Προς το περιεχόμενο

Ηρθε η ώρα για upgrade(της vintage Strat '57)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας... :D

 

Ηρθε η στιγμή να "φτιαξω" (μετά απο 12 χρόνια ιδιοκτησίας) την Stratocaster Re-issue του '57 που έχω... (τα specs μπορείτε να τα δείτε εδώ http://www.fender.com/products/view_specs.php?full_partno=0100102&name=American+Vintage+%26lsquo%3B57+Stratocaster%26reg%3B )

 

Εδώ και αρκετους μήνες γλυκοκοιταγα το site της Warmoth και μαλλον εφτασε η στιγμή να κανω την κινηση...

 

Να ξεκαθαρίσω οτι ο ήχος της μου αρέσει ακριβώς ώς έχει...αυτό που θελω να βελτιώσω είναι το playability, το έντονο πρόβλημα του ξεκουρδίσματος και καποια πρακτικά πραγματάκια...

 

Οπότε κοιτάω για ένα νέο μπρατσάκι με άλλες προδιαγραφές...

 

Σκεφτομαι για:

 

Warmoth Pro

CBS (ετσι για να μου φυγει και ένα απωθημενο)

Maple Neck Wood, Maple Fingerboard (όπως αυτό που έχει τώρα)

Double Expanding Truss Rod, Gotoh Side Adjuster (για ευκολία και όχι μονο)

Black Phenolic Face Dots (οπως αυτά που έχει τωρα)

10"-16" compound radius fretboard (Biiiiingoooo!!!)

25 1/2" Scale (οπως αυτό που έχει τωρα)

24 frets extention (εφόσον έχω την επιλογή θα το προτιμήσω με υπερτατη χαρα)

Nut width 1-5/8" (41.27mm) (ελάααααχιστα μικρότερο απο αυτό που εχει τωρα)

Back Contour Standard Thin (ουτως ή άλλος το υπαρχον μπρατσο είναι πιο λεπτο απο οτι ήταν μαμά, εχει καστομαριστεί)

 

Ταστα θελω να βάλω το ιδιο μεγεθος με αυτά που φοράω αυτή την στιγμή (που φυσικά δεν ειναι τα vintage, αυτά φαγώθηκαν τον πρωτο χρόνο) αλλά ατσάλινα...ουτως ή άλλως θα πεταχτώ αυριο μεχρι το Rockpile να ρωτήσω εκτός απο τι ταστα φοράω (δεν μπορώ με το ματι να πω με σιγουρια γιατί έχουν ψιλοφάει και τα ψωμιά τους) και αν "δουλευει" ατσαλινα...σε αρνητική απαντηση, γενικά στην Αθήνα ξερουμε καποιον που να την κανει την δουλεια ΚΑΛΑ? :?

 

Για nut αν και έχω ήδη 2 άκοπα ορίτζιναλ της fender σκεφτόμουν για Graphtec Graphite μπας και εξαλοιφθεί έστω και μερος του ευκολου ξεκουρδίσματος...διστάζω γιατί γνωρίζω οτι επηρρεάζει τον ήχο το θέμα είναι οτι δεν ξερω αν θα το αντιληφθω εγώ και αν θα μου αρέσει... :?

 

Ομοιως σκεφτομαι να βάλω κουρδιστήρια τα Schaller Mini Locking Tuners μπας και δώσουν και αυτά με την σειρά τους χειρα βοηθείας στον πολεμο κατά του ξεκουρδίσματος...

 

Και όσον αφορά το μπράτσο, το τελευταίο είναι το "βαψιμο"...που επίσης θα είναι οπως το original Vintage Tint που το έχω συνηθίσει και στο "ματι"...θα ήθελα όμως να φτιάξω (αν και δεν ξέρω πως αλλάθα την βρώ την ακρη) ή να μου φτιάξει καποιος (ελα, μην κρυβεσαι) κανενα ωραίο decal για CBS headstock..."Freedom Stratocaster", "Cyborg Freedomcaster" κατι τετοιο χαβαλετζήδικο...οπότε ή θα "βαφτεί" στο Αμερικα χωρίς decal ή στο Ελλαντα με decal...να υποθεσω η "μεσοβεζικη" λύση "βαφεται στο Αμερικά, "αφαιρείται" μόνο το "βερνίκι" στο headstock, μπαίνει το decal και "βαφεται" μονο εκεινο το σημείο" δεν γινεται, ε? Γινεται? :?:

 

Αυτά με την μπρατσο-αναβάθμιση...

 

Σκεφτόμουν να βάλω και saddles Graphtec Graphite αλλα και παλι φοβάμαι μην αλλάξει ο ήχος...ίσως αργότερα...

 

Πως σας φαινεται? Γνωμες, σκεψεις ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην μια και δεν θες παχυτερο μπρατσο & ηδη εχεις καστομαρει το original ειναι κριμα να το αλλαξεις.

 

Ατσαλινα ταστα στην Αθηνα δεν βαζει κανεις (εισαι σιγουρος οτι σου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ?)

 

Το συγκεκριμενο μπρατσο της Warmoth ανηκει στη σειρα Warmoth construction & ειναι ΠΟΛΥ βαρυ,με διπλο truss rod & η κιθαρα σου θα πριμαρει αρκετα.

 

Δεν χρειαζεσαι ουτε locking tuners (τα οποια ειναι επισης πολυ βαρια),ουτε graphtech nut ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ομως ενα ΚΑΛΑ ΚΟΜΜΕΝΟ bone nut (και αυτα που εχεις μια χαρα ειναι) μια και κατα 99% τα προβληματα ξεκουρδισματος στις κιθαρες ΕΚΕΙ οφειλονται.

 

Τα vintage κλειδια ειναι ΕΛΑΦΡΙΑ,ΟΜΟΡΦΑ & εξακολουθουν να εχουν την εξυπνοτερη & ασφαλεστερη σχεδιαση,αν περνας δε τις χορδες ΣΩΣΤΑ

 

http://www.kinman.com/html/toneWorkshop/perfectGuitar.htm#stayingInTune

 

κρατανε το κουρδισμα το ιδιο καλα με τα lock :wink:

 

Τα Graph Tech saddles βαλτα μονο στις γυμνες χορδες μια και αυτες σπανε συνηθως γιατι αλλαζουν αρκετα τον ηχο στις τυλιχτες (πιο μουντος με περισσοτερο sustain) στις γυμνες χορδες δινουν ογκο & "γλυκα".

 

Εν κατακλειδι σου προτεινω να κανεις ενα καλο refret στην κιθαρα και βεβαια ενα καλο set up (απο ΕΚΕΙ εξαρταται 100% το playability) το πολυ-πολυ αν θες πιο flat ταστιερα πες να στην πλαναρουν πριν το refret στο radius που θες :wink:

 

24 frets extention (εφόσον έχω την επιλογή θα το προτιμήσω με υπερτατη χαρα)

 

ο Χριστος & η Παναγια!! 8O :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο όλα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου...

 

Ας τα παρουμε ένα ένα...

 

Μηπως ξέρεις πόσο διαφορετικό είναι το "standar thin" της warmoth απο το original “V” Shape μαμά της '57? Το 57άρι το έχω καστομαρει να ειναι 1 χιλιοστό πιο λεπτό και 1 χιλιοστό πιο στενό (αυτό δεν χρειαζόταν τελικά) απο οτι ήταν μαμά...αν είναι τοση μεγάλη η διαφορά τότε όντως το ξεχνάω...

 

Τα ατσάλινα τάστα θα τα ήθελα εφόσον υπήρχε καποιος στην Αθήνα όχι που να τα βαζει αλλά να τα "δουλευει" (να τα τρίψει και να τα φέρει οπως πρεπει όταν χρειαστεί)...ναι, θα ήθελα να παω σε ατσάλινα γιατί εχω αλλάξει 3 φορες συνολικά ταστα και έχω τρίψει και εγω δεν ξερω πόσες...καλά τα vintage οπως ειπα "έφυγαν" σε έναν χρόνο, δεν ειχε μεινει τιποτα...μετά άλλαζα ανα 3 χρόνια (και ετριβά ενδιάμεσα) γιατί δεν εμενε τιποτα ακόμα και στα κλασσεις μεγαλύτερα που έβαζα...

 

Το "η κιθαρα σου θα πριμαρει αρκετα" ειναι αρκετό για να μείνω στην συμβατική βέργα...πανε και τα graphtech, μενω με τα κλασσικά αρκεί να μου τα κοψει καποιος σωστά... μενουν και τα vintage κλειδιά...

 

Και παμε στο ζουμί...οτι και refret να κανω και όσο καλό setup και να κανω υπαρχει ένα σημαντικό προβλημα που ΔΕΝ γινεται να το ξεπεράσω εξ'ορισμου...ΧΑΜΗΛΟ ACTION=ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ FRETTING OUT στα bends λόγω μεγάλου radious (είμαι και "κακό" παιδί και κανω και μεγάλα bends αλλά πλεον θελω οπως και δήποτε χαμηλότερο απο αυτό που εχω καταφέρει να πετύχω action ουτως ή άλλως)...για αυτό ξεκίνάω με γνώμονα ένα καινουριο μπράτσο...

 

Για τα 24 ταστα ίσως να έχεις ένα point...πρωτα απο όλα δεν ειμαι καν σιγουρος οτι οντως μπορεί να μπεί τετοιο μπράτσο με 24 ταστα χωρίς να "πλακώνει" τον neck μαγνητη...αλλά αν ΟΝΤΩΣ μπορεί να μπεί θα το κανω με μεγάλη ευχαριστηση...

 

Και επειδή καταλαβαίνω οτι καποιοι θα με εχουν ήδη περάσει για τρελλό...κατανοητό..."ρε φιλε εσκασες τοσα φράγκα πριν 15 χρόνια για να παρεις vintage οργανο και θα το κανεις σαν τα μουτρα σου? Τραβα παρε καμιά Ibanez"...ομως κακά τα ψεμματα...στα 18 που ήμουν δεν καθησα να "διαλεξω" μια κιθαρα με σωστά κριτήρια οπως θα έκανα τώρα...πήρα οτι "είχε" καποιος καλλιτεχνης που γουσταρα...παρόλα αυτά ΑΓΑΠΗΣΑ τον ήχο της και δεν νομίζω οτι θα βρω άλλη τετοια κιθαρα...ακόμα και τώρα (που δεν έχω καποιον ενισχυτή σπίτι που να μου αρέσει) προτιμώ να την παιζω χωρίς ενισχυτή, τοσο γλυκό ήχο έχει (παντα για μενα)...απλά θελω την ΙΔΙΑ κιθαρα, με τα ΙΔΙΑ ξυλα και ηλεκτρικά (αν προσεξες δεν εχω αναφερθεί καν στους μαγνήτες) να την φερω ακομα περισσότερο στα μετρα μου, να μου καλύψει και τις υπαρχουσες "αναγκες"...δεν με ενδιαφέρει αν θα φαινεται "παράταιρη" ή "οξύμωρη" στο ματι...με ενδιαφέρει να την βελτιώσω στα "σημεία" και να παραμείνει ο ήχος της...

 

Να είσαι καλά... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα του vintage radius/fretting out λυνεται με ενα πλαναρισμα της ταστιερας σε ενα πιο flat radius (10αρι η 12αρι π.χ)

 

Το std thin της Warmoth ειναι περιπου σαν αυτο της σειρας Am std. της Fender.

 

Tα ατσαλινα ταστα δεν τα βαζει κανεις γιατι προξενουν τρομερες φθορες στα εργαλεια (στις ΗΠΑ π.χ. αν θες να στα βαλουν τοτε πληρωνεις & ενα σετ λιμες :wink: )

 

Οντως το να ξενοιασεις μια και καλη απο τατσα ειναι πολυ καλη ιδεα (ειδικα αν σκεφτεις οτι ενα καλο refret παει 150-200 ευρω) αλλα υπάρχουν πολλοι που μισουνε τα ατσαλινα ταστα γιατι πριμαρουν τον ηχο & αλλαζουν τη συμπεριφορα της κιθαρας (δεν ξερω αν κατι τετοιο ισχυει αλλα αν ακεφτεις οτι εχουν μεγαλυτερο βαρος & ειναι πολυ σκληρα κατι τετοιο ειναι λογικο)

 

Πολυ καλα κανεις και δεν πειραζεις τους μαγνητες γιατι καλυτερους δεν θα βρεις! :lol:

 

Τα 24 ταστα ειναι πολυ κακη ιδεα (εδω ειδαμε και παθαμε να ξεφορτωθουμε τα 22,24 θες??!! :twisted: :lol: ) μια και εκτος του οτι θα πλακωσουν το μαγνητη θα σου αλλαξουν τρομερα και την συμπεριφορα των αρμονικων ειδικα με τον neck μαγνητη

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Freedom, ομολογώ (και χωρίς παρεξήγηση) ότι διαβάζοντας το αρχικό σου post ανατρίχιασα! :?

 

Πιστεύω ότι είσαι λίγο μπερδεμένος... πρέπει να καταλήξεις: θέλεις να φτιάξεις μια 'παικτικά' θαυμάσια vintage κιθάρα, ή να την κάνεις καραγκιόζη;

 

Ειλικρινά δεν υπάρχουν άλλες επιλογές... αν θέλεις το πρώτο και επειδή κατά τύχη το έχω ψάξει αρκετά τελευταία, για τις συγκεκριμένες κιθάρες (Strat '50s) πες μου και θα σου δώσω πληροφορίες που πιστεύω θα σε βοηθήσουν. Στη δεύτερη περίπτωση πες πάλι και θα σου δώσω λεπτομέρειες για να τη στήσεις και να τη βάψεις σε στυλ Van Halen Frankenstrat :P

 

Πάντα φιλικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου ζητησω συγγνωμη γιατι βασει αυτου

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=cbs_vintagemodern

 

το CBS μπρατσο εχει vintage single truss rod οποτε ειναι οκ.

μπορεις να το παραγγειλης με ss frets αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχει αναγκη fret leveling οταν το βαλεις στην κιθαρα (τα περισσοτερα μπρατσα Warmoth που εχω παρει ηταν τελεια & δεν χρειάζονταν καμμια αλλη εργασια αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος) επισης με 25 δολλαρια σου κοβουν και το nut!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα φιλικά :D

 

Ξεκινάω απο το αυτονόητο...προφανως αδελφε δεν παρεξηγουμαι μην ανησυχείς...βοήθεια ζητησα και γνωμες και αυτό μου δινετε οπότε μην ανησυχείς.. :wink:

 

 

Φίλε Freedom' date=' ομολογώ (και χωρίς παρεξήγηση) ότι διαβάζοντας το αρχικό σου post ανατρίχιασα! :?

 

Πιστεύω ότι είσαι λίγο μπερδεμένος... πρέπει να καταλήξεις: θέλεις να φτιάξεις μια [b']'παικτικά' θαυμάσια [/b]vintage κιθάρα, ή να την κάνεις καραγκιόζη;

 

Ειλικρινά δεν υπάρχουν άλλες επιλογές... αν θέλεις το πρώτο και επειδή κατά τύχη το έχω ψάξει αρκετά τελευταία, για τις συγκεκριμένες κιθάρες (Strat '50s) πες μου και θα σου δώσω πληροφορίες που πιστεύω θα σε βοηθήσουν. Στη δεύτερη περίπτωση πες πάλι και θα σου δώσω λεπτομέρειες για να τη στήσεις και να τη βάψεις σε στυλ Van Halen Frankenstrat :P

 

Αδελφέ, δεν είμαι καθόλου μπερδεμενος, δυστυχώς ξερω ακριβώς τι θελω...θελω το ΙΔΙΟ οργανο (vintage ξε-vintage δεν με ενδιαφέρει) πρωτα απο όλα αλλά με καποιον τρόπο να μειώσω ακόμα περισσοτερο το action...ζητημα τριξίματος δεν υφισταται και πίστεψε με αυτά τα 15χρόνια εχω κανει άπειρα σεταρίσματα ουτως ώστε να πετύχω το λιγοτερο δυνατόν action με το λιγότερο δυνατόν "αποδεκτο" fretting out...αλλά αυτό για μενα δεν είναι αρκετό...σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τίς πληροφορίες που θα μου δώσεις και ελπίζω να είναι κατι που δεν εχω δοκιμασει τα τελευταία 15 χρόνια (ειλικρινα το λεω)...

 

Απο εκει και περα το "καραγκιόζης" δεν καταλαβαίνω που κολλαει...δεν με ενδιαφέρει η εμφανιση μιας κιθαρας, το ξεκαθάρισα αυτό και δεν ειμαι κολλημενος ουτε με τα vintage οργανα, ουτε με την εταιρία της Fender...εδώ πλέον δεν με ενδιαφέρει ουτε καν το χρώμα...με ενδιαφέρει να μου καθεται στο χέρι οσο πιο καλά γινεται, να κάνει αυτά που γουστάρω και κυρίως να ακουγεται όπως γουστάρω...οπότε ναι, είμαι διατεθημενος να κανω οποιεσδήποτε εμφανισιακες αλλαγές που θα βοηθήσουν στο να ερθει η κιθαρα πιο κοντα σε εμένα πρακτικα πλεον (και όχι εμφανισιακά)...

 

ΥΓ: ναι εντάξει, σίγουρα δεν θα της βάλω και Floyd Rose με locking nut...μην τρελλαθουμε κιολας...αν ήταν να το κανω ΚΑΙ αυτό τότε σίγουρα θα την κραταγα ως εχει και θα πήγαινα ΚΑΙ για καινουρια κιθαρα...

 

:D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου ζητησω συγγνωμη γιατι βασει αυτου

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=cbs_vintagemodern

 

το CBS μπρατσο εχει vintage single truss rod οποτε ειναι οκ.

μπορεις να το παραγγειλης με ss frets αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχει αναγκη fret leveling οταν το βαλεις στην κιθαρα (τα περισσοτερα μπρατσα Warmoth που εχω παρει ηταν τελεια & δεν χρειάζονταν καμμια αλλη εργασια αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος) επισης με 25 δολλαρια σου κοβουν και το nut!!

 

 

 

Πρωτα απο όλα μην ζητας συγνώμη...ηξερα ακριβώς για τι πραγμα μιλας για αυτό και εγραψα:

 

Το "η κιθαρα σου θα πριμαρει αρκετα" ειναι αρκετό για να μείνω στην συμβατική βέργα...

 

...εχω περάσει αρκετές ωρες στο site της warmoth οπότε ήξερα οτι έχω και αυτή την επιλογη...

 

Για τα υπολοιπα απλα επιβεβαιώνεις τους "φόβους" μου...πανε και τα ατσάλινα τάστα... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα του vintage radius/fretting out λυνεται με ενα πλαναρισμα της ταστιερας σε ενα πιο flat radius (10αρι η 12αρι π.χ)

 

Το std thin της Warmoth ειναι περιπου σαν αυτο της σειρας Am std. της Fender.

 

Tα ατσαλινα ταστα δεν τα βαζει κανεις γιατι προξενουν τρομερες φθορες στα εργαλεια (στις ΗΠΑ π.χ. αν θες να στα βαλουν τοτε πληρωνεις & ενα σετ λιμες :wink: )

 

Οντως το να ξενοιασεις μια και καλη απο τατσα ειναι πολυ καλη ιδεα (ειδικα αν σκεφτεις οτι ενα καλο refret παει 150-200 ευρω) αλλα υπάρχουν πολλοι που μισουνε τα ατσαλινα ταστα γιατι πριμαρουν τον ηχο & αλλαζουν τη συμπεριφορα της κιθαρας (δεν ξερω αν κατι τετοιο ισχυει αλλα αν ακεφτεις οτι εχουν μεγαλυτερο βαρος & ειναι πολυ σκληρα κατι τετοιο ειναι λογικο)

 

Πολυ καλα κανεις και δεν πειραζεις τους μαγνητες γιατι καλυτερους δεν θα βρεις! :lol:

 

Τα 24 ταστα ειναι πολυ κακη ιδεα (εδω ειδαμε και παθαμε να ξεφορτωθουμε τα 22' date='24 θες??!! :twisted: :lol: ) μια και εκτος του οτι θα πλακωσουν το μαγνητη θα σου αλλαξουν τρομερα και την συμπεριφορα των αρμονικων ειδικα με τον neck μαγνητη[/quote']

 

Επίσης σωστός για το "πλαναρισμα", μολις γυρισα απο το Rockpile και το συζητήσαμε με τον Πήτερ...και αυτό 99% θα γίνει...οπότε θα μείνει και το "αβανταζ" του ήδη καστομαρισμενου μπρατσου...

 

Αρκούσε μόνο το "αλλα υπάρχουν πολλοι που μισουνε τα ατσαλινα ταστα γιατι πριμαρουν τον ηχο" για να με κανεις να μείνω στα συμβατικά...δεν εχω παιξει με τετοια κιθαρα (πριν και μετα) οπότε δεν το ρισκαρω με τιποτα...απλά με βλέπω παλι μια φορά τον χρόνο να πηγαίνω για τρίψιμο και ανα 3 χρονια για refretting...δυστυχώς δεν ξερω πόσα rerfetings θα "αντέξει" ακόμα το υπαρχον μπρατσο...

 

Αααααχ, δεν πειράζει...πανε και τα 24 ταστα..."είδα" που θα επεφτε (με ήχο όχι με το ματι) το 24 ταστο και οντως θα τον καπακωνε τον μαγνήτη πολύ αγρια...και παλι αυτό ειναι αρκετο για να μην κανω την κίνηση...

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες μαν... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ, δεν είμαι καθόλου μπερδεμενος, δυστυχώς ξερω ακριβώς τι θελω...θελω το ΙΔΙΟ οργανο (vintage ξε-vintage δεν με ενδιαφέρει) πρωτα απο όλα αλλά με καποιον τρόπο να μειώσω ακόμα περισσοτερο το action...ζητημα τριξίματος δεν υφισταται και πίστεψε με αυτά τα 15χρόνια εχω κανει άπειρα σεταρίσματα ουτως ώστε να πετύχω το λιγοτερο δυνατόν action με το λιγότερο δυνατόν "αποδεκτο" fretting out...αλλά αυτό για μενα δεν είναι αρκετό...σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τίς πληροφορίες που θα μου δώσεις και ελπίζω να είναι κατι που δεν εχω δοκιμασει τα τελευταία 15 χρόνια (ειλικρινα το λεω)...

 

Απο εκει και περα το "καραγκιόζης" δεν καταλαβαίνω που κολλαει...δεν με ενδιαφέρει η εμφανιση μιας κιθαρας, το ξεκαθάρισα αυτό και δεν ειμαι κολλημενος ουτε με τα vintage οργανα, ουτε με την εταιρία της Fender...εδώ πλέον δεν με ενδιαφέρει ουτε καν το χρώμα...με ενδιαφέρει να μου καθεται στο χέρι οσο πιο καλά γινεται, να κάνει αυτά που γουστάρω και κυρίως να ακουγεται όπως γουστάρω...οπότε ναι, είμαι διατεθημενος να κανω οποιεσδήποτε εμφανισιακες αλλαγές που θα βοηθήσουν στο να ερθει η κιθαρα πιο κοντα σε εμένα πρακτικα πλεον (και όχι εμφανισιακά)...

 

ΥΓ: ναι εντάξει, σίγουρα δεν θα της βάλω και Floyd Rose με locking nut...μην τρελλαθουμε κιολας...αν ήταν να το κανω ΚΑΙ αυτό τότε σίγουρα θα την κραταγα ως εχει και θα πήγαινα ΚΑΙ για καινουρια κιθαρα...

 

To 'κιθάρα-καραγκιόζης' πήγαινε ουσιαστικά στο τελευταίο που περιγράφεις... δηλαδή, να προσπαθήσεις να κάνεις την κιθάρα κάτι που δεν είναι και που δεν της 'αξίζει' να είναι :wink:

 

Τώρα ως προς τις προτάσεις. Ο βασικός στόχος είναι να διατηρηθεί ο 'vintage' προσανατολισμός του οργάνου, αλλά παράλληλα να βελτιωθεί δραματικά το playability. Ως προς αυτό λοιπόν έχω βρει τα εξής:

 

1) Μπράτσο: αν επιλέξεις να το αλλάξεις, δες και την επιλογή που ακούει στο όνομα usacustomguitars.

 

Ειδικά ένα μπράτσο τους το θεωρώ ιδανικό για ουσιαστική αναβάθμιση των '50s Strats. Είναι αυτό με το προφίλ '54, το οποίο ξεκινάει από ένα soft V και καταλήγει σε C shape.

 

To radius που θα επέλεγα προσωπικά, είναι το combound 7,25-9,5 που δεν θα το βρεις και εύκολα. Συνδιάζει εύκολο chording στα πρώτα τάστα (σε συνδιασμό και με το V) με εύκολο bending στα ψηλά τάστα. Επίσης δουλεύει μια χαρά με staggered polepieces στους μαγνήτες, κάτι που απορώ που δεν σημείωσε ο SF, τα 16άρια κλπ δεν είναι ότι καλύτερο για staggered polepieces. Δες και στο kinman.com για περισσότερες λεπτομέρειες επ'αυτού.

 

Εναλλακτικά πας σε ένα radius 10-12, επίσης καλή επιλογή, πάντα βέβαια σε συνδιασμό με κάποια 6105 τάστα, που πιστεύω ότι ταιριάζουν ιδανικά εδώ.

 

Μπορείς να παραγγείλεις quartershawn one piece maple μπράτσο, το οποίο θα έχει και υποδειγματική σταθερότητα. Δυστυχώς αυτό θα έχει τη ρύθμιση από κάτω... βέβαια το πρόβλημα λύνεται με λίγο λιμάρισμα του pickguard, όπως κάνανε τόσες δεκαετίες όσοι είχαν Strat! :wink:

 

2) Τα ατσάλινα τάστα θεωρώ ότι θα αλλάξουν ουσιαστικά τον ήχο της κιθάρας, πράγμα που μάλλον δεν θέλεις. Δηλαδή, για μένα, καλύτερα να κάνεις ένας τριψιματάκι κάθε 2-3 χρόνια και ένα refret στα 7-8.

 

3) Για το φινίρισμα του μπράτσου, καλύτερα θα ήταν να εμπιστευτείς έναν καλό και γνωστό μάστορα εδώ στην Ελλάδα (κι'όταν λέω ΄έναν καλό και γνωστό', οι περισσότεροι ξέρουν και σε ποιον αναφέρομαι). Αυτοκόλλητα μπορείς να βάλεις μετά το φινίρισμα και να πέσουν ένα-δυο χέρια clear από πάνω. Έτσι κι'αλλιώς όλες οι '50s Strat είχαν αυτοκόλλητο το σήμα

 

4) Δεν λες τίποτα για μαγνήτες οπότε να υποθέσω ότι είσαι ικανοποιημένος μ'αυτούς που έχεις και δεν ασχολείσαι

 

5) Γέφυρα: και εδώ φαίνεται να είσαι ικανοποιημένος, αν πάντως σκοπεύεις να αλλάξεις, ως γνωστόν, η καλύτερη vintage είναι η Callaham και ακολουθούν πολύ κοντά (αλλά πολύ φτηνότερα) διάφορες επιλογές με ατσάλινο μπλοκ.

 

6) Κλειδιά: μακράν η καλύτερη επιλογή, Gotoh Vintage Lock. Είναι... lock, είναι... vintage και είναι ελαφριά. Και αρκετά φτηνά.

 

7) Νut: θεωρώ σαν καλύτερη επιλογή το tusq nut. Θα διατηρήσει και θα εμπλουτίσει τον ακουστικό τόνο της κιθάρας σου (στον οποίο με ευχαρίστηση παρατηρώ ότι δίνεις μεγάλη σημασία :wink: ) οπότε καταλαβαίνεις ότι και στον ενισχυτή όλα θα ακούγονται καλύτερα. Και δεν θα ξεκουρδίζει.

 

8 ) String trees. Εδώ είμαι λίγο διχασμένος. Τείνω να πω ότι η καλύτερη λύση είναι ένα στρογγυλό string tree (απερίγραπτη βινταζιά!). Στη Strat που έφτιαξα δεν έβαλα καθόλου, αλλά το nut τοποθετήθηκε κατάλληλα ώστε να κάνει λίγο περισσότερη γωνία.

 

9) Saddles. Σαφώς τα graphtec αλλάζουν τον ήχο, αλλά τα μεταλλικά δεν ευθύνονται για το ξεκούρδισμα, μόνο για τυχόν σπάσιμο. Αν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, θα έλεγα να αφήσει τα ατσάλινα, μιας και σ'αρέσει ο ήχος τους.

 

Αυτά μπορώ να θυμηθώ. Όπως θα είδες, εκτός από το playability οι παραπάνω αλλαγές θα διατηρήσουν και την εμφάνιση της κιθάρας, αυτό είναι η προσωπική μου προτίμηση, έγραψες ήδη ότι δεν σε απασχολεί η εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου