Προς το περιεχόμενο

Χορδες revisited!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και πολλες φορες ξεχναμε οτι ενας εξαιρετικα σημαντικος παραγοντας του ηχου της κιθαρας μας ειναι οι ΧΟΡΔΕΣ για να δουμε τι ΝΟΥΜΕΡΟ (gauge) χορδες χρησιμοποιουμε και ΓΙΑΤΙ?

 

Επίσης τι «βαρος» πενας?

 

Προσωπικα υστερα απο χρονια χρησης 011-050 & 012-054 χορδων στις ηλεκτρικες μου, μια και «μασουσα» στο μυθο που λεεει οτι «οσο βαρυτερεςοι χορδες τοσο καλυτερος ο ηχος» :roll: κατεβηκα σε 010-046 σετ & βρηκα επιτελους τον ηχο που παντα μου αρεσε (twangy & πεντακαθαρο) & βεβαια σταματησα να «σπαω» τα χερακια μου.

 

Νομιζω οτι το 010-046 σετ ειναι το πλεον ισσοροπημενο & all around set χορδων που υπαρχει.

 

Προσπαθησα να κατεβω σε 9-042 αλλα δυστυχως δεν μπορω να παιξω ουτε μια νοτα χωρις να μου «φευγει» η κιθαρα... (και ας μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος των τυλιχτων χορδων του σετ αυτου μια και ειναι ακομα πιο twangy…)

 

Στις ακουστικες βεβαια παντα 012-054 η 013-056 εκει το βαρος ΜΕΤΡΑΕΙ!! :lol:

 

Απο πενες κατεβασα και εκει νουμερο και απο extra heavy τωρα χρησιμοποιω αποκλειστικα τις Dunlop Ultex 0.73mm (ωραια λαμπερη medium πενα) & παλι ο ηχος μου βελτιωθηκε σημαντικα (επειδη βαραω πολυ η heavy πενα "επνιγε" τον ηχο κατι που η medium δεν κανει)

 

τις εμπειριες σας & τις προτιμησεις σας παρακαλω..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χορδές πάντα 10άρες! Και σε ηλεκτρική και σε ακουστική.

 

Οι 9άρες ποτέ δεν μου άρεσαν γιατί έχω και λίγο χοντρά δάκτυλα και μου φαινόταν πολύ μικρές. Σε ηλεκτρική δεν δοκίμασα ποτέ πάνω από 10άρες αλλά νομίζω πως είναι υπερβολή.

 

Στο μπάσο χρησημοποιώ 45-105. 20 κατασκευαστές το προτίνουν :lol

 

Από πένες είχα πάρει μια φορά πριν 3 χρόνια μια σακούλα Dunlop Ultrex 0.70mm και από τότε δεν μπορώ να παίξω με άλλη πένα! Στο μπάσο όταν παίζω με πένα την κρατάω ανάποδα γιατί μου αρέσει ο λίιιγο ποιό μουντός ήχος που δίνει έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη ξεκινησα με 10-046 κατοπιν και αφου ξεφυγα λιγο απο ακορντοειδες παιξιμο δοκιμασα τις 9-042 και επειτα για κανα 2 χρονια επαιζα με 10-046 στα μπασσα και 9-042 στα καντινια θελοντας να πετυχω βαρος στα ακκορντα μου που τοτε περιοριοζονταν στις 3 αντε 4 χορδες και ευκολια στα σολο μου-σηκωματα κτλ....

Τωρα παλι γυρισα στις 9αρες μιας και διεπιστωσα οτι με βολευουν ιδιατερως

ενω για πενα χρησιμοποιω την παρακατω Stubby 3mm

B0002D0CLC.01-A102741HTMO4U3._SCMZZZZZZZ_.jpg

 

Η οποια ισα ισα που χωραει στα δαχτυλα μου...δινωντας ετσι την δυνατοτητα στα πανεμορφα δαχτυλα μου να ανναριχηθουν στις συρματινες χορδες με χαρη..

Παρολαταυτα η δυστονια που εμφανιζω στο δεξι χερι μου τον τελευταιο εναμιση χρονο εχει δυστυχως καταντησει την χρηση της ανεφικτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννιάρες για κιθάρες με διπλούς, δεκάρες για μονούς μαγνήτες. Κανονικά σετ, όχι heavy bottom.

 

Το κόλπο 'SRV' δεν το κατάπια ποτέ, sorry, σιγά μην κάθομαι να σκοτώνομαι με... 13άρες.

 

Τελευταία δοκίμασα τις D'addario 0095, που είναι ένα σετ ανάμεσα σε εννιάρες και δεκάρες και μου άρεσε πολύ.

 

Στην ακουστική 11άρες ή 12άρες, ανάλογα πως μου τη δίνει :D

 

Από πένες έχω καταλήξει τον τελευταίο χρόνο στις pickboy 1mm, αυτές με το τριφυλλάκι! :wink:

 

Παρεμπιπτόντως, μαζί με τους Lollar μαγνήτες, ήρθε δωράκι και μια πένα, μάλλον από ίνες γραφίτη.

 

Μάγκες... μόλις αρχίσει να 'τρώγεται' η μύτη της (γιατί είναι τελείως φλατ), ανάλογα με το στυλ παιξίματος, γίνεται... δεν μπορώ να το περιγράψω... ο πιο full ήχος που έχω ακούσει από πένα! 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις καταλήξει σε απόλυτα συμπεράσματα τι να τις κάνεις τις προτιμήσεις μας :?:

 

 

8O

 

Ποσα θες για να μας τρελλανεις,ποσα θες?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις καταλήξει σε απόλυτα συμπεράσματα τι να τις κάνεις τις προτιμήσεις μας :?:

 

 

Βρε αγορι παρατηρω τελευταια οτι εχεις ψιλο Flipparei;;;;αληθευει;;; :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις καταλήξει σε απόλυτα συμπεράσματα τι να τις κάνεις τις προτιμήσεις μας :?:

 

8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλπο 'SRV' δεν το κατάπια ποτέ, sorry, σιγά μην κάθομαι να σκοτώνομαι με... 13άρες.

 

 

μεγας μυθος,η πλακα ειναι οτι οι περισσοτεροι αυθεντικοι μπλουζιστες που εχουν απομεινει :lol: (BB.KING,ALBERT KING κτλ) παιζουν με 8αρες & 9αρες!! :lol:

 

το πιο ωραιο το ειχα διαβασει σε μια συνεντευξη του κιθαριστα των ZZ TOP (ο οποιος παιζει με 8αρες!!) οταν τον ρωτησαν γιατι δεν παιζει με 11αρες για να εχει καλυτερο & "μεγαλυτερο" ηχο ειπε "για ποιο λογο αφου ο ενισχυτης μου εχει VOLUME!" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου