Προς το περιεχόμενο

Bach Fugue 1000 BWV


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην παραπάνω μεταγραφή για κιθάρα έτυχε να διαβάσω σε άλλο μουσικό φόρουμ ότι τυπικά είναι λάθος εαν παίζουμε την εισαγωγή (συγκεκριμένα τα τρία πρώτα όγδοα μι του πρώτου μέτρου) στην τρίτη χορδή και με vibrato,γιατί τότε δεν αποδίδεται ο baroque χαρακτήρας της σύνθεσης όπως θα ήθελε ο συνθέτης και όπως πρέπει.Η ερώτηση είναι,και άρα πώς πρέπει,κάθε όγδοο σε διαφορετική χορδή ? Ποιά ?Είναι όντως λάθος,γιατί δύο διαφορετικές παρτιτούρες που έχω σημειώνουν την τρίτη χορδή και για τα τρία όγδοα.Είναι τόσο σοβαρό ή αν η εκτέλεση είναι σωστή κατα τ'άλλα είμαστε οκ ??

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βιμπράρουμε στα έργα του μπαχ και γενικότερα στα έργα της εποχής μπαρόκ.Επίσης δεν είναι 'καλό' στο συγεκριμένο έργο να αλλάξεις το ηχόχρωμα παίζοντας το τα 3 όγδοα σε διαφορετική χορδή(μπορείς να χρωματίσεις τις νότες με το δεξί αν θέλεις).To συγκεκριμένο έργο δεν το ξέρω γιαύτο δεν μπορώ να σου πώ σε πια χορδή να παίξεις τις τρεις νότες μι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,έτσι το βλέπω κι εγώ,αφού πρόκειται για την ίδια νότα....τι παπαριές,εξάλλου οι παρτιτούρες στην τρίτη το έχουν...τελικά αμα πολυακούς και τους πολυβαρεμένους θα τα χάσεις....και θα βιμπράρω...χεχεχε

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ε' date='έτσι το βλέπω κι εγώ,αφού πρόκειται για την ίδια νότα....τι παπαριές,εξάλλου οι παρτιτούρες στην τρίτη το έχουν...τελικά αμα πολυακούς και τους πολυβαρεμένους θα τα χάσεις....και θα βιμπράρω...χεχεχε[/quote']

Aν θέλεις να διατηρήσεις τον χαρακτήρα της baroque μουσικής όπως λες τότε δεν βιμπράρεις γιατί ο μπαχ έγραψε τα συγεκριμένα έργα για αναγγενησιακό λαούτο στο οποίο δεν μπορείς να βιμπράρεις.Σχεδόν όλες οι εκτελέσεις που κυκλοφορούν είναι χωρίς βιμπράτο.Παίξε όπως γουστάρεις.

ο βαρεμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

είναι μεγάλο "αγγούρι" καθώς αυτό το κομμάτι το μελετάω φέτος.είναι καθαρά πως θα το νιώσεις.είναι για λαούτο όπως αναφέρθηκε αλλα παίζεται στην κιθάρα.οπόταν είναι καλό να κάνουμε ένα συνδιασμό όλωςν αυτών.εγώ βιμπράρω αρκετά.

*σε συζήτηση μέσα από σεμινάριο έτσι όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου