Προς το περιεχόμενο

Πώς φτιάχνουμε άταστο μπάσσο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ κ μπαίνω στο θέμα:

 

Έχω ένα παλιό μπασάκι κ θέλω να το κάνω άταστο. Επίσης θέλω να το βάψω σε χρώμα της επιλογής μου χωρίς να μ' ενδιαφέρει 'πολύ' η ποιότητα.

 

Πως θα το κάνω; Χρειάζομαι κάποιον ειδικό η να το τολμήσω μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να το κανεις άταστο-κλασσική επιλογή παλιού μπάσου όλων μας- θα σου έλεγα καλυτερα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό γιατι υπάρχουν κάποιες λεπτομέριες που θα πρέπει να προσεχθούν.

Από προσωπική εμπειρία το έκανα σε τεχνικό και μου έκανε απίθανη δουλειά,όταν δεν γνώριζα αρκετά πράγματα γενικότερα με το σερβις των οργάνων. Ενδεικτικά γνωρίζω και κάποιες τιμές. ¨οσο αναφορά το βάψιμο είναι ήδη βαμμένο το όργανο?Αν ναι θα σου πρότεινα να το ξύσεις για να δεις τι ξύλα έχεις από μέσα και μετα μπορείς και μόνος σου με βερνίκια που είναι για ξύλο. Απλά το τριψιμοκαι βάψιμο έχει πολύ δουλειά-το έχω κανει (αουτς).

azobasix

www.myspace.com/planitesenplo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είχα δει απ' το μπάσο ενός φίλου μου αφαιρούν τα τάστα με τη γνωστή μέθοδο και τοποθετούν στα αυλάκια που μένουν άδεια συμπιεσμένη ύλη από ξύλο. Ψιλοφαίνεται κιώλας που έγινε η δουλειά και έτσι σε βοηθάει και σαν οδηγός για το που να πατάς τον πρώτο καιρό. Εγώ θα σου έλεγα να το πας σε μάστορα γιατί ακόμα και για την αλλαγή τάστων πρέπει να προσέξεις πως θα βγουν. Να τα ζεστάνεις πρώτα ώστε να ανοίξει λίγο το ξύλο κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης είναι σχεδόν σίγουρο ότι βγάζοντας τα τάστα θα χρειαστεί αρκετό σφίξιμο το trussrod. Βεβαιώσου ότι δουλεύει και ότι δεν είναι τερματισμένο.

Βεβαιώσου επίσης ότι αξίζει τον κόπο το εγχείρημα γενικώς, αναλογιζόμενος την αξία του οργάνου στην παρούσα του κατάσταση. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου είπαν οτι πιο παλιά τα έφτιαχναν τροχίζοντας τα τάστα.

 

Πολύ απλά αυτό δεν ισχύει. Όποιος στο είπε αυτό το... κουφό μάλλον επιφανειακή σχέση έχει με το... άθλημα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the sake of expirementing λεώ να δοκιμάσω το τρόχισμα.... Αν δεν πιάσει τα βγάζω κ ακολουθώ τις γνωστές διαδικασίες.

 

Θα κοστίσει κ λιγότερο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου