Προς το περιεχόμενο

Οθόνη Τύπου Monitor Υπολογιστή ή Οθόνη Τύπου Κανονικής Τηλεόρασης;


Οθόνη Τύπου Monitor Υπολογιστή ή Οθόνη Τύπου Κανονικής Τηλεόρασης;  

15 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά οθόνη είναι καλύτερη για να χρησιμοποιήσεις δουλεύοντας σε κάποιον υπολογιστή;

    • Οθόνη Τύπου Monitor Υπολογιστή / Μικρότερη Επιφάνεια, υψηλότερη τιμή, σχεδιασμός για χρήση σαν monitor υπολογιστή.
      10
    • Οθόνη Τύπου Κανονικής Τηλεόρασης / Μεγαλύτερη Επιφάνεια, χαμηλότερη τιμή, σχεδιασμός για χρήση σαν τηλεόραση.
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχετε άποψη απαντήστε στην παραπάνω δημοσκόπηση που αφορά τη χρήση οθόνης μπροστά από κάποιον υπολογιστή.

ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ!

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια - δύο φορές που σύνδεσα pc σε tv (μιλάμε για flat tv , όχι τον commodore σε CRT 😆) δεν με βόλεψε καθόλου.

Άρα από έμενα είναι το 1ο,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται δημοσκόπηση για αυτό. Επίσης τι θα πει "μικρότερη/μεγαλύτερη επιφάνεια"? Η επιφάνεια είναι δευτερεύον ζήτημα. Μια 4Κ 32ρα είναι προτιμότερη από μια 55ρα στα 1920x1080. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kwstas79 είπε

Ρε μην παιδεύεστε λέμε, πάρτε ένα προτζέκτορα να δουλεύετε εξελ σαν Άνθρωπες.

 

Έτσι... να μπαίνει ο άλλος στο δωμάτιο και να σου λέει "πάλι The Wall βλέπεις;".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη δεκαετίας 2000 χρησιμοποιούσα μια τηλεόραση samsung 40ρα και χειριζόμουνα τον υπολογιστή από τον καναπέ στο απέναντι τοίχο, τεράστια εικονίδια φυσικά, δεν χρειαζόμουν υψηλότερη ανάλυση. Πιο βολικό σεταπ δεν έχω ξαναφτιάξει... Εδώ και μια δεκαετία είμαι με τα λάπτοπ αλλά αν ξανά πάρω πύργο, με τεράστια τηλεόραση θα τον στήσω για να βλέπω από τον καναπέ

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εφαρμογές μουσικής και casual βίντεο editing περισσότερο σημαντική θεωρώ πως είναι η θέση και η απόσταση παρά το αν τελικά δουλέψουμε με monitor ή TV. Αυτό ισχύει και για άλλες χρήσεις μέσω υπολογιστή, δηλαδή την προβολή ταινίας, παιχνιδιών κλπ. Μια μεγάλη τηλεόραση π.χ. πρέπει  να τοποθετηθεί σωστά studio desk μας για να βλέπουμε όλα τα στοιχεία χωρίς να κουραζουμε τα μάτια μας ή το σώμα μας αποφεύγοντας τις κινήσεις του κεφαλιού.

 

 Για απαιτητικό gaming το monitor είναι μονόδρομος για το καλύτερο αποτέλεσμα και την καλύτερη απόδοση.

 

 Για φωτογραφία/DTP monitor και μάλιστα κατάλληλα monitor.

 

 

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Για εφαρμογές μουσικής και casual βίντεο editing περισσότερο σημαντική θεωρώ πως είναι η θέση και η απόσταση παρά το αν τελικά δουλέψουμε με monitor ή TV. Αυτό ισχύει και για άλλες χρήσεις μέσω υπολογιστή, δηλαδή την προβολή ταινίας, παιχνιδιών κλπ. Μια μεγάλη τηλεόραση π.χ. πρέπει  να τοποθετηθεί σωστά studio desk μας για να βλέπουμε όλα τα στοιχεία χωρίς να κουραζουμε τα μάτια μας ή το σώμα μας αποφεύγοντας τις κινήσεις του κεφαλιού.

 

 Για απαιτητικό gaming το monitor είναι μονόδρομος για το καλύτερο αποτέλεσμα και την καλύτερη απόδοση.

 

 Για φωτογραφία/DTP monitor και μάλιστα κατάλληλα monitor.

 

 

 

Ναι, τα monitor έχουν μεγάλη ακρίβεια στο χρώμα και στο σχήμα των pixel.

Με τις τηλεοράσεις κερδίζεις σε μέγεθος, τα βλέπεις πολύ μεγάλα..

Έχουν πολύ καλύτερες τιμές ανά εμβαδό εικόνας.

Προφανώς ρυθμίζεις την απόσταση, αν και πιστεύω πρώτα θα κοιτάξεις την υγεία των ματιών και μετά οτιδήποτε άλλο..

Στη δικιά μου περίπτωση, πάντως, είναι ΠΟΛΥ κοντά.. 😁

Cartoon computer screen hi-res stock photography and images - Alamy

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Ναι, τα monitor έχουν μεγάλη ακρίβεια στο χρώμα και στο σχήμα των pixel.

Με τις τηλεοράσεις κερδίζεις σε μέγεθος, τα βλέπεις πολύ μεγάλα..

Έχουν πολύ καλύτερες τιμές ανά εμβαδό εικόνας.

Προφανώς ρυθμίζεις την απόσταση, αν και πιστεύω πρώτα θα κοιτάξεις την υγεία των ματιών και μετά οτιδήποτε άλλο..

Στη δικιά μου περίπτωση, πάντως, είναι ΠΟΛΥ κοντά.. 😁

Cartoon computer screen hi-res stock photography and images - Alamy

 

 

Nα πηγαίνουμε πού και πού σε οφθαλμίατρο. 😀

 Εγώ πήγα που το αμελούσα καιρό και άλλαξε η ζωή μου με τα νέα  γυαλιά και άλλαξαν και οι αποστάσεις από τα μόνιτορ και η κούραση😀 Και στην οδήγηση. Τώρα βλέπω αν είναι γάτα ή σκύλος αυτό που περνάει γρήγορα μπροστά μου🤣

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου