Προς το περιεχόμενο

Ηρθε η ώρα για upgrade(της vintage Strat '57)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Κερατσίνι έχει τέτοια ''μαγαζιά'' που κάνουν νικελώματα . Καλά στην γειτονιά σου δεν έχει κανένας παπάκι 50cc στρογγυλοφάναρο :lol: κωλοφτιαγμένο ''τίγκα'' στο νίκελ 8) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, κατσε να ερθει η παραγγελιά τώρα και ασε το Κερατσίνι και τους νικελοπαπάκηδες για μελλοντική χρήση... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το λοιπον...τα ίδια Φρηντομάκη μου, τα ίδια Φρηντομή μου... :evil:

 

ΚΑΙ το τρεμολο απο το guitargetish είναι κοντό, όσο και καλά το replacement της Fender αλλά τουλαχιστον έχει σωστότατες γωνίες... :roll:

 

Στην κατωθι φωτογραφία φαινονται και τα 3 μαζι... :twisted:

 

dsc00333aq5.jpg

 

Επειδή ψιλοκουράστηκα με το όλο θεμα, η φωτογραφία αυτή, μαζί με την φωτογραφία του σειριακου αριθμου της κιθαρας (για να μην νομίζουν οτι τους δουλευω κιολας) και μερικα ωραία διατυπωμένα παραπονα θα πανε μεσω email στα κεντρικά της Fender...δηλαδη δεν το κατάλαβα...οποιου του διαλυθεί το τρεμολο ή εστο το χάσει ή οτιδήποτε άλλο ειναι αναγκασμένος να ταλαιπωρείται κατα αυτόν τον τρόπο??? :evil:

 

Λογικά θα χρειαστεί ένα τριψιματάκι στα τάστα, αλλά θελω να το μελετήσω πρωτα για να δώ σε ποια σημεία έχω πρόβλημα (=σε ποια φρετάρει ελαχιστα απο τους 2,5 τονους bend και πανω...ναι το ξέρω, ειμαι ανωμαλος) :oops:

 

Το δικό μου ή οντως θα το παω για επιμετάλλωση ή μαλλον θα φτιάξω ένα ανοξείδοτο ίδιο (για σου πατέρα μαστορα!!!).... :D

 

Τα καλά τώρα... :D

 

Μετα απο πολλή αναμονή (παρακαλώ ο κύριος Arbaxas να μην μιλάει εκει περα πίσω...ευχαριστώ... ) ηρθε η μπουμπούκα μου... :lol:

 

Αρα, έχουμε και λέμε...το μπράτσο είναι στις 12" radius (εφυγε οντως το ξύλο της αρκουδας απο την ταστιέρα), τα τάστα ειναι τα Jumbo της Fender και αλλάξαμε και τα saddles...(εντάξει και το nut)...

 

Αν και θέλει ψαξιμο, οταν μου την παραδωθηκε ήταν εκμαυλιστικά χαμηλά οι χορδές (oh yeah baby!!!)...αυτή την στιγμή παιζω με το ύψος των saddles για να βρώ μια χρυσή τομή μεταξύ playability που μου κανει με το λιγότερο "τριξιμο"...επίσης ειμαι στην φάση του εντοπισμου φρεταρίσματος (εμ αφου γουστάρωμεν να σηκωνουμε και 2,5 τονους και ψηλα στην ταστιέρα???) κλπ κλπ κλπ...μια φορά εκεί που πρίν φρέταρε ας πουμε στον εναμιση τονο bend στην ψιλή ΜΙ στο 12ατο τάστο αυτή βαράει κανονικά 2 με πολύ χαμηλοτερα την χορδή...και αυτά τα ΄γομάρια τάστα είναι η χαρά του bend...(και ο εφιάλτης του intonation γιατί εκτός απο ψηλά ειναι παχιά)...

 

Μια φορά ειλικρινα ετσι μου ερχεται να ξεβιδώσω το μπράτσο, να το στείλω στην warmoth για να μου φτιάξει ένα με ακριβώς ιδιες διαστάσεις (λεπτο, πολύ λεπτό, παρα πολύ λεπτό και δεν φαινεται και στην φωτογραφια) να το έχω καβατζα... :)

 

dsc00336ip0.jpg

 

dsc00338ob3.jpg

 

dsc00341dm4.jpg

 

:wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ντάξει.... καααααλή έγινε... :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

¶σε που πρόλαβα και έπαιξα πριν από σένα! (ας μην έτρεχες για ανταλλακτικά! :P :wink: )

 

Αν εξαιρέσεις το μπράτσο-οδοντογλυφίδα, που όμως παραδόξως δεν ενοχλεί 8O έγινε μαμάτη!! Χαλάλι και η αναμονή και τα ξενύχτια (+σιχτίρια) του Μάστορα! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freedom θα σε στενοχωρήσω με τη Warmoth...

 

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν φτιάχνουν maple μπρατσα με 21 τάστα και radius διαφορετικό από 7.25".... :cry:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι η εξής....

Αφού το μπράτσο ΔΕ σε βόλευε, γιατί το κράτησες και έκανες όοοοολες αυτες τις αλλαγές!!!????

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freedom θα σε στενοχωρήσω με τη Warmoth...

 

Όπως έχω ξαναγράψει' date=' δεν φτιάχνουν maple μπρατσα με 21 τάστα και radius διαφορετικό από 7.25".... :cry:[/quote']

 

Φτιάχνει η Usa Custom Guitars πάντως... ό,τι τους πεις.

 

Νίκο αν θυμάσαι σου είχα πει από την αρχή αρχή γι'αυτούς...

 

Ίσως ο στόχος θα ήταν να προσπαθήσεις να την 'αναπαράγεις' όλη την κιθάρα κάποια στιγμή... γιατί πόσο θα αντέξει ακόμα στα χέρια σου;; Ε;; ¶λιεν;; :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freedom θα σε στενοχωρήσω με τη Warmoth...

 

Όπως έχω ξαναγράψει' date=' δεν φτιάχνουν maple μπρατσα με 21 τάστα και radius διαφορετικό από 7.25".... :cry:[/quote']

 

H απάντηση είναι αυτή:

 

Ίσως ο στόχος θα ήταν να προσπαθήσεις να την 'αναπαράγεις' όλη την κιθάρα κάποια στιγμή... γιατί πόσο θα αντέξει ακόμα στα χέρια σου;; Ε;; ¶λιεν;; :lol: :lol: :lol:

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα...

 

Elvad καπου στο site γραφει οτι αν αν δεν σε καλυπτουν τα ηδη υπαρχοντα specs της warmoth και θελεις να "κοπιαρεις" καποιο μπρατσο κλπ κλπ, αρκει να τους το στείλεις... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι η εξής....

Αφού το μπράτσο ΔΕ σε βόλευε' date=' γιατί το κράτησες και έκανες όοοοολες αυτες τις αλλαγές!!!????[/quote']

 

Εχμμμμ...το μπράτσο σαν διαστάσεις με βόλευε απο το 94 που ΗΔΗ το ειχα καστομάρει οπως ήθελα (μισο χιλιοστο κοψιμο στο πλατος και απο τις 2 μεριες και πολύ τριψιμο στο πίσω μερος)... :wink:

 

Ακριβώς για να μην ξαναγίνουν ΟΛΑ απο την αρχή προτίμησα να αλλάξουμε radious στο υπαρχον μπρατσο... :wink:

 

Το οποίο έχασε ξύλο ΚΑΙ αποτην ταστιέρα (και πολύ) οπότε συνολικά (και παρά τα μεγαλύτερα ταστα) σε βεβαιω οτι έγινε πιο κουτσικο ακόμα... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elvad καπου στο site γραφει οτι αν αν δεν σε καλυπτουν τα ηδη υπαρχοντα specs της warmoth και θελεις να "κοπιαρεις" καποιο μπρατσο κλπ κλπ' date=' αρκει να τους το στείλεις... :wink:[/quote']

 

Δες εδώ

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου