Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρονική drum και sequencer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

που κολλάει όμως το adobe με το reason; Για το reason σου έγραψα ότι είναι κλειστό και όχι για το adobe.

 

Και άλλο η ηχογράφηση audio και άλλο η "ηχογράφηση" μέσω μιντι πληροφοριών. Δλδ το σήμα του εγκεφάλου που θα στέλνεται από τον εγκέφαλο στο sequencer, δεν θα ηχογραφείται ως ήχος, παρά θα ανταλλάσονται πληροφορίες μεταξύ των δυο. Έτσι στα midi κανάλια θα βλέπεις τα χτυπήματα των edrums. Έπειτα το sequencer θα στέλνει αυτά τα χτυπήματα στην κεφαλή και αυτή θα τα αναπαράγει. Έτσι θα έχεις τον ήχο. :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

belalik: δε με ενοχλεί η αλλαγή του ήχου' date=' απλά εξηγούσα τι είναι το κρεσέντο και έλεγα πως δεν μπορώ να το πετύχω με τα πιάτα που έχω.

[/quote']

 

A ... OK ... Κοίτα, γενικά τα ηλεκτρονικά τύμπανα δεν έχουν το ίδιο εύρος δυναμικών που έχει ένα ακουστικό σετ .. Σε καμιά περίπτωση.

 

Ωστόσο, μπορείς να κάνεις αυτό το κρεσέντο στα πιάτα, και συγκεκριμένα με τον εγκέφαλο και τα cy-8 που έχεις.

 

Απλώς κάνε τις εξής ρυθμίσεις:

 

Μείωσε λίγο το sensitivity στα πιατίνια σου, και αύξησε το volume τους (αλλά και συνολικά το volume του σετ να το έχεις ψηλά). Τότε, παίζοντας μαλακά στα πιατίνια και σιγά σιγά πιο δυνατά, θα ακούσεις αρκετά διαφορετικά 'level' ...

 

Αυτό πρέπει να εννοείς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

belalik: Nai afto ennow.

boukaw7: Ρε αρχηγέ δε συσχέτισα το adobe με το reason. Απλά επειδή μου είπες πως το midi είναι απλά πληροφορία κ όχι ήχος σου ανέφερα το adobe audition σαν παράδειγμα προγράμματος που έχει κανάλια midi. Και σε ρωτάω: Εαν η κάρτα μου παίρνει midi βίσματα, έχω πρόγραμμα που χωρίζει κανάλια, τα τύμπανα μπορούν να στέλνουν το σήμα -ότι κι αν είναι αυτό midi ή ήχος- σε κάθε ένα από τα κανάλια ή θα υπάρχει μόνο ένα κανάλι με παναρισμένους ήχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στο manual, κάπου γράφει πιο κανάλι midi του εγκεφάλου, αντιστοιχεί σε ποιο όργανο παίζεις (μπότα, ταμπούρο, hh, ...). Στο Adobe θα δημιουργήσεις τόσα midi κανάλια, όσα έχεις και στον εγκέφαλο και στο καθένα θα αντιστοιχήσεις κάθε 1 ξεχωριστό κανάλι του εγκεφάλου. Έτσι σε κάθε κανάλι θα γράφονται οι midi πληροφορίες κάθε οργάνου ξεχωριστά.

Πχ midi 1----->bass drums

midi 2 ---->snare κτλ

Έτσι θα γίνεται και η επικοινωνία μεταξύ του εγκεφάλου και του sequencer. Αυτό θα σου επιτρέψει να αλλάζεις τις νότες (λάθος κατά το παίξιμο πχ), να αλλάζεις τις αξίες των νοτών (velocity, πανάρισμα,...) κατά το δοκούν , τις μεταξύ των καναλιών εντάσεις και ότι άλλο μπορείς να κάνεις δουλεύοντας με midi.

 

Έπειτα αν θες να ηχογραφήσεις και τον ήχο που παράγει ο εγκέφαλος (κατά την δημιουργία ενός κομματιού πχ) συνέδεσε τα 2 audio output L&R (κάπου πάνω αριστερά πρέπει να είναι) στην κάρτα. Έτσι σε 2 mono κανάλια θα έχεις την ηχογράφηση του ήχου.

 

 

Και στο ξαναλέω. Με το midi έχεις διακίνηση πληροφοριών και ΟΧΙ ήχου. Δλδ μην νομίζεις ότι στα μιντι κανάλια που θα δημιουργήσεις, ο ήχος θα προέρχεται από το sequencer. Από τα τύμπανα προέρχεται. Δλδ αν αποσυνδεσεις την κεφαλή, στην θέση της θα ακούσεις 1 πιανάκι να παίζει! ΚΑι γιαυτό για να ηχογραφήσεις τα τύμπανα ως ήχο, θα πρέπει να συνδέσεις την audio έξοδό τους για να ηχογραφήσεις τελικά και τον ήχο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Δεν ξέρω γράφω στο σωστό post.

Έχω κάποιες απορίες.

Πήρα πρόσφατα το hd3 της Roland.

Έχω και το logic Pro απο software.

 

Θέλω να γράψω με την ηλεκτρονική στο πρόγραμμα αλλά να αναγνωρίζει ξεχωριστά κάθε pad.

Τι θα χρειαστώ;

Ο υπολογιστής δεν έχει είσοδο για midi.

Μπορώ να συνδέσω το midi out του εγκεφάλου σε usb του υπολογιστή και να γίνει η δουλειά μου;

 

...έχω και άλλες απορίες αλλα ας απαντηθεί πρώτα αυτή....

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θέλω να γράψω με την ηλεκτρονική στο πρόγραμμα αλλά να αναγνωρίζει ξεχωριστά κάθε pad.

Τι θα χρειαστώ;

Απολύτως τίποτα. Ο εγκέφαλος "εκπέμπει" μέσω midi διαφορετική midi νότα για το κάθε pad ("ήχο") ξεχωριστά.

Αν εννοείς σε διαφορετικό track, τότε αφού πρώτα γράψεις στο πρόγραμμα, μετά θα κάνεις split κάθε νότα από το αρχικό track σε διαφορετικά track. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις ένα track για κάθε νότα ("ήχο").

 

Ο υπολογιστής δεν έχει είσοδο για midi.

Μπορώ να συνδέσω το midi out του εγκεφάλου σε usb του υπολογιστή και να γίνει η δουλειά μου;

Ναι, θα χρειαστείς κάποιο διασυνδετικό (interface), για παράδειγμα αυτό ή κάτι παρόμοιο.

 

Σημείωση.

Ο εγκέφαλος της HD-3 είναι entry level. Δεν διαθέτει Midi In, έτσι ώστε να στείλεις πίσω αυτά που έπαιξες - έγραψες στο πρόγραμμα του Η/Υ και να τα ακούσεις ξανά από τον ίδιο τον εγκέφαλο. Μπορείς να κάνεις μόνο το πρώτο, δηλαδή να στείλεις από το Midi Out του εγκεφάλου στο πρόγραμμα για εγγραφή και μετά μπορείς να τα ακούσεις με τους ήχους της κάρτας του υπολογιστή ή μέσω κάποιου άλλου προγράμματος (π.χ. VSTi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου