Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά ροκ τραγούδια για drums?!?!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σώπα ρε...Για μούρη τους έχουν όλους... icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

 

Κάτσε ρε φίλε ..!πήρες φόρα και όποιον πάρει ο χάρος..

Τραγούδι χωρίς drums είναι φαγητό χωρίς αλάτι!τρτώγεται αλλά συνήθως είναι άνοστο!Βέβαια και το αλάτι μόνο του δεν λέει και τίποτα' date=' αλλά και τα δυο μαζί κάνουν το τέλειο συνδιασμό!!

 

(μήπως πείνασε κανεισ??)

 

 

ΣΤΟ περίπου τα συγκροτήματα που ψάχνω είναι: ξύλινα σπαθιά,τρύπες,φόβοι του πρίγκιπα,Δημιτριάδης,κίτρινα ποδήλατα,μάσκες,υπόγεια ρεύματα κ.α.

Δεν ξέρω πως τα κρίνετε εσείς αυτά αλλά εγώ αυτά ψάχνω!

Πρ΄γματι δεν είναι και τόσο δύσκολο να τα βγάλει κανείσ , αλλά χρειάζεται χρόνο και υπομονη..που δεν υπάρχουν πάντα και ταδυο!

 

 

 

 

Αντε από δω πέρα σκατόφλωροι που γράφετε (γράφατε...) μουσική για κοριτσάκια....icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

 

ΡΕ Παναγιότη, τι έχουν τα κοριτσάκια και τα προσβάλεις έτσι..??

Χαλάρωσε λίγο, η μουσική δεν είναι γέννους αρσενικού ή θηλυκού![/quote']

 

 

Μολις μας συνηθησεις, θα δεις οτι κανουμε χαβαλε, δεν τα λεμε ολα σοβαρα :wink:

 

Κανεις δεν πιστευει οτι ο drummer ειναι "κατωτερο" μελος σε ενα συγκροτημα, μην σου πω οτι συμβαινει το αντιθετο.

 

Μια χαρα ειναι αυτα που ψαχνεις-ο καθενας εχει τα γουστα του.

Καλο ψαξιμο-δυστυχως εγω δεν μπορω να βοηθησω! :D

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eπειδή δεν παίζω και τοοοοοοοοοοοσο πολυ καιρό και ήμουν στη θέση σου (σχετικά) πρόσφατα θα σου πω την άποψη μου... Καταρχάς δεν έκανα ποτέ μάθημα... Θυμάμαι μόνο στο Net είχα δει ένα video από ένα παλικάρι που έπαιζε το βασικό 4/4... Στην αρχή έψαχνα κι εγώ tabs και είχα βρει αρκετές αλλά σιγά σιγά κατάλαβα πως για να παίξεις τύμπανα τουλάχιστον σε ερασιτεχνικό επίπεδο χρειάζεσαι ακουστικά και όχι ταμπλατούρες... Εξάλλου τα τύμπανα των συγκροτημάτων που αναφέρεις παίζουν πάνω στον 4/4... Δούλεψε σε αυτό το ρυθμό σε 1η φάση, αφιέρωσε χρόνο και θα δεις πως σιγά σιγά τα χέρια σου θα λυθούν και θα κάνεις breaks άνετα.. ¶λλωστε και να μην το παίξεις το τραγούδι ακριβώς τι πειράζει??? :lol: Διασκευή κάνεις..! Και στα drums έχεις πολύ περιθώριο να πειραματιστείς με γεμίσματα χωρίς να χαλάσεις το τραγούδι.. Ίσως να το κάνεις και καλύτερο... Βάλε το τραγούδι να παίζει και "συνόδεψε" το... Και όταν μελετάς και κάνεις ασκήσεις ΠΑΝΤΑ με μετρονόμο... ΠΑΝΤΑ... Και καλό θα είναι να πάρεις ένα βιβλίο όπως αυτό... http://www.thomann.de/gr/dante_agostini_mthode_de_batterie_vol_1.htm

 

 

Aν τα λέω λάθος οι εμπειρότεροι ας με διορθώσουν....

 

Αν βέβαια θες να ψαχτείς με tabs: http://www.911tabs.com/tabs/t/trypes/

 

edit: Μην εκνευρίζεσαι με τους άλλους χαβαλεδιαζόμαστε εδώ στο Noiz...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σίγουρα καλύτερα από εσένα κώστα..!Γιατί μήπως θα ήθελες να σου στείλω τίποτα με κούριερ??Ξέρεισ η σπεσιαλιτέ μου είναι..ΓΛωσσα φιδιού με ουρά σκορπιού γαρνιρισμένα με ςος ποντικοφάρμακου και πολύ μα πολύ αλάτι!!!

 

Όποιος ενδιαφέρεται του δίνω και τη συνταγή!

 

(και εγώ πλάκα κάνω..αλλά θα σας έλεγα να δοκιμάσετε..)

σπασα ένα πόδι στο σκι!!

Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ..χαλαρώνω!

thanks Axelako, κοίτα μαθήματα κάνω εδώ και καιρό και έχψ εξασκηθεί,μπορώ να βγάλω και τραγούδια δυσκολούτσικα(καλά δε λέω παίζω κ φοβερα),κυρίωσ ξένα , από τα www.ultimate -guitar.com το έχω ξαναπεί αλλά πραγματικά μου έλυσε τα χέρια! φαντάζομαι και τα ελληνικά επςειδή είναι πολύ πιο εύκολα θα τα βγάλω.αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να βγάλω τραγούδι με το αυτί , γι'αυτό είμαι κάπως δύσπιστη..Τεσπα, θα δοκιμάσω κ πιστεύω να τα καταφέρω(ελπίζω πάντως!)

σπασα ένα πόδι στο σκι!!

Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ραγούδι χωρίς drums είναι φαγητό χωρίς αλάτι!τρώγεται αλλά συνήθως είναι άνοστο!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Τέτοιο γέλιο είχα να ρίξω από τότε που ένας μου έλεγε πριν από 14-15 χρόνια ότι "τραγούδι χωρίς σόλο = μπισκότο χωρίς γέμιση"...

 

(Μιχάλη, μη συγχύζεσαι...)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι θες??Μήπως, λέω μήπως να σου στείλω και εσένα ένα κομματάκι από τη σπεσιαλιτέ μου??

σπασα ένα πόδι στο σκι!!

Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι θες??Μήπως' date=' λέω μήπως να σου στείλω και εσένα ένα κομματάκι από τη σπεσιαλιτέ μου??[/quote']

 

Ναι.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου