Προς το περιεχόμενο

Καινουριο λαμπατο ή Tonelab στον παλιο καλο τρανζιστορ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θελει τον συνδεει...(δεν υπαρχει νομος που να το απαγορευει αλλωστε.. :lol: :lol: )

 

σοβαρα μιλωντας τωρα αν το stage ειναι υπερβολικα μεγαλο μια μεγαλυτερη καμπινα βοηθαει (οχι τοσο για να ακουγεται δυνατοτερα ο ενισχυτης αλλα περισσοτερο για να εχει μεγαλυτερη "διασπορα" ο ηχος)εννοειται οτι το μικροφωνο που θα "πηγαινει" στην κονσολα θα εξακολουθει να "κοιταει" το ..μοναχικο δωδεκαρι του κομπο για καλυτερο ηχο στο ακροατηριο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σωστος

βασικη προυποθεση ομως να μην απομονωνεται το ηχειο του κομπο αν συνδεσεις την τρυπα του external speaker του αλλιως θα τα χασεις σχεδον ολα απο θεμα χρειας.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτά βέβαια δε νομιζω οτι θα χρειαστούν εκτός και αν παίξεις σε κάποιο στάδιο. Με ένα 50αρι combo με 12αρι μεγάφωνο θα είσαι οκ στις περισσότερες περιπτώσεις. Τσέκαρε τους engl screamer 50 kai thunder 50. για τα είδη που σε ενδιαφέρουν πιστεύω θα σ'αρεσουν και είναι και στα λεφτά που θέλεις να δώσεις.

http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=332

http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=331

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα!!

Για λαμπατο τι προτεινετε;Εκτος απο τα παραπανω "θηρια" γιατι μιλαμε για σπιτι ' date=' καταλαβαινετε.Εκτος κι αν εχει κανεις σπιτι του μια παρομοια κεφαλη και δεν του καναν ακομα εξωση ;)

Γιατι ξερω οτι για να αποδωσει η λαμπα το μεγιστο , πρεπει να εχεις το volume τουλαχιστον στο 5 και οχι στο 0,5!

Και μια αλλη απορια!Γιατι οι γαμπιπ οι εταιριες δε βγαζουν αυτα τα τερατα σε μικροτερα combaκια home versions π.χ. 30-50 watt!Να πουλησουν δε θελουν;[/quote']

 

Εχε υποψιν σου οτι ουτε και τα 30-50W λαμπατα ειναι φιλικα προς τους γειτονες και την συνυπαρξη εν ειρηνη και αρμονια σε πολυκατοικια οποτε αν νομιζεις οτι με εναν combo αυτων των watt θα "δοκιμασεις" την παραμορφωση των τελικων στο διαμερισμα σου ισως απογοητευτεις.......αν τελικα κατευθυνθεις σε αυτη τη κατηγορια ισχυος, η χρηση ειναι για practice σπιτι σου, και θες να "πιεσεις" τον ενισχυτη σου τοτε ισως θα πρεπει να σκεφτεις τη λυση των powerbrakes, hotplates κ.λ.π

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αν πάει σε ακόμα λιγοτερα watt οι επιλογές όσον αφορά τους ενισχυτές και η ευελιξία των ενισχυτών σε αυτές τις κατηορίες δεν θα είναι ιδιαίτερα περιορισμένες? Γιατί μιλάμε πλέον για μονοκάναλους ενισχυτές που σε πολλές περιπτώσεις δεν διαθέτουν και equalizer. Μάλλον κάτι τέτοιο δεν θα κάλυπτε τις ηχητικές προτιμήσεις που εξέφρασε ο φίλος νωρίτερα.

Στην τελική με τα μηχανήματα που έχει τώρα πιστεύω ότι έχει ήδη εκπαιδεύσει τους γείτονες όσον αφορά τις εντάσεις. Δεν είναι δα και τραγική η ένταση που παράγει ένας 50άρης combo 1x12".

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως η γκαμα των ενισχυτων απο την οποια μπορει να διαλεξει μειωνεται αν κατεβεις κατα πολυ σε Watt ιδιαιτερα αμα εχεις και καποιες "ειδικες" απαιτησεις απο αυτους....

 

Tωρα για το περι μη τραγικης εντασης ενος 50αρη σου υπενθυμιζω οτι ειναι μολις 3db πιο "ησυχος" απο εναν 100αρη και αρα αρκουντως θορυβωδης.........μη μπερδευεις την ισχυ με την ενταση.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk εγραψε:

(ετσι κι αλλοιως ο ηχος των περισσοτερων απο τους κιθαριστες που αναφερεις βασιζεται σε παραμορφωση απο την προενισχυση & οχι απο το τελικο σταδιο του ενισχυτη )

fenderiarhs εγραψε:

Εχε υποψιν σου οτι ουτε και τα 30-50W λαμπατα ειναι φιλικα προς τους γειτονες και την συνυπαρξη εν ειρηνη και αρμονια σε πολυκατοικια οποτε αν νομιζεις οτι με εναν combo αυτων των watt θα "δοκιμασεις" την παραμορφωση των τελικων στο διαμερισμα σου ισως απογοητευτεις

Οι υπογραμμισεις παραπανω ειναι δικες μου.

Αυτο που καταλαβαινω απο τα λεγομενα σας (παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος) , ειναι οτι για να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα στο θεμα παραμορφωση (διχως να χρειαστει να φυγω απ'την πολυκατοικια) ειναι να παρω , εκτος απο τον ενισχυτη εννοειται ,ενα αναλογικο πεταλι προενισχυσης(?) ωστε να χω τον ηχο που θελω σε φυσιολογικες εντασεις.Αν ισχυει αυτο τοτε δε θα ηταν πιο σοφο να προτιμησω ενα ενισχυτη με πολυ καλα καθαρα(θελω καλα καθαρα οπως σας ειπα) αφου η παραμορφωση θα ειναι θεμα πεταλιου;

 

Φιλε Vrass...ειδα τους engl στα link που μου δωσες και ομολογω οτι με την πρωτη ματια εντυπωσιαζει η στιβαρη τους κατασκευη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως.... με τοσα καναλια(3 ο ενας 4 ο αλλος) δεν θα πρεπε να χουν περισσοτερα ποτενσιομετρα;Τουλαχιστον bass , middle , treble για το καθε καναλι;Ετσι οπως ειναι δεν μπορεις να εχεις διαφορετικες ρυθμισεις για το καθε ενα!Συγχωρεστε με αν λεω κι απο καμια μ@μ@κι@.Δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ με το αντικειμενο!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους high gain ενισχυτες η παραμορφωση της προενισχυσης τους (οι μικρες λαμπες 12αχ7) ειναι αρκετη και δεν θα χρειαστεις πεταλι μπορεις βεβαια να παρεις ενα καλο πεταλι και εναν ενισχυτη με πολυ headroom αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι παντα σιγουρο μιας και θα πρεπει να ταιριαξεις το πεταλι με τον ενισχυτη και τη κιθαρα σου.Παντος πιστευω οτι αφου το περισσοτερο καιρο θα παιζεις στο βρωμικο καναλι καλυτερα να παρεις ενα πιο γκαζομενο ενισχυτη και να μη χρησιμοποιησεις πεταλια ή αν χρειστεις να παρεις μονο ενα booster για σολο.Ριξε μια ματια και στον orange rocker 30, σε συνδιασμο με ενα xotic bb preamp νομιζω οτι θα ειναι μια χαρα.Ο engl screamer δεν εχει διαφορετικα καναλια αλλα αλλαζει η ευαισθησια του καναλιου και το καθαρο γινεται crunch ενω το βρωμικο γινεται σολο γιάυτο και εχει μονο ενα eq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μπορείς να ευχαριστηθείς έναν λαμπάτο combo σαν τους προαναφερθέντες σε λογικές, για σπίτι, εντάσεις. Εγώ που έχω ένα Marshall JCM900 100Watt combo 2x12" δεν είχα παράπονα από γείτονες ποτέ. Από μόνοι μας ρυθμίζουμε την ένταση σε επίπεδα μου να μας ευχαριστεί, και στο χώρο ενός υπνοδωματίου ή σαλονιού δε νομίζω να ευχαριστιέσαι με το να ξεκουφένεσαι. Αν τώρα κάποιος θέλει ντε και καλα τον ενισχητή του στην τσίτα, υπάρχουν και συκευές τύπου Powerbrake, Hotplate κτλ που επιτρέπουν να ανοιχτόυν τα volume όσο τραβάει η ψυχή του καθενός χωρίς να παίζει το ηχείο δυνατά.;)

 

Οσον αφορά τα "λίγα" ποτενσιόμετρα στους engl.. για ξεχωριστό equalizer σε κάθε κανάλι, αναγκαστικά πάμε σε μεγαλύτερες και ακριβότερες λύσεις. Σε combo των 1000¤ λίγα πράγματα. Μόνο ο Marshall JCM2000 TSL 60Watt μου'ρχεται τώρα στο μυαλό.. Πάντως μην το θεωρείς τόσο περιοριστικό παράγοντα το ένα μόνο equalizer. Ακούγοντας τον ενισχυτή θα δεις ότι είναι σε θέση να δώσει περισσότερα απ'ότι πιθανώς περίμενες. Εγώ τουλάχισον αυτό είδα..;)

 

Γενικά κάνε μια γύρα και άκου τα μηχανήματα γιατί ο τελικός κριτής πάντα είναι τα αυτιά του καθενός μας και μπορεί να ικανοποιηθείς με κάτι που ούτε μας περνάει τώρα από το μυαλό.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλες προτασεις;Οχι οτι σνομπαρω του Engl , ισα ισα μπορω να πω οτι μονο καλα βρηκα γι' αυτους(και πιο συγκεκριμενα για τον screamer) στο noiz.Απλα επειδη αναφερατε οτι υπαρχουν επιλογες με σχετικη ευεληξια στην κατηγορια 40-50-ισως και παραπανω watt!

Κατι απο Hughes & Kettner , Orange , Peavey , Marshall , Crate , Fender....αλλο;Ειδικα για τους 2 πρωτους εχω ακουσει πολυ καλα λογια ακομα και για πολυ φθηνα τρανζιστορ μοντελα(Hughes & Kettner)!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου