Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά ροκ τραγούδια για drums?!?!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια κ από εμένα..Ακούστε τον προβληματισμό μου:Εδώ κ πολύ καιρό ψάχνω ελληνικά rock τραγούδια σε midi μορφή για να τα επεξεργαστώ στο guitar pro και να τα βγάλω στη drums..Δεν έχω βρει πραγματικά τίποτα και έχω βαρεθεί να ψάχνω!

Μα καλά είναι δυνατόν να είμαι η μόνη που ενδιαφέρομαι και για το ελληνικό rock??Γιατί από ξένα άλλο τίποτα! πηγαίνω στο www.ultimate-guitar.com και καθάρισα!

 

Ρε παιδια..help!!κανένας που να έχει ασχοληθεί ή να ξέρει??

(Α, προσπάθησα να κατεβάσω κ ένα πρόγραμμα που μετατρέπει τα mp3 σε midi αλλά τζίφος!Αυτό που δημιουργούσα μόνο τραγο'ύδι δεν ήταν..!)

σπασα ένα πόδι στο σκι!!

Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν καλως ήρθες στο noiz....

 

 

Εγώ είχα ψάξει κάποτε... Μόνο κάτι τρύπες είχα βρει 1-2 τραγούδια.... Αλλά τελικά κατάλαβα πως το μόνο που χρειάζεσαι είναι ηχεία ή ακουστικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, Χαρά.

Μάλλον δύσκολα και τα δύο που ψάχνεις.

 

Σχετικά με το θέμα mp3 σε midi (γενικότερα αρχείο ήχου σε midi), την τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί (πάει αρκετός καιρός), δεν είχα βρει κανένα πρόγραμμα που να δουλεύει ικανοποιητικά. Βέβαια, εσύ εστιάζεις στα τύμπανα κι ίσως να είναι πιο εύκολα τα πράγματα (σε σχέση πχ με τη μετατροπή σε midi μιας φράσης από βιολί). Σήμερα, ενδεχομένως να έχει αλλάξει το σκηνικό.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!!Τώρα το ψάχνω..ελπίζω να βρω κάποια άκρη..Πάντως πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση..Και οι drummers σε όλα αυτά τα συγκροτηματάκια που παίζουν και ελληνικά που στο καλό βρήσκουν τα tabs??Καλά όλοι έχουν τόσο καλό αυτί που τα βγάζουν μόνοι τους..δεν ξέρω,δεν το έχω προσπαθήσει κιόλας αλλά μου φαίνεται αρκετά δύσκολο!Τέσπα κ πάλι thanks..τουλάχιστον τώρα που ξέρω δ θα ψάχνω άδικα..!

σπασα ένα πόδι στο σκι!!

Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλοι έχουν τόσο καλό αυτί που τα βγάζουν μόνοι τους..

 

Καλά, δε χρειάζεται να έχει κανείς το βιονικό αυτί για να ακούσει τι παίζουν τα τύμπανα...

Τι να πουν και οι κοντραμπασίστες πχ;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, δ λέω,υπάρχουν κ δυσκολότερα όργανα αλλά αν είσαι αρχάριος δεν είναι κ ό,τι πιο εύκολο.. Αλήθεια κανένα βιβλίο υπάρχει για την περίπτωση αυτή?

σπασα ένα πόδι στο σκι!!

Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλοι έχουν τόσο καλό αυτί που τα βγάζουν μόνοι τους..

 

Καλά' date=' δε χρειάζεται να έχει κανείς το βιονικό αυτί για να ακούσει τι παίζουν τα τύμπανα...

Τι να πουν και οι κοντραμπασίστες πχ;[/quote']

 

Συμφωνώ, δεν χρειάζεσαι ταμπλατούρες, ένα ζευγάρι ακουστικά χρειάζεσαι, και να μην τα βγάλεις ακριβώς ίδια δεν πειράζει, έτσι και αλλιώς αυτά που παίζουν οι τουμπανιέρηδες δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία.

 

Οκ, το τελευταίο ήταν πλάκα... :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok' date=' δ λέω,υπάρχουν κ δυσκολότερα όργανα αλλά αν είσαι αρχάριος δεν είναι κ ό,τι πιο εύκολο.. Αλήθεια κανένα βιβλίο υπάρχει για την περίπτωση αυτή?[/quote']

 

Ακόμα και να βρεις βιβλία, φρόντισε παράλληλα να εξασκήσεις το αυτί σου, ειδάλλως θα καταντήσεις μια κουφή "μουσικός" που δεν καταλαβαίνει παρά μόνο ό,τι βλέπει γραμμένο. (πολύ μιζέρια δηλαδή)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βιβλίο μπορείς να ψάξεις σε ελληνικά καταστήματα (like Νάκας....Ρίσκαρέ το...:lol:) όπου μπορείς να βρεις...Επίσης είναι τόσο δύσκολο να τα βγάλεις μόνη σου; ¶λλωστε στα ελληνικά ροκ δεν παίζουν και τίποτα παπάδες....:wink: Yποθέτω ότι θέλεις κάτι σε στιλ Βασίλη (Παπακωνσταντίνου ντε...:D) Κατσιμίχα κλπ...

 

Τσέκαρε εδώ στα "μουσικά βιβλία" που λέει και ίσως βρεις κάτι... http://www.nakas.gr/

 

Βέβαια έχει ό,τι παπαριά θες από ελληνικά αλλά τέλος πάντων...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου