Προς το περιεχόμενο

Μια CAR strat με EMG (+clip)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν το κόλλησα, όταν έρθει η ώρα θα το τυπώσω σωστά (mirror) και θα το βάψω και θα το το κολλήσω με κάποια κόλλα με βάση το νερό.

Για τη photo, το ακούμπησα απλά (λίγο βρεγμένο από κάτω) για να μην γυαλίζει.

 

Επισης, πρέπει να φτιάξω το ΓΟΥΙΘ ΣΥΝΚΡΟΝΑΙΖΝΤ ΤΡΕΜΟΛΟ να είναι σε 2 κομμάτια και να το ανεβάσω εκατέρωθεν της "ουράς" του ρ, γιατί εκεί που είναι τώρα, αν θέλω να χωρέσει στο headstock πρέπει να ανέβει αφύσικα ψηλά το "Φέντερ". :lol:

 

Τώρα που το βλέπω, την ώρα που το έσφιγγα πρέπει να γύρισε λίγο το string tree. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έρθει η ώρα θα το τυπώσω σωστά (mirror) και θα το βάψω και θα το το κολλήσω με κάποια κόλλα με βάση το νερό.

 

Δε κατάλαβα γιατί να το κάνεις αυτό???

 

Γιατί δεν το τυπώνεις απλά στο πιο λεπτό διαφανές αυτοκόλλητο και να το βάψεις από την μεριά της κόλλας?

 

Αυτό κάνω κι εγώ:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=69801#69801

 

Για τέλεια αποτελέσματα μπορείς να το λουστράρεις από πάνω για να χαθούν τα όρια του αυτοκόλλητου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατάλαβα...ωραίο κι έτσι.

Δεν έχω σκοπό να περάσω άλλο βερνίκι πάντως (πολύ φασαρία).

Θα δοκιμάσω διάφορες πατέντες όταν έρθει η στιγμή. Θέλω και ωραίο να είναι, και εύκολα αναστρέψιμο αυτό που θα κάνω. :wink:

 

 

Εν τω μεταξύ προβληματίστηκα για το αν θα βάλω κάτι strap locks που είχα στο κουτί του sportBilly ή αν θα βάλω απλά κουμπιά.

Για χάρη της εμφάνισης έβαλα απλά κουμπιά αλλά ασφάλισα το λουρί στη θέση του με το λάστιχο από το έμβολο μιας σύρριγγας των 5 cc στο οποίο άνοιξα μια τρύπα και το φόρεσα στο κουμπί. (Και στις δύο άκρες με τον ίδιο τρόπο το "κλείδωσα").

 

strapbutton.jpg

 

Η τριβή μεταξύ δέρματος και λαστίχου είναι αρκετά μεγάλη. Θέλει κάποια προσπάθεια για να το βγάλεις....νομίζω ότι είναι εντελώς απίθανο να βγεί κατά λάθος.

Προσωπικά, τη ρίχνω στη θήκη με τη ζώνη περασμένη, αλλά όχι ότι δεν βγαίνει..... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πoλυ οραια πατεντα!

Καθιστος με ζωνη παιζεις? Προσωπικα δεν με βολευει καθολου!

Για extra ασφαλεια, βαζεις 2 κρικους αλλα van hallen!!!

και μιας και το εφερε η κουβεντα, με αυτο το χρωματακι, θα μπορουσε να βγει μια πολυ ωραια deluxe frankenstrat :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πoλυ οραια πατεντα!

Καθιστος με ζωνη παιζεις? Προσωπικα δεν με βολευει καθολου!

Για extra ασφαλεια' date=' βαζεις 2 κρικους αλλα van hallen!!!

και μιας και το εφερε η κουβεντα, με αυτο το χρωματακι, θα μπορουσε να βγει μια πολυ ωραια deluxe frankenstrat :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Ναί μωρέ.......δεν με ενοχλεί η ζώνη...τη φοράω κι ας είναι λάσκα. Αλλά -επαναλαμβάνω- μπαινοβγαίνει η ζώνη, απλά δύσκολα.

 

Κρίκους EVH??? :lol: :lol: :lol: Αν ήταν να μοιάζει με χειροβομβίδα, έβαζα και τα strap locks. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου προτεινω τα καλυτερα και....απολαυστικοτερα strap locks που υπαρχουν....

 

αγοραζεις δυο ωραιες ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ μπυρες που κλεινουν με τον παραδοσιακο τροπο

 

να σαν αυτες

 

http://www.grolsch.com/

 

και αφου τις ευχαριστηθεις αφαιρεις απο τα καπακια τους το κοκκινο λαστιχενιο ροδελακι (gasket) & το χρησιμοποιεις ως strap lock κατα την προαιωνια βρεττανικη κιθαριστικη παραδοση....πιστεψε με ΔΕΝ υπαρχει καλυτερο strap lock :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακόμη καλύτερο το λάστιχο από μπύρα!!!! :lol: :lol: (Όπως και να το κάνουμε ή ένεση είναι "κρύο πράμα" :lol: :lol: )

 

Εκτός αυτού το λάστιχο της μπύρας πρέπει να είναι λίγο πιο μαλακό και να μπανοβγαίνει πιο εύκολα σε σχέση με τη σύριγγα.

 

Γμτ....και νόμιζα ότι μόνος μου τη βρήκα την πατέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Moderator

Λοιπόν, επαναφέρω αυτό το thread, καθώς -ύστερα από 2 μήνες- έφτιαξα επιτέλους το decal.

 

Έτσι έγινε:

decal2.JPG

 

 

Από πιο κοντά:

decal1.JPG

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(Ηλία, ευχαριστώ που το σουλούπωσες :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου