Προς το περιεχόμενο

μπασο στα 300-400¤


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα προς όλους. εδώ και καιρό το σκέφτομαι και τώρα το πήρα απόφαση να κάνω την κίνηση. Διαθέτω γύρω στα 300-400¤ για μπάσο κατα προτίμηση πεντάχορδο. Παίζω metal. Μεχρι στιγμής έχω δει το Ibanez SRX305, το Squier P-bass special black&chrome και ένα Tradition που δεν μου άρεσε. Παω να τσεκάρω σήμερα και τα Warwick-Rockbass streamer να δω τι λενε. Αυτά που ανέφερα πιο πάνω μου άρεσαν αρκετά, αν εξαιρέσει κανείς το χρώμα του ibanez που είναι απαίσιο σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, και το ότι θα ήθελα το squier να μπορεί να δώσει και λίγο πιο bright ήχους. Ξέρω, ζητάω πολλά και θέλω να πληρώσω λίγα, αλλα έτσι είναι τη σήμερον ημέρα. Δύσκολοι καιροί για τις δύστυχες τις εταιρίες και τους μαγαζάτορες.... :twisted: :twisted:

 

Έχει κανείς να προτείνει κατι σε αυτά τα λεφτά, η να πάρω το ibanez και να το πλακώσω στα αυτοκόλλητα για να μη βλέπω αυτό το χρώμα; :D :D :D :twisted:

 

A! να μην ξεχάσω, στον Τριμη με εξυπηρέτησαν άψογα για άλλη μια φορά και η τιμή με θήκη που μου είπαν είναι καλύτερη από αυτήν που έχει ο Thommann στο μπάσο σκέτο.. Ξέρω, κάνω διαφήμηση, αλλά όταν κάτι αξίζει, πρέπει να αναφέρεται. :D :D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως τέτοια καλά να λέγονται!

Για ιμπανεζοειδή κατασκευή σε βλέπω, αφου παίζεις μέταλ, θες μόλικα πρίμα και γρήγορο λεπτό μπράτσο με μεγάλο radius.

Tι χρώμα είναι η ιμπανέζα ρε και την σιχαίνεσαι;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ibanez ονομάζει το χρώμα vintage blue. Οπως το είδα είναι ένα σχετικά σκούρο μπλε-γκρι μεταλλικό. Προσωπικά δεν γουστάρω το μπλε χρώμα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι και μουντό..

 

¶χετα με το χρώμα, μια απορία: μια αλλαγή του precision μαγνήτη του squier με έναν duncan SPB-3 quarter-pound θα βελτιώσει τον ήχο προς το πιο μοντέρνο και bright, ή δεν αξίζει τον κόπο;

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶χετα με το χρώμα' date=' μια απορία: μια αλλαγή του precision μαγνήτη του squier με έναν duncan SPB-3 quarter-pound θα βελτιώσει τον ήχο προς το πιο μοντέρνο και bright, ή δεν αξίζει τον κόπο;[/quote']

 

Yeap!

 

+1 από μένα για το precision, είναι και πανέμορφο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, πανέμορφο το squier, (η εμφάνισή του μου τράβηξε την προσοχή εξ'αρχής για να'μαι ειλικρινλης..) αλλά υστερεί ηχητικά και κατασκευαστικά από το ibanez. Με αλλαγές σε μαγνήτη, κλειδιά και γέφυρα έρχεται και στα ίδια λεφτά τελικά..

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι quarter pounder διευρύνουν το ηχητικό φάσμα και στα δύο άκρα, οπότε θα έχεις και περισσότερο όγκο αλλά και περισσότερα πρίμα. Αν σε βολεύει και στο χέρι τσίμπα το.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη νομίζεις πως και τα κλειδιά του Ιbanez, η γέφυρα και ο μαγνήτης είναι και κάτι σημαντικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kακα τα ψέματα, στο θέμα playability η ibanez πιστεύω ότι υπερέχει ξεκάθαρα. Θα τα ξανατσεκάρω πάντως.. Ξέρει κανείς πόσο περίπου κάνει ο quarter pounder στο ελλάντα;

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γι΄αυτά υπομονή μέχρι να βάλει ο jay πράμα για μπάσο στο guitarfetish' date=' όπως μου είπε σύντομα θα τα έχει.[/quote']

 

με πρόλαβες.. κάτι βρήκα στο guitarfetish...

http://store.guitarfetish.com/ovtopmobabrs1.html

http://store.guitarfetish.com/wicabouptubl.html

τα μαύρα πιστεύω θα δείξουν ωραία πανω του..

 

 

Anyway, καμια αλλη πρόταση έχει κανείς;

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου