Προς το περιεχόμενο

Καμια γνωμη ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια γνωμη για τα παρακατω ??? θελει ενας φιλοσ να παρει το πρωτο του συνθ, αν εχει καποιος καποιο να μας ξεμπερδεψει να πει μια γνωμη !! για dance μουσικη κυριως !

 

Κorg MS 2000R analog

Novation Κ-Station

Roland JP8000

Roland Juno D

Roland JX-305

Roland RS5

Roland SH-32

Roland SH-201

NordLead 1

 

Τhanx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμφωνούσα στα λεγόμενα του Speedheel αλλά θα προσέθετα τα Korg MS-2000 και Roland SH-201. Πολύ καλά και αυτά, με λιγότερο χαρακτηριστικό ήχο από το Nord Lead και πολύ φτηνά.

 

Τα παραπάνω κάνουν για dance μουσική αλλά ας έχει υπόψιν ο φίλος σου ότι δεν είναι all-around synth (με πιάνα, organs και τα λοιπά). Για κάτι πιο γενικής χρήσης (αφού είναι το πρώτο του synth), το Roland RS-5 είναι η καλύτερη επιλογή και καλύπτει πολλά περισσότερα είδη μουσικής.

 

Υ.Γ. Το Korg MS-2000 δεν είναι αναλογικό. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Sh-201 που εχω δει ήταν αρκετά ωραίο....Πάντως να σκεφτεί ότι ότι παρει να μπορεί να το χρησιμοποιήσει και σαν controller γιατί μπορεί να κάνει την δουλειά του και με vst instruments...

 

Πάντως αν είναι να δώσει τόσα λεφτά το nord είναι κόλαση....:lol:

 

Κατι σε συνδυασμό rack-controller έχει σκεφτεί??

 

PS....: Το juno-d δεν θα το πρότεινα μιας και το εχω....Ειναι πολύ all around και δεν νομίζω ότι θα τον ικανοποιήσει για ηλεκτρονικούς και dance ήχους...

 

 

EDIT: Για τα υπολοιπα roland-novation δεν έχω γνωμη γιατι δεν τα ξέρω...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά :)

 

Θα θυμούνται πιστεύω κάποιοι απο σας για το θέμα που είχα ανοίξει όσο αναφορά τον προβληματισμό μου σχετικά με την αγορά συνθ.

 

Θα θυμίσω πάλι οτι σχεδόν είχα καταλήξει στην clavia,αλλά θεωρώ πλέον οτι η roland με το sh201 έκανε κίνηση ματ(ισως κάνω και λάθος ,καλό θα ήταν όμως να μας πουν τη γνώμη τους και οι ''ειδικοί'').

 

Δε νομίζω ότι για virtual analog τα 500 ευρώ που ζητάει η roland ειναι πολλά τα λεφτά.

Και πέραν τούτου δεν βρίσκω σ'αυτά τα χρήματα ανάλογο μηχάνημα.

Το lead 2x πάει στα διπλάσια χρήματα.

 

Και ρωτώ τώρα με τη δική μου λογική.

Ποιός ο λόγος να πάρω lead 2x(δεν αμφιβάλω για τον ήχο και τις δυνατότητες του συνθ) απο τη στιγμή που το sh201 είναι κι αυτό αναλογικό?

Ούτως η 'αλλως αν θες πχ όπως εγώ να βγάλεις ήχους δεκαετίας του 70-80 θα χρειαστείς κάτι ανάλογο του arturia prophet 5κλπ.

 

Έθεσα τον προβληματισμό μου εδώ πιστεύοντας οτι κάπου υπάρχουν κοινές απορίες με τον antonypath απο τη στιγμή που ψάχνει κι αυτός ανάλογης κλάσης μηχανήματα.

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ενα ακομα nord lead 2x μπηκε στην παρεα !!:)

thanx παντως

 

Γειά σας παιδιά :)

 

Θα θυμούνται πιστεύω κάποιοι απο σας για το θέμα που είχα ανοίξει όσο αναφορά τον προβληματισμό μου σχετικά με την αγορά συνθ.

 

Θα θυμίσω πάλι οτι σχεδόν είχα καταλήξει στην clavia' date='αλλά θεωρώ πλέον οτι η roland με το sh201 έκανε κίνηση ματ(ισως κάνω και λάθος ,καλό θα ήταν όμως να μας πουν τη γνώμη τους και οι ''ειδικοί'').

 

Δε νομίζω ότι για virtual analog τα 500 ευρώ που ζητάει η roland ειναι πολλά τα λεφτά.

Και πέραν τούτου δεν βρίσκω σ'αυτά τα χρήματα ανάλογο μηχάνημα.

Το lead 2x πάει στα διπλάσια χρήματα.

 

Και ρωτώ τώρα με τη δική μου λογική.

Ποιός ο λόγος να πάρω lead 2x(δεν αμφιβάλω για τον ήχο και τις δυνατότητες του συνθ) απο τη στιγμή που το sh201 είναι κι αυτό αναλογικό?

[/quote']

 

Προσωπικα ειμαι κατοχος clavia και πολυ ευχαρηστημενος !!!!!!

χωρις να εχω ακουσει το sh201 και να πω οτι το εχω βαλει στο ματι !!

δε νομιζω ομως να συγκρηνεται με το Θρυλικο 2X !!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

man καλοριζικο κ παλι(O Tσατσος χαχα)

Εγω εχω να πω το εξης τα τελευταια χρονια H Roland Δεν εχει βγαλει κ κανενα αξιολογο Synth πλην μιας πρωτοποριακης μηχανης για την γενια της XV γαρ...Και το VP 9000 καλο ηταν για οσους το ξερουν αλλα δεν περπατησε..Το V-Synth λεει αρκετα αλλα πανακριβο ακομα

Γενικα πιστευω οτι η Roland δυστηχως μα δυστηχως εχει μεινει πισω...

Και λεω κακως γιατι ολοι λιγο πολυ ενα Rlandakia τον κρυβουμε μεσα μας

Jupiter 8 ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ το τριτο καλλιτερο πραγμα στον κοσμο μετα τη Μonica Bellucci και τη Hayabusa μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι το lead 2x είναι κακό μηχάνημα ή ενδεχομένως και να μη συγκρίνετε με το sh 201.

Aπλα με τα δικά μου κριτήρια θεωρώ καλυτερη την επιλογή του sh 201.

Το αγοράζω δηλ 500 ευρώ και με άλλα τόσα "παιζω'' επιπλέον με analog factory kai profhet 5 με βάση το είδος της μουσικής που θέλω να ασχοληθώ.

 

Εκτός κι αν πάλι ο συλογισμός μου είναι λάθος :oops:

URL=http://www.youtube.com/watch?v=BSSjHZsiiy0]!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου