Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος του μείκτη του DAW με κονσόλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με το αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις την μειξη ενος project χρησιμοποιωντας μια κονσολα ηχου εξωτερικη και οχι τον μεικτη του DAW.

Και πιο συγεκριμενα... Δουλευω στο Cubase και επειδη το project αποτελειται απο αρκετα tracks, οταν φτανω στο σταδιο της μειξης δεν με βολευει ο mixer του cubase. Θέλω δηλαδη να εχω την ανεση και την ευελιξια που προσφερει μια εξωτερικη κονσολα.

 

Μόνο τα φωνητικα ειναι ηχογραφημενα με μικροφωνο, ενω τα υπολοιπα οργανα ειναι γραμμενα με vst plug-ins. Μπορω δηλαδη οταν φτανω στο σταδιο της μειξης, με τη χρηση καποιας κονσολας(αναλογικης ή ψηφιακης) που να συνδεεται με τον υπολογιστη να ελεγχω τα faders του Cubase??

 

Αυτο που θέλω δηλαδη γινεται με κονσόλα(ειτε αναλογικη ειτε ψηφιακη) ή με καποιο midi controller οπως της Behringer BCF 2000 ή της Novation Zero SL MK??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το midi controller ουσιαστηκά χρησιμοποιείς το μείκτη του cubase απλά δε χρησιμοποιείς το ποντίκι!!Αν έχεις μια πολυκάναλη καρτα ήχου με όσα κανάλια χρησιμοποιείς στο cubase και μια μεγαλη (και πολύ καλή) κονσολα τότε μπορείς να κανεις τη μίξη με τη κονσόλα (για να χρησιμοποιείσεις το eq, inserts kai sends της) σε ένα εξωτερικό recorder πχ dat ή daw. Απ ό,τι όμως φαινεται μαλλον ένα controller χρειάζεσαι και ναι, μαλλον ένα απο αυτά που αναφέρεις σε καλύπτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Τα midi controllers που εγραψα ξερω, βλεποντας σχετικα βιντεο, οτι ελεγχουν τον μεικτη του DAW. Απλα, ο ενδοιασμός μου εγκειται στο οτι αν το project αποτελειται απο π.χ. 60 tracks ποσα τετοια midi controllers θα πρεπει να παρω, πως θα τα συνδεσω και θα λειτουργουν ολα ταυτοχρονα στον ιδιο μεικτη του DAW και αλλα τετοια ζητηματα. Γι αυτο σκεφτομουν την αγορα μιας κονσολας που εχει πανω της αρκετα faders ωστε να κανω την μειξη απο εκει. Αλλα αν την συνδεσω με το usb θα μπορει να ελεγξει τα faders και γενικα τον μεικτη του Cubase??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα controllers που αναφέρεις θα ελέγχεις ολα τα fadres με το εξής limitation: αν πχ παρεις ένα 8καναλο controller θα τα ελέγχεις ανα 8, δλδ απο 1-8του cubase θα ναι στα 8 του controller μετα με κάποιο τροπο θα πατας next στο controller και τα 9-16 του cubase θα ναι στα 8 του kontroller κ.ο.κ.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και το nano Kontrol της ιδιας λογικης ειναι, δηλαδη ειναι midi controller αλλα αντι για το κλασσικο fader εχει knobs, δηλαδη οπως και το Novation Nocturn. Αλλα παλι δεν ειναι αυτο το θεμα. Ολα αυτα καλα ειναι, midi controllers ειναι στην τελικη. Οι κονσολες στην περιπτωση την δικη μου οπου περα απο τα φωνητικα δεν χρησιμοποιω μικροφωνα ή εξωτερικα οργανα δεν χρειαζεται ή δεν μπορω να την αξιοποιησω στο σταδιο της μειξης??

 

Δηλαδη αν παω το project μου, που αποτελειται απο τα φωνητικα και ολα τα υπολοιπα οργανα ειναι γραμμενα με vst plugins, σε ενα studio για να μου κανει την μειξη μονο δεν θα χρησιμοποιησει την κονσολα που εχει μπροστα του?? Πως θα κανει την μειξη, με τον μεικτη του DAW?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν παω το project μου, που αποτελειται απο τα φωνητικα και ολα τα υπολοιπα οργανα ειναι γραμμενα με vst plugins, σε ενα studio για να μου κανει την μειξη μονο δεν θα χρησιμοποιησει την κονσολα που εχει μπροστα του?? Πως θα κανει την μειξη, με τον μεικτη του DAW?? 

 

Οι αναλογικές κονσόλες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να ελέγχεις το internal mixer κανενός DAW. Το γιατί το θεωρώ αυτονόητο, αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτησε.

 

Υπάρχουν ψηφιακοί controllers όπως σου είπαν ήδη που έχουν τοπολογία και λειτουργία όπως μια "κλασσική" κονσόλα. Συνήθως αποκαλούνται επιφάνειες εργασίας. Για παράδειγμα το Mackie Control Universal. Τα faders, pans, κλπ ακολουθούν και προκαλούν αλλαγές στον εσωτερικό μείκτη της εφαρμογής σου. Επίσης σε διάφορα άλλα knobs μπορείς να αναθέσεις διάφορους αυτοματισμούς του DAW.

 

Υπάρχουν και επιφάνειες εργασίας που συνδιάζονται με εξωτερική κάρτα ήχου, για παράδειγμα κάποιες της Tascam και της Yamaha. Αυτές έχουν επίσης προενισχυτές, και διάφορες επιλογές για outboard (εκτός του DAW δηλαδή) routing, αλλά δεν πρέπει να τις μπερδεύεις με αναλογικές κονσόλες.

 

Σε αναλογική κονσόλα μπορείς να κάνεις outboard mixing & summing αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα μας.

 

Τώρα για την ερώτησή σου, ειλικρινά δεν ξέρω "πως θα το έκανε" κάποιος παραγωγός που θα του πήγαινες τη δουλειά σου. Υπάρχουν επιφάνειες εργασίας με επεκτάσεις για 16, 24 ή περισσότερα κανάλια. Αλλά συνήθως οι έξυπνοι παραγωγοί χρησιμοποιούν αυτοματισμούς (automations) στο DAW οπότε είναι αμφίβολο αν θα χρειαζόταν τόσα πολλά για τη μείξη οποιουδήποτε project.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι θα το έκανε με το mixer του daw, εκτος αν έχει πολύ καλούς μετατροπείς πχ apogee και μια πολλή καλύ κονσόλα πχ ssl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας!

Οσον αφορα τωρα στην απαντηση του "The Genius Loci " : το καταλαβαινω οτι οι αναλογικες κονσολες δεν θα ελεγχουν τον μεικτη του DAW. Τι ειναι ομως καλυτερο να ακολουθησω για την μειξη, να αγορασω μια επιφανεια εργασιας που θα ελεγχει κανονικα το DAW ή να αγορασω μια αναλογικη κονσολα και να κανω εκει την μειξη?? Αν ακολουθησω την δευτερη εκδοχη δηλ. την αγορα αναλογικης κονσολας πως θα αντιστοιχισω τα τρακς του DAW με την κονσολα? Δηλαδη πως θα τα στειλω στην κονσολα ωστε να κανω την μειξη μου εκει? Επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει με κονσολα, αν την συνδεσω με usb στον υπολογιστη, θα μου την αναγνωρισει ως audio interface το DAW?? Και αν υποθεσω πως ναι, τοτε στο cubase πως θα γινει η αντιστοιχια των channel του cubase με τα channel της κονσολας?

 

Σας ευχαριστω και παλι και διορθωστε με για οτιδηποτε εχω μπερδεψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι αναλογικές κονσόλες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να ελέγχεις το internal mixer κανενός DAW. Το γιατί το θεωρώ αυτονόητο, αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτησε.

 

 

 

μικρό οφτόπικ

 

Αυτό δεν είναι απόλυτο...υπάρχουν αρκετές αναλογικές κονσόλες που μπορούν να ελέγξουν ένα DAW τουλάχιστον σε ότι αφορά το θέμα fader level ...προυποθέτει dual path (audio, data ) moving (motor) touch sensitive fader και το αντίστοιχο midi automation, sync & controller software και hardware....παραδείγματα η duallity & aws900 της SSL αλλά και η ταπεινότερη ZEN της Audient....για την ακρίβεια ειδικά η λογική της ΖΕΝ θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε οποιαδήποτε αναλογική κονσόλα μπορούν να ενσωματωθούν motor faders καθώς χρησιμοποιεί ουσιαστικά ως automation software το ίδιο το DAW....τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει ήδη ένα commercial αντίστοιχο σύστημα από την Tonelux , το οποίο δεν είναι τίποτα παραπάνω από dual path motor audio faders καλιμπραρισμένανα να δουλεύουν μέσω ενός DAW, προσαρμοσμένα βέβαια στις ανάγκες κυρίως του δικού τους modular αναλογικού μίκτη.

Υπάρχουν βέβαια και τα πολύ πολύ ακριβά "έτοιμα" flying faders με δικό τους λογισμικό το οποίο όμως μπορεί να τρέχει παράλληλα με το DAW και κατά βάση να το ελέγχει...

 

Το θέμα βέβαια είναι κατά πόσο ένα τέτοιο σενάριο αξίζει τον κόπο και το (πολύ μεγάλο) κόστος....

 

.........από εκεί και πέρα υπάρχουν και αναλογικές κονσόλες με ψηφιακό έλεγχο που μπορούν επίσης (και πολύ πιο εύκολα) να αποτελέσουν DAW controllers όπως οι euphonix και άλλες.

 

οφτόπικ όβερ

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου