Προς το περιεχόμενο

Neural DSP Morgan Amps Suite


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέβασα το δοκιμαστικό και δε με ενθουσίασε. Οπότε όπως ήταν λογικό ... το αγόρασα!

 

morgan-product-card-e1703203936936.thumb.png.0d2d1c1c5c08fff49cc027319583992e.png

 

Το συγκεκριμένο plugin από την Neural DSP έχει 3 ενισχυτές της εταιρίας Morgan: τον AC20 (βασισμένο σε έναν vintage Vox AC30), τον PR12 (late 60s Fender Princeton Reverb) και τον SW50 (βασισμένο σε Dumble κυκλωμα).

 

2024-01-02-POW-Morgan-Amps-Suite.thumb.jpg.a95054c0fe468fb1d3dae5e112e6d5cc.jpg

 

Δε θα πω ψέμματα, με τρελαίνει η εμφάνιση του. Νομίζω οι Morgan είναι οι ομορφότεροι ενισχυτές ever και απεικονίζονται αρκετά καλά στο plugin. Αλλά προσφέρει  και πολλές ηχητικές επιλογές με vintage προσανατολισμό.

Από εφφέ έχει 2 drives, κομπρέσσορα, τρέμολο, EQ, delay και reverb. Οι προσομοιώσεις spring reverb στους ενισχυτές δε με ενθουσίασαν να πω την αλήθεια, δεν είναι αρκετά springy sounding. Αυτό που με ενθουσίασε ωστόσο είναι οι δυναμικές. Έχω παίξει αρκετά από την Neural DSP, αυτό είναι το πιο δυναμικό νομίζω, αυτήν την αίσθηση πήρα. Από ήχο τι λέει; Παρόλο που δεν ακούγεται πολύ διαφορετικό από τα άλλα (το οποίο είναι και καλό και κακό), εμένα μου άρεσε αρκετά ώστε να δικαιολογεί άλλη μια αγορά. Τα συμπεράσματα δικά σας!

 

AC20 Clean

 

AC20 Lead (Low Gain)

 

AC20 Lead

 

 

PR12 Clean

 

 

PR12 Funk

 

 

SW50 Clean

 

 

Stereo Clean

 

 

Dumbly Lead

 

Rock N Roll riff

 

Και με ένα backing track

 

 

 

 

 

 

 

 

Morgan-Amps-Neural-DSP.jpg

  • Like 5

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω παίξει ποτέ με Morgan. Μπορώ να συγκρίνω όμως με τον handwired Vox που έχω και τον vintage original AC30 top boost του '63 που έχω παίξει:

Κατ΄αρχάς υποφέρει στη μίμηση των κλασικών Vox κυκλωμάτων εκεί που υποφέρουν όλα τα modellers, μέχρι και το AXE FXIII στα clips που έχω ακούσει. 

1. Δεν έχει το ίδιο γρήγορη ατάκα.

2. Δεν έχει το complexity στο mid-gain και το "όπου να ναι θα σκάσει και θα μου πάρει το κεφάλι" του high gain στο top boost κανάλι το οποίο προσομοιάζει.

Για τον συγκεκριμένο θα προσθέσω στα αρνητικά ότι:

3. Δεν έχει non-top boost κανάλι (απ' ότι φαίνεται τουλάχιστον εδώ). Το non top boost κανάλι ΕΙΝΑΙ το classic rock κανάλι με ένα treble booster μπροστά ή με κάποιο overdrive. To top boost δεν τα παίρνει το ίδιο καλά (ιδιαίτερα στον vintage Vox).

 

Το top boost κανάλι πλέον το χρησιμοποιώ μόνο για Beatles ή Tom Petty, εκεί που θα παίξω καθαρά ή σχεδόν. Είναι καλό και για Country ή για καθαρά U2. Στο θετικό αυτού που άκουσα λοιπόν, το συγκεκριμένο plugin πλησιάζει πάρα πολύ αυτόν τον ήχο. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2024 στις 1:11 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

όντως ακούγεται δυναμικό

Φίλε δεν παίζει, είναι το πιο δυναμικό λογισμικό που έχω παίξει ποτέ. Άκου εδώ

 

 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου