Προς το περιεχόμενο

Ηρθε η ώρα για upgrade(της vintage Strat '57)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδες δεν ξερω αλλα σε σχεση με τα ατσαλινα ταστα.

 

ή ο Σουρ ή ο Αντερσον τα εχουν στις κιθαρες τους εδω και καποιο καιρο. Επισης κυκλοφορει σοβαρα η αποψη οτι δεν αλλαζουν τον ηχο (εκτος και αν ακους κουρδισμενα ξυλα, ποτενσιομετρα και μπογια). Επισης λεγεται οτι οι κακες φημες γυρω απο ατσαλινα ταστα οφειλονται κυριως σε τεχνιτες που δεν θελουν τον εξτρα μπελα της τοποθετησης.

 

Προσωπικα μακαρι ο Πητερ να εβαζε/ηξερε ατσαλινα ταστα, και ας με χρεωνε 50-70ευ παραπανω για ενα σετ λιμες/εργαλεια.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια απορια!ολες οι fender american stratocaster απο τα μοντελα των highway μεχρι και τα anniversary' date='custom κτλ..εχουν μονο truss rod?[/quote']

 

ναι,απλα οι am std (& oι αμερικανικες "μοντερνες" εχουν το μονο bi flex)

 

Τα vintage gotoh lock κλειδια ειναι exact replacements αυτων που φοραει η κιθαρα τωρα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vintage gotoh lock κλειδια ειναι exact replacements αυτων που φοραει η κιθαρα τωρα :wink:

 

ΕΥχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!! :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι' date='απλα οι am std (& oι αμερικανικες "μοντερνες" εχουν το μονο bi flex)[/quote']

 

thanks νικο αλλα αυτο το bi-flex τι ακριβως ειναι;σαμπουαν; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κυκλοφορει σοβαρα η αποψη οτι δεν αλλαζουν τον ηχο (εκτος και αν ακους κουρδισμενα ξυλα' date=' [b']ποτενσιομετρα[/b] και μπογια).

Πίστεψέ με, ΕΙΔΙΚΑ την επίδραση των ποτενσιομέτρων μπορούν να τα ακούσουν ΟΛΟΙ. Δε χρειάζεται κανένα ειδικό χάρισμα στην ακοή...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Το λοιπον, η κιθάρα δώθηκε για μονταρισμοσέρβις... :D

 

Πλανάρισμα της ταστιέρας για 12άρι radius :twisted: (αν δεν προλάβει να ξεπροβάλει πρωτα η βέργα :roll: ), 6105 τάστα :twisted: , καινουρια saddles :lol: (original), καινουριο nut :o (original), κλασσικό "αρχαίο" βάψιμο :wink: και ένα βαρβάτο service :arrow: (ηλεκτρικά, κλπ κλπ)...

 

Εχω άλλο ένα προβληματάκι...δεν μπορώ να βρώ λεβιέ τρεμολο για την vintage... 8O

 

Εκανα παραγγελία στου "Θωμά" για το original των vintage και μου ηρθε ένα "μπασμένο" με άλλες γωνίες...πήγα και στον δικό μας τον αντιπρόσωπο, με το παλιό στο χέρι, τα ίδια...και στις 2 περιπτώσεις ο κωδικός είναι 099-2039-000...μπαίνω στο site της Fender και για vintage έχει μόνο χρυσαφί με κωδικό 099-2039-200... :?:

 

Τι έγινε ρε παιδιά, αλλαξαν τα πατρόν των vintage τρεμολων??? Οχι τιποτα άλλο αλλά τα "καινουρια" ακουμπανε με την μία στα pots και δεν γινεται δουλεια... :evil:

 

Anyway, το προβλημα που έχει το παλιό μου είναι οτι έχει φύγει τελείως το χρωμιο-νικέλιο-τι-ειναι-αυτό-τελος-παντων και έχει σκουριάσει τελείως (τα τελευταία 10-11 χρόνια)... :x

 

Μπας και ξέρει κάποιος που μπορώ να παω να του κανω μια επιμετάλωση (αφου το τρίψω να φυγει η σκουριά) και αν θα πρεπει να κάνω επιχρωμίωση ή επινικέλωση??? :?:

 

Ευχαριστώ....

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον' date=' η κιθάρα δώθηκε για μονταρισμοσέρβις... :D

 

Πλανάρισμα της ταστιέρας για 12άρι radius :twisted: (αν δεν προλάβει να ξεπροβάλει πρωτα η βέργα :roll: ), 6105 τάστα :twisted: , καινουρια saddles :lol: (original), καινουριο nut :o (original), κλασσικό "αρχαίο" βάψιμο :wink: και ένα βαρβάτο service :arrow: (ηλεκτρικά, κλπ κλπ)...

 

Εχω άλλο ένα προβληματάκι...δεν μπορώ να βρώ λεβιέ τρεμολο για την vintage... 8O

 

Εκανα παραγγελία στου "Θωμά" για το original των vintage και μου ηρθε ένα "μπασμένο" με άλλες γωνίες...πήγα και στον δικό μας τον αντιπρόσωπο, με το παλιό στο χέρι, τα ίδια...και στις 2 περιπτώσεις ο κωδικός είναι 099-2039-000...μπαίνω στο site της Fender και για vintage έχει μόνο χρυσαφί με κωδικό 099-2039-200... :?:

 

Τι έγινε ρε παιδιά, αλλαξαν τα πατρόν των vintage τρεμολων??? Οχι τιποτα άλλο αλλά τα "καινουρια" ακουμπανε με την μία στα pots και δεν γινεται δουλεια... :evil:

 

Anyway, το προβλημα που έχει το παλιό μου είναι οτι έχει φύγει τελείως το χρωμιο-νικέλιο-τι-ειναι-αυτό-τελος-παντων και έχει σκουριάσει τελείως (τα τελευταία 10-11 χρόνια)... :x

 

Μπας και ξέρει κάποιος που μπορώ να παω να του κανω μια επιμετάλωση (αφου το τρίψω να φυγει η σκουριά) και αν θα πρεπει να κάνω επιχρωμίωση ή επινικέλωση??? :?:

 

Ευχαριστώ....[/quote']

 

Την είδα την κιθάρα σου από κοντά!

 

Και έμαθα ότι είδες και τη δική μου!

 

Ρε συ, γιατί την βασανίζεις την καημενούλα?? Μια χαρά είναι!! :wink:

 

Για το τρέμολο, αν δεν είναι απαραίτητο να κρατήσεις αυτό, είναι απλά να βάλεις ένα από την Rockinger, και να αλλάξεις μόνο τα σελάκια με αυτά της Fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα την κιθάρα σου από κοντά!

 

Και έμαθα ότι είδες και τη δική μου!

 

Ρε συ' date=' γιατί την βασανίζεις την καημενούλα?? Μια χαρά είναι!! :wink:

 

Για το τρέμολο, αν δεν είναι απαραίτητο να κρατήσεις αυτό, είναι απλά να βάλεις ένα από την Rockinger, και να αλλάξεις μόνο τα σελάκια με αυτά της Fender.[/quote']

 

Ελα βρε!!! Την επαιξες??? Σου άρεσε??? (τον ήχο, τον τσέκαρες τον ήχο??? αν και παιζω με ιδιορυθμο σετ χορδόν ώς προς το μεγεθος)

 

Την δικιά σου??? Κοιτα, επαιξα με 2 στρατοκαστεριές οταν πήγα...η μία ήταν απίθανη απο την άποψη οτι είχε το radius που ήθελα αλλά και τα τάστα...πολύ χαμηλό action...τρελό playability, απο ήχο δεν προσεξα...η άλλη πρεπει να ήταν εννιαμισάρα και χωρις ουσιαστικά setup (ο ίδιος μου το είπε κιόλας) και φρέταρε σαν μπίιιιιιιπ...

 

Βρε συ στο ξαναλέω, την βασανίζω για να μην με βασανίζει εκείνη...θελω τόσο χαμηλό action όσο την είχα σετάρει εγώ (αν την επαιξες θα το παρατήρησες)...αλλά με αυτό το action (και με μεγαλύτερο, γιατί προσφατα κατέβασα τοσο πολύ το action για να ηχογραφήσω μερικά πραγματάκια) φρετάρει...και όταν λέω φρετάρει εννοώ σε μπέντ στους 2 τόνους στην λεπτή ΜΙ (και σε κάποιες περιοχες τάστων και στο 1-1,5 μπορώ να σου πω γιατί έχουν λιώσει) και σε μεγάαααααααλα στην ΣΙ και σπάνια στην ΣΟΛ (λογικό το τελευταίο)...οπότε μια χαρά δεν είναι για μένα και την περιμένω πως και πως γιατι έχω να ηχογραφήσω και καμιά 10αρια σόλα να τελειώνω με κάποια τραγουδια...(ασε, η Harley Benton στον Junior είναι πιο μουντή και απο τον άρχοντα του σκότους...πρεπει να την δοκιμάσω και στον Μαρσαλ τωρα που τον έχω αλλιώς...υπεμονή)

 

Αρχικά συζητήσαμε το κλασσικό κόλπο που καναμε τα τελευταία 10+ χρόνια, να μπούν απλά μεγαλύτερα τάστα και να τριφτούν με την καμπυλότητα που ήθελα...αλλά με τον ρυθμό που τρώω τάστα δεν είχε νοημα θα έφευγε πολύ υλικό (ναι, του θυμησα την αντιδραση του οταν του την είχα φέρει για πρωτη φορά για σερβις..."ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ???"...."εχμμμμ, περυσι την πήρα, καινουρια..."...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!)

 

Ουτως ή άλλως τα τάστα είναι πλέον για πέταμα...και πολύ κράτησαν...(εχουν φάει και ένα τρίψιμο)...

 

Πρίν παρω την τελική απόφαση, "πετάχτηκα" Πατρα και δοκιμασα μια Eric Johnson...12άρι radius (τζάααααααμι) και ψηλα-πλατιά τάστα (το πλάτος μου ξένισε πολύ)...

 

Τελος πάντως, κατι μου λέει οτι ο Πήτερ μου κάνει voodoo αυτή την στιγμή...χαχαχαχαχαχαχαχαχα...

 

Για το τρέμολο...ειναι ακριβώς ιδιο μηκος και έχει ακριβώς τις ιδιες γωνίες (πολύ σημαντικό) με το δικό μου??? Αν είναι να την κάνω την καλή...αλλιώς παω το ρημαδι για επιμετάλλωση και τελειώνει η υποθεση...

 

:D

 

EDIT: ξεχασα...σου αρεσε το λεπτό (καστομαρισμένο )μπρατσάκι της δικιας μου??? Αμάν αδελφέ μου πήγα να πιάσω το μπράτσο της EJ και μου φάνηκε σαν να αγκαλιάζω πλάτανο...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι έπαιξα λίγο χωρίς ενισχυτή και μου άρεσε πολύ η αίσθηση... αν και εγώ αντίθετα με σένα αρέσκομαι στα μπράτσα-κορμούς δέντρων!

 

Για μένα, αν λύσεις το πρόβλημα των τάστων δεν θέλει τίποτα η κιθάρα, άστην να 'γεράσει' και να γίνει relic από μόνη της! :P

 

Η δικιά μου ήταν μια σε Lake Placid Blue, με rosewood μπράτσο το οποίο αποκλείεται να σου άρεσε, μιας και είναι το παχύτερο που βγάζει η Allparts. :roll: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα' date=' αν λύσεις το πρόβλημα των τάστων δεν θέλει τίποτα η κιθάρα, άστην να 'γεράσει' και να γίνει relic από μόνη της! :P[/quote']

 

(και του radius)

 

Και αυτό σκοπευω να κανω... :D

 

Αν και απο οτι κατάλαβες ήδη είναι relic...και δεν έχω κάνει και τίποτα επιτηδες κιόλας...

 

Οταν συναντηθουμε (σε ησυχο μερος) θα ήθελα να την ακουσεις (χωρίς και με ενισχυτή), να δείς ποσο γλυκά ακουγεται... :lol:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου