Προς το περιεχόμενο

Julian Lage @Mojoclub, Hamburg


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πού να αρχίσω και που να τελειώσω, δεν έχω λόγια. 

Βρέθηκα στη συναυλία του Julian Lage στο Mojoclub, στο St.Pauli του Αμβούργου στις 21/4/24. Μακράν ο καλύτερος κιθαρίστας που έχω ακούσει από κοντά, και γενικά η καλύτερη παράσταση από μπάντα. Να μην κάνουν ούτε ένα λάθος οι άτιμοι; Και έπαιζαν δύσκολα πράγματα. Δεν ήταν απλό παίξιμο, ήταν συζήτηση. Μιλούσαν τρία όργανα μεταξύ τους και ήμασταν απλοί θεατές, παρακολουθώντας μαγεμένοι τη συνομιλία τους.

Αλλά εκείνος με τον οποίο έπαθα πλάκα ήταν ο Julian. Έπαιζε με άπειρη φυσικότητα πράγματα που προσπαθώ χρόνια να κατακτήσω. Double stops, triads, ρυθμικά, αυτοσχεδιασμοί, όλα με τόση φυσικότητα που φαίνεται ότι το να ανεβοκατεβαίνει την ταστιέρα ταχύτατα, μελωδικά, και χωρίς να σκέφτεται στιγμή, είναι δεύτερη φύση του. Αλλά αυτό δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό. Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν το άγγιγμα του. Με το χέρι του ρύθμιζε τόσο φυσικά το πόσο απαλά ή δυνατά θα ακουστεί, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο παίξιμο. Η νότα ξεχυνόταν από τα δάχτυλά του, δεν ήταν απλή τοποθέτηση των δαχτύλων στα τάστα που πρέπει.

 

20240420_212726.thumb.jpg.b1506095f5306191fadc8a71d299a3c7.jpg

20240420_202528.thumb.jpg.1aa9885c22d6780af6da91a72f0e5da8.jpg

20240420_204847.thumb.jpg.4efd4914d13c8e41d99b7b85a457ba8f.jpg

 

1713650796270378.thumb.jpg.27c08d95fd8fa1bbe788d43d4a4a9e6c.jpg

Μου άρεσε που δεν έπαιζε σε εκκωφαντική ένταση, άκουγες άνετα τι λέει ο διπλανός σου. Έβγαλε τη συναυλία του με τη Nachocaster του (και τι άλλο να χρειαζόταν εξάλλου), δύο Fender Deluxe Reverb λογικά backline του μαγαζιού (ο ένας μη μικροφωνιασμένος, άρα παίζει να ήταν just in case), και τα τρία-τεσσερα πετάλια που αναφέρονται στο Rig Rundown του Premier Guitar.

 

20240420_212854.thumb.jpg.783f32e3ae96d893422832e26f483670.jpg

 

20240420_212847.thumb.jpg.f1fe30c0e51cd40752b6be26acdec63a.jpg

 

 

Έπαιξε ποικιλία τραγουδιών του, από παλιότερα άσματα, σαν το κλασικό "Tributary", μέχρι το πρόσφατο έπος "Nothing happens here". Το μόνο που με "χάλασε" ήταν το ότι κράτησε 80-85 λεπτά η συναυλία. Αλλά άξιζε κάθε δευτερόλεπτο. 

 

 

 

 

 

20240420_212702.jpg

  • Like 12

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω να σε μισω 😅

Εκπληκτικος μουσικος και διαστημικος παιΧτης ο Julian.

Και εριξες και βολτιτσα στην μονη αλλη Γερμανικη πολη που ανεχομαι 🤣

Το sündige Meile  (Reeperbahn) τι λεει? Εχει τα ιδια ....ωραια ....χάλια με οταν επαιζανε οι Beatles ή έχει γινει και αυτο τουριστικο λουνα παρκ  ? 😁

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγας παίκτης χωρίς καμία αμφιβολία αλλά κυρίως και πρωτίστως πολύ καλός συνθέτης. Ωραίο το "ρεπορτάζ" Νέκον, ευχαριστούμε.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Και εριξες και βολτιτσα στην μονη αλλη Γερμανικη πολη που ανεχομαι 🤣

Το sündige Meile  (Reeperbahn) τι λεει? Εχει τα ιδια ....ωραια ....χάλια με οταν επαιζανε οι Beatles ή έχει γινει και αυτο τουριστικο λουνα παρκ  ? 😁

Δεν έκανα πολλα. Ένα τουρ της πόλης έκανα με διώροφο που με εντυπωσίασε η πόλη από αρχιτεκτονικής άποψης κ ένα καφέ στο hard rock cafe να δω τι λέει. Ίδιο με τα αλλά τελικά, απλά αυτό είναι και με ποτάμι μπροστά 😄

Το St.Pauli εξακολουθεί να κουβαλάει τη φήμη που κουβαλούσε 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δεν έκανα πολλα. Ένα τουρ της πόλης έκανα με διώροφο που με εντυπωσίασε η πόλη από αρχιτεκτονικής άποψης κ ένα καφέ στο hard rock cafe να δω τι λέει. Ίδιο με τα αλλά τελικά, απλά αυτό είναι και με ποτάμι μπροστά 😄

Το St.Pauli εξακολουθεί να κουβαλάει τη φήμη που κουβαλούσε 

 

Κανα αστακο εφαγες ή εστω ενα  ελαφρυ.... Labskaus ή εμπλεξες με βιγκανιστες? 😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ή εστω ενα  ελαφρυ.... Labskaus

Δε με νοιάζει η γεύση του αλλά αν μου το έφερναν αυτό μπροστά μου θα έφευγε κατευθείαν στον κάδο 🤢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Σπινθηροβόλος γάιδαρος είπε

Δε με νοιάζει η γεύση του αλλά αν μου το έφερναν αυτό μπροστά μου θα έφευγε κατευθείαν στον κάδο 🤢

 

Ε αυτα ειναι πιατα για

 

Ο μεγαλύτερος μύθος για τους Βίκινγκς που όλοι τον έχουμε πιστέψει αλλά δεν  ισχύει | HuffPost Greece Ειδησεις

 

δεν ειναι για πολιτιΖμενΟι ανθρωπΕσ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
41 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Κανα αστακο εφαγες ή εστω ενα  ελαφρυ.... Labskaus ή εμπλεξες με βιγκανιστες? 😅

Χμμμμ... μήπως να άφηνες τα γαστρονομικά και να καθόσουν να κάνεις καμιά μίξη (θα έλεγα εντελώς... τυχαία 😄); 

ΥΓ: Αυτό το Labskaus έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Κανα αστακο εφαγες ή εστω ενα  ελαφρυ.... Labskaus ή εμπλεξες με βιγκανιστες? 😅

Είναι ωραίο για ΠΡΩΙΝΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφή στο Ελλαδιστάν μας. Δεν μπορώ να πω, το χάρηκα. Αλλά δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ. 

Γιατί να μην μπορούμε να φέρουμε έναν Julian Lage για live στην Ελλάδα;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου