Προς το περιεχόμενο

Fender Starcaster: 1350 ευρώ για made in... Indonesia!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είπα να ρίξω μια ματιά στο site της Fender να δω αν κυκλοφόρησε τίποτε νέο...

Και πέφτω πάνω σε αυτή την Fender Starcaster, που την έβλεπα πρώτη φορά. Πέρα της πρώτης αντίδρασης του στιλ "ωχ τι βλέπουν πάλι τα ματάκια μου", το βλέμμα μου έπεσε στην τιμή - 1349 ευρώ.

Η πρώτη αντίδραση ήταν "ε, για Μεξικό "τσιμπημένη", αλλά εδώ που φτάσαμε..." Είναι και artist model (του κιθαρίστα των Blink 128) σκέφτηκα, τέλος πάντων.

Και μετά κοιτώντας τις φωτογραφίες το είδα: Designed in California. Made in Indonesia 😮

Μου πήρε κάποια ώρα για να επανέλθει το σαγόνι μου στη θέση του. 1350 ευρώ για... Ινδονησία. 

Κάπου εδώ είναι που πρέπει να αναφωνήσουμε ότι η Fender έχει κόψει καπίστρι. Ινδονησία... 

 

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι το θέμα έχει ξεφύγει επικίνδυνα όσον αφορά τις τιμές.

 

Starcaster.jpg

Starcaster back.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η Ιαπωνία ήταν χάλια μέχρι που έγινε πολύ καλή

Η Κορέα ήταν χάλια μέχρι που έγινε πολύ καλή

Το Μεξικό ήταν χάλια μέχρι που έγινε πολύ καλό

 

Η Κίνα, η Ινδονησία, το Βιετνάμ κλπ απλά ακολουθούν...Με πολύ πιο γρήγορους ρυθμούς μιας που και τα CNC έχουν βελτιωθεί κατά πολύ. Οπότε η καταγωγή με αφήνει αδιάφορο.

 

Με τους περιβαλλοντικούς περιορισμούς που έχουν να αντιμετωπίσουν τα εργοστάσια στην Αμερική επίσης, βλέπω τώρα τελευταία προς τεράστια έκπληξή μου τελευταία κάποιες Epiphone να έχουν καλύτερες ταστιέρες από πλευράς ποιότητας ξύλου από τις Gibson Custom Shop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Οπότε η καταγωγή με αφήνει αδιάφορο.

Βρε μια χαρά οι... καταγωγές. Η τιμή μου ήρθε κατακούτελα για... Ινδονησία.

Ή να το θέσω διαφορετικά. Αν τη συγκεκριμένη την έβγαζαν USA, πόσο θα είχε, κάνα 3 - 4 Χ;  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Εγώ πάντως τη βλέπω list price $1199 που σημαίνει street price γύρω στα 7-8 κατοστάρικα. Πού την έχουν τόσο;

Στο site της Fender τρομάρα τους...

 

Price.JPG

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

https://www.fender.com/en-US/electric-guitars/starcaster/tom-delonge-starcaster/0262370505.html

 

https://www.thomann.de/gr/fender_tom_delonge_starcaster_ssp_rf.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwxeyxBhC7ARIsAC7dS3-hAOx5IoJVndnGegHiIzrt12CHXAKODV7Iss5LYsZWPoesuL10hUYaAmT9EALw_wcB

 

Μπορεί να είναι Indonesia, αλλά τουλάχιστον έχει rosewood ταστιέρα, όχι σκατουλί pau ferro ή laurel...

 

Bέβαια και πάλι σε σχέση με τις αντίστοιχες Charvel ή Schecter που μπορεί κανείς να αγοράσει σε αυτή την τιμή, είναι αυτοκτονία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Μπορεί να είναι Indonesia, αλλά τουλάχιστον έχει rosewood ταστιέρα, όχι σκατουλί pau ferro ή laurel...

 

Γιατί τοσο discrimination στα καιμένα τα παου φερο? Μια χάρα είναι!

 

Αυτό βεβαια για 1κ είναι αστείο image.png.9a322f3c1c7a98a9d7016fa654993a94.png

 

Καλύτερα να τα φας τα λεφτά στη Πάουλα.

Επεξεργασμένο από Maple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Maple είπε

παου φερο? Μια χάρα είναι!

To Roscoe Beck μου είναι με pau ferro και ουδόλως υποφέρω  😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Maple είπε

 

Γιατί τοσο discrimination στα καιμένα τα παου φερο? Μια χάρα είναι!

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά εγώ όταν ψωνίζω headstock θέλω κι όλη την κλασσική συνταγή.

 

Αν ήταν όμορφες οι σκατουλί ταστιέρες, θα τις έβλεπες σε όργανα και πριν την ξυλοαπαγόρευση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου