Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά ακουστικών


ex-guitalele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Χριστούγεννα τώρα να μην κάνω και ένα δωράκι στον εαυτό μου;  8)

 

Θέλω να πάρω ακουστικά με σκοπό την επιπρόσθετη μίξη και την ακρόαση μουσικής. Άρα χρειάζομαι σχετικά flat ακουστικά με υψηλή πιστότητα και θα προτιμούσα λίγα Ohm γιατί δεν έχω ενισχυτή ακουστικών και δεν σκοπεύω να πάρω.

 

Το κακό με την υπόθεση είναι ότι τόσο καιρό δεν κατάφερα να ακούσω πολλά ακουστικά αλλά τα χρειάζομαι και πρέπει να τα πάρω, οπότε θα 'θελα και κάποιες ακόμα γνώμες πριν αγοράσω.

 

Από την αναζήτηση μου έχω καταλήξει στα: AKG K240 MKII, AKG K271 MKII (προτιμάω τα κλειστά για isolation αλλά φοβάμαι το κόστος στην πιστότητα του ήχου) και Audio Technica ATH M50x.

 

Το budget μου όπως καταλαβαίνεται κυμαίνεται στα 100-150 ευρώ.

 

Τι γνώμη έχετε;

 

Υ.Γ. Κάνω και ηλεκτρονική μουσική, synths κλπ οπότε δουλεύω συχνά με ακραίες συχνότητες (ειδικά στα χαμηλά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα λοιπον!

 

Δες και τα Beyer DT-990 Pro. Δεν ειναι κλειστου τυπου, κατι που τα κανει πιο flat και ξεκουραστα.

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που ειμαι ευτυχισμενος κατοχος ΑKG και τα προτιμω χρονια, στην περιπτωση σου θα επελεγα τα Αudio Technica.

 

Καλυτερα specs, καλυτερη αποκριση στο μπασο.

Μην σου πω οτι μπορει να τα παρω κι εγω καποια στιγμη. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εμπειρικα θα σου πω οτι τα AKG μου δινουν το flat και καλη εικονα των συχνοτητων και της στερεοφωνιας και τα χρησιμοποιω πολυ αναγκαστικα γιατι με πιανει νυχτα η "εμπνευση" και δεν μπορω να ενοχλω :-)

 

Ειχα και τα 240 τα προηγουμενα και τωρα εχω τα 141 mkii.

 

Στα μπασα θα ηθελα κατι καλυτερο αν και τα εχω συνηθησει  και καταλαβαινω που ειμαι, λιγο "ογκο" παραπανω ομως θα τον ηθελα κατα την ακροαση.

 

Τα αλλα πιστευω οτι θα το δινουν αυτο τουλάχιστο οver των συγκεκριμενων akg.

Δεν τα εχω ακουσει, αλλα ετσι πιστευω.

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εμπειρικα θα σου πω οτι τα AKG μου δινουν το flat και καλη εικονα των συχνοτητων και της στερεοφωνιας και τα χρησιμοποιω πολυ αναγκαστικα γιατι με πιανει νυχτα η "εμπνευση" και δεν μπορω να ενοχλω :-)

 

Ειχα και τα 240 τα προηγουμενα και τωρα εχω τα 141 mkii.

 

Στα μπασα θα ηθελα κατι καλυτερο αν και τα εχω συνηθησει  και καταλαβαινω που ειμαι, λιγο "ογκο" παραπανω ομως θα τον ηθελα κατα την ακροαση.

 

Τα αλλα πιστευω οτι θα το δινουν αυτο τουλάχιστο οver των συγκεκριμενων akg.

Δεν τα εχω ακουσει, αλλα ετσι πιστευω.

 

 

 

 

 

Μάλιστα.... σήμερα θα δοκιμάσω τα AKG 240 MKII από ένα φίλο...

 

Να σου πω, χρειάζονται μήπως ενισχυτή; Θα μπορώ λες να τα χρησιμοποιώ και για να ακούω μουσική από το iPod;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.... σήμερα θα δοκιμάσω τα AKG 240 MKII από ένα φίλο...

 

Να σου πω, χρειάζονται μήπως ενισχυτή; Θα μπορώ λες να τα χρησιμοποιώ και για να ακούω μουσική από το iPod;

 

δεν θα εχουν την αποδοση που  εχουν με την βοηθεια ενισχυσης.

Θα ακους καθαρα μεν αλλα ολιγον τι ψόφια χαχαχαχα.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, για εμενα τα ΑΚG που αναφερομαστε ειναι προσανατολισμενα κυριως για mixing και production. Αυτο δινουν και εκει κατηγοριοποιούνται

 

Τα αλλα εχουν περιθωριο και για γενικη ακροαση και προσωπικα τα θεωρω καταλληλοτερα για το ειδος της μουσικης που θελεις στο θεμα της παραγωγικης διαδικασιας σε home stufio. Προσωπικη μου αποψη.

 

απο εκει και περα εσυ ξερεις τις αναγκες σου.

αμα θελεις απλα να ακους απο το ipοd θα επιλεξεις αναλογη κατηγορια.

Δεν ξερω που θελεις να δωσεις το βαρος.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου