Προς το περιεχόμενο

Χορδες revisited!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κόλπο 'SRV' δεν το κατάπια ποτέ' date=' sorry, σιγά μην κάθομαι να σκοτώνομαι με... 13άρες.

 

[/quote']

 

μεγας μυθος,η πλακα ειναι οτι οι περισσοτεροι αυθεντικοι μπλουζιστες που εχουν απομεινει :lol: (BB.KING,ALBERT KING κτλ) παιζουν με 8αρες & 9αρες!! :lol:

 

το πιο ωραιο το ειχα διαβασει σε μια συνεντευξη του κιθαριστα των ZZ TOP (ο οποιος παιζει με 8αρες!!) οταν τον ρωτησαν γιατι δεν παιζει με 11αρες για να εχει καλυτερο & "μεγαλυτερο" ηχο ειπε "για ποιο λογο αφου ο ενισχυτης μου εχει VOLUME!" :lol:

 

HELLO FROM CORFU 8)

 

ωρε νικο :lol: ,για να καταλαβω δηλαδη γιατι θα με τρελλανεις :lol:

 

λες οτι εσενα σου ειπε ο κιθαριστας των zz top οτι φοραει 8αρες αφου ανεβαζει το volume και ειναι το ιδιο με 10αρες πχ...Εσυ συμφωνεις;ή οταν σου λεει κατι καποιος τοσο κορυφαιος μουσικος οπως αυτος εσυ οτι και να πιστευεις συμβιβαζεσαι με την γνωμη του;

με λιγα λογια λες οτι αν βαλεις 8αρες και ανεβασεις volume εχεις τον ηχο με 10αρες και ο srv ηταν @αλακας που κατεληξε οτι ειχε τον πιο παχυ ηχο με 11αρες;μυθος ε; :lol: :lol:

αλλα ξεχασα..αφου παιζουν οι albert και bb.king με 9αρες πρεπει να το βουλωσουμε....

 

A!εγω εχω πεσει για μια περιοδο στις 9αρες για διαφορους και προσωρινους μαλλον λογους...

πενες dunlop ultex αφου απο οταν μου τις εδειξες superfunk ..κολλησα.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην δεν παιζω με 8αρες.. :lol:

 

κατα δευτερον ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ αυτα που εγραψα για να καταλάβεις τι γραφω ΚΑΜΜΕΝΕ!! :lol: :lol: :lol: (ΣΟΡΡΥ αλλα με τον Τακη μπορω να βριζω ΟΣΟ θελω!! :lol: :lol: )

 

αυτο που θελω να πω ΒΑΡΕΜΕΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑ (οταν εμεις λιωνουμε στην Αθηνα :twisted: ) :lol: :lol: :lol:

ειναι οτι ειναι μυθος οτι ειναι απαραιτητο να παιζεις με πολυ βαριες χορδες για να εχεις καλο ηχο.

 

τα διαφορετικα gauge χορδων εχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ αλλα οχι αναγκαια ΚΑΛΥΤΕΡΟ ηχο,οτι γουσταρει ο καθενας κατα τα αλλα!!! :lol:

 

α,και ο ηχος του SRV ειναι για τον ΛΟΥΤΣΟ!! :lol: :lol: :lol: :lol:

(πλακα κανω αλλα μου αρεσει να στη λεω.. γιατι μολις σου πειραξουμε το λευκο αγορακι με το..σομπρερο τα παιρνεις!:lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol:

τωρα τα ειπες σωστα :wink:

ΑΛΛΑ δεν ειναι μυθος το οτι οταν παιζεις με 11αρες εχεις αυτον τον πολυ παχυ ηχο που ειχε ο srv...

και 11αρες tune down,δηλαδη tension απο 10αρες και το λεω αυτο γιατι μερικοι τρομαζουν χωρις λογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

easy with the eggs :!: :lol:

 

οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ανδρες παιζουν με 14αρες κουρδισμενες σε ΦΑ!! :lol:

 

Παντως ο δικος μου ηχος πηρε και ογκο & χρωμα οταν κατεβασα απο 12αρες σε δεκαρες (πριν ηταν πιο ξερος και ...μονοχρωμος με πολλα πριμα)...ειναι τι τελικα ταιριαζει στον καθενα & τι χτυπημα εχει :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HELLO FROM CORFU 8)

 

Aι στο διάολο ρε :lol: :lol: :lol: Έχεις να μπείς πόσες μέρες μας την λές κι όλας :lol: :lol: :lol:

 

Mάλλον σε βάρεσε ο ήλιος και ο αέρας από την Ιταλία! Για έλα προς τα εδώ να πίξεις λίγο

Zzztoup :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μπουρδες ηταν οι αιτιολογιες για τις φαγομαρες των τελευταιων ημερων του στυλ μας βαρεσε η ζεστη, χρειαζομαστε διακοπες, εχουν σπασει τα νευρα μας κλπ

 

Ειδατε πως ελαφρυνε το κλιμα οταν εμφανιστηκε ο Takis; Αυτος ηταν που ελειπε τελικα!!! :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν παίζει ρόλο και σε τί κούρδισμα παίζεις??

 

Πχ με 9άρες και κούρδισμα σε C μάλλον είναι η μεγαλύτερη σαπίλα!!(αν δεν βάλεις τουλάχιστον 12 δεν παίζει να μπορέσεις να παίξεις...)

 

Εγώ χρησιμοποιώ 10άρες ernie ball συνήθως, (καμμιά φορά και ghs) με .8 (μιδιουμ) ή 1.0 πένες...(regular κούρδισμα, EADGBE ή DADGBE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια παιζει ρολο το κουρδισμα,παντως εγω που ειμαι ..γερος...παντα σε στανταρντ κουρδιζω :lol: :lol: δεν τα ξευρω αυτα τα περιεργα κουρδισματα παιδακι μου!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε μερικα ειδη χρειαζεται και το εναλλακτικο κουρδισματακι του...

 

Οι stonerαδες ξερουν....

 

Εκτος αυτου κατι θα ξερει και ο μπαρμπα-Keef με το open G....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό λέω και γώ να πάρω την tele rockinger (αμήν και πότε :-P )για το στάνταρτ τουνινγκ και να κοπανήσω πάνω στην epiphone 13άρες και C κούρδισμα για να παίζω stoner τουλάχιστον με σωστό κούρδισμα :-P ...

 

Kατάλαβες παππού? :-P

 

ο Keef ποιός είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου