Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω κιθάρα Stratocaster εως 350 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος κολλητός και καρδιακός, από τους φίλους που κάνεις μικρός με βόλτες με ποδήλατα ποδόσφαιρα σε αλάνες και μετά ο ένας μένει Αθήνα (εγώ) κι' αυτός γυρίζει επαρχία αλλά βρίσκεστε συχνά- πυκνά, αποφάσισε να πάρει την πρώτη του ηλεκτρική κιθάρα. Το budget είναι συγκεκριμένο: 350 ευρώ και το είδος της κιθάρας επίσης : στρατεροκαστεροειδές.

 

Χωρίς να ξέρω και πολλά- πολλά, του είπα να ρίξει μια ματιά σε τούτες:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_stratocaster_pwm.htm

 

Έχει κανένας ιδίαν πείραν; Προτείνετε κάτι άλλο από τη σειρά squier π.χ στα ίδια πάνω κάτω χρήματα;

 

(φανατικός του knopfler είναι ο φίλος μου, ό,τι μπορεί να λέει αυτό)

 

Αν έχετε δει και καμιά αγγελία σ' αυτά τα χρήματα με κάνα όργανο που αξίζει, υπάρχει η δυνατότητα να την αγοράσω εγώ και να του την πάω στην επαρχία με την πρώτη ευκαιρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπες εδω να πάρεις μια ιδέα.

 

Μια Fender Squier Standard Strat ή μια Vintage Modified είναι απο 200 έως 300 ευρώ και είναι πολύ καλές κιθάρες. Να θυμάσαι όμως ότι και ένας καλός ενισχυτής θα αναδείξει τον ήχοι της κιθάρας.

 

Καλλίτερα να αλλαξεις τον τίτλο σε κάτι σαν "Ψάχνω Κιθάρα Stratocaster μέχρι 350 ευρώ" ... ίσως να σε βοηθήσουν περισότεροι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ Άγγελε. Τον άλλαξα!

 

Τις είδα και αυτές. Τα χαρακτηριστικά τα βλέπω, αλλά οι ουσιαστικές διαφορές με την squier deluxe ποιες είναι;

Προσθέτω επίσης ότι ο φίλος μου δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει με γκάζια (είπαμε, φανατικός knopflerάς είναι ο άνθρωπος), oπότε οι hot μαγνήτες δεν νομίζω ότι μας κάνουν. Σωστά;

 

Για ενισχυτή μάλλον θα πάει προς έναν roland 30x, με την προοπτική να πάει για λάμπα αργότερα (αν στο μεταξύ δεν απογοητευτεί και χώσει την κιθάρα στον κήπο μαζί με τις ντομάτες- οργανική καλλιέργεια κι' έτσι  :P).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ Άγγελε. Τον άλλαξα!

 

Τις είδα και αυτές. Τα χαρακτηριστικά τα βλέπω, αλλά οι ουσιαστικές διαφορές με την squier deluxe ποιες είναι;

Προσθέτω επίσης ότι ο φίλος μου δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει με γκάζια (είπαμε, φανατικός knopflerάς είναι ο άνθρωπος), oπότε οι hot μαγνήτες δεν νομίζω ότι μας κάνουν. Σωστά;

 

Για τις διαφορές θα πρέπει να πας στο site www.squierguitars.com και να δείς τα specifications, αν και σε γενικές γραμμές είναι στους μαγνήτες και στο φινίρισμα. Αν είναι πρώτη κιθάρα, ας ξεκινήσει με 3 single coil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει! Απλά είπα να μην βάλω και τον ενισχυτή στο τόπικ.

Ο ήχος που θέλει είναι knopfler (ξέρω- ξέρω, δεν βγάζεις ήχο knopfler με την κιθάρα μονάχα, αλλά, εντάξει, προσεγγίσεις θέλει να κάνει άνθρωπος και να γουστάρει τον εαυτό του όταν τον ακούει)

 

Αν προτείνεις και κάποιον ενισχυτή με όριο τα 200, ρίχτον! Καλά καθαρά πρέπει να έχει, αυτό είναι σίγουρο.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ!

Χλωμό όμως τον βλέπω να περιμένει μέχρι Οκτώβρη... Πήγαμε και είδαμε και τον Mark βλέπεις και του τη βίδωσε: "Κιθάρα θέλω, τώρα τηνεθέλω, πες μου Γιώργο τι να πάρω...". Πάλι καλά που δεν είναι πορωμένος με Elton John, θα ψάχναμε για πιάνα  ;D

 

Ki' όταν ο άλλος σε ρωτάει τι να κάνει με τα χρήματά του και όταν είναι και φίλος σου, όσο να ναι, ένα άγχος να μην του προτείνεις σκουπόξυλο για κιθάρα και τενεκέ για ενισχυτή το έχεις, δεν το έχεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ο Roland Cube 30X, είχα έναν.

 

Αν προκειται να παίζει μόνο στο σπίτι και ξεκινάει τώρα σου προτείνω τον Roland MicroCube RX. Είναι απίθανος ενισχυτής.

 

Αν μιλάμε και για πρόβες, τότε με λίγα χρήματα παραπάνω θα σου πρότεινα και τον Fender Super Champ XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχο Knopfler βγαζει μονο ο Knopfler (παντως αν μαθει ο φιλος σου chicken picking & καταργησει την πενα ειναι σε σωστο δρομο)

 

Απο εκει και περα μια οποιαδηποτε στοκ στρατ και ενας  λαμπατος ενισχυτης με αξιοπρεπη καθαρα θα του κανει τη δουλεια του  (μιλαμε παντα για πρωϊμο ηχο Dire Straits γιατι τωρα παιζει διαφορετικα ο Μαρκ & οχι μονο με στρατ) 

 

Στα λεφτα που λες εγω θα επαιρνα μια squier affinity & θα τις εβαζα ενα σετακι απο αυτους τους παμφθηνους και εκπληκτικους μαγνητες

 

http://cgi.ebay.com/Stratocaster-Pickups-Tonerider-Pure-Vintage-Set_W0QQitemZ160250214653QQihZ006QQcategoryZ22670QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

κανα ποντεσιομετρο και κανα switch της προκοπης και θα ημουν πασας στα Γιαννενα ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επισης καμμια partcaster μεταχειρισμενη (καμμια rockinger ας πουμε) (350  ;D - τοσο ακριβως μου ειχε βγει η warmoth tele που βρηκε ο superfunk στο ebay..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου