήτησης), φυσικά πουλήθηκαν και τώρα έχει όλους τους υπόλοιπους να μαζεύουν χρήματα για κάτι που - κάποια στιγμή - ΘΑ έχει να τους πουλήσει. Παρά την αγάπη μου στα προϊόντα τους, τέτοια δακτυλοδεικτούμενη μαλακία, αν την είχε κάνει οποιοσδήποτε άλλος κατασκευαστής, ο Καταράκτης (πρώτος) θα την έκραζε με μεγάφωνα.

 

Να μη ξεχάσω ότι κάπου στην πορεία, ενημέρωσε τον κύριο έμπορο μουσικών οργάνων σε όλη την Ευρώπη ότι δεν θα του δώσει να πουλάει, ΑΡΑ αγαπητέ Καταράκτη πρόκειται για προσχεδιασμένη φάρσα και όχι για απροσδόκητη εξέλιξη λόγω υψηλής και μη-αναμενόμενης ζήτησης. Και τι να πει κανείς για το ότι ούτε ο αντιπρόσωπος δεν ξέρει τίποτε για το τι διάβολο κάνουν; Για 'μένα επιβάλλεται να τους αφήσει ο κόσμος σύξυλους, φτύνωντας την συγκεκριμένη αντίληψη μεταχείρισης του κοινού. Σε άλλη περίπτωση, στο μέλλον θα κακοφορμίσουν και θα έχουμε συνέχεια στις ιδιοφυείς αυτές αντιλήψεις.

 

Τέλος παρένθεσης, Επιστρέφουμε στο συνηθισμένο μας πρόγραμμα. Το Montage M είναι το καλύτερο synth στο κόσμο".

  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν kpeyos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου