Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νίκο πολύ πιό απλά δεν μπορούσες να το πεις! Ακριβώς έτσι είναι.... και δεν πρόκειται για παραφιλολογίες αλλά για κοίταγμα της πραγματικότητας στη μούρη! :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειχα πει να μην κανω καν παρέμβαση στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά μετά από τοσο καιρό δεν άντεξα. Οπότε θα πώ αυτά που έχω να πω και σε όποιον αρέσουν -no offense guys...

 

Ακούστηκαν δίαφορα σε αυτο το θέμα, περί ανικανων γενεών, και φοιτητακίων που βγαίνουν και μας χαλάνε τη ζωή για 'μια καλυτερη ' παιδεία και διάφορα αλλα ειρωνικά σχόλια, τα οποία θεωρώ οτι ήταν άστοχα. Δεν ξέρω τι είναι ολα αυτα τα κινήματα στην ελλάδα περί παιδείας -εξάλλου ούτε ζω ούτε φοιτητής είμαι πλέον εκεί- ούτε είμαι εδώ για να δείξω ότι τα ξέρω όλα. Αυτό που κατάλαβα όμως, είναι ότι κάποιοι κύριοι εδω πέρα, ενώ δεν έχουν ιδέα τι ακριβως συμβαίνει στην παιδεία, χρησιμοποιούν πολύ σκληρή γλώσσα και καταδικάζουν 25000 φοιτητές αν θυμάμαι σωστά -γραφείου ροιτερ πληροφορία- που κατέβηκαν σε μία πορεία στο κεντρο της Αθήνας, η οποία συν τοις άλλοις, σε σχ'εση με άλλες πορείες, πνίγηκε στο αίμα... Τωρα πως είναι δυνατόν, ενας ανθρωπος που ζει στα εξάρχεια, να ανοίγει την πόρτα του και να κοβει 25000 φάτσες οτι ειναι εντελώς καμμενοι, κατεστραμμένοι, που παιρνουν λεφτά απο τον μπαμπα τους μεχρι τα 35, δεν το καταλαβαίνω...

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν γίνεται κάποιος να είναι μεσα σε όλα, και πλήρως ενημερωμένος για όλα. Καποιοι εδω περα, μιλησαν λες και ήταν προχθες στον δρόμο και σήμερα βγήκαν και τα χώσαν στις πορείες. Δεν ξέρω κανέναν απο εδω μέσα, αλλα τι να πω? Διάβασα κάποια πράγματα που με έκανα να αισθάνομαι ότι είμαι σε φόρουμ νοσταλγών της 'επανάστασης'. Το ότι καποιος έχει ασχοληθεί με την πολιτική κάποια χρόνια, δεν σημαίνει ότι θα είναι για παντα γνώστης των πολιτικών θεμάτων. Όπως ένας ηχολήπτης, που αποσύρθηκε πριν μια 20 ετια, δεν μπορεί να πει ότι οι ψηφιακές κονσόλες είναι μούφα...

 

Και στο κάτω κάτω, 30000 ανθρωποι βγήκανε στον δρόμο. Αρκετοί από αυτούς, κατέληξαν στο νοσοκομείο. Υπάρχουν βιντεο, που δείχνουν ότι πολύς κόσμος έφαγε ξύλο αλύπητο διχως άλλο λόγο από το ότι διαδήλωσε. Αξίζουν λίγο σεβασμό, και ας φαίνονται !$@#$. Στην τελική, αυτοί βγήκαν να φωνάξουν για κάτι που πιστεύουν ότι ειναι σωστό. Δεν νομίζω ότι υπαρχει λόγος να τους ισοπεδώνουμε έτσι. Και όσο για την δημοκρατία μας... Βρήκα αυτό το βιντεακι, που νομιζω ότι μπορεί κάποιους να τους αγγίξει -ειδικά όσους έχουν κάποια άποψη σε νομικά ζητήματα.

 

 

Συγνώμη που ξαναφέρνω το θέμα μετά από τόσο καιρό, αλλά μετά και από αυτο το βίντεο, δεν μπορούσα να αντισταθώ.

 

Γεια σας και εις το επανειδείν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και ξαφνικά σταμάτησαν οι παπαριές...... 8)

 

Τι εννοείς;

 

Τιμά για άλλη μία φορά τη συζήτηση - αυτή τη φορά αναδρομικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε χαμπαριάζω απο ειρωνίες.....αντίλογο δεν είδα στα σοβαρά επιχειρήματα του.....αν τιμώ ή όχι τις συζητήσεις άσε να το κρίνουν όλοι...άλλος είπε άλλωστε σε υποτιμητικό τόνο "αυτο το θέμα θα έπρεπε να είναι στο περι ανέμων" σε κάποιον άλλο.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε χαμπαριάζω απο ειρωνίες.....αντίλογο δεν είδα στα σοβαρά επιχειρήματα του.....αν τιμώ ή όχι τις συζητήσεις άσε να το κρίνουν όλοι...άλλος είπε άλλωστε σε υποτιμητικό τόνο "αυτο το θέμα θα έπρεπε να είναι στο περι ανέμων" σε κάποιον άλλο.

 

Δεν είδες αντίλογο διότι η μεταφορά του θέματος στο "Περί Ανέμων και Υδάτων" δείχνει μία στάση από την πλευρά του admin την οποία είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να συμμεριστούμε, μη δίνοντας συνέχεια (ψιλά γράμματα για εσένα, ίσως...).

 

Αλλά να χαρακτηρίζεις "παπαριές" αυτά που γράψαμε (κάτι που δεν έκανε ούτε ο πλήρως-διαφωνών geohomo) είναι προσβλητικό. Σε τελευταία ανάλυση, αν ήθελες να διαφωνήσεις, ας το έκανες όταν ήταν σαφές ότι αρκετοί παρακολουθούν τη συζήτηση, όχι ένα μήνα μετά, επειδή κάποιος άλλος (geohomo) έδωσε φωνή και διατύπωση στις σκέψεις σου.

 

Όσον αφορά το αν χαμπαριάζεις από ειρωνείες, και το αν θα κρίνουν "όλοι" το επίπεδο στο οποίο συμμετέχεις, να σου θυμίσω ότι στο "όλοι" περιλαμβάνομαι και εγώ. Σιγά μην ανεχτώ να χαρακτηρίζει τις απόψεις μου ως παπαριές ο συγγραφέας του thread με τίτλο:

 

??? !!!!! ¨:) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου