Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να κάνουμε μπορεί να την πάτησα και εγώ μιά φορά γιατί δεν ήξερα την συγκεκριμένη εταιρεία.

Θα την έχω στα υπ' όψιν για να συγκρίνω τιμές σε μελλοντικές αγορές. :roll: :roll: :roll:

δεν ειναι κακο που την πατησες.

είναι κακό που την πάτησες επειδή παρασύρθηκες απο μερικούς εδώ μέσα που υποστηρίζουν πως ο Θωμάς εχει καλύτερες τιμές παντού και πάντοτε απτις ελληνικές επιχειρήσεις

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία αυτή η συζήτηση που εξελίσσεται σε δύο επίπεδα: α) στο on-topic (και καλά) της πιθανής αναγακαιότητας στήριξης της ελληνικής αγοράς και β) στο off-topic (και καλά) της δικής μου επέμβασης που πήγε τη συζητηση στα πολιτικά.

 

Λοιπόν' date=' επειδή έχω αρχίσει και κουράζομαι με όλη αυτή την προσποιητή αφέλεια ορισμένων, πάρτε μία σοβαρή δόση μπας και καταλάβετε σε ποιο επίπεδο πρέπει να μιλάμε.

 

Πρώτον: κάθε συζήτηση που αφορά οικονομικά θέματα και γίνεται ανάμεσα σε ενήλικες εργαζόμενους είναι εκ' των πραγμάτων μία πολιτική συζήτηση (όχι κομματική). Μόνο ανεύθυνοι φοιτητές και μαθητές λυκείου που δεν εργάζονται ακόμη για το ψωμί τους δεν το καταλαβαίνουν αυτό. Όταν κάποιος αρχίζει (για νιοστή φορά) μία συζήτηση υπέρ ή ενάντια στον τόμαν, ναι μεν μπορούμε να πούμε (για νιοστή φορά) πόσο συμφωνούμε μαζί του, αλλά είναι πιο απαραίτητο να δούμε τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση - διότι η ίδια πραγματικότητα που κάνει τους έλληνες εμπόρους μουσικών οργάνων μη-ανταγωνιστικούς είναι η πραγματικότητα που κάνει τους έλληνες μουσικούς μη-ανταγωνιστικούς, τους έλληνες μαστεράδες μη--ανταγωνιστικούς, τους έλληνες ηχολήπτες μη-ανταγωνιστικούς κλπ κλπ. Θέλετε μία συζήτηση γι' αυτό το θέμα; Οκ, ας την παλέψουμε (με όλες τις διαφωνίες μας) αλλά αν δεν την θέλετε, επιτέλους καταλάβετε ότι στα παλιά μας τα παπούτσια από που αγοράζετε τις κιθάρες ή τα γαριδάκια σας και επίσης στα παλιά μας τα παπούτσια αν κάποιους σας πιάνουν και κορόϊδα. Υπαρχει ο συνήγορος του πολίτη και τα καταναλωτικά ινστιτούτα γι' αυτές τις δουλειές, δεν υπάρχει ανάγκη να μας ζαλίζετε με τις ίδιες και τις ίδιες πληροφορίες για τέσσερα(4) χρόνια.

 

Δεύτερον: εμάς μπορεί να μην μας έκατσαν μερικά κορίτσια στην ΚΝΕ (παρά την διαβόητη προθυμία τους για δημόσιες σχέσεις, πάντα για το καλό του κόμματος), αλλά σε μερικούς άλλους δεν έκατσαν ποτέ κορίτσια ΕΞΩ από την ΚΝΕ, και έχουν με τη σειρά τους μισήσει όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Να θυμίσω ότι ακόμη και σήμερα η άποψη της ορθόδοξης αριστεράς είναι ότι καλύτερα να μην είμασταν σαν χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τότε θα ήθελα να δω με ποιο νόμισμα και ποιες ακριβώς προϋποθέσεις θα αγοράζατε από τον Τόμαν. Οπότε, οι αριστεροί (και ειδικότερα οι ορθόδοξοι) παρακαλώ ευγενικά να μην αναφέρονται σε ζητήματα εμπορίου ανάμεσα σε ευρωπαϊκές χώρες, καθότι είναι περιττό: ως γνωστόν, σύντομα ο καπιταλισμός θα καταρεύσει δε θα υπάρχει ανάγκη για τέτοια πράγματα. Ας περιοριστούν στο να έχουν γνώμη για ζητήματα για τα οποία είναι αρμόδιοι, όπως το πόσο ροκ είναι η στάση της Λιάνας Κανέλλη όταν παρευρίσκεται στα τηλεοπτικά παράθυρα.

 

Τρίτον: όποιος δεν γουστάρει την Ελλάδα, κάνει κάτι πολύ απλό: φεύγει ή (έστω) λείπει από αυτήν τον περισσότερο καιρό. Αυτό είναι απολύτως σεβαστό, αλλά είναι κάτι που οι περισσότεροι από εμάς δεν μπορούμε να κάνουμε, διότι χρειάζεται ευστροφία, προθυμία και εργατικότητα που δεν έχουμε. Αν λοιπόν δεν μπορούμε να φύγουμε από την Ελλάδα, τότε για εμάς η "στήριξη της ντόπιας αγοράς" δεν είναι ένα αφηρημένο ιδεώδες, αλλά η συνθήκη κάτω από την οποία θα χρειαστεί να ζήσουμε ολόκληρη τη ζωή μας. Θα πρέπει να μάθουμε όχι μόνο τρόπους να την στηρίζουμε, αλλά τρόπους για να μας στηρίζει και να εξελισσόμαστε μέσα σε αυτήν. Ασφαλώς είναι πολύ εύκολο να λες (και μάλιστα στο ανώνυμο περιβάλλον του φόρουμ) πόσο λακαμάς είναι ο Μάκας, μόνο που το 35% από εσάς θα ζητήσουν εργασία από τον Μάκα στο μέλλον, άρα ποιος είναι ο λακαμάς; Μάθετε να δίνετε πριν μάθετε να παίρνετε.

 

Έγραψε ένας φίλος για τα παιδιά στο Πλαίσιο που παίρνουν 600 ευρώ: τον ενημερώνω ότι παίρνουν μία περιουσία σε σχέση με τα χρήματα που πήρα εγώ από την πρώτη δουλειά μου και μάλιστα ανασφάλιστος και με γραμμάτια για το Wavestation. Τότε δεν υπήρχε Τόμαν, μπορούσα όμως να φύγω από την Ελλάδα αν ήθελα. Δεν το έκανα και κατάλαβα όλα όσα σας γράφω παραπάνω. Ελπίζω ότι σας κάλυψα, τόσο τις καλοπροαίρετες όσο και τις κακοπροαίρετες ή ειρωνικές απορίες.[/quote']

 

Καταρχήν να σημειώσω για αποφυγή όποιας παρεξήγησης, ειδικά από τον συμπαθή eye protocol ή και άλλους, ότι θα σχολιάσω το post με σκωπτικό ύφος μεν αλλά και με την σοβαρότητα που ο ίδιος προβάλει ως αναγκαία για την συνέχεια της συζήτησης…

 

Πρώτον: η συζήτηση για τη ελληνική μη ανταγωνιστικότητα είναι όντως μια πολιτική συζήτηση που δυστυχώς έχει τελειώσει μετά την απόφαση όλων μας (πολιτών και κυβερνήσεων) να συμμετάσχουμε στο ευρωπαϊκό οικονομικό περιβάλλον με τον ελληνικό τρόπο «στείλτε μας Κοινοτικά Πλαίσια Στήριξης για να τα φάμε». Δεν θέλουμε (και πλέον δεν μπορούμε) να αλλάξουμε την κατεύθυνση και την δυναμική των ελληνικής παραγωγής αγροτικών προϊόντων που ευνοούνται απεριόριστα άρα πρέπει να συμβιβαστούμε και με την μη ανταγωνιστικότητα του νεοέλληνα εμπόρου.

 

Δεύτερον: (εδώ το σκωπτικόν…)δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί διαβάζοντας την συγκεκριμένη παράγραφο θυμήθηκα τις γλαφυρές αφηγήσεις ονειρεμένων διακοπών συγγενών μου στην Μακρόνησο στο πρόσφατο παρελθόν…..ας βοηθήσει ο συντάξας την παράγραφον ….

Εγώ αρχίζω να ετοιμάζω τις βαλίτσες μου (μάλλον αντηλιακό δεν θα χρειαστεί, το μαύρισμα θεωρείται δεδομένο) οικτίροντας τον εαυτό μου που δεν ακολούθησε την συνετή συμβουλή «οι αριστεροί παρακαλώ ευγενικά να μην αναφέρονται σε ζητήματα εμπορίου ανάμεσα σε ευρωπαϊκές χώρες» και μάλιστα διέπραξα το ατόπημα "δημοσία και σε συγκέντρωση πλέον των τριών ατόμων"….

 

Τρίτον: όλοι «γουστάρουμε» την Ελλάδα απλά κάποιοι δεν κατάλαβαν ακόμα ότι «ντόπια αγορά» είναι πλέον η ευρωπαϊκή

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα γιατί αισθάνομαι βλάκας που έχασα τη δουλειά μου για να διαμαρτυρηθώ για το γεγονός ότι η παιδεία στην χώρα μας είναι σκατά, εκεί στην πορεία έφαγα και κανα δυο ψιλές (και δεν φορούσα ούτε κουκούλα, ούτε κρατούσα κόκκινες σημαίες), έπαθα και ηλίαση μετά από 4 ώρες στον ήλιο, για να έρθουν κάποιοι άσχετοι με την σημερινή φοιτητική πραγματικότητα και να με χαρακτηρίσουν "φραπεδάκια"..

Τόσοι πολλοί πλούσιοι έλληνες πιστεύετε ότι υπάρχουν ώστε όλοι οι φοιτητές την αράζουν με τα λεφτά από το σπίτι?

Και επιπλέον, γιατί ζηλεύουμε τόσο το ότι κάποιος μπορεί να ζήσει και 2-3 χρόνια χαλαρά? Πρέπει δηλαδή μια ζωη να είμαστε στο τρέξιμο και την δουλειά?

Όλοι μας θα θέλαμε να μπορούμε να καθόμαστε...

 

Αλλά έτσι είναι....Την λέμε στον φοιτητάκο επειδή έκλεισε δυο ώρες ένα δρόμο (που στην τελική δεν πάθαμε και τίποτα)..Αλλά στον υιο Βαρδινογιάννη π.χ που κλείνει μια ολόκληρη παραλία και την γεμίζει πετρέλαιο σφυρίζουμε αδιάφορα...Μα φυσικά...με τον μικρό θα τα βάλουμε, μιας και μικροί είμαστε...

 

Με όλη την φιλική διάθεση, αν και τα σχόλια κάποιων

προσβάλλουν τους φοιτητές που (επιτρέψτε μου να ξέρω) οι περισσότεροι παλεύουν για να σπουδάσουν...Δυστυχώς δεν υπάρχουν τόσοι γονείς να δίνουν πολλά λεφτά ωστε να κάθονται τα παιδιά...Αυτό ήταν πάντα μια λάθος εντύπωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί διαβάζοντας την συγκεκριμένη παράγραφο θυμήθηκα τις γλαφυρές αφηγήσεις ονειρεμένων διακοπών συγγενών μου στην Μακρόνησο στο πρόσφατο παρελθόν…

 

ελα ρε μεγαλε!! :roll: και εγω θυμαμαι τις αφηγησεις απο τη μαχη του ΜΑΡΑΘΩΝΑ στο ΠΡΟΣΦΑΤΟ παρελθον απο τον προπροπροπαππου μου.... :twisted: :roll: :lol:

 

ειναι δυνατον ΝΕΟΙ ανθρωποι να ασχολουνται ακομα με καταστασεις που ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ οριστικα???????

 

αν ειναι δυνατον....σε λιγο θα πλακωθουμε εδω μεσα και για τον εμφυλιο.... :roll:

 

ξερεις κατι?δεν βλαπτει ποτε ποτε να τσεκαρουμε και κανα ημερολογιο για να αντιλαμβανομαστε τη χρονολογια στην οποια ζουμε..... :wink:

 

 

Εγώ τώρα γιατί αισθάνομαι βλάκας που έχασα τη δουλειά μου για να διαμαρτυρηθώ για το γεγονός ότι η παιδεία στην χώρα μας είναι σκατά,

 

για να μαθαινεις και μερικα πραγματα (τα οποια βεβαια εχουν φροντησει να σου τα κρυψουν) τα πανεπιστημια (& τα σχολεια μας) γινανε μπουρδελα απο τη μεταπολιτευση και μετα με την τρισαθλια & "επαγγελματικη" κομματικοποιηση (& οχι πολιτικοποιηση βεβαια) που επιβληθηκε απο ΟΛΑ τα κομματα ωστε να ελεγχουν το λαο "απο μικρο"....

 

Ρωτα καποιον που εχει τελειωσει ΕΛΛΗΝΙΚΟ πανεπιστημιο ΠΡΙΝ γινουν καθημερινοτητα οι αηδιες αυτες για να σου πει τι ΚΟΡΥΦΑΙΑ πανεπιστημια ειχαμε πριν απο αυτη τη λαιλαπα... (για να μη ψαχνεις και πολυ θα σου πω για 4 σχολες...το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ μας θεωρουνταν το 5ο καλυτερο στον κοσμο,η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ μας η 2η,η ΝΟΜΙΚΗ μας η 6η & η ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ μας η 7η .......που ειναι τωρα....δεν χρειαζεται να σου πω νομιζω........)

 

Και ναι ΕΙΝΑΙ μεγαλη ΑΛΗΤΕΙΑ να ΚΛΕΙΝΕΙΣ το δρομο σε μια κοινωνια που εχει δημοκρατικο πολιτευμα ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ για τους συνανθρωπους σου....δεν σου αρεσει μια κατασταση???ΜΑΥΡΙΣΕ τους υπευθυνους στις εκλογες και αν δεν τα καταφερεις ΣΥΜΟΡΦΩΣΟΥ στην επιθυμια των ΠΟΛΛΩΝ ,ευτυχως η δυστυχως ΕΤΣΙ ειναι η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ για την οποια κοπτεσαι...... αλλοιως να αρπαξουμε ολοι απο μια μολότωφ και να αρχισουμε να καιμε οποιον δεν μας κανει τα οποιαδηποτε χατηρια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για να μη ψαχνεις και πολυ θα σου πω για 4 σχολες...το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ μας θεωρουνταν το 5ο καλυτερο στον κοσμο,η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ μας η 2η,η ΝΟΜΙΚΗ μας η 6η & η ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ μας η 7η

 

Ποτε συνεβαινε αυτό...:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και να μη το πιστευεις μεχρι και το τελος της δεκαετιας του 60 ετσι ηταν τα πραγματα....να καταλαβεις οτι ο πατερας μου οταν τελειωσε το πολυτεχνειο ,το 1960,μπηκε ανετα στο Πολυτεχνειο του Μοναχου για το μεταπτυχιακο του μια και "ειχε καταφερει να τελειωσει ενα ΚΟΡΥΦΑΙΟ πολυτεχνειο".....

 

βεβαια τοτε δεν περναγε στο πανεπιστημιο και η ...κουτση Μαρια οπως τωρα & για να καταφερεις να περασεις (αλλα και να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ) το Πανεπιστημιο επρεπε να το ΑΞΙΖΕΙΣ ......

 

τελος παντων,ακομα και ΣΗΜΕΡΑ ομως αν καποιος ΘΕΛΕΙ να σπουδασει (& να μη κωλοβαραει...) πιστευω οτι ακομα και κατω απο αυτες τις αθλιες συνθηκες ΜΠΟΡΕΙ...φτανει βεβαια να ΘΕΛΕΙ..... :?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι ΕΙΝΑΙ μεγαλη ΑΛΗΤΕΙΑ να ΚΛΕΙΝΕΙΣ το δρομο σε μια κοινωνια που εχει δημοκρατικο πολιτευμα ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ για τους συνανθρωπους σου....δεν σου αρεσει μια κατασταση???ΜΑΥΡΙΣΕ τους υπευθυνους στις εκλογες και αν δεν τα καταφερεις ΣΥΜΟΡΦΩΣΟΥ στην επιθυμια των ΠΟΛΛΩΝ ' date='ευτυχως η δυστυχως ΕΤΣΙ ειναι η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ για την οποια κοπτεσαι...... αλλοιως να αρπαξουμε ολοι απο μια μολότωφ και να αρχισουμε να καιμε οποιον δεν μας κανει τα οποιαδηποτε χατηρια.....[/quote']

 

ΑΛΗΤΕΙΑ είναι να ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣ όταν θίγεσαι ? Επιθυμία των πολλών είναι ότι ξεκίνησε να γίνει στην παιδεία ; 'Η μήπως οι πολλοί δεν έχουν ιδέα τι γίνεται, γιατί μαθαίνουν μονάχα ότι πέφτει ξύλο στην πορεία και όχι το ΛΟΓΟ που γίνεται ;

Οι διαδηλούντες φοιτητές δεν είχαν από μια μολότωφ ο καθένας το ξέρεις καλά αυτό, (μην ανοίξουμε εδώ την συζήτηση αυτή αν θες μέσω pm έχω όλη την διάθεση...), 100-200 άτομα είχαν τις μολότωφ, που βέβαια μπορεί να ήταν και φοιτητές ανάμεσά τους. Δεν αναρωτιέσαι όμως γιατί από αυτούς κανείς δεν συνελήφθη, αλλά αντιθέτως κάμποσοι φοιτητές από άσχετα με τα επεισόδια σημεία της διαδήλωσης;

Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ έτσι είναι δλδ, εκλογές και συμμόρφωση με τας εντολάς ;

 

Και ξεκαθαρίζω ότι θεωρώ την ορθόδοξη αριστερά γραφική όσο δεν φαντάζεσαι, την δε ριζοσπαστική εκδοχή της την βλέπω κάτι σαν "σύλλογο φίλων της ποίησης" (άλλωστε και σε ποσότητα τέτοια τάξη μεγέθους έχει) και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι να ζει η γενιά των σημερινών 20s με φαντάσματα της χούντας, της Μακρονήσου και του εμφυλίου είναι παντελώς ΗΛΙΘΙΟ και όσο συμβαίνει γυρνάει την κοινωνία που ζούμε πίσω και την αφήνει ακόμη πιο μακριά από τις εξελίξεις του σημερινού κόσμου.

 

Δεν ξέρω τα πανεπιστήμια πριν την μεταπολίτευση, εγώ πήρα πτυχίο και MSc από τα σημερινά ελληνικά πανεπιστήμια. Και ναι έχουν πολλά άσχημα και γι'αυτό σε ορισμένα σημεία χρειάζονται τομές και αλλαγές. Και τελικά εκτός από 10 παπαριές σε ένα νόμο χωρίς νόημα και που θα αποδειχθεί σε μεγάλο μέρος του ανεφάρμοστος εντός της πανεπιστημιακής κοινότητας, τι άλλο πάμε να πετύχουμε ; Κάθε ΙΙΕΚ 2ετούς φοίτησης να μπορεί να μπει από το παράθυρο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση...χωρίς κανένα σοβαρό πλαίσιο ελέγχου (ούτε καν στη θεωρία, για υλοποίηση ούτε να το σκέφτεστε...) από το Υπ. Παιδείας ή κάποια άλλη σχετική αρχή.

 

Θέλεις τώρα και την επί της ουσίας άποψή μου ; Οι φοιτητές δυστυχώς κομματικοποιημένοι όσο δεν πάει δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Οι περισσότεροι θέλουν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν αλλά δεν καταλαβαίνουν γιατί πρέπει να αντιδρούν σε όλα, οι αριστεροί επιπλέον φαγώνονται και μεταξύ τους ποιος είναι πιο επαναστάτης...και όσο για τους των "κυβερνητικών" παρατάξεων...κάποιες σελίδες πίσω υπάρχει απτή εμπειρία για το λόγο ποθ βρίσκονται στα πανεπιστήμια.

Επίσης όταν θέλεις να αντιδράσεις σε κυβερνητικές αποφάσεις φροντίζεις να πάρεις σημαντικό τμήμα της κοινωνίας στο πλευρό σου, για να ακουστεί πιο δυνατά αυτό που λες...και να μην απομονωθείς από τους μηχανισμούς μαζικής εξημέρωσης. Ε, το ΠΑΜΕ δεν είναι σημαντικό κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας πως να το κάνουμε...

Όλα αυτά γιατί ; Μα φυσικά επειδή δεν πρόκειται για μαζικό φοιτητικό κίνημα με σαφή προσανατολισμό και προτάσεις, αλλά για αριστερίστικο "γιούργια", εξ' ου και ενώ στην αρχή πολλοί ακομμάτιστοι φοιτητές συντάσσονταν υπέρ των κινητοποιήσεων διαφοροποιούνταν με το πέρασμα του καιρού διαπιστώνοντας το τέλμα που δημιουργούσαν οι "κεφαλές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που να πιάσουμε και τους σκληρά 'εργαζομενους' στον ΟΤΕ που μάχονται να μην πωληθεί σε ιδιώτες και χάσουν την καθημερινή υπερκατανάλωση καφεΐνης και νικοτίνης έναντι αμοιβής.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, διεκδικεις οταν θιγεσαι,κανεις ΜΙΑ διαδηλωση και κανεις ΓΝΩΣΤΕΣ σε ολους τις θεσεις σου.....απο εκει και περα καθε τρεις και λιγο να μας υπενθυμιζεις την αντιθεση σου με μια ΟΛΟΪΔΙΑ διαδηλωση που ΤΙΠΟΤΑ πλεον δεν εξυπηρετει (μια και ΟΛΟΙ ξερουμε τα ΑΙΤΗΜΑΤΑ σου ) ειναι λιγο βλακεια.....

 

Αν το πηγαιναμε ολοι ετσι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ... :lol:

 

Οπως λεει σοφα και ο λαος "το πολυ το κυριε ελέησον το βαριεται κι ο παππας"...

 

white noise εχω αρχισει να συμφωνω μαζι σου & ανησυχω.... :lol: :lol: :lol:

 

 

Θέλεις τώρα και την επί της ουσίας άποψή μου ; Οι φοιτητές δυστυχώς κομματικοποιημένοι όσο δεν πάει δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Οι περισσότεροι θέλουν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν αλλά δεν καταλαβαίνουν γιατί πρέπει να αντιδρούν σε όλα, οι αριστεροί επιπλέον φαγώνονται και μεταξύ τους ποιος είναι πιο επαναστάτης...και όσο για τους των "κυβερνητικών" παρατάξεων...κάποιες σελίδες πίσω υπάρχει απτή εμπειρία για το λόγο ποθ βρίσκονται στα πανεπιστήμια.

Επίσης όταν θέλεις να αντιδράσεις σε κυβερνητικές αποφάσεις φροντίζεις να πάρεις σημαντικό τμήμα της κοινωνίας στο πλευρό σου, για να ακουστεί πιο δυνατά αυτό που λες...και να μην απομονωθείς από τους μηχανισμούς μαζικής εξημέρωσης. Ε, το ΠΑΜΕ δεν είναι σημαντικό κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας πως να το κάνουμε...

Όλα αυτά γιατί ; Μα φυσικά επειδή δεν πρόκειται για μαζικό φοιτητικό κίνημα με σαφή προσανατολισμό και προτάσεις, αλλά για αριστερίστικο "γιούργια", εξ' ου και ενώ στην αρχή πολλοί ακομμάτιστοι φοιτητές συντάσσονταν υπέρ των κινητοποιήσεων διαφοροποιούνταν με το πέρασμα του καιρού διαπιστώνοντας το τέλμα που δημιουργούσαν οι "κεφαλές".

 

 

μαζι σου 1000%....

 

αυτο ομως που ΟΛΟΙ πρεπει να καταλαβουνε ειναι οτι ΘΕΛΟΥΝ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ το συνταγμα στην Ελλαδα (και σε ολες τις χωρες) απαιτει ΥΠΑΚΟΗ στους νομους και τα ψηφισματα της ΒΟΥΛΗΣ,απο τη στιγμη που η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ αποφασιζει κατι ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ το θεμα (& ΞΑΝΑΑΝΟΙΓΕΙ στις επομενες ΕΚΛΟΓΕΣ) ολα τα αλλα ειναι απλα συγκεκαλυμενος ΦΑΣΙΣΜΟΣ....

 

Η ιστορια εχει δειξει οτι το κοινοβουλευτικο συστημα ειναι μεχρι στιγμης το καλυτερο απο ολα τα πολιτικα συστηματα (δυστυχως ΤΕΛΕΙΟΤΗΣ δεν υπαρχει) οποτε αυτο εχουμε ,αυτο εμπιστευομαστε....

 

Οποιαδηποτε αποκλιση απο αυτο οδηγει μαθηματικα σε αριστερες και δεξιες ΧΟΥΝΤΕΣ οπου οντως οι μειοψηφιες σαν και αυτες που αναφερεις εχουν το πανω χερι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και να μη το πιστευεις μεχρι και το τελος της δεκαετιας του 60 ετσι ηταν τα πραγματα....να καταλαβεις οτι ο πατερας μου οταν τελειωσε το πολυτεχνειο ' date='το 1960,μπηκε ανετα στο Πολυτεχνειο του Μοναχου για το μεταπτυχιακο του μια και "ειχε καταφερει να τελειωσει ενα ΚΟΡΥΦΑΙΟ πολυτεχνειο".....

 

βεβαια τοτε δεν περναγε στο πανεπιστημιο και η ...κουτση Μαρια οπως τωρα & για να καταφερεις να περασεις (αλλα και να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ) το Πανεπιστημιο επρεπε να το ΑΞΙΖΕΙΣ ......

 

τελος παντων,ακομα και ΣΗΜΕΡΑ ομως αν καποιος ΘΕΛΕΙ να σπουδασει (& να μη κωλοβαραει...) πιστευω οτι ακομα και κατω απο αυτες τις αθλιες συνθηκες ΜΠΟΡΕΙ...φτανει βεβαια να ΘΕΛΕΙ..... :?[/quote']

 

Γιατί το άξιζες όταν πέρναγες ; Διότι δεν είχαμε το αίσχος των πανελλαδικών, αλλά τα πανεπιστήμια από μόνα τους αποφάσιζαν ΠΟΣΟΥΣ θα εισάγουν και με τι ΚΡΙΤΗΡΙΑ.

Τώρα σε πατάμε κάτω στις εξετάσεις σε 6-7 μαθήματα, κρίνουμε σε μερικά 3ωρα αν είσαι κατάλληλος για να γίνεις επιστήμονας (εγώ κύριοι έδωσα 14 μαθήματα πανελλήνιες το 2000 και το γεγονός ότι αρίστευσα σε Θρησκευτικά και Ιστορία έπαιξε ρόλο στο να έχω πτύχίο Πληροφορικής σήμερα...) και βέβαια το πανεπιστήμιο δεν έχει καμία συμμετοχή. Εδώ μια σχολή δηλώνει ότι θέλει να εισαχθούν 100 και το Υπουργείο αυθαίρετα βάζει 250+ εισακτέους στα μηχανογραφικά...

Και μετά ζητάμε τα ρέστα ρε συ SF από τους φοιτητές με επιχείρημα ότι τα είπες μια φορά τα αιτήματά σου κάτσε τώρα ήσυχος ; Δυστυχώς διαφωνώ με το έτσι είναι η Ελλάδα, αυτή είναι η κατάσταση μην ενοχλείς κι αν δεν αντέχεις φύγε. Όπως βέβαια διαφωνώ κάθετα και με το "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη"! Για κάποια πράγματα και σε κάποια πλαίσια μέσα ο άνθρωπος ΠΡΕΠΕΙ να μάχεται για αλλαγές και βελτιώσεις, αλλιώς πάμε χαμένοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου