Προς το περιεχόμενο

και τώρα ενισχυτής(εγώ είμαι πάλι ο εναλλακτικός!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

 

Θέλεις να παίξεις σε γήπεδο geo1985 ' date=' η σε normal χώρους? (Για να δούμε τα W.)[/quote']

τι αλλαζει αν παιζεις σε γηπεδο?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο γήπεδο ρωτάμε τους παίχτες πόσο δυνατά θέλουν να ακούνε

:D

ειλικρινα θα ηθελα να μαθω τι αλλαζει στα watt των ενισχυτων που εχουμε στο stage 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο γήπεδο ρωτάμε τους παίχτες πόσο δυνατά θέλουν να ακούνε

:D

ειλικρινα θα ηθελα να μαθω τι αλλαζει στα watt των ενισχυτων που εχουμε στο stage 8O

 

Προφανώς μια κεφαλή 150watt αν την ανοίξεις σπίτι σου ώστε να ακουστεί καλά μάλλον θα σε κλείσουν μέσα επειδή δεν έχεις άδεια κατεδαφίσεων :lol: :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο γήπεδο ρωτάμε τους παίχτες πόσο δυνατά θέλουν να ακούνε

:D

ειλικρινα θα ηθελα να μαθω τι αλλαζει στα watt των ενισχυτων που εχουμε στο stage 8O

 

Προφανώς μια κεφαλή 150watt αν την ανοίξεις σπίτι σου ώστε να ακουστεί καλά μάλλον θα σε κλείσουν μέσα επειδή δεν έχεις άδεια κατεδαφίσεων :lol: :lol: :lol: :lol:

αν ανοιξεις την 150αρα τερμα επανω στην σκηνη θα ακους κανεναν αλλον?(σε λιγα λεπτα δεν θα ακους τιποτα μαλλον :D )ακομη και στο καραισκακι να παιζεις.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο γήπεδο ρωτάμε τους παίχτες πόσο δυνατά θέλουν να ακούνε

:D

ειλικρινα θα ηθελα να μαθω τι αλλαζει στα watt των ενισχυτων που εχουμε στο stage 8O

 

Προφανώς μια κεφαλή 150watt αν την ανοίξεις σπίτι σου ώστε να ακουστεί καλά μάλλον θα σε κλείσουν μέσα επειδή δεν έχεις άδεια κατεδαφίσεων :lol: :lol: :lol: :lol:

αν ανοιξεις την 150αρα τερμα επανω στην σκηνη θα ακους κανεναν αλλον?(σε λιγα λεπτα δεν θα ακους τιποτα μαλλον :D )ακομη και στο καραισκακι να παιζεις.

 

Εντάξει δεν θα την ανοίξεις και τέρμα στο 5-6 καλά είναι :lol: :lol: Θα βάλεις την καμπίνα κάπου πίσω όπως κάνουν συνήθως και θα ακούς απο τα monitor :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο γήπεδο ρωτάμε τους παίχτες πόσο δυνατά θέλουν να ακούνε

:D

ειλικρινα θα ηθελα να μαθω τι αλλαζει στα watt των ενισχυτων που εχουμε στο stage 8O

 

Προφανώς μια κεφαλή 150watt αν την ανοίξεις σπίτι σου ώστε να ακουστεί καλά μάλλον θα σε κλείσουν μέσα επειδή δεν έχεις άδεια κατεδαφίσεων :lol: :lol: :lol: :lol:

αν ανοιξεις την 150αρα τερμα επανω στην σκηνη θα ακους κανεναν αλλον?(σε λιγα λεπτα δεν θα ακους τιποτα μαλλον :D )ακομη και στο καραισκακι να παιζεις.

 

Εντάξει δεν θα την ανοίξεις και τέρμα στο 5-6 καλά είναι :lol: :lol: Θα βάλεις την καμπίνα κάπου πίσω όπως κάνουν συνήθως και θα ακούς απο τα monitor :lol:

ποσα χιλιομετρα πισω για να ακους απτα μονιτορ εσενα και την αλλη μπαντα? :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι μωρέ.....μαλακία ρώτησα. Όλα αυτά με τα Watt είναι μύθος των κατασκευαστών. Κανονικά θα έπρεπε όλοι οι ενισχυτές να βγαίνουν στα ίδια Watt. Δεκαπέντε Watt και τέλος κύριοι. Όποιος θέλει να πάρει! Όποιος δεν θέλει, να πάει να κουρεύεται.

 

geo1985, αν θέλεις να ασχοληθείς με ηχογραφήσεις σε home studio (3Χ3m) πάνε πάρε ("πάνε" που λέει και ο janick :lol: :lol:) ένα full stack με 2 καμπίνες 4Χ12 και θα έχεις φανταστικό όγκο. Βρές το δυνατότερο από τα 8 δωδεκάρια celestion και κάρφωσέ του ένα sm57.. Πειραματίσου και με τη γωνία....απόσταση από το κέντρο του κώνου.....ξέρεις...

Μην ανησυχείς για τα υπόλοιπα 7 12αρια. Θα δίνουν "όγκο"

 

Αν πάλι θέλεις να παίξεις support στους METALLICA την επόμενη φορά που θα παίξουν στη ριζούπολη ( :lol: ) πάνε πάρε ένα boutique ενισχυτή 4W στα ίδια λεφτά και θα έχεις καταπληκτικό τόνο. Ζεστό και γλυκό αλλά και δυναμικό συνάμα...με απαράμιλλη αίσθηση και δυναμικές. Μην σε νοιάζει για την ένταση. Αφού το PA θα σε κάνει να ακουστείς αρκούντως δυνατά ακόμη και για αυτούς πίσω -πίσω που έχουν ήδη σκάσει το 3 τσιγάρο πριν αρχίσεις να παίζεις. Και η υπόλοιπη μπάντα θα σε ακούει από τα monitors.

Μπορεί και να μπερδεύτηκα και να τα είπα ανάποδα....δεν είμαι σίγουρος.

 

Ήμαρτον νυχτιάτικα....

Παρεπιπτόντως, ας μην μπερδεύουμε τα Watt με τα SPL.. μεσολαβεί και η ευαισθησία των μεγαφώνων. Και επίσης ας θυμηθόμαστε ότι το dB είναι λογαριθμική μονάδα. Λίγο πιο απλωτό - ανοιχτό το stage και για να ακουστείς στα ίδια dB μπορεί και να χρειάζονται διπλάσια W.

 

Και για να πρόλάβω την ερώτηση: Όχι δεν έχω παίξει σε γήπεδο. ¶λλα στην εποχή μας δεν χρειάζεται να έχεις πέσει από ουρανοξύστη για να ξέρεις ότι μάλλον σκοτώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ.....μαλακία ρώτησα. Όλα αυτά με τα Watt είναι μύθος των κατασκευαστών. Κανονικά θα έπρεπε όλοι οι ενισχυτές να βγαίνουν στα ίδια Watt. Δεκαπέντε Watt και τέλος κύριοι. Όποιος θέλει να πάρει! Όποιος δεν θέλει' date=' να πάει να κουρεύεται.

 

geo1985, αν θέλεις να ασχοληθείς με ηχογραφήσεις σε home studio (3Χ3m) πάνε πάρε ("πάνε" που λέει και ο janick :lol: :lol:) ένα full stack με 2 καμπίνες 4Χ12 και θα έχεις φανταστικό όγκο. Βρές το δυνατότερο από τα 8 δωδεκάρια celestion και κάρφωσέ του ένα sm57.. Πειραματίσου και με τη γωνία....απόσταση από το κέντρο του κώνου.....ξέρεις...

Μην ανησυχείς για τα υπόλοιπα 7 12αρια. Θα δίνουν "όγκο"

 

Αν πάλι θέλεις να παίξεις support στους METALLICA την επόμενη φορά που θα παίξουν στη ριζούπολη ( :lol: ) πάνε πάρε ένα boutique ενισχυτή 4W στα ίδια λεφτά και θα έχεις καταπληκτικό τόνο. Ζεστό και γλυκό αλλά και δυναμικό συνάμα...με απαράμιλλη αίσθηση και δυναμικές. Μην σε νοιάζει για την ένταση. Αφού το PA θα σε κάνει να ακουστείς αρκούντως δυνατά ακόμη και για αυτούς πίσω -πίσω που έχουν ήδη σκάσει το 3 τσιγάρο πριν αρχίσεις να παίζεις. Και η υπόλοιπη μπάντα θα σε ακούει από τα monitors.

Μπορεί και να μπερδεύτηκα και να τα είπα ανάποδα....δεν είμαι σίγουρος.

 

Ήμαρτον νυχτιάτικα....

Παρεπιπτόντως, ας μην μπερδεύουμε τα Watt με τα SPL.. μεσολαβεί και η ευαισθησία των μεγαφώνων. Και επίσης ας θυμηθόμαστε ότι το dB είναι λογαριθμική μονάδα. Λίγο πιο απλωτό - ανοιχτό το stage και για να ακουστείς στα ίδια dB μπορεί και να χρειάζονται διπλάσια W.

 

Και για να πρόλάβω την ερώτηση: Όχι δεν έχω παίξει σε γήπεδο. ¶λλα στην εποχή μας δεν χρειάζεται να έχεις πέσει από ουρανοξύστη για να ξέρεις ότι μάλλον σκοτώνεσαι.[/quote']

 

Συγνώμη δεν ξέρω για σας αλλά εγώ επι 5 λεπτά γελούσα μόλις το διάβασα :lol: :lol: :lol:

 

 

Υ.Γ Εσύ το "πάνε" που το πρόσεξες πάλι;; :wink: :wink: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου