Προς το περιεχόμενο

Money από Theater... κι όμως είναι καλό!!!


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συγκρινοντας και γω με το απαραδεκτο προηγουμενο video ου ειχε δημοσιευσει καποιος, βρηκα την εκτελεση αυτη καλη.

 

το μονο που με ενοχλησε, ηταν ο ηχος του petrucci, και το γεγονος του οτι το παιξιμο του μου φανηκε πολυ aggresive. την φωνη δεν θελω να την σχολιασω καν... :)

 

σε γενικες γραμμες, και αυτο δεν εχει να κανει με τους theater, ολο αυτο μου φαινεται πολυ ανουσιο. θεωρω οτι μια διασκευη για να εχει λογο υπαρξης θα πρεπει να ειναι πολλα παραπανω απο μια καλη επανεκτελεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχωρέστε με αλλα δεν μπορώ να καταλαβω τι σας ενθουσίασε τοσ πολυ... και γενικα δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να πάρει μια μπάντα ένα τραγούδι η ενα αλμπυμ μια αλλης μπάντας και να το παιξει όπως ακριβώς το είχε παίξει η πρώτη...

 

Αυτό που άκουσα δεν ειναι διασκευή... ειναι επανεκτέλεση (το λέω για να μην μπερδευόμαστε)

 

Το μόνο που άλλαξαν (και αυτό στο ελάχιστο) είναι ο ήχος της κιθάρας... και αυτό ειναι μάλλον οφείλεται στην διαφορά εξοπλισμού...

 

ούτε τα σόλα δεν αλλαξαν (τουλάχιστον στο TIME που το άκουσα ολοκληρο)... έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "The Great Gig In The Sky" πάντως είναι μια χαρά...

 

...ίσως επειδή έχω έτσι κι αλλιώς δεδομένη αδυναμία στην Theresa... :D

 

Eyeprotocol, καλείσαι να τοποθετηθείς... :lol: :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρινοντας και γω με το απαραδεκτο προηγουμενο video ου ειχε δημοσιευσει καποιος' date=' βρηκα την εκτελεση αυτη καλη.

 

το μονο που με ενοχλησε, ηταν ο ηχος του petrucci, και το γεγονος του οτι το παιξιμο του μου φανηκε πολυ aggresive. την φωνη δεν θελω να την σχολιασω καν... :)

 

σε γενικες γραμμες, και αυτο δεν εχει να κανει με τους theater, ολο αυτο μου φαινεται πολυ ανουσιο. θεωρω οτι μια διασκευη για να εχει λογο υπαρξης θα πρεπει να ειναι πολλα παραπανω απο μια καλη επανεκτελεση.[/quote']

Mια διασκευή και ένα κομμάτι γενικότερα είναι καλό αν αρέσει στην μπάντα και ευχαριστιέται όταν το κάνει...Τίποτα άλλο...Οι συγκεκριμένοι δούλεψαν σκληρά για να παρουσιάσουν ένα υλικό που αποτελεί φόρο τιμής στην μεγαλύτερή τους επιρροή... Αν δεν ένιωθαν καλά όταν ο έκαναν τότε θα ήταν σαν να μη σεβόντουσαν τη μπάντα....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διασκευη για να εχει λογο υπαρξης θα πρεπει να ειναι πολλα παραπανω απο μια καλη (συμπληρωση απο τον εκδοτη: ???????????????????????????????????????????????????????????????) επανεκτελεση.

 

+100000000 Με βγαζεις απο τον κοπο της πληκτρολογησης......

 

Οταν επιπλεον ο κιθαριστας εχει απαισιο παιξιμο, vibrato και ηχο, τα φωνητικα ειναι τα κλασσικα ανδρογυνα μεταλιαρικα(με επισης απαισια vibrata) τα πραγματα γινονται ακομα χειροτερα.

 

Οταν ολα τα παραπανω γινονται απο "σπουδαγμενους" μουσικους, με υποτιθεται ανεπτυγμενο μουσικο αισθητηριο, στους οποιους υποτιθεται οτι η "αισθητικη" (η οποια διδασκεται στο πανεπιστημιο) ειναι ιδιαιτερα ανεπτυγμενη, και οι οποιοι αν μη τι αλλο εχουν παρουσιασει ενα δικο τους υλικο σε γενικες γραμμες αξιολογο (......), τοτε μιλαμε για πανωλεθρια........

 

 

Απολαυστε και τα υπολοιπα βιντεακια........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αισθανομαι πως παρεξηγηθηκαν τα λογια μου, θα επαναλαβω για αλλη μια φορα αυτα που εχω πει για τους Dream theater

 

Με εξαιρεση τον τραγουδιστη, οι dream theater ειναι ενα εκπληκτικο συνολο απο μουσικους, ιδιαιτερα στον δεξιοτεχνικο τομεα. Αν και προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο οι καθε ειδους δεξιοτεχνες, πιστευω πως οταν μαζευονται ολοι σε μια μπαντα, ολο και κατι ωραιο αφηνουν

Δισκογραφικα, προτιμω τους πρωιμους Dream theater, που εδωσαν εκπληκτικα κομματια και μπαλαντες και ειχαν αφησει κατα μερος τη δεξιοτεχνεια.

Τωρα που σταθεροποιηθηκε το line up τους, πιστευω πως μας δινουν δεξιοτεχνικους δισκους με μηδενικο αποτελεσμα στη μουσικη ( ή αν θελετε αλλιως στην εξελιξη της μουσικης ).

Οποια και αν ειναι η αποψη μου, δεν γινεται να μην λεω συνεχως πως σεβομαι ανθρωπους που σπαταλανε μια ολοκληρη ζωη να μελετανε και να φτανουν τη δεξιοτεχνεια τους σε επιπεδα "απιαστα". Ομως απο εκει και περα, δεν θα υποστηριξω κανεναν που "βιαζει" και υποβιβαζει τη μουσικοτητα που εχω εγω ως στανταρ, ειτε ειναι δικο μου "ινδαλμα", ειτε ειναι καποιου αλλου. Και οσο η μουσικοτητα παραμενει για μενα ο πρωτος παραγοντας που αποφασισα να γινω μουσικος, δεν προκειται να αλλαξω την αντιληψη μου γι'αυτο.

 

Αυτα :D

 

Και ναι, το money ειναι απο τα λιγα κομματια αυτου του tribute των Dream Theater που αξιζει κανεις να το ακουσει, γιατι προσεγγιζει το αυθεντικο κομματι και εχει και ενα μικρο ποσοστο υφους των Dream theater. Που νομιζω πως ειναι λογικο οταν μια μπαντα αποφασιζει να "παιξει" υλικο αλλης μπαντας!

 

Καλά το κερασάκι στη τούρτα ήταν αυτό που είπες για τον MASON!!! Καλά ρε συ αν ο ντραμερ δεν παίζει παπάδες δεν στέκει; Κάτσε να ψάξεις λιγάκι τι σχολές ντραμς έβγαλε το παίξιμο του MASON και μετά να μπεις και να γραφεις!!!

Καλυτερα να προσεχεις ποιος ειναι ο ομιλητης σου, πριν αποφασισεις να πεις κατι. Ειλικρινα, δεν μπορω να καταλαβω, πως πιστεψες πως θα "εθαβα" εγω, ενας floyd-maniac, τον Mason. Απο τα λεγομενα μου εκρινες πως το κανω?

Ομως, σε αποψη τεχνικης δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον μουσικο παραγωγο mason ( ναι, γιατι ο mason ηταν μουσικος παραγωγος πριν αρχισει να παιζει με τους floyd ) με τον σπουδαγμενο Portnoy! Αν θελεις να τους συγκρινουμε για τη μουσικοτητα τους, ευχαριστως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια διασκευή και ένα κομμάτι γενικότερα είναι καλό αν αρέσει στην μπάντα και ευχαριστιέται όταν το κάνει...Τίποτα άλλο...Οι συγκεκριμένοι δούλεψαν σκληρά για να παρουσιάσουν ένα υλικό που αποτελεί φόρο τιμής στην μεγαλύτερή τους επιρροή... Αν δεν ένιωθαν καλά όταν ο έκαναν τότε θα ήταν σαν να μη σεβόντουσαν τη μπάντα....

 

αν το επαιζαν σε ενα τυχαιο live τους' date=' ετσι για να περασουν καλα, θα ηταν απολυτως θεμιτο. εδω ομως μιλαμε για επισημο tribbute, την επισημη μουσικη καταθεση της μπαντας πανω σε εναν ιστορικο δισκο.

 

και κατι τελευταιο : [b'] προτεινω σε καθε ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟ να ακουσει το αλμπουμ "dub side of the moon" απο τους easy stars all stars[/b].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις μια διασκευή,πρέπει να βάζεις τον κώλο σου κάτω σαν προβατάκι και να προσπαθείς να βγάλεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι έπαιξε ο σκηνοθέτης (με τον original ήχο) για να μπορέσεις ίσως λίγο και εσύ να μπεις στο τριπάκι του και χαμπαριάσεις λίγο από την μαγεία του τραγουδιού και του ίδιου του καλλιτέχνη την στιγμές που ηχογραφούσε και γενικώς να πάρεις μια μυρωδιά από το πως φτιάχνονται οι μύθοι.

Και αν παίξεις σωστά να 'σαι σίγουρος ότι θα απογειώσεις και το κοινό σου,και κανείς δεν θα πει "την ίδια εκτέλεση παίζουν?" αλλά αντιθέτως "πως μπόρεσαν και το έπαιξαν?"

Και στην τελική,τα τραγούδια αυτά έγιναν μυθικά γιατί παίχτηκαν έτσι ακριβώς

Αυτή είναι η άποψή μου γενικώς για τις διασκευές είτε παίζεις Floyd είτε παίζεις Ζαμπέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξαναλέω ότι ακόμα και στον πρωθυπουργό να το έπαιζαν σηασία έχει να περάσαν καλά αυτοί...

 

Δε νομίζω άλλωστε να δείχνουν πως θέλουν να ξεφτιλίσουν την μπάντα...Εγώ τουλάχιστον δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτή τους την προσάθεια...Μήπως θα έπρεπε να κουβαλήσουν τον εξοπλισμό των floyd για να το παίξουν;...Δικό τους ηχο έχουν, αυτόν κρατούν... Προσωπικά πέρασα πολύ καλά βλέποντας το dvd και κατάλαβα για άλλη μια φορά πως αυτοί οι άνθρωποι αγαπούν αυτό που κάνουν....όπως έχει πει και ο portnoy "Εχοντας τους πιο απιτητικούς οπαδούς στον κόσμο κοιτάμε πρώτα να ικανοποιούε τους εαυτούς μας με αυτό που κάνουμε και μετά τους οπαδούς..."

 

Τι λες;

 

edit: προς mechmg93 πήγαινε αυτό

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου